شناخت عوارض لمینت دندان و راهکارهای پیشگیری

شناخت عوارض لمینت دندان و راهکارهای پیشگیری

لمینت دندان یکی از پروسه‌های محبوب در زمینه دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود که می‌تواند ظاهر دندان‌ها را به شکل شگفت‌انگیزی بهبود ببخشد. اگرچه این روش مزایای بی‌شماری دارد؛ اما معایب و عوارض جانبی نیز در پی دارد که باید از آن نیز اطلاع داشته باشید. دانستن این اطلاعات به افراد کمک می‌کند تا بهتر و عاقلانه‌تر تصمیم بگیرند و به‌خوبی از دندان‌های خود مراقبت نمایند. در این مقاله قصد داریم عوارض احتمالی لمینت دندان، علت ایجاد این عوارض و روش درمان آن‌ها را بررسی نماییم. این اطلاعات باعث می‌شود تا افراد خود را برای این پروسه آماده کرده و در آینده از دندان‌ها و لمینت‌های دندانی خود بهتر مراقبت کنند.

عوارض و معایب لمینت دندان

عوارض جانبی لمینت دندان ممکن است بسته به شرایط فرد و شرایط خاص درمان وی متفاوت باشد. اگرچه در بیشتر موارد افراد از لمینت دندان خود رضایت دارند؛ اما اطلاع داشتن از عوارض احتمالی این پروسه اهمیت زیادی دارد. باید در نظر داشته باشید که با انتخاب یک‌ دندانپزشک متخصص و باتجربه این عوارض به کم‌ترین میزان خود خواهد رسید. برخی از عوارض رایج لمینت دندان به شرح زیر می‌باشند:

حساسیت دندان

حساسیت دندان

لمینت دندان ممکن است بنا به دلایلی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است باعث افزایش حساسیت دندان‌ها شود:

  • کم‌شدن میزان مینای دندان: به طور معمول قبل از چسباندن لمینت لایه‌ نازکی از مینای دندان تراشیده می‌شود تا فضای کافی برای قرار دادن لمینت ایجاد گردد. با تراشیده شدن سطح مینا، میزان حساسیت دندان افزایش پیدا می‌کند.
  • نمایان‌ شدن عصب‌های دندان: در برخی موارد با تراشیدن مینا، عاج دندان و یا حتی عصب درون دندان در معرض دید قرار می‌گیرد. این عارضه می‌تواند باعث افزایش حساسیت دندان به نوشیدنی و غذاهای سرد و گرم شود.

تحریک‌شدن لثه‌ها

تحریک‌شدن لثه‌ها

در برخی موارد جای‌گذاری و چسباندن لمینت‌ها باعث می‌شود تا لثه‌ها به طور موقت تحریک شوند. از علائم تحریک‌ شدن لثه می‌توان به قرمز شدن، حساسیت به لمس و تورم در اطراف دندان اشاره کرد.

تغییر تراز بایت و نحوه روی‌ هم قرار گرفتن دندان‌ها

تغییر تراز بایت و نحوه روی‌ هم قرارگرفتن دندان‌ها

اضافه‌شدن لمینت بر روی سطح دندان ممکن است تا حدودی نحوه روی‌هم قرارگرفتن دندان‌ها را تغییر دهد. در برخی موارد مدتی طول می‌کشد تا این تغییر اصلاح شود و به همین دلیل ممکن است فرد در هنگام بستن دهان خود یا خوردن مواد غذایی احساس ناراحتی کند.

آسیب‌ دیدن یا جدا شدن لمینت

آسیب‌ دیدن یا جدا شدن لمینت

با این که لمینت‌ها دوام بالایی دارند، در برخی موقعیت‌ها ممکن است لب‌پر شوند، ترک بخورند و یا از جای خود خارج گردند. این عوارض معمولاً به دلیل ضربه خوردن به دندان‌ها، واردشدن فشار زیاد به آن‌ها و یا دندان‌ قروچه به وجود می‌آیند.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

اگرچه لمینت‌ها در مقابل پوسیدگی مقاوم هستند؛ اما دندان زیرین آن‌ها همچنان مستعد آسیب‌دیدن و پوسیدگی می‌باشد.

تفاوت رنگ دندان‌ها

تفاوت رنگ دندان‌ها

در موارد نادر ممکن است رنگ لمینت‌ها با رنگ دندان‌های طبیعی اطراف خود متفاوت باشد. این تفاوت در بعضی از موارد کاملاً قابل‌ تشخیص است. توضیح‌ دادن نتیجه دلخواه به دندانپزشک و همکاری‌ کردن با وی تا حدود زیادی از این تفاوت رنگی جلوگیری می‌کند.

واکنش آلرژیک

واکنش آلرژیک

در موارد نادر ممکن است فرد به مواد تشکیل‌دهنده لمینت حساسیت داشته باشد. این حساسیت خود را به‌صورت تحریک‌شدن لثه، تورم و درد بروز می‌دهد. درصورتی‌که به لمینت‌ها آلرژی داشتید برای بررسی بیشتر سریعاً به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

پالپیت

پالپیت

گاهی چسباندن لمینت باعث تحریک و ملتهب شدن پالپ دندان و ایجاد عارضه‌ای به نام پالپیت می‌شود. از علائم این عارضه می‌توان به دندان‌ درد و افزایش حساسیت دندان اشاره کرد. برای درمان این عارضه، دندان‌ها باید سریعاً توسط دندانپزشک معاینه شوند.

تراشیدن و کوچک‌کردن برگشت‌ناپذیر دندان‌ها

تراشیدن و کوچک‌کردن برگشت‌ناپذیر دندان‌ها

برای قرار دادن و چسباندن لمینت‌ها به طور معمول لایه‌ نازکی از مینای طبیعی دندان‌ها تراشیده می‌شود. این تراشیدن مینا دائمی و برگشت‌ناپذیر است. اگرچه این بخشی طبیعی و استاندارد از پروسه لمینت کردن دندان‌ها محسوب می‌شود؛ اما باید قبل از لمینت به‌خوبی آن را بررسی نموده و باتوجه‌به آن تصمیم بگیرید.

لب پر شدن یا شکستگی

لب پر شدن یا شکستگی

اگرچه لمینت‌های دندان دوام بالایی دارند؛ اما در برخی شرایط مانند گاز زدن مواد غذایی و اشیای سفت و محکم، دندان‌ قروچه‌ کردن و ضرب‌دیدگی ممکن است لب پر و یا شکسته شوند. به همین دلیل، باید عادت‌هایی را که ممکن است به لمینت‌ها فشار زیادی وارد کنند را کنار بگذارید و در صورت آسیب‌دیدن لمینت سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید.

عقب رفتن لثه

عقب رفتن لثه

در برخی موارد نادر، جایگذاری لمینت‌ها باعث پس‌روی لثه‌ها می‌شود و ریشه دندان‌ها را نمایان می‌کند. عقب رفتن لثه‌ها منجر به افزایش حساسیت دندانی، ایجاد مشکلات زیبایی و بیماری‌های دهانی می‌گردد. مراجعه منظم به دندانپزشک و رعایت بهداشت دهان می‌تواند تا حدود زیادی از این عارضه جلوگیری کند.

نداشتن رضایت از ظاهر دندان‌ها

نداشتن رضایت از ظاهر دندان‌ها

اگرچه لمینت‌ها برای بهبود ظاهر دندان‌ها طراحی شده‌اند؛ اما در برخی موارد ممکن است افراد بنا به دلایلی مانند فرم و رنگ لمینت‌ها و یا تفاوت سایز میان آن‌ها با دندان‌های طبیعی خود از نتیجه لمینت دندان رضایت نداشته باشند.

بااین‌حال مشورت‌ کردن در دندانپزشک در زمان برنامه‌ریزی پروسه لمینت کردن می‌تواند به شما کمک کند تا انتظارات واقع‌بینانه‌ای از این پروسه داشته باشید.

پیشگیری از عوارض لمینت دندان

در ادامه به برخی از راهکارهایی اشاره نموده‌ایم که تا حدود زیادی از عوارض احتمالی لمینت دندان می‌کاهد و طول عمر لمینت‌ها را افزایش می‌دهد:

  • انتخاب یک‌ دندانپزشک باتجربه: دندانپزشک ماهر و باتجربه‌ای را انتخاب کنید که در زمینه لمینت دندان آوازه خوبی داشته باشد. یک‌ دندانپزشک مجرب، سلامت دهان شما را بررسی کرده، با شما در خصوص هدفی که دارید مشورت نموده و براین‌اساس مناسب‌ترین روش درمان را پیشنهاد می‌دهد.
  • رعایت‌ کردن بهداشت دهان: رعایت‌ کردن بهداشت دهان برای حفظ سلامت و دوام لمینت‌ها ضروری می‌باشد. حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را با یک مسواک نرم و خمیردندان ملایم مسواک بزنید و به کمک نخ دندان هر روز فضای بین دندان‌ها و لثه‌های خود را تمیز کنید. مراجعه منظم به دندانپزشک و جرم‌گیری دندان‌ها نیز از دیگر موارد ضروری برای حفظ سلامت لمینت‌ها محسوب می‌شود.
  • از وارد کردن فشار زیاد به دندان‌ها خودداری کنید: از گاز زدن مواد غذایی و اشیای سفت مانند یخ، مداد و ناخن‌ها خودداری کنید. این رفتارها خطر آسیب‌دیدگی و جدا شدن لمینت از دندان را افزایش می‌دهند. درصورتی‌که دندان‌ قروچه دارید با دندانپزشک خود صحبت کنید. دندانپزشک می‌تواند با تجویز نایت گارد (محافظتی دندان‌ها در هنگام خواب) از دندان‌ها و لمینت‌ها محافظت نماید.
  • در خصوص مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنید دقت داشته باشید: تا حد ممکن مصرف غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی و رنگ‌دار را محدود نمایید چرا که این مواد می‌توانند باعث لکه‌شدن و ازبین‌رفتن سطح لمینت‌ها شوند و در صورت مصرف، بلافاصله دهان خود را با آب بشویید و یا مسواک بزنید. همچنین از مصرف سیگار و تنباکو نیز خودداری کنید.
  • در طول فعالیت‌های فیزیکی از محافظ دندان استفاده کنید: درصورتی‌که در ورزش‌های رزمی و فعالیت‌های فیزیکی که در آن خطر آسیب‌ دیدن دندان‌ها وجود دارد شرکت می‌کنید بهتر است از محافظ دندان استفاده نمایید.
  • به‌ صورت منظم برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید: مراجعه منظم به دندانپزشک کمک می‌کند تا دندانپزشک بتواند شرایط لمینت‌ها را بررسی نماید، هر گونه مشکل را سریعاً برطرف نموده و با جرم‌گیری حرفه‌ای زیبایی و دوام لمینت‌ها را افزایش دهد.
  • با دندانپزشک خود صحبت نمایید. در صورتی‌ که بعد از قرار دادن لمینت‌ها احساس درد، حساسیت، تغییر در بایت و بیماری لثه داشتید سریعاً با دندانپزشک خود تماس بگیرید. درمان سریع و زود هنگام می‌تواند از بروز عوارض جدی و پیچیده جلوگیری کند.

سؤالات متداول

آیا حساسیت و تحریک لثه بعد از لمینت دندان طبیعی می‌باشد؟

ممکن است افراد بعد از لمینت دچار حساسیت و تحریک لثه شوند؛ اما این عارضه خفیف و موقتی می‌باشد. رعایت بهداشت دهان به برطرف‌ شدن این علائم کمک می‌کند.

آیا لمینت باعث ضعیف‌ شدن ساختار طبیعی دندان می‌شود؟

در طول پروسه آماده‌سازی دندان‌ها برای لمینت کردن، بخش کوچکی از مینای دندان تراشیده می‌شود و تا حدودی ساختار دندان را تغییر می‌دهد. بااین‌حال درصورتی‌که این پروسه توسط دندانپزشک ماهر انجام شود، میزان مینای تراشیده شده بسیار کم می‌باشد و ساختار دندان را ضعیف نخواهد کرد.

آیا ممکن است لمینت دندان باعث فرسایش مینا شود؟

لیمنت های دندان به‌خودی‌خود باعث فرسایش مینا نمی‌شوند؛ اما رعایت‌نکردن بهداشت دهان و مصرف نوشیدنی‌های اسیدی به‌مرورزمان باعث می‌شوند تا مینای دندان از بین برود.

آیا لمینت خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد؟

لمینت‌ها به طور مستقیم خطر پوسیدگی دندان را افزایش نمی‌دهند. بااین‌حال بعد از لمینت کردن باید به‌خوبی بهداشت دهان را رعایت نمود تا از تجمع پلاک و پوسیدگی دندان جلوگیری شود.

آیا لمینت دندان را بیش‌ازپیش در معرض شکستگی قرار می‌دهد؟

لمینت‌ها می‌توانند به‌عنوان یک‌لایه محافظتی عمل کرده و استحکام دندان را افزایش دهند و در صورت مراقبت درست باعث شکستگی دندان‌ها نخواهند شد.

آیا لمینت دندان می‌تواند باعث تغییر مزه غذاها شود؟

لمینت دندان بر روی مزه مواد غذایی تأثیری نمی‌گذارد. بااین‌حال، در صورتی‌ که تغییری بر روی نحوه روی‌هم قرارگرفتن دندان‌ها ایجاد شود، ممکن است تا مدتی نحوه جویدن مواد غذایی تغییر کند.

آیا لمینت باعث افزایش حساسیت به فشار در دندان‌ها می‌شود؟

خیر لمینت‌ها به طور معمول باعث افزایش حساسیت به فشار در دندان‌ها نمی‌شوند.

مقالات مرتبط

لمینت سرامیکی | مزایا، انواع و قیمت

در لمینت‌های سرامیکی – مانند روکش‌ها، بریج‌ها و ایمپلنت‌های سرامیکی – از مواد هم رنگ دندان مانند زیرکونیوم استفاده می‌کنند که از نظر زیستی بی‌اثر

بهترین متخصص عصب کشی در شرق تهران

بهترین متخصص عصب کشی در شرق تهران

متخصص عصب کشی، یک متخصص دندانپزشکی است که بر روی مشکلات پیچیده دندان تمرکز دارد که عمدتاً بر پالپ دندان تأثیر می‌گذارد. متخصصان دندانپزشکی، اعصاب،

تماس با دندانپزشکی