راهنمای انتخاب رنگ لمینت دندان بر اساس رنگ پوست و چشم، جنیست و …

راهنمای انتخاب رنگ لمینت دندان

لمینت دندان یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های اصلاح رنگ، شکل، اندازه، نظم و بهبود ظاهر کلی دندان‌ها است. نحوۀ انتخاب رنگ لمینت دندان برای رسیدن به طبیعی‌ترین نتایج بسیار مهم است. به طور کلی رنگ لمینت دندان باید با توجه به تناسب و هارمونی با رنگ پوست، رنگ چشم، حالت چهره، سن و جنسیت، انتخاب شود. طیف رنگ‌های سفید مختلف موجود ممکن است شما را گیج کند و نتوانید بهترین گزینه را برای لمینت دندان خود انتخاب کنید. در این هنگام با مشورت دندانپزشک می‌توانید بهترین رنگ را برای لمینت دندان خود انتخاب کنید.

چطور رنگ مناسب لمینت‌های دندان خود را انتخاب کنید؟

رنگ مناسب لمینت‌های دندان

یکی از مهم‌ترین مراحل لمینت دندان، انتخاب طیف رنگ سفید مناسب است. اکثر مردم فکر می‌کنند این مرحله ساده است و به دنبال سفیدترین گزینه هستند. اما توصیه می‌کنیم برای انتخاب سایۀ رنگ لمینت دندان سریع تصمیم‌گیری نکنید. به یاد داشته باشید، زمانی که روکش‌های لمینت دندان نصب شوند، بسته به نوع روکشی که انتخاب می‌کنید، 5 یا بیشتر از 15 سال ماندگاری دارند. بنابراین با انتخاب رنگ مناسب می‌توانید طی گذر سال‌ها از زیبایی لبخندتان نهایت استفاده را ببرید. افرادی که رنگ لمینت دندان‌شان را با دقت انتخاب نکرده‌اند معمولاً بعد از مدتی به دنبال روشی برای تغییر سایۀ رنگی آن می‌گردند.
در این‌جا فاکتورهایی که هنگام انتخاب شکل و رنگ مناسب لمینت دندان باید در نظر گرفته شود را بررسی می‌کنیم:

1.تعداد دندان‌ها

اگر 8 تا 10 دندان فک بالا و پایین را می‌خواهید لمینت کنید، می‌توانید طیف وسیعی از رنگ‌ها را انتخاب کنید. وقتی تعداد دندان‌ها محدود به یک فک یا فقط دندان‌های قابل مشاهده هنگام لبخند باشند، گزینه‌های شما محدودتر خواهد شد. زیرا باید رنگ دندان‌های پایین خود را نیز در نظر بگیرید. برای حفظ تناسب و هارمونی دندان‌ها هنگام صحبت کردن بهتر است رنگ لمینت دندان تا جای ممکن نزدیک به رنگ دندان طبیعی خودتان انتخاب شود.

2.رنگ پوست

رنگ پوست و تاثیر آن بر انتخاب رنگ لمینت

فرض کنید شما می‌خواهید ده دندان فک بالا را  لمینت کنید، بنابراین فاکتور بعدی که باید در نظر بگیرید رنگ پوست است. در عمل دندانپزشک هرگز به مراجع نمی‌وید که کدام رنگ را باید انتخاب کند. اما هر چه پوست روشن‌تر باشد، رنگ لمینت دندان باید از سفیدترین رنگ‌های موجود انتخاب شود. از آن‌جایی که پوست روشن‌تر با رنگ دندان‌ها تضاد چندانی ندارد، برای سفید نشان دادن دندان‌ها، باید از سایه‌های روشن‌تر استفاده کرد. ‌پوست‌های تیره‌تر باید سایه‌های طبیعی را برای رنگ لمینت دندان خود انتخاب کنند و از سایه‌های خیلی سفید دوری کنند تا لبخندشان غیرطبیعی به نظر نرسد.

رنگ BL2/0M2 یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های انتخاب شده برای لمینت دندان بیماران با پوست روشن است. در بیماران با رنگ پوست گندمی، برای داشتن دندان‌هایی سفید با ظاهر طبیعی توصیه می‌شود رنگی مانند BL3 یا BL4 برای لمینت دندان انتخاب شود.

3.رنگ چشم‌ها

رنگ چشم‌ها و تاثیر آن در انتخاب رنگ لمینت

چشم‌ها و دندان‌ها اولین اجزایی هستند که در صورت یک فرد دیده می‌شوند. شما می‌توانید از سفیدی چشم خود برای راهنمایی استفاده کنید. رنگ لمینت دندان هرگز نباید سفیدتر از سفیدی چشمان شما باشد. بنابراین توصیه می‌شود رنگ لمینت دندان مشابه با رنگ سفید صلبیه چشم انتخاب شود.

4.شخصیت و سلیقه فرد

افراد برون‌گرا بیشتر تمایل دارند رنگ روشن‌تری را برای لمینت دندان انتخاب کنند تا توجه‌ها را جلب کنند. اما افرادی که دوست ندارند خیلی جلب توجه کنند بیشتر به دنبال سایه‌های تیره‌تر و محافظه‌کارانه هستند.

5.اندازه دندان

رنگ سفید به خودی خود جلوه بصری دارد، بنابراین انتخاب رنگ سفیدتر موجب می‌شود روکش‌های لمینت دندان بزرگ‌تر از آنچه هستند به نظر برسند. بنابراین برای انتخاب رنگ مناسب بایستی تناسب اندازه دندان‌هایتان را در نظر بگیرید.

6.رنگ و انعکاس بخش‌های مختلف لمینت

دندان‌های طبیعی در مرکز مات‌تر و هر چه به سمت لبه‌ها برویم شفاف‌تر هستند. برخی لمینت‌ها نیز بخش‌های میانی مات و کناره‌های شفاف‌تری دارند. بنابراین، باید در مورد رنگ لمینت با دندانپزشک خود صحبت کنید. این باعث می‌شود روکش‌ها بیشتر شبیه دندان‌های طبیعی به نظر برسند.

7.سن

تعداد رنگ لمینت انتخاب شده بر اساس سن

دندان‌ها به طور طبیعی در گذر زمان، رنگشان زردتر می‌شود. بنابراین سفید کردن دندان به کمک لمینت می‌تواند به شما کمک کند جوان‌تر به نظر برسید. نمودار بالا محبوبیت سایه‌های مختلف را برای انتخاب رنگ لمینت دندان در سنین مختلف را نشان می‌دهد. طبق بررسی‌های انجام شده، رنگ‌های روشن‌تر بین جوانان و نوجوانان محبوب‌تر هستند. (منبع)

8.جنسیت

رنگ لمینت انتخاب شده بر اساس جنسیت

اغلب رنگ‌های طبیعی برای چهره‌های مردانه مناسب هستند. افرادی که دوست دارند لبخندشان زنانه‌تر به نظر برسد، باید به دنبال رنگ‌های روشن‌تر باشند. در نمودار بالا محبوبیت سایه‌های مختلف را برای انتخاب رنگ لمینت دندان بین خانم‌ها و آقایان را می‌بینید. رنگ‌های روشن بین خانم‌ها محبوبیت بیشتری دارد.  (منبع)

9.برند لمینت دندان

این فقط سایه لمینت نیست که بر رنگ نهایی لبخند شما تأثیر می‌گذارد. شفافیت یکی از مشخصات اصلی رنگ است. شفافیت موجب انعکاس نور و طبیعی‌تر به نظر رسیدن دندان‌ها می‌شود. شفافیت و رنگ لمینت نیز تحت تأثیر رنگ دندان‌های طبیعی زیر روکش‌ها قرار می‌گیرد. رنگ و شفافیت باید با هم هماهنگی داشته باشند تا ظاهر نهایی لبخند طبیعی‌تر به نظر برسد.

کالیته رنگ لمینت دندان

کالیته رنگ لمینت دندان

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، تفاوت بین این رنگ‌های مختلف لمینت دندان خیلی کم است. طبق کاتالوگ راهنمای رنگ VITA در درجه اول سایه‌ها به انواع زیر دسته‌بندی می‌شوند:

  • قرمز مایل به قهوه‌ای: A1 – A2 – A3 – A3,5 – A4
  • قرمز مایل به زرد: B1 – B2 – B3 – B4
  • خاکستری: C1 – C2 – C3 – C4
  • خاکستری مایل به قرمز: D2 – D3 – D4

در هر گروه عدد 1 نشاگر روشن‌ترین و 4 نشانگر تیره‌ترین سایه رنگ هستند. بنابراین، رنگ A1 قرمز مایل به قهوه‌ای است که از A2، روشن‌تر است.

بهترین رنگ لمینت دندان برای من چیست؟

بهترین رنگ لمینت دندان

برخلاف تصور رایج، فقط یک سایه سفید وجود ندارد. هنگام انتخاب رنگ مناسب برای لمینت دندان، گزینه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. شما باید سایه‌ای را انتخاب کنید که تا جای ممکن شبیه به دندان‌های طبیعی سفید، شفاف و سالم باشد. هنگام انتخاب رنگ، دندانپزشک شما نیز راهنمایی‌تان خواهد کرد و بر اساس تجربه و موارد مشابه بهترین رنگ را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

نکته: اگر رنگی که انتخاب می‌کنید بیش از حد روشن باشد، لبخند شما غیرطبیعی به نظر می‌رسد و از نظر زیبایی شناختی دلنشین نیست.

سفیدترین رنگ لمینت دندان

BL1/0M1 سفیدترین رنگی است که هر کسی می‌تواند انتخاب کند. برای افراد پوست روشن با شخصیت برون‌گرا که می‌خواهند بیش از 8 دندان خود را لمینت کنند پیشنهاد اول ما رنگ BL2/0M2 و سپس BL1 است. اگر می‌خواهید نتایج نهایی طبیعی‌تر باشند، توصیه می‌شود رنگ BL3/0M3 را انتخاب کنید. همچنین اگر رنگ پوست شما گندم‌گون است، گزینه اول پیشنهادی برای انتخاب رنگ لمینت دندان BL3/0M3 و سپس BL2/0M2 است. در انتها، برای پوست‌های تیره و سبزه، سفیدترین رنگی که برای لمینت دندان پیشنهاد می‌شود BL3 یا BL2 است. اگر می‌خواهید محافظه‌کارتر باشید، B1 نیز عالی خواهد بود.

انتخاب شکل مناسب لمینت

انتخاب شکل مناسب لمینت

هنگامی که رنگ مناسب را برای لمینت دندان خود انتخاب کردید، نکته مهم بعدی انتخاب شکل است. شکل لمینت دندان بر روی شش دندان اصلی متمرکز می‌شود: دو دندان پیش مرکزی (چپ و راست)، دو دندان پیش جانبی و دو دندان نیش. با تغییر گرد و یا مربعی کردن گوشه‌های لمینت می‌توان شکل طرح لبخند را تغییر داد. طبق کاتالوگ طراحی لبخند LVI، لمینت دندان را می‌توان به 12 سبک مختلف طبقه‌بندی کرد:

دندان‌های پیش مرکزی و جانبی مربعی، با دندان نیش کمی خمیده یا نیمه مستقیم است. این برای مردان و همچنین زنانی که می‌خواهند چهره‌شان جدی باشد عالی است.

دندان‌های پیش مرکزی مربعی، گوشه پیش جانبی گرد، و نیش‌های نوک تیز است. دندان‌های پیش جانبی کمی بالاتر از دندان‌های پیش مرکزی قرار می‌گیرند.

دندان‌های پیش مرکزی و جانبی کمی گرد با دندان‌های پیش جانبی کمی بلندتر یا کوتاه‌تر از دندان‌های پیش مرکزی برای ایجاد ظاهری قدرتمند مناسب است. این سبک طراحی لبخند یکی از محبوب‌ترین سبک‌های خانم‌های مدل زیبایی و بازیگر است.

شبیه به سبک تقویت شده است، با پیش مرکزی مربع و بدون لبه‌های گرد است.

شبیه به یک سبک تقویت شده با دندان‌های نیش نوک تیزتر است. این حالت موجب جدی‌تر دیده شدن چهره بعد از نصب لمینت دندان می‌شوند.

شبیه به سبک جدی است، اما با دندان‌های پیش جانبی کمی فاصله‌دار یا کوتاه‌تر از دندان‌های پیش مرکزی است. این یکی از پرطرفدارترین سبک‌های لمینت دندان در بین مردان است، زیرا بدون اینکه بیش از حد خشن باشد، موجب زیبایی طرح لبخند می‌شود.

شبیه به سبک جدی است، اما نیش‌ها کمی نوک تیزتر هستند. سبک بالغ موجب ایجاد حس اعتماد هنگام صحبت کردن و خندیدن به مخاطب می‌شود.

شبیه به سبک تقویت شده با نیش‌های تهاجمی‌تر است. انتخاب این شکل لمینت در کنار رنگ نهایتاً دو درجه روشن‌تر از دندان‌های طبیعی، موجب طرح لبخندی نچرال می‌شود.

شبیه به سبک جدی است، اما تمام دندان‌های پیش و نیش شکل گردتر یا بیضی به خود می‌گیرند. این مدل لمینت دندان کمی از جدیت و خشونت مدل اول کاسته و موجب مهربان‌تر دیده شدن چهره می‌شوند.

شبیه به سبک بیضی اما انحنای لبه دندان‌ها کمتر است. به همین دلیل مهربانی و ملایمت چهره در این مدل بیشتر خواهد شد.

شبیه به سبک جدی، با نیش‌های برجسته‌تر است. دندان نیش از داخل حفره دهان بیرون زده است و موجب قوی‌تر دیده شدن چهره می‌شود.

شبیه به سبک بیضی با نیش‌های برجسته‌تر و بلندتر است. اگر برای این مدل لمینت دندان رنگ مناسبی انتخاب شود، موجب جوان‌تر و بشاش‌تر دیده شدن چهره خواهد شد.

برای انتخاب شکل لمینت دندان باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید.

انتخاب رنگ لمینت بر اساس فرم صورت

شکل و رنگ لمینت دندان باید متناسب با صورت شما باشد. مثلاً لمینت‌های بلندتر، نازک‌تر و سفیدتر می‌توانند به‌ طور قابل‌توجهی صورت گرد را کشیده کنند. صورت‌های کشیده بهتر است از لمینت دندان کوتاه‌تر و پهن‌تر استفاده کنند.

انتخاب رنگ لمینت بر اساس جنسیت

اغلب لمینت‌های دندان مربعی برای چهره‌های مردانه مناسب هستند. افرادی که دوست دارند لبخندشان زنانه‌تر به نظر برسد، باید به دنبال گزینه‌های گردتر باشند.

انتخاب رنگ لمینت بر اساس سن

دندان‌ها به طور طبیعی در گذر زمان، طولشان کوتاه‌تر می‌شود. بنابراین بلند کردن دندان به کمک لمینت می‌تواند به شما کمک کند جوان‌تر به نظر برسید. همچنین، حجیم کردن دندان‌ها می‌تواند به صاف شدن چین‌ و چروک‌های اطراف دهان کمک کند. لمینت دندان‌های جلویی ضخیم‌تر نیز می‌توانند ظاهر لب‌ها را پُرتر نشان دهند به گونه‌ای که انگار ژل لب تزریق کرده‌اید. شما می‌توانید با انتخاب رنگ و اندازه مناسب لمینت دندان، لبخندتان را چندین سال جوان‌تر کنید.

 سؤالات متداول

تفاوت رنگ لمینت A1 با B1 چیست؟

بین دو سایه طبیعی، رنگ B1 سفیدتر است. رنگ A1 نسبت به B1 دارای سایۀ تیره‌تری است. بنابراین برای انتخاب رنگ لمینت دندان بین این دو، باید گزینه‌ای که تناسب بیشتری با سایر اجزای صورت دارد را انتخاب کنید.

آیا رنگ BL4 سفیدتر از B1 است؟

B1 سایۀ رایج دندان‌های شیری است، اما در بزرگسالان این رنگ زیاد دیده نمی‌شود. BL4 به‌ طور محسوسی سفیدتر از B1 است. بنابراین هنگامی بررسی گزینه برای انتخاب بهترین رنگ لمینت دندان ابتدا باید تفاوت BL4 و B1 با دندان طبیعی را مدنظر قرار دهید.

آیا B1 جزو سایه‌های طبیعی دندان است؟

رنگ متوسط دندان مردم در دنیا A3 است و حدود 70 درصد از مردم دارای دندان‌هایی به این رنگ هستند. سایۀ B1 به طور قابل‌توجهی روشن‌تر از A3 است و جزو رنگ‌های طبیعی دندان نیست.

رایج‌ترین رنگ دندان طبیعی در جهان چیست؟

رایج‌ترین رنگ‌های دندان طبیعی به ترتیب A3 (36.1%) ،A2 (27.3%) و A1 (11.5%) هستند.

آیا می‌توان با بلیچینگ رنگ لمینت دندان را روشن‌تر کرد؟

خیر، مواد بلیچینگ چه خانگی چه در کلینیک تأثیری بر رنگ لمینت دندان‌ها ندارند. بنابراین هنگام انتخاب رنگ لمینت دندان باید خیلی دقت شود تا در آینده فرد پشیمان نشود. برای تغییر رنگ لمینت باید آن‌ها را تعویض کرد که کاری پرهزینه است.

آیا دندانپزشک برای لمینت همه دندان‌ها یک رنگ انتخاب می‌کند؟

دندانپزشک با توجه به شرایط و سلیقه مراجع می‌تواند رنگ تمامی دندان‌ها را یکی انتخاب کند یا دندان به دندان تغییر دهد.

آیا رنگ لمینت دندان در طول زمان تغییر می‌کند؟

بله، اگرچه نسبت به کامپوزیت، روکش‌های لمینت دیرتر لکه و رنگ می‌گیرند، اما با گذشت زمان و مصرف قهوه و خوراکی‌های رنگی، نوشیدن زیاد الکل، استعمال دخانیات و … می‌توانند رنگ لمینت دندان را تغییر دهند.

آیا رنگ‌های سفیدتر لمینت دندان گران‌تر هستند؟

خیر، قیمت لمینت دندان با توجه به برند محصول، دستمزد دندانپزشک و هزینه‌های لابراتوار تغییر می‌کند و انتخاب رنگ‌های مختلف تأثیری بر قیمت نهایی ندارد.

چه مراقبت‌هایی لازم است تا رنگ لمینت دندان حفظ شود؟

چون رنگ‌پذیری لمینت دندان خیلی کمتر از کامپوزیت است، مراقبت‌های بعدی کمتری مانند عدم مصرف خوراکی‌های رنگی یا کشیدن سیگار نیاز دارد. اما به طور کلی رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن بعد از نوشیدن قهوه و خوراکی‌های رنگی می‌تواند ماندگاری رنگ لمینت دندان را بیشتر کند.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی