ارتودنسی یا لمینت دندان؟ آیا می توان به جای ارتودنسی لمینت کرد؟

ارتودنسی یا لمینت دندان؟ آیا می توان به جای ارتودنسی لمینت کرد؟

کج یا نامرتب بودن دندان‌ها می‌تواند باعث ایجاد حس نامطلوب در شما گردد و در نتیجه برای بهبود ظاهر دندان‌ها ارتودنسی یا لمینت را انتخاب کنید. در حال حاضر درمان با ارتودنسی فقط مختص نوجوانان نیست. در سال‌های اخیر، 1.5 میلیون شخص بالغ نیز درمان ارتودنسی داشته‌اند. این امر باعث می‌شود مردم بخواهند بدانند تفاوت بین ارتودنسی و لمینت چیست. ارتودنسی و لمینت، گزینه‌های درمانی متفاوتی هستند که هر دو می‌توانند ظاهر شما را به شدت بهبود بخشند. بسته به درجه نامنظمی دندان‌های شما هر دو مزایای منحصر به فردی دارند.

آیا می‌توانم به جای لمینت، ارتودنسی انجام دهم؟

آیا می‌توانم به جای لمینت، ارتودنسی انجام دهم؟

لمینت نمی‌تواند جایگزین ارتودنسی شود و برعکس این مورد نیز صادق است. هر دو درمان نقش‌های متفاوتی را در بهبود ظاهر شما دارند. در صورتی که مشکل دندانی دارید و نیاز به ارتودنسی هست، لمینت گزینه درمانی مناسبی برای شما نخواهد بود.

منشا عدم هم‌ترازی دندان‌ها از فک است. در مواردی که استخوان فک بالا بسیار باریک باشد و نتواند تمامی دندان‌ها را به درستی در یک ردیف قرار دهد، دندان‌ها کج شده یا روی هم رشد می‌کنند. فقط قرار دادن لمینت روی دندان‌هایی که روی هم رشد کرده‌اند یا استفاده از آن‌ها برای پر کردن فاصله بین دندان‌ها که در نتیجه عدم ردیف بودن دندان‌ها است، مشکل اصلی دندان‌های شما را برطرف نمی‌کند.

تمام مشکلاتی که همراه با عدم همترازی دندان‌ها هستند (مثلا مشکل در جویدن، درد یا صدای فک، مشکلاتی در تکلم) در صورتی که درمان نشوند همچنان باقی خواهند ماند. ارتودنسی یا اینویزیلاین می‌توانند این موراد را از منشا آن رفع کرده و ظاهری مناسب ایجاد کند.

از طرف دیگر، برخی برای داشتن ظاهری زیبا در کوتاه‌ ترین زمان ممکن از گزینه سریع تری مانند لمینت، به جای ارتودنسی یا نگهدارنده دندان، استفاده می‌کنند.

در بسیاری از موارد این درمان غیرتهاجمی بوده و برای مرتب کردن دندان‌ها به کار می‌رود. برخی از بیماران به خاطر سبک زندگی پر مشغله خود زمان و انرژی مورد نیاز برای ارتودنسی را ندارند. لمینت‌ها می‌توانند به سرعت دندان‌ها را مرتب کنند و معمولا نیاز به یک یا دو جلسه درمانی می‌باشد.

پیش از آنکه بخواهیم به این سوال پاسخ قاطعانه و دقیق دهیم ،بهتر است تا به بررسی هر دو روش و مزایا و معایب آن‌ها بپردازیم.

لمینت چیست؟

لمینت چیست؟

لمینت‌ها پوسته‌های اختصاصی هستند که برای دندان شما ساخته شده و روی دندان‌های خود شما قرار می‌گیرند. معمولا از جنس سرامیک بوده، به دندان‌های جلوی شما متصل می‌گردند و دندان‌های نامرتب، تغییر رنگ داده و ترک خورد را می‌پوشانند. تعداد لمینت‌های مورد نیاز برای یک بیمار به تعداد دندان‌هایی که نیاز به تغییر دارند بستگی دارد.

لمینت‌های سرامیکی را می‌توان به صورت مجزا شکل داده و رنگ کرد تا با دیگر دندان‌های طبیعی شما همسان شده و ظاهری زیبا به شما بدهد. لمینت‌ها را می‌توان در طی چند جلسه قرار داد و با مراقبت مناسب تا ده سال یا سال‌های بیشتر نیز ماندگار خواهند بود.

مزایای لمینت

مزیت اصلی لمینت‌ این است که به سرعت ظاهر شما را تغییر می‌دهد. لمینت‌ها برای مخفی کردن کجی خفیف دندان‌ها یا پر کردن فاصله جزئی آن‌ها نیز مفید هستند، زیرا به صورت مجزا قابل رنگ شدن و شکل گرفتن می‌باشند، به صورتی که با دیگر دندان‌های شما هم شکل می‌شوند.

مزیت دوم جنس سرامیکی لمینت به طور کلی در برابر لکه شدن مقاوم است. البته همچنان باید به صورت روزانه مسواک بزنید، اما مانند مینای دندان متخلخل نیست، بنابراین برخلاف دندان‌های طبیعی با نوشیدن قهوه و چای تغییر رنگ نمی‌دهد.

سومین مزیت اصلی لمینت این است که قرار دادن‌ آن‌ها روی دندان سریع است. اکثر لمینت‌ها را می‌توان در عرض چند هفته ساخت و استفاده کرد.

معایب لمینت

از سوی دیگر، مهمترین نکته منفی در مورد لمینت‌ها این است که مشکلات اصلی ردیف شدن دندان‌ها که ممکن است همراه با روی هم بودن دندان‌ها باشد را رفع نمی‌کند. این موضوع، به مرور زمان، باعث ساییدگی نامتوازن می‌گردد.

آسیب دائمی نیز وجود دارد. هرچند می‌توانید لمینت دندان‌ها را ترمیم یا تعویض کنید، اما از آنجایی که قرار دادن آن‌ها روی دندان مستلزم برداشتن مقداری از مینای دندان است، این مینای دندان هرگز قابل برگشت نیستند.

علاوه بر این که باعث ایجاد تغییرات دائمی روی دندان می‌شوند، نسبتا پرهزینه نیز هستند. هر یک واحد لمینت هزینه بلایی دارند و در صورتی که چند دندان شما نیاز به لمینت داشته باشد، این هزینه بالاتر خواهد بود. بدتر از همه این که در برخی مراحل نیاز به تعویض آن‌ها نیز خواهید داشت.

در صورتی که فاصله بین دندان، نامرتبی، شکستگی یا هر مشکلی که دارید شدید باشد، لمینت برای رفع آن مناسب نیست. لمینت‌ها اکثر اوقات زمانی استفاده می‌شوند که دندان‌ها تغییر رنگ داده یا ترک خورده باشند. در صورتی که شدت مشکل دندان زیاد باشد، لمینت گزینه درمانی مناسبی نخواهد بود.

آخرین نکته منفی در مورد لمینت این است که، از آنجایی که مینای دندان تراشیده شده است، ممکن است دندان به طور ناگهانی نسبت به گرما و سرما حساس‌تر شود. این امر ممکن است نسبتا ناخوشایند باشد، اما معمولا به مرور زمان رفع می‌گردد.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی برای رفع مشکلات ساختاری مناسب‌تر است. ارتودنسی‌ها در اشکال مختلف وجود دارند، اما معمولا همراه با براکت‌هایی هستند که به دندان‌ها متصل می‌گردند. بسیاری از دندانپزشکان ممکن است اینویزیلاین را پیشنهاد دهند. اینویزیلاین ارتودنسی شفاف و راحت‌تری می‌باشد که به جای ارتودنسی سنتی نیز استفاده می‌شود. انواع ارتودنسی‌ها شامل، ارتودنسی فلزی، سرامیکی، شفاف و غیر هستند. نوع ارتودنسی مناسب شما بر اساس مشکلات ساختاری، شدت و بودجه شما متفاوت خواهد بود.

مزایای ارتودنسی

ارتودنسی درمان ساختاری یا عملکرد دندان است. ساختارهای استخوان‌های فک تا تاج‌های دندان را تغییر می‌دهد و باعث بهبود ظاهر بیمار می‌گردد. برخلاف لمینت که فقط مشکل را مخفی می‌کرد، ارتودنسی آن را برطرف می‌کند، مخصوصا اگر شدت نامرتبی دندان‌ها شدید باشد.

ارتودنسی می‌تواند در رفع مشکل تمیز کردن دندان‌ها یا عدم روی هم قرار گرفتن دندان‌ها که باعث ایجاد درد و مشکلات دیگر می‌گردد نیز مفید باشد.

زمانی که دوره درمانی تکمیل گردید، ارتودنسی برداشته می‌شود و دندان‌های طبیعی و ظاهری جدید باقی می‌ماند.

و آخرین مزیت که کم اهمیت نیز نمی‌باشد این است که در ارتودنسی نیاز به تراشیدن دندان‌های شما نیست و بعد از درمان دندان‌های شما کاملا دست نخورده باقی می‌مانند.

معایب ارتودنسی

درمان با ارتودنسی زمان بر است زیرا تغییر حالت فک و ایجاد ظاهری بهتر، به تدریج انجام می‌گردد. متوسط زمان مورد نیاز این درمان بین یک تا دو سال است و بعد از آن نیز تا چند سال نیاز به استفاده از نگهدارنده دندان در شب خواهید داشت.

استفاده از ارتودنسی ممکن است آزاردهنده باشد، زیرا برای تغییر حالت دندان‌ها و بازگرداندن آن‌ها به جای خود، فشار ایجاد می‌کند. برخی بیماران نیز در مورد دیده شدن ارتودنسی نگران هستند و حس می‌کنند زیبا نیست. در این صورت اینویزیلاین گزینه درمانی بهتری خواهد بود که تقریبا نامرئی است.

چه افرادی به ارتودنسی یا لمینت نیاز دارند؟

چه افرادی به ارتودنسی یا لمینت نیاز دارند؟

مهم نیست درجه نامرتب بودن دندان شما چقدر است، برای داشتن ظاهری بهتر می‌توانید گزینه‌های درمانی زیبایی دندان یا ارتودنسی را انتخاب کنید. در صورتی که از برخی حالات ظاهری دندان‌های خود ناراضی هستید، تغییرات ساده می‌تواند اعتماد به نفس شما را بهبود بخشد.

از سوی دیگر، برخی مشکلات ساختاری باعث ایجاد درد، روی هم رشد کردن دندان‌ها و مشکل در مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ‌شوند. در صورتی که موارد زیر را دارید، بهتر است ارتودنسی یا اینویزیلاین را انتخاب کنید:

 • مشکل در جویدن و گاز زدن غذا
 • مشکل در تکلم یا تکلم نوک زبانی
 • گاز گرفتن اتفاقی گونه یا زبان
 • دندان‌های غیر طبیعی که بستن دهان و لب‌ها را دشوار کند.
 • نامتقارن یا نامتوازن بودن صورت

برخی مشکلات ساختاری باعث ساییدگی غیرطبیعی دندان‌ها می‌شوند. دندان‌هایی که روی هم رشد می‌کنند، ممکن است باعث شوند مسواک زدن و نخ کشیدن دندان سخت گردد و حفرات، بیماری لثه و دیگر مشکلات دندانی ایجاد شوند. پیشرفت در دندانپزشکی زیبایی و ارتودنسی‌ها نیز منجر به ایجاد گزینه‌های درمانی بهتر و زمان درمان کمتر شده است.

تفاوت ارتودنسی و لمینت

در شرایط اولیه، لمینت‌ها برای زیبایی و ارتودنسی برای درمان ساختاری در نظر گرفته می‌شوند. ارتودنسی‌ها می‌توانند نامرتبی ساختاری یا مشکلاتی مانند روی هم قرار نگرفتن دندان‌های ردیف بالا و پایین را برطرف کنند. ارتودنسی‌ها در شکل‌های متفاوتی موجود هستند، اما بسیاری از دندانپزشکان اینویزیلاین که جایگزین ارتودنسی‌های فلزی می‌باشند را توصیه می‌کنند.

لمینت‌ها برای رفع مشکلاتی مانند تغییر رنگ، ترک خوردگی، لک‌شدگی یا فاصله کوچک بین دندان‌ها مناسب هستند. به دندان‌های جلو متصل شده و نیاز به مراقبت زیادی ندارند و اقدامات بهداشتی معمولی برای آن‌ها کافی است.

چگونه بین ارتودنسی و لمینت انتخاب کنیم؟

چگونه بین ارتودنسی و لمینت انتخاب کنیم؟

اینکه ارتودنسی مناسب شما است یا لمینت کاملا به مورد و نظر دندانپزشک شما بستگی دارد. در مجموع، شرایطی وجود دارد که ممکن است هر کدام از این درمان‌ها در این شرایط مناسب باشند.

حالاتی که لمینت بهترین گزینه است:

 • دندان شکسته یا ترک خورده دارید.
 • رنگ دندانی تغییر کرده است.
 • دندان‌ها ساییده شده‌اند.
 • دندان‌های شما تغییر رنگ داده‌اند.
 • شکل دندان‌های شما نامناسب است: برخی دندان‌ها کوچکتر هستند یا شکل غیر طبیعی دارند.

حالاتی که ارتودنسی یا اینویزیلاین بهترین گزینه‌ هستند:

 • زمانی که دندان‌های ردیف بالا و پایین روی هم قرار نمی‌گیرند: جلوتر، عقب‌تر، باز یا کراس بایت هستند.
 • بین دندان‌ها فاصله وجود دارد.
 • دندان‌های بالا و پایین در جلو یا عقب به طور مناسب روی هم قرار نمی‌گیرند.
 • دندان‌های کج یا روی هم دارید.
 • مشکلاتی در عملکرد دندان دارید: درد یا مشکل در جویدن و گاز زدن

در زمان تصمیم گیری باید موارد زیر را در نظر بگیرید

پیش از تصمیم گیری در مورد درمان مناسب خود (لمینت، ارتودنسی یا اینویزیلاین)، باید در مورد گزینه‌های درمانی خود به خوبی مطلع شوید. برای اینکه تصمیم مناسبی بگیرید، سوالاتی هستند که پرسیدن آن‌ها می‌توانند برای شما مفید باشند.

موارد زیر را بپرسید:

 • مدت زمان احتمالی درمان
 • هزینه احتمالی درمان
 • مدت زمانی که باید صرف کنید
 • درمان‌های مورد نیاز دیگر

هزینه‌ها

هزینه هر دو گزینه به مورد شما بستگی دارد. هیچ کدام از این موارد ارزان نیستند. بسته به پوشش بیمه شما، می‌توانید بخشی از درمان داندانپزشکی خود را از شرکت بیمه خود دریافت کنید.

به خاطر بسپارید رفع نامرتبی دندان یک سرمایه گذاری است. مخصوصا اگر مشکل دندان‌های شما جدی باشد و سلامت عمومی شما و دهان شما را به خطر بیندازد.

هرچند استفاده از لمینت کاملا زیبایی محسوب می‌شود و اغلب بیمه آن را پرداخت نمی‌کند، اما در موارد خاصی ممکن است بیمه هزینه ارتودنسی را پوشش دهد. برای اطلاع از اینکه آیا بیمه درمانی شما این هزینه را پوشش می‌دهد یا خیر با شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

سخن آخر

آیا می‌توانید به جای لمینت ارتودنسی انجام دهید؟ جواب این سوال را باید با متخصص ارتودنسی بررسی کنید، اما اساسا به ماهیت مشکلی که می‌خواهید برطرف شود نیز بستگی دارد.

در صورتی که دندان‌های شما خوب هستند ولی می‌خواهید بهتر به نظر برسند، احتمالا لمینت برای شما مناسب باشد. در صورتی که دندان‌های شما مرتب هستند ولی می‌توانند مرتب‌تر شوند، احتمالا ارتودنسی شفاف ارزش امتحان کردن را داشته باشد. در صورتی که مشکل دندان‌های شما جدی‌تر است، احتمالا اقدامات محتاطانه‌تری مانند ارتودنسی برای شما مناسب‌تر است.

پیش از تصمیم ‌گیری در مورد انتخاب ارتودنسی یا زیبایی، باید با یک متخصص مشورت کنید تا گزینه‌های موجود را بررسی کرده و خطرات و احتمالات را در نظر بگیرید.

سوالات پرتکرار

آیا لمینت از ارتودنسی بهتر است؟

لمینت و ارتودنسی عملکردهای کاملا متفاوتی دارند. ارتودنسی مشکلات ساختاری دندان‌ها را برطرف می‌کند و لمینت درمانی زیبایی است. کدام برای شما بهتر است به نیازها و اهداف شما بستگی دارد.

آیا میتوان به جای ارتودنسی از لمینت استفاده کرد؟

شاید. در صورتی که مشکلی که قصد رفع آن را دارید بسیار جدی نباشد و روی سلامت دهان شما تاثیر نامطلوبی نگذارد، احتمالا لمینت گزینه درمانی سریع و مناسبی برای شما باشد.

بهتر است ابتدا لمینت انجام دهم یا ارتودنسی؟

ابتدا ارتودنسی انجام دهید. ارتودنسی به دندا‌ن‌های طبیعی راحت‌تر از سرامیک لمینت متصل می‌گردد. این یعنی برداشتن براکت‌ها از روی لمینت نیز سخت‌تر خواهد بود و در نتیجه اختلال ایجاد کرده و درمان را آهسته‌تر می‌کند و همیشه این احتمال نیز وجود دارد که براکت ارتودنسی به لمینت‌ها آسیب برساند.

مزیت‌های گذاشتن لمینت در مقایسه با ارتودنسی چیست؟

مزیت لمنیت در مقایسه با ارتودنسی، در زمینه زیبایی است. لمنیت‌ها بلافاصله ظاهری زیبا به شما می‌دهند، اما مشکل اصلی فقط با ارتودنسی رفع می‌شود.

مزیت‌های استفاده از ارتودنسی در مقایسه با لمینت چیست؟

ارتودنسی درمانی ساختاری است، یعنی دندان‌های طبیعی را به جای مناسب خود هدایت می‌کند. درمان ارتودنسی ممکن است بیشتر از لمینت زمان برد، اما نتیجه آن دندان‌های مرتب شده طبیعی شما است.

برای صاف کردن دندان‌ها لمینت بهتر است یا ارتودنسی؟

نظر دادن در این مورد به ارتودنتیست و دندانپزشک شما بستگی دارد اما به طور کلی ارتودنسی نتیجه ماندگاری‌تری نسبت به لمینت خواهد داشت.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی