چه سنی مناسب لمینت دندان است؟ بررسی در جوانان و سالمندان

چه سنی مناسب لمینت دندان است؟ بررسی در جوانان و سالمندان

هیچ سن مشخصی برای لمینیت دندان وجود ندارد، شما می‌توانید از ۲۰ تا ۷۰ سالگی، دندان‌های خود را لمینت کرده و از نتایج آن لذت ببرید.
اگر سن شما کم است ممکن است به دلیل عدم تکمیل رشد فک و دندان‌ها، نیاز باشد هر چند وقت یکبار، لمینیت‌های دندان خود را عوض کنید. اگر هم خیلی مسن باشید، ممکن است دندان‌هایتان از سلامت کافی برای نصب لمینیت برخوردار نباشند. برای اطلاع پیدا کردن از بهترین سن نصب لمینیت دندان به خواندن این مقاله ادامه دهید.

بهترین سن برای لمینت دندان چه سنی است؟

بهترین سن برای لمینت دندان چه سنی است؟

به طور تئوری باید گفت که هیچ محدودیت سنی برای لمینیت دندان وجود ندارد و هر فرد بالغی می‌تواند دندان‌های خود را لمینیت کند. اما اگر سن شما کم است، ممکن است رشد دندان‌ها هنوز تکمیل نشده باشد؛ پس بهتر است که تا زمان تکمیل رشد استخوان فک صبر کنید. از طرفی، اگر سن شما زیاد باشد، ممکن است به دلیل فرسودگی دندان‌ها، نصب لمینیت روی دندان‌ها ممکن نباشد.

در دوران پیری معمولا دندان‌ها از سلامت کافی برخوردار نیستند. و برای نصب لمینیت‌ها، دندان‌ها باید در سلامت کامل باشند. زیرا این یک روش تهاجمی است و برای قالب‌گیری، ساخت و نصب لمینیت‌های دندان، باید بخش زیادی ار مینای دندان تراشیده شود.

بهتر است ابتدا با دندانپزشک خود مشورت کنید تا ببینید لمینیت برایتان مناسب است یا خیر. اگر بیش از حد جوان یا پیر باشید؛ ممکن است دندانپزشک روش‌های جایگزین مثل روکش، کامپوزیت و یا سفید کردن دندان‌ها را به شما توصیه کند.

حداقل سن برای لمینت چند سال است؟

حداقل سن برای لمینت چند سال است؟

بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند که آیا سن خاصی برای لمینیت دندان وجود دارد. در این مورد پاسخ دقیقی موجود نیست. با وجود اینکه گفته می‌شود که لمینیت دندان سن خاصی ندارد؛ اما نباید دندان‌های افراد بسیار جوان را لمینیت کرد.

دندانپزشکان توصیه می‌کنند که دختران حداقل تا ۱۴ الی ۱۶ سالگی و پسران تا ۱۸ سالگی برای نصب لمینیت دندان صبر کنند تا رشد فک کامل شود. با توجه به تفاوت سرعت رشد در دختران و پسران، دندانپزشکان می‌توانند لمینیت دندان را برای دختران در سنین پایین تری نصب کنند. زیرا دختران زودتر به بلوغ می‌رسند و از آن به بعد احتمال تغییر و جا به جایی دندان‌ها یا استخوان فک بسیار کمتر است.
اگر قبل از تکامل فک لمینیت نصب شود، در اثر جا به جایی دندان‌های در حین فرایند رشد، لمینیت کج می‌شود.

اگر به بلوغ رسیده‌اید و استخوان فک رشد و تکامل خود را طی کرده است، می‌توانید با خیال راحت دندان‌های خود را لمینیت کنید.

لمینت دندان در سن پایین چه خطراتی درد؟

لمینیت دندان در صورتی که رشد فک و دندان‌ها تکمیل نشده باشد، با عواقب زیادی همراه است.
ممکن است لمینیت از خط لثه فاصله بگیرد و این امر باعث می‌شود که وضعیت زیبایی لبخند بیمار حتی از قبل هم بدتر شود. همچنین ممکن است بین دندان و لمینیت شکاف و فاصله ایجاد شود که این امر باعث بروز مشکلات بهداشتی زیادی می‌شود.

حداکثر سن برای لمینت دندان چند سال است؟

حداکثر سن برای لمینت دندان چند سال است؟

لمینیت کردن دندان‌ها هیچ محدودیت سنی ندارد.
قبل از انجام هرگونه اقدام زیبایی دندانپزشکی باید ابتدا از سلامت دندان‌ها اطمینان حاصل شود. معمولا بزرگسالان بهترین کاندید برای لمینیت دندان هستند. افراد بین ۴۰ تا ۶۰ سال، بیشترین افرادی هستند که دندان‌های خود را لمینیت می‌کنند.

لمینیت‌ها در سنین بالاتر می‌توانند بسیار مفید باشند چون تمام عیب و نقص‌های دندان مثل ترک، تغییر رنگ و… را می‌پوشانند. لمینیت‌ها جر روش‌های کم تهاجمی هستند و در بسیاری از موارد ساده و موثر هستند. تقریبا همه افراد می‌توانند بدون نیاز به بی‌هوشی یا ایجاد مشکلات سلامتی از لمینیت دندان استفاده کنند.

افراد مسن‌تر با نصب لمینیت دندان، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و احساس جوانی می‌کنند.

لیمنت دندان در سنین بالا چه محدودیت‌هایی دارد؟

اگرچه محدودیت سنی برای لمینیت دندان وجود ندارد، اما ماندگاری و دوام لمینیت دندان به وضعیت سلامت دندان‌ها بستگی دارد. با افزایش سن، دندان‌ها دچار فرسودگی و ترک می‌شوند و این امر باعث ضعیف و شکننده شدن دندان‌ها می‌شود. در طی نصب لمینیت بخشی از مینای دندان تراشیده می‌شود تا بتوان لمینیت را روی دندان نصب کرد و این کار ممکن است باعث شکننده تر شدن ساختار دندان در افراد مسن شود.

علاوه براین این فرد دچار مشکلات متعدد دندانی باشد، لمینیت دندان نمی‌تواند نتایج ماندگار و طولانی مدتی را ارائه دهد. در چنین مواردی سایر اقدامت و درمان‌ها دندانپزشکی در اولویت قرار می‌گیرند.

مشاوره با یک دندانپزشک متخصص برای تعیین بهترین روش درمان که علاوه بر زیبایی، سلامت دندان‌ها را نیز تضمین کند، بسیار مهم است.

چه کسی کاندید لمینت دندان است؟

چه کسی کاندید لمینت دندان است؟

لمینیت‌ها گزینه‌ای عالی برای بسیاری از افراد هستند. در ادامه به نشانه‌های کاندید مناسب برای لمینیت دندان اشاره می‌شود.

  1. داشتن مشکلات جزئی زیبایی: لمینیت‌ها می‌توانند ترک‌ها و بدشکلی‌های دندان را بپوشانند. با وجود اینکه باندینگ‌های دندان هم می‌توانند این مشکلات را رفع کنند، اما لمینیت دندان نتایج بهتری را رقم می‌زند.
  2. داشتن چندین مشکل زیبایی: لمینت دندان جز درمان‌های همه کاره محسوب می‌شوند. به طور مثال لمینیت دندان می‌تواند مشکلاتی مثل؛ لکه شدن دندان؛ لب پر شدن دندان، ترک خوردگی و تغییر رنگ دندان‌ها را رفع کند. در صورتی که به طور معمول باید برای هر یک از مشکلات یک روش درمان جداگانه را به کار ببرید.
  3. داشتن سلامت دهان و دندان خوب: قبل از انجام هرگونه اقدام زیبایی دندانپزشکی، باید از سلامت دندان‌ها و لثه‌ها اطمینان حاصل شود. اگر مشکلی در دندان‌ها وجود داشته باشد، می‌توانید بعد از درمان، دندان‌های خود را لمینیت کنید.
  4. داشتن مینای دندان ضخیم: لمینت به مینای دندان می‌چسبد. دندانپزشک برای نصب لمینیت، بخش رویی مینای دندان را می‌تراشد و لمینیت را روی باقی مانده مینای دندان قرار می‌دهد. در نتیجه اگر فرد مینای دندان نازکی داشته باشد، سطح کافی برای چسبیدن و محکم شدن لمینیت دندان وجود ندارد.

نتیجه گیری

اگر قصد لمینیت کردن دندان را دارید، باید ابتدا با دندانپزشک مشورت کنید تا زمان مناسب لمینیت دندان برای شما مشخص شود. چون بخش‌های مختلف بدن انسان، از جمله فک و دندان‌ها، در دوران نوجوانی و در میانسالی دچار تغییر می‌شوند.

در نتیجه باید زمانی وضعیت دندان‌ها به ثبات رسید، دندان‌های خود را لمینیت کنید. اگر لمینیت‌ها را زودتر از موقع نصب کنید، احتمال جدا شدن و فاصله گرفتن لمینیت از خط لثه وجود دارد و این امر زیبایی لبخند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین ممکن است لمینیت از دندان جدا شده و بین دندان و لمینیت فاصله بیوفتد؛ که این امر باعث ایجاد مشکلات بهداشتی زیادی می‌شود.

به طور کلی بهتر است پسران تا ۱۸ سالگی و دختران تا ۱۶ سالگی برای لمینیت کردن دندان‌ها صبر کنند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که زمان نصب لمینیت ممکن است با توجه به شرایط شما متفاوت باشد.
سن و شرایط هر کس متفاوت است.

سوالات متداول

آیا در هر سنی میتوان لمینت انجام داد؟

برای نصب لمینیت دندان محدودیت سنی وجود ندارد. اما باید از به بلوغ رسیدن دندان‌ها اطمینان حاصل کنید. معمولا دندان‌ها در ۱۸ سالگی به تکامل می‌رسند. با دندانپزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا واجد شرایط لمینت دندان هستید یا خیر.

آیا افراد مسن میتوانند لمینت دندان انجام دهند؟

هیچ محدودیتی برای نصب لمینیت در افراد مسن وجود ندارد، اما قبل از این کار دندانپزشک باید از استحکام و سلامت دندان‌های بیمار اطمینان حاصل کند.
زیرا در این روش باید بخشی از مینای دندان تراشیده شود .

لمینت‌ها چقدر دوام می‌آورند؟

در صورت رعایت بهداشت و مراقبت اصولی، لمینیت‌ها تا ۲۰ سال و کمپوزیت‌ها تا ۸ سال دوام می‌آورند.

چه کسانی برای لمینت مناسب است؟

کسانی که دندان‌های نسبتاً صافی دارند، کاندیدهای خوبی برای لمینت‌های دندانی هستند. می‌توان دندان‌هایی با درجات کجی کم را با لمینیت دندان اصلاح کرد. اما به طور کلی کج بودن دندان‌ها، در نصب لمینیت‌ها اختلال ایجاد می‌کنند. اگر ناهماهنگی دندان‌ها زیاد باشد، ممکن است در اثر فشار زیاد، لمینیت دندان بشکند یا ترک بخورد.

آیا لمینت برای تمام طول عمر ماندگاری دارد؟

خیر، با رعایت دستورالعمل‌ها و نگهداری درست از لمینت دندان، ممکن است بتوانید تا 25 سال نیز لمینت خود را حفظ نمایید اما در نهایت، لمینت دندان نیاز به ترمیم خواهد داشت.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی