لمینت سرامیکی | مزایا، انواع و قیمت

در لمینت‌های سرامیکی – مانند روکش‌ها، بریج‌ها و ایمپلنت‌های سرامیکی – از مواد هم رنگ دندان مانند زیرکونیوم استفاده می‌کنند که از نظر زیستی بی‌اثر بوده و به عفونت باکتری‌ها مقاوم است. احتمال تجمع باکتری‌ها و پلاک کمتر می‌گردد و به تحریک لثه یا دندان‌های طبیعی مجاور مقاوم می‌گردد. لمینت‌ها می‌توانند به هر رنگی که دندان‌های شما هستند سنتز گردند.

مزایای لمینت سرامیکی چیست؟

مزایای لمینت سرامیکی چیست؟

 برخی از مزایای لمینت سرامیکی عبارتند از:

 • راه‌حل زیبایی طولانی مدت: لمینت‌های سرامیکی همانند لمینت‌های رزینی و چینی، از جلوی دندان‌ها محافظت کرده و بدشکلی، شکستگی یا ترک خوردگی دندان‌ها را بهبود می‌بخشند. این لمینت‌ها می‌توانند یکپارچگی ساختاری دندان یا دندان‌های فرسوده و آسیب دیده را نیز بهبود بخشند. نحوه انجام این مورد چیزی است که آن‌ها را از لمینت‌های رزینی و سرامیکی مجزا می‌کند. این لمینت‌های سرامیکی از نظر دوام و مقرون به صرفه بودن ویژگی مطلوبی دارند.
 • امکان لمینت کردن دندان در یک روز: اگر اسکن دیجیتالی به اندازه کافی دقیق باشد، لمینت‌های نهایی در صورت نیاز، به خصوص در روش‌های یک روزه یا در محل، بلافاصله سنتز می‌شوند. با این حال، برخی لابراتوارهای دندانی ابتدا یک مدل که شکل نهایی را نشان می‌دهد به کار می‌برند، سپس تنظیماتی را روی آن انجام می‌دهند.
 • انتخاب رنگ: در حقیقت شما می‌توانید رنگ لمینت‌های خود را انتخاب کنید. یا در عوض، دندانپزشک بسته به ترجیحات سفیدی دندان‌های شما موردی را انتخاب می‌کند. به عبارت دیگر، رنگ نهایی لمینت‌های سرامیکی توسط توصیه‌های دندانپزشک و نیازهای بیمار مشخص می‌گردد. اگر دندان‌های سفیدتری بخواهید، پزشک این موضوع را در نظر می‌گیرد. رنگ پوست و رنگ دندان‌های مجاور نیز در نظر گرفته می‌شود تا لمینت‌های نهایی ظاهر غیرطبیعی یا نامناسب نداشته باشد.
 • آماده سازی جزئی دندان: محبوبیت لمینت‌های سرامیکی به این دلیل است که کمترین مقدار تراشیدن مینای دندان برای قرار دادن آنها نیاز است. آماده سازی دندان به روش آماده سازی، موقعیت دندان، نوع فاست مورد استفاده و فناوری در دسترس (مته سنتی در مقایسه با فناوری CAD/CAM) بستگی دارد. ممکن است بسته به اینکه دندان‌ها و لثه تحت تاثیر قرار گیرند یا خیر، بی‌حسی نیاز باشد یا نباشد. این امر به مقدار مینایی که باید برداشته شود بستگی دارد.
 • مزایای دو جانبه: لمینت سرامیکی نسبت به لمینت‌ چینی قابلیت تنظیم بیشتری دارد. اما به سفتی لمینت چینی است، به صورتی که همان ماده در ایمپلنت‌های دندانی نیز استفاده می‌شود. این یعنی حتی اگر گرانتر از کامپوزیت باشند، زمانی که بحث فشار روی آنها است، باز هم محکم‌تر و مقرون به صرفه تر می‌شوند. از نظر قابلیت تنظیم، مقرون به صرفه بودن، سفتی و زیبایی مطلوب، لمینت سرامیکی دارای مزایای دو جانبه و بدون مضرات است.

انواع لمینت سرامیکی

سرامیک‌ها بر اساس ترکیبات خود دسته بندی می‌شوند:

 •   سرامیک با پایه شیشه‌ای

سرامیک با پایه شیشه‌ای

این نوع لمینت دندانی از سه ترکیب اصلی ساخته شده است: کوارتز، فلدسپات و کائولین، که جزء اصلی آن دی اکسید سیلیس است. فلدسپات‌ها عمدتا از دی اکسید سیلیس ( 60 تا 64 درصد) و اکسید آلومینیوم ( 20 تا 23 درصد) تشکیل شده‌اند و با روش‌های مختلفی برای ایجاد شیشه‌ای که می‌تواند در ترمیم دندان‌ها استفاده شود، اصلاح شده است.

 • سرامیک با پایه آلومینا

سرامیک با پایه آلومینا

این نوع سرامیک از 85% ذرات آلومینیوم اکسید تهیه شده است. سرامیک‌های آلومینیومی محکم‌تر و سفت‌تر از سرامیک‌های شیشه‌ای تقویت شده و پرسلین فلدسپاتیک مرسوم هستند.

 • سرامیک بر پایه زیرکونیوم

سرامیک بر پایه زیرکونیوم

سرامیک بر پایه زیرکونیوم ماده‌ای پلی کریستالی است که حاوی شیشه نمی‌باشد، تمامی اتم‌های آن در آرایه‌های کریستالی منظمی قرار داده شده‌اند که باعث می‌شوند ایجاد ترک در آنها بسیار دشوارتر از شبکه‌های کم تراکم و نامنظم موجود در شیشه باشد. بنابراین پلی کریستال سرامیکی سفت‌تر و محکم‌تر از سرامیک بر پایه شیشه است.

لمینت سرامیکی برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت سرامیکی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر شخص هستید که از ظاهر دندان‌های خود راضی نیستید، لمینت‌های سرامیکی احتمالا مناسب شما باشد. گاهی دیگر لمینت‌ها مناسب شما نیستند، در این صورت، باید به سراغ لمینت سرامیکی بروید. اگر لمینت‌ سرامیکی را انتخاب کرده‌اید، مطمئن شوید که برای شما مناسب است. در بهترین حالت، دندان‌های شما سالم و به دور از پوسیدگی خواهد بود. نباید مبتلا به بیماری لثه باشید و دندان قروچه کنید. دندانی که لمینت را نگه می‌دارد نیز باید مینای سالمی برای آماده سازی داشته باشد.

آمادگی‌های لازم برای انجام لمینت سرامیکی

قبل از اینکه روکش به طور دائم روی دندان بچسبد، دندانپزشک رنگ و تناسب آن را بررسی می‌کند تا در صورت نیاز تنظیمات ضروری را انجام دهد. برای آماده سازی دندان به منظور قرار دادن روکش، دندان باید تمیز، صیقل خورده و تراش خورده شود.

نحوه انجام لمینت سرامیکی

نحوه انجام لمینت سرامیکی

روش درمان، دندانپزشک مقدار کمی از مینای دندان را برمی‌دارد تا فضایی برای چسبیدن لمینت ایجاد کند و در هنگام روی هم آمدن دندان مانعی ایجاد نگردد. سپس یک قالب بتونی از دندان‌هایی که لایه مینای آن برداشته شده ساخته می‌شود. این قالب سفت شده و برای ساخت لمینت به لابراتوار ارسال می‌گردد.

فرایند آماده سازی دندان برای قرار دادن لمینت‌های سرامیکی می‌تواند از چند روز تا چند هفته باشد. بعد از تراشیدن دندان‌ها، هنگامی که لمینت‌ها در حال ساختن هستند، به بیمار پدهای پلاستیکی موقتی داده می‌شود که شبیه به لمینت‌ها خواهند بود، سپس دندانپزشک لمینت‌ها را می‌سازد. سپس دندانپزشک تنظیماتی را برای آماده سازی دندان انجام می‌دهد، مثلا آنها را تمیز کرده، صیقل داده و می‌تراشد.

مراقبت‌های بعد از انجام لمینت سرامیکی

بعد از قرار دادن لمینت سرامیکی هیچ دوره نقاهتی وجود ندارد و حداکثر برخی ممکن است مقداری حساسیت به غذاها و نوشیدنی سرد داشته باشند، زیرا مینای دندان در زیر لمینت سرامیکی برداشته شده است. به غیر از آن، بیماران می‌خواهند همه دندان‌های سفید مرواریدی جدید آنها را ببینند. برای اینکه لمینت‌های سرامیکی دوام بیشتری داشته باشند، می‌توانید نکات مراقبتی زیر را انجام دهید:

 •  هر روز از دهان شویه استفاده کنید.
 • مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • بیمارانی که دندان قرچه می‌کنند باید محافظ دهان استفاده کنند تا از ساییدگی لمینت‌ها پیشگیری شود.
 • بهداشت دهان و دندان مناسب و خوبی داشته باشید.
 • برای اطمینان ار نظافت مناسب دندان‌ها به متخصص بهداشت مراجعه کنید.
 • در مورد نوشیدنی‌هایی مانند شراب قرمز و قهوه مراقب باشید.

عوارض و معایب لمینت سرامیکی دندان

عوارض جانبی و مضرات لمینت‌های سرامیکی دندان:

 • حساسیت دندان
 • آزردگی عمومی
 • ورم لثه
 • افزایش احتمال صدمه به پالپ دندان
 • رنگ لمینت‌ها ممکن است 100% هم‌خوانی نداشته باشد.

ماندگاری لمینت سرامیکی دندان چقدر است؟

ماندگاری لمینت سرامیکی دندان چقدر است؟

به نوع لمینت سرامیکی و شرایط کلی دندان‌های شما بستگی دارد. اما با مراقبت و نگهداری مناسب از لمینت‌های سرامیکی معمولا 10 تا 15 سال ماندگاری خواهند داشت.

قیمت لمینت سرامیکی چقدر است؟

هزینه برای هر شخص متفاوت است، زیرا چندین عامل مانند تعداد دندان‌ها، نوع و شرایط آنها، مهارت پزشک و موقعیت کلینیک در هزینه تاثیر می‌گذارد.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیتی؟

لمینت‌های سرامیکی و کامپوزیتی هدف پایه یکسانی دارند: برای پوشاندن نقص دندان و بهبود ظاهری که می‌خواهید است. اما کدام یک بهتر است؟ هر دو برخی شباهت‌ها دارند اما متفاوت نیز هستند، این مورد که کدام را انتخاب کنید یا کدام بهتر است به نیاز‌های شما بستگی دارد. می‌توانید جدول زیر را مطالعه کرده، هر دو را با هم مقایسه کنید و متوجه شوید کدام برای شما بهتر است.

ویژگی‌ها لمینت کامپوزیتی

لمینت سرامیکی

ماندگاری 3 تا 5 سال

10 تا 15 سال

تراشیدن کم یا بدون تراش

        الزامی

مدت زمان قرار دادن

چندین ساعت     چندین هفته
      زیبایی
 •   به دندان حجم اضافه می‌دهد.
 •   شکل دندان ممکن است بی‌نقص نباشد
 • اگر به صورت نادرست قرار گیرد، لبه‌های ناهموار در محل اتصال ایجاد می‌شود.
 • می‌توانید هر شکلی از لمینت را انتخاب کنید.
 • به طور کامل روی دندان قرار می‌گیرد.
 • تا حد امکان طبیعی و زیبا به نظر می‌رسد.

 

سوالات پر تکرار

آیا لمینت سرامیکی ارزش هزینه کردن را دارد؟

لمینت سرامیکی نه تنها با دوام و ماندگار است، بلکه در برابر لک شدن نیز مقاوم می‌باشند که باعث سفید ماندن دندان‌ها می‌شود. این مواد بهترین گزینه برای دندان‌هایی با آسیب شدید مثلا شکستگی یا سیاه شدن دندان است.

آیا قرار دادن لمینت سرامیکی درد دارد؟

خیر! اکثر بیماران بیان کرده‌اند که در طی این روش درد یا آزردگی نداشته‌اند. زیرا این روش کم تهاجمی است.

آیا قرار دادن لمینت سرامیکی به دندان‌ها آسیب می‌زند؟

لمینت سرامیکی تا زمانی که به دندانپزشک زیبایی واجد الشرایط مراجعه کنید، به دندان‌ها آسیب نمی‌زند.

آیا لمینت سرامیکی سفید می‌ماند؟

سرامیک دندانی بسیار ضد لک است، یعنی بعد از سال‌ها، لمینت زیبا، سفید و درخشان باقی خواهد ماند.

آیا لمینت سرامیکی باعث بد بو شدن دهان می‌شود؟

خیر. لمینت باعث ایجاد بوی بد دهان نمی‌شود.

آیا بعد از لمینت کردن دندان، می‌توان آن را برداشت؟

خیر، زمانی که مینای دندان برداشته شوند، نمی‌توانند مجددا رشد کنند. بنابراین تنها می توانید لمینت دندان خود را تعویض کنید. نمیتوانید آن را بردارید.

آیا با داشتن لمینت سرامیکی می‌توانید دندان‌های خود را حس کنید؟

جواب این است که اگر لمینت سرامیکی به درستی گذاشته شود، باید کاملا طبیعی در دهان حس شود.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی