لمینت کامپوزیتی چیست؟ | مزایا و قیمت

لمینت کامپوزیتی چیست؟ مزایا و قیمت

لمینت‌های کامپوزیتی یکی از پروسه‌های محبوب دندان‌پزشکی زیبایی هستند که در طی سال‌های اخیر محبوبیت آن‌ها رشد بسیاری پیدا کرده است. این لمینت‌ها ماده‌ای به رنگ دندان‌ها هستند که بر روی سطح دندان چسبیده و ظاهر آن‌ها را بهبود می‌بخشند. لمینت‌های کامپوزیتی از نوعی رزین مخصوص ساخته شده و با دقت تراشیده می‌شوند و به دندان می‌چسبند تا ظاهر، اندازه و رنگ دندان را بهبود بخشند. در این مقاله به طور کامل در خصوص این لمینت‌ها، مزایایی که دارند، روش کار گذاشتن و قیمت آن‌ها صحبت نموده‌ایم.

لمینت کامپوزیتی چیست؟

لمینت کامپوزیتی چیست؟

همان‌طور که قبلاً ذکر شده، لمینت کامپوزیتی، لایه رزینی نازک به رنگ دندان است که بر روی سطح دندان چسبانده می‌شود. این روکش‌ها روشی عالی برای برطرف‌کردن بخش زیادی از مشکلات دندانی مانند لب پر شدن، ترک‌خوردن، تغییر رنگ، نامرتب بودن و فاصله بین دندان محسوب می‌شوند. لمینت‌های کامپوزیتی در مقایسه با لمینت‌های سرامیکی کم تهاجمی‌تر هستند و قیمت پایین‌تری نیز دارند.

مزایای لمینت کامپوزیتی

مزایای لمینت کامپوزیتی

لمینت‌های کامپوزیتی مزایای بی‌شماری دارند و به همین دلیل یک گزینه مناسب برای افرادی که به دنبال خدمات دندان‌پزشکی زیبایی هستند محسوب می‌شوند. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود ظاهر دندان‌ها: لمینت‌های کامپوزیتی با برطرف نمودن بخش زیادی از مشکلات دندانی ظاهر آن‌ها را بهبود می‌بخشند. این روکش‌ها باعث می‌شوند تا دندان‌ها مرتب‌تر، سفیدتر و براق‌تر به نظر برسند.
 • آماده‌سازی جزئی: بر خلاف لمینت‌های سرامیکی، برای جای‌گذاری لمینت‌های کامپوزیتی دندان‌ها به یک آماده‌سازی جزئی نیاز خواهند داشت. در طول این پروسه قسمت کم‌تری از مینای دندان تراشیده می‌شود و آن را به یک روش کم تهاجمی تبدیل می‌نماید.
 • مقرون‌به‌صرفه بودن: لمینت‌های کامپوزیتی در مقایسه با سرامیک‌ها مقرون‌ به‌ صرفه‌تر بوده و برای افرادی که بودجهٔ محدودی دارند یک گزینه عالی محسوب می‌شوند.
 • دوام بالا: لمینت‌های کامپوزیتی دوام بالایی دارند و با مراقبت درست و کافی می‌توانند برای سال‌های طولانی سالم باقی بمانند.
 • به‌سرعت انجام می‌شوند: لمینت‌های کامپوزیتی را می‌توان در طی یک جلسه بر روی دندان قرارداد به همین دلیل برای افرادی که برنامه کاری شلوغی دارند مناسب می‌باشد.

لمینت کامپوزیتی دندان برای چه افراد مناسب است؟

لمینت کامپوزیتی دندان برای چه افراد مناسب است؟

لمینت‌های کامپوزیتی برای افراد بسیاری که می‌خواهند ظاهر دندان‌های خود را بهبود ببخشند مناسب می‌باشد. در ادامه به برخی از افرادی که می‌توانند از این روکش‌ها استفاده کنند اشاره نموده‌ایم:

 • افرادی با دندان‌های شکسته و لب پر شده: از لمینت‌های کامپوزیتی می‌توان برای بازسازی دندان‌هایی که به دلیل تروما یا ضربه شکسته و یا لب پر شده‌اند استفاده نمود.
 • افرادی با دندان‌های زرد و بدرنگ: ظاهر دندان‌هایی را که به دلیل عواملی چون ژنتیک، افزایش سن، سیگار کشیدن و یا مصرف نوشیدنی و غذاهای مخصوص تغییر رنگ داده و یا زرد شده‌اند را می‌توان به کمک لمینت‌های کامپوزیتی بهبود بخشید.
 • افرادی با دندان‌های نامرتب: افرادی که دندان‌های نامرتبی دارند و یا بین دندان‌های آن‌ها فاصله وجود دارد می‌توانند با استفاده از لمینت‌های کامپوزیتی دندان‌های صاف و مرتب‌تر داشته باشند.
 • افرادی با مشکلات ارتودنسی سطحی: می‌توان از لمینت‌های کامپوزیتی برای برطرف نمودن مشکلات ارتودنسی سطحی مانند وجود فاصله بین دندان‌ها استفاده کنند. به همین دلیل می‌توان این روکش‌ها را تا حدودی جایگزین براکت‌ها و الاینرهای سنتی دانست.

حتماً قبل از گذاشتن و استفاده از این کامپوزیت‌ها با دندان‌پزشک خود مشورت نمایید تا به طور کامل با مزایا و معایب آن‌ها آشنا شوید و متوجه شوید که آیا برای شما مناسب می‌باشند یا خیر. لمینت‌های کامپوزیتی برای همهٔ افراد مناسب نمی‌باشند. در ادامه به برخی از دلایلی که چرا همهٔ افراد نمی‌توانند از این روکش‌های استفاده کنند اشاره شده است:

 • پوسیدگی شدید دندان‌ها
 • بیماری‌های لثه
 • دندان‌قروچه‌کردن
 • مال‌اکلوژن
 • نداشتن مینای دندان کافی
 • وجود فاصله زیاد بین دندان‌ها

آمادگی‌های لازم برای لمینت سرامیکی دندان

قبل از استفاده از لمینت‌های کامپوزیتی باید دندان‌ها آماده شوند تا لمینت‌ها به‌ خوبی بر روی دندان قرار بگیرند. برخی از مراحل آماده‌سازی دندان‌ها قبل از جای‌گذاری لمینت‌ها به شرح زیر می‌باشد:

 • داشتن بهداشت دهان مناسب: باید قبل از کارگذاشتن کامپوزیت‌ها بهداشت دهان خود را به‌خوبی رعایت نمایید. برای این کار بهتر است دو بار در روز مسواک بزنید، از نخ دندان استفاده کنید و دهان خود را با دهان‌شویه‌های آنتی‌باکتریال بشویید. با رعایت بهداشت از بروز هرگونه عوارض جلوگیری کرده و مطمئن می‌شوید که دندان‌ها سلامت کافی دارند.
 • پرهیز از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که از خود لکه به‌ جای می‌گذارند: برای کاهش خطر لکه‌شدن کامپوزیت‌ها بهتر است 24 ساعت قبل از پروسه جای‌گذاری روکش‌ها از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چایی و شراب قرمز که از خود لکه به‌جای می‌گذارند خودداری کنید.
 • انجام بلیچینگ: در صورتی‌ که می‌خواهید که از لمینت‌های کامپوزیتی استفاده کنید بهتر است قبل از انجام این کار دندان‌های خود را با استفاده از بلیچینگ سفید نمایید. با این کار رنگ لمینت‌ها با رنگ دندان‌های سفید شده مطابقت می‌یابند.

با انجام این مراحل می‌توانید مطمئن شوید که پروسه لمینت کردن دندان‌ها با موفقیت انجام می‌شود و به نتیجه دلخواه خود خواهید رسید.

روش قرار دادن لمینت سرامیکی روی دندان‌ها

روش قراردادن لمینت سرامیکی روی دندان‌ها

دندان‌پزشک این پروسه را با تمیزکردن و جرم‌گیری دندان‌ها و آماده‌کردن آن‌ها برای قرار دادن روکش شروع می‌کند. برای این که رزین بهتر به سطح دندان بچسبد ممکن است دندان‌پزشک بخشی از مینای دندان را بتراشد. در صورتی‌ که دندان‌ها به تغییرات کوچکی در اندازه و رنگ نیاز داشته باشند تراشیده نمی‌شوند. در این موارد می‌توان از لمینت‌های بدون تراش استفاده نمود.

بعد از این مرحله، بسته به این که شما از لمینت‌های مستقیم و یا غیرمستقیم استفاده می‌کنید، پروسه انجام کار کمی متفاوت می‌شود.

 • روش مستقیم: دندان‌پزشک بخشی از مینای دندان را می‌تراشد تا رزین بهتر به سطح دندان بچسبد. سپس نوعی چسب مخصوص به سطح دندان می‌زند تا به کمک آن رزین را به دندان بچسباند. در نهایت یک‌لایه نازک از کامپوزیت بر روی دندان قرار می‌گیرد و دندان‌پزشک سریعاً آن را به کمک نوری مخصوص خشک می‌کند. شما و دندان‌پزشک می‌توانید رنگ و حالت لمینتی که می‌خواهید انتخاب کنید. دندان‌پزشک می‌تواند با مخلوط‌کردن چند رنگ کامپوزیت، رنگ طبیعی دندان‌های شما را به دست آورد.
 • روش غیرمستقیم: دندان‌پزشک بعد از آماده‌سازی دندان‌ها از آن‌ها قالب می‌گیرد. در این روش لمینت‌ها خارج از دهان شما آماده می‌شوند. بعد از آماده‌شدن لمینت‌ها، دندان‌پزشک کمی سطح دندان‌ها را تراشیده و با آن‌ها را با چسب مخصوصی به سطح دندان می‌چسباند. این چسب کمک می‌کند تا لمینت در جای خود ثابت باقی بماند. سپس به کمک نوری مخصوص چسب را خشک می‌کند. در نهایت باقی‌مانده چسب را از دندان‌ها پاک‌کرده و کل سطح دندان‌ها را پولیش می‌زند.

بسیاری از افراد برای انجام این پروسه به داروی بی‌حسی نیازی ندارند. اما در صورتی‌ که شما از داروی بی‌حسی استفاده کردید، می‌توانید بعد از برطرف‌شدن اثر آن فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.

مراقبت‌های لازم

برای افزایش دوام و تأثیر لمینت‌های کامپوزیتی باید از آن‌ها به‌ خوبی مراقبت نمود. برخی از روش‌های مراقبت از لمینت‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • داشتن بهداشت دهان و دندان مناسب: دندان‌های خود را دو بار در روز با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و حداقل یک‌بار در روز از نخ دندان استفاده کنید تا ذرات غذای باقی‌مانده از بین آن‌ها خارج شوند. داشتن بهداشت دهانی مناسب از تجمع باکتری‌ها و لکه‌شدن لمینت‌ها جلوگیری می‌کند.
 • پرهیز از مصرف نوشیدنی‌ها و مواد غذایی که باعث لکه‌شدن دندان‌ها می‌شوند: از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چایی، شراب قرمز و نوشابه‌های تیره که باعث لکه‌شدن دندان‌ها می‌شوند خودداری کنید و در صورت مصرف بلافاصله دهان خود را با آب بشویید تا دندان‌ها لک نشوند و تغییر رنگ ندهند.
 • گاز نگرفتن و نجویدن مواد غذایی سفت: از گاز زدن و جویدن مواد غذایی سفت مانند یخ و شکلات‌ها خودداری کنید چرا که این کار باعث می‌شود تا لمینت‌ها لب پر شده و یا بشکنند.
 • استفاده از محافظ دهان: در صورتی‌ که در ورزش‌های رزمی فعالیت می‌کنید و یا شب‌ها دندان‌قروچه دارید برای محافظت از لمینت‌ها بهتر است از محافظ دندانی استفاده نمایید.
 • به طور مرتب به دندان‌پزشک مراجعه کنید: به طور مرتب به دندان‌پزشک مراجعه کنید و دندان‌های خود را جرم‌گیری نمایید تا مطمئن شوید که لمینت‌ها هیچ مشکلی ندارند.
 • دندان‌های خود را به‌ آرامی مسواک بزنید: از یک مسواک نرم استفاده کنید و از مصرف خمیردندان‌های سفیده کننده و ساینده که ممکن است سطح لمینت‌های کامپوزیتی را خراش دهند خودداری کنید.

با پیروی از این دستورالعمل‌ها می‌توانید مطمئن شوید که لمینت‌های کامپوزیتی برای سال‌های طولانی، سالم، زیبا و قوی باقی می‌مانند. در صورتی‌ که روکش‌ها با مشکلاتی نظیر لب پر شدن، تغییر رنگ و ترک‌خوردن رو به‌ رو شدند بهتر است هرچه سریع‌تر به دندان‌پزشک خود مراجعه نمایید تا به‌ سرعت آن‌ها را ترمیم نماید.

عوارض لمینت کردن دندان

لمینت‌های کامپوزیتی نوعی پروسه دندان‌پزشکی زیبایی بی‌خطر و نیمه تهاجمی محسوب می‌شوند و به‌ندرت عوارض جدی در پی‌دارند. با این‌ حال برخی از عوارضی که ممکن است افراد بعد از استفاده از این روکش‌ها تجربه کنند به شرح زیر می‌باشد:

 • حساسیت: در برخی از موارد بعد از لمینت کردن دندان‌ها میزان حساسیت آن‌ها افزایش می‌یابد. این حساسیت معمولاً موقت بوده و می‌توان آن را به کمک خمیردندان‌های ضد حساسیت و یا دیگر داروهای تجویز شده از سوی دندان‌پزشک درمان نمود.
 • درد و ناراحتی: داشتن کمی درد و ناراحتی در هنگام آماده‌سازی دندان‌ها برای قرار دادن لمینت‌ها طبیعی می‌باشد. ممکن است دندان‌پزشک در این مرحله برای کاهش درد از یک بی‌حسی موضعی استفاده نماید.
 • تغییر نحوه روی‌هم قرارگرفتن دندان‌ها: در برخی موارد قرار دادن یک‌ لایه رزینی بر روی سطح دندان‌ها نحوهٔ روی‌هم قرار دادن دندان‌ها را تغییر می‌دهد. این عارضه ممکن است جویدن را با مشکل رو به‌ رو سازد؛ اما موقتی بوده و می‌توان آن را در طی مراجعات بعدی به دندان‌پزشک برطرف نمود.
 • واکنش آلرژیک: ممکن است برخی از افراد به مواد رزینی لمینت‌های دندان حساسیت داشته باشند. اما این عارضه به‌ندرت رخ می‌دهد. در صورت داشتن هر یک از علائم حساسیت مانند خارش، تورم و سختی در تنفس سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

هزینه لمینت کامپوزیتی دندان چقدر است؟

هزینه لمینت کامپوزیتی دندان در هر فرد متفاوت بوده و به عواملی چون تعداد دندان‌های تحت درمان، میزان پیچیده بودن پروسه و محل دفتر دندان‌پزشک بستگی دارد و به همین دلیل نمی‌توان قیمت ثابتی برای آن در نظر گرفت. برای اطلاع از قیمت دقیق لمینت کامپوزیتی و گرفتن وقت مشاوره با کلینیک تماس حاصل فرمایید.

سؤالات متداول

آیا می‌توان لمینت‌های کامپوزیتی را سفید کرد؟

خیر این روکش‌ها را نمی‌توان جرم‌گیری و سفید کرد. علاوه بر این انجام این کار به‌ هیچ‌ عنوان توصیه نمی‌شود.

لمینت‌های کامپوزیتی چقدر دوام دارند؟

میزان ماندگاری لمینت‌های کامپوزیتی به مراقبت‌های فرد بستگی دارد. به‌طور کلی لمینت کامپوزیتی بین 3 تا 5 سال ماندگاری دارد.

لمینت‌های کامپوزیتی چه تفاوتی با لمینت‌های سرامیکی دارند؟

لمینت‌های سرامیکی از یک‌لایه سرامیکی نازک و به‌ صورت سفارشی ساخته می‌شوند تا به روی لایه بیرونی دندان قرار بگیرند. این روکش‌ها در مقایسه با لمینت‌های کامپوزیتی دوام بیشتری داشته و نسبت به لکه‌پذیری مقاومت بیشتری دارند؛ اما گران‌تر نیز می‌باشند.

آیا پروسه قرار دادن لمینت‌های کامپوزیتی دردناک می‌باشد؟

بیشتر افراد در زمان جای‌گذاری لمینت‌های کامپوزیتی درد به خصوصی را تجربه نخواهند کرد. با این‌ حال برخی از افراد ممکن است در مرحله آماده‌سازی دندان‌ها دچار کمی درد و حساسیت شوند.

آیا می‌توان لمینت‌های کامپوزیتی را برداشت؟

دندان‌پزشک می‌تواند کامپوزیت‌ها را از روی دندان بر دارد؛ اما این کار به سطح دندان‌ها آسیب می‌رساند. علاوه بر این برداشتن لمینت باعث می‌شود تا دندان بدرنگ و ناصاف به نظر برسد.

آیا می‌توان از لمینت کامپوزیت برای بستن فاصله میان دندان‌ها استفاده نمود؟

بله از لمینت‌ها می‌توان برای بستن فاصله کم میان دندان‌ها استفاده کرد. اما برای بستن فاصله‌های بیشتر به ارتودنسی نیاز است.

آیا لمینت‌های کامپوزیتی باعث تغییر حالت دندان‌ها می‌شوند؟

می‌توان از کامپوزیت‌های لمینتی برای تغییر حالت دندان‌ها و بهبود ظاهر آن‌ها استفاده کرد. با این‌ حال میزان تغییر دادن حالت دندان‌ها نسبت به ساختار اولیه آن‌ها محدود می‌باشد.

مقالات مرتبط

ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال چیست؟ مزایا و قیمت

پزشکان با ایمپلنت دیجیتال می‌توانند مراحل کاشت ایمپلنت را سریع‌تر و راحت‌تر از گذشته انجام بدهند. جراحی ایمپلنت دیجیتال به جراحی ایمپلنت با هدایت دیجیتال

تماس با دندانپزشکی