آیا کامپوزیت برای دندان‌های کج کاربرد دارد؟ معرفی مزایا و معایب

آیا کامپوزیت برای دندان های کج کاربرد دارد؟ معرفی مزایا و معایب

کج بودن دندان‌ها، بر زیبایی، اعتماد به نفس و سلامت دهان و دندان افراد تاثیر می‌گذارد. درمان‌های ارتودنسی سنتی مانند بریس‌ها یا الاینرها مدت‌هاست که برای رفع چنین مشکلاتی به کار برده می‌شوند. اما این روش‌ها زمان بر و آزار دهنده هستند و نیز شما باید برای مدت زیادی به آن‌ها متعهد بمانید. برای کسانی که به دنبال راه حلی فوری و راحت تر هستند، کامپوزیت‌های دندان گزینه مناسبی است. البته میزان اثر بخشی این روش، به شدت به شرایط و وضعیت دندان‌های فرد بستگی دارد. ممکن است بتوان با این روش مشکلات ارتودنسی کم تا متوسط را بهبود داد، اما نمی‌توان از این روش در برطرف کردن مشکلات پیچیده ارتودنسی استفاده کرد. دندانپزشکان با توجه به وضعیت دندان‌ها، میزان کج بودن دندان‌ها، انتظارات بیمار و نیز وضعیت سلامت دهان و دندان بیمار، تشخیص می‌دهند که آیا کامپوزیت مناسب است یا خیر.

آیا می‌توان دندان‌های کج را با ونیرهای کامپوزیت ترمیم کرد؟

آیا می‌توان دندان‌های کج را با ونیرهای کامپوزیت ترمیم کرد؟

کامپوزیت‌های دندان، ظاهر دندان‌های کج را بهبود می‌بخشند. این کامپوزیت‌ها در رفع مشکلات ارتودنسی جزئی، به خوبی عمل می‌کنند. اگر دندان‌های بیمار سالم باشد و فقط مشکلات جزئی در تراز دندان‌ها وجود داشته باشد، ونیر‌های کامپوزیت کارآمد خواهند بود. البته روش ایده‌آل برای تراز و مرتب کردن دندان‌ها، ارتودنسی و استفاده از بریس است، اما در برخی از موارد می‌توان صرفاً برای زیبا کردن دندان‌ها از کامپوزیت استفاده کرد. در واقع بریس‌ها و اینویزیلاین‌ها روش درمان اصلی ناهماهنگی دندان‌ها به ویژه در موارد پیچیده هستند.

باید درک کنید که روکش‌ها و کامپوزیت‌های دندانی مثل ارتودنسی عمل نمی‌کنند. روکش‌ها به جای اصلاح وضعیت دندان‌ها، فقط عیب نقص دندان‌ها را پنهان می‌کنند. روکش‌ها باعث می‌شوند که دندان‌ها صاف به نظر برسند در حالی که همچنان کج و ناهماهنگ هستند. بنابراین، معمولا دندانپزشکان روکش‌ها را برای موارد زیبایی پیشنهاد می‌کنند نه تراز کردن دندان‌ها. اگر کج بودن دندان‌ها شدید باشد، مال اکلوژن و یا مشکل در گاز زدن وجود داشته باشد، باید حتما از روش‌های ارتودنسی برای اصلاح وضعیت دندان‌ها استفاده شود.

مزایای اصلاح دندان‌های کج با کامپوزیت

مزایای اصلاح دندان های کج با کامپوزیت

مزایای کامپوزیت برای مرتب کردن دندان‌ها عبارتند از:

 • یک روزه انجام می‌شود: در این روش شما می‌توانید فقط با یک بار مراجعه به دندانپزشک، به دندان‌های صاف و زیبا دست پیدا کنید.
 • یک روش غیر تهاجمی است: این روش نه تنها زمان‌بر نیست، بلکه غیر تهاجمی هم هست.
  قرار دادن کامپوزیت روی دندان‌ها اصلا دردناک یا ناراحت کننده نیست. در عرض ۴۸ ساعت شما به دندان‌های جدید خود عادت می‌کنید. برای قرار دادن لمینیت‌ها باید بخش زیادی از دندان تراشیده شود، اما برای نصب ونیر‌های کامپوزیت اصلا نیازی به تراش دندان‌ها نیست.
 • بدون تزریق است: در طول نصب کامپوزیت‌ها نیازی به تزریق داروی بی‌حسی یا هر داروی دیگری نیست. اگر از آمپول می‌ترسید؛ این روش برای شما مناسب است.
 • نتایج طبیعی: کامپوزیت‌ها ظاهری کاملا طبیعی ایجاد می‌کنند. رنگ ونیر کامپوزیت به گونه‌ای انتخاب می‌شود که با رنگ دندان‌های طبیعی شما مطابقت داشته باشد. برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت، از جدول رنگ استفاده می‌شود.
 • مقرون به صرفه کامپوزیت‌های دندانی، یکی از مقرون به صرفه‌ترین روش‌های زیبایی دندانپزشکی هستند.
 • بادوام
  کامپوزیت‌های دندانی، در صورت مراقبت صحیح تا ۱۰ سال هم دوام می‌آورند. در صورت شکستن یا تغییر رنگ هم به سادگی قابل تعویض هستند.
 • قابل ترمیم هستند: بر خلاف لمینیت‌های دندان، کامپوزیت به راحتی توسط دندانپزشک قابل ترمیم است. اگر به هر دلیل کامپوزیت دندان شما آسیب دید یا کدر شد، می‌توانید آن را ترمیم یا حتی تعویض کنید.

اصلاح دندان‌های کج با کامپوزیت چگونه انجام می‌گیرد؟

اصلاح دندان های کج با کامپوزیت چگونه انجام میگیرد؟

برای اینکه ونیر کامپوزیت روی دندان‌های شما قرار بگیرد، باید ابتدا دندانپزشک بخشی از دندان را بتراشد.
اگر دندان‌های شما کج باشد، قرار دادن مستقیم کامپوزیت روی دندان باعث ضخیم شدن مینای دندان می‌شود. در نتیجه اگر بخشی از دندان تراشیده نشود، دندان‌ها بسیار ضخیم و غیر عادی می‌شوند. از آنجایی که مینای دندان ترمیم ناپذیر است، دندانپزشکان ترجیح می‌دهند که تا جای امکان مقدار کمتری از آن را بتراشند.

سپس دندانپزشک رنگ کامپوزیت را با سایر دندان‌ها تطابق می‌دهد تا بتواند نتیجه طبیعی را برای شما ایجاد کند. دندانپزشک از یک اپلیکاتور برای قرار دادن کامپوزیت به روی دندان‌ها استفاده می‌کند. دندانپزشکان از باند‌ها کامپوزیتی برای پر کردن شکاف‌های دندان و نیز اصلاح فاصله بین دندان‌ها استفاده می‌کنند. سپس نور ماوراءبنفش روی دندان تابیده می‌شود. این نور آبی باعث سفت شدن کامپوزیت می‌شود.

در آخرین مرحله، دندانپزشک کامپوزیت‌ها را پولیش کرده تا کار تمام شود.

ماندگاری کامپوزیت برای اصلاح دندان‌های کج

ماندگاری کامپوزیت برای اصلاح دندان های کج

کامپوزیت‌های دندانی امروز نسبت به گذشته، ماندگاری و دوام بیشتری دارند. با مراقبت و نگهداری مناسب می‌توانند به طور متوسط بین ۵ تا ۷ سال دوام بیاورند.

بعد از آن باید مجددا دندان‌های خود را کامپوزیت کنید. طول عمر ونیر‌های کامپوزیت بسیار کمتر از روکش‌های چینی و لمینیت‌هاست که ممکن است ۱۰ الی ۱۵ سال دوام بیاورند.

البته ممکن است ونیر‌های کامپوزیت با مراقبت صحیح، بیشتر هم عمر کنند.

با یک خمیر دندان فاقد مواد ساینده مسواک بزنید و از جویدن یخ و خوراکی‌های سفت خودداری کنید.

بعضی از دندانپزشکان توصیه می‌کنند که مصرف نوشیدنی‌هایی مثل چای و قهوه را محدود کنید تا ونیر‌های کامپوزیت را لکه نکنند.

معایب کامپوزیت بری اصلاح دندان‌های کج

کامپوزیت دندان های کج برای چه افرادی مناسب نیست؟

کامپوزیت‌های دندانی مزایای زیادی دارند، اما معایبی هم دارند که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

 • ونیر‌های کمپوزیت لکه می‌شوند؛ اما به راحتی تمیز و سفید می‌شوند.
 • به سادگی در اثر ضربه آسیب می‌بینند. اما کامپوزیت‌های شکسته یا ترک خورده به سادگی قابل ترمیم هستند.
 • کامپوزیت‌ها به مرور با جذب رطوبت، کدر شده و تغییر رنگ می‌دهند.
 • این روش صرفا ظاهر دندان‌ها را زیبا می‌کند در صورتی دندان‌ها در اصل کج باقی می‌مانند.

کامپوزیت دندان‌های کج برای چه افرادی مناسب نیست؟

اگر میزان کج بودن دندان‌ها زیاد باشد؛ ممکن است کامپوزیت‌های دندان مناسب نباشند به خصوص در مواردی که:

 • در صورتی که کج بودن دندان‌ها روش جویدن تاثیر بگذارد و دندان نیاز به تراز شدن داشته باشد.
 • در صورتی که کجی دندان تا حدی باشد که تمیز کردن بین دندان‌ها دشوار یا غیر ممکن باشد و فرد مستعد بیماری پریودنتال باشد. اگر بین دندان‌ها به خوبی تمیز نشود، تجمع باکتری باعث ایجاد بیماری پریودنتال و تحلیل رفتن لثه می‌شود.
 • در صورتی که کجی دندان در صحبت کردن اختلال ایجاد کند.
 • در صورتی که کج بودن دندان‌ها، باعث سایش دندان‌ها به یکدیگر شود.

اگر ونیر‌های کامپوزیت برای اصلاح کجی دندان‌های شما مناسب نبود، می‌توانید ار بریس‌ها یا اینویزیلاین‌ها برای تراز کردن دندان‌های خود استفاده کنید.

روش جایگزین کامپوزیت برای رفع کجی دندان

روش جایگزین کامپوزیت برای رفع کجی دندان

اگر کج بودن دندان‌های شما به حدی است که دندانپزشک کامپوزیت را برایتان مناسب نمی‌داند، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. سایر روش‌ها عبارتند از:

۱ـ درمان ارتودنسی: اگر دندان‌های شما به شدت کج هستند، دندانپزشک به احتمال زیاد ونیر کامپوزیت را توصیه نمی‌کند. روش‌های ارتودنسی مثل بریس‌ها یا اینویزیلاین‌ها می‌توانند به خوبی وضعیت دندان‌ها را اصلاح کنند. با وجود اینکه ارتودنسی دندان روشی طولانی مدت است، اما یک راه حل دائمی و ایده‌آل برای تراز کردن دندان‌هاست.

۲ـ اینویزیلاین: ارتودنسی‌ها نامرئی که به عنوان اینویزیلاین هم شناخته می‌شوند؛ روشی مناسب برای اصلاح کجی دندان متوسط تا شدید هستند و در بسیاری از موارد درست به خوبی ارتودنسی‌های سنتی عمل می‌کنند. گاهی اوقات به دلیل فشار زیادی که اینویزیلاین‌ها با دندان‌ها وارد می‌کنند، ممکن است دندان‌ها خیلی زودتر از بریس‌های معمولی صاف و مرتب شوند. بزرگ ترین مزیت این روش نامرئی بودن آن است. درباره اینکه اینویزیلاین برایتان مناسب است یا خیر با دندانپزشک خود مشورت کنید.

۳ـ روکش‌های پرسلن: روکش‌های پرسلن هم تقریبا مانند کامپوزیت هستند؛ اما از مواد بادوام تر و محکم تری ساخته می‌شوند. روکش‌های پرسلن می‌توانند کج بودن دندان‌ها را اصلاح کنند و در مورد مشکلات ارتودنسی شدیدتر نیست قابل استفاده هستند.

۴ـ روکش‌های دندان: روکش‌های دندان نسبت به سایر روش‌ها تهاجمی تر هستند؛ زیرا باید در این روش مقدار زیادی از مینای دندان تراشیده شود. اما می‌توان از آن‌ها برای اصلاح دندان‌های کج استفاده کرد و نتایج آن‌ها نیز ماندگار و بادوام هستند.

به طور کلی بهترین روش برای اصلاح وضعیت دندان‌ها، به میزان کج بودن دندان، نیاز‌ها و شرایط بیمار بستگی دارد. به همین دلیل بهتر است قبل از هر گونه اقدامی، با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید تا شما را در انتخاب بهترین روش راهنمایی کند.

هزینه ونیر کامپوزیت

هزینه‌ها جز عواملی هستند که باید در نظر گرفته شوند، زیرا نصب ونیر‌ها معمولا کم هزینه نیستند.

نصب ونیر‌ها یک فرایند طولانی است. زیرا باید از مواد با کیفیت استفاده شود و مواد با دقت زیاد روی دندان‌ها قرار داده شوند.
چون به محض باز کردن دهان، نتیجه مشخص می‌شود.

با وجود اینکه کامپوزیت‌های دندان از لمینیت ارزان تر هستند، اما چندان کم هزینه نیستند.

هزینه ونیرهای کامپوزیت بر اساس محل زندگی شما، محل انجام کارهای دندانپزشکی، تجربه و تخصص دندانپزشک و تعداد دندان‌هایی که برای آن‌ها نیاز به درمان دارید، متفاوت خواهد بود.

از آنجایی که ونیر‌ها جز درمان‌های زیبایی در نظر گرفته می‌شوند، بیمه هزینه‌های آن را تقبل نمی‌کند.
اما می‌توانید با شرکت بیمه خود نیز مشورت کنید.

کلام آخر

ونیر‌های کامپوزیت برای اصلاح کجی دندان‌های افرادی که نمی‌خواهند از بریس استفاده کنند یا افرادی که مشکلات ارتودنسی شدیدی ندارند، مناسب است.
ونیر‌های کامپوزیت، لبخند زیبایی را برای شما ایجاد می‌کنند. ونیرهای کامپوزیت عمر نسبتاً طولانی دارند و قابل تعمیر یا تعویض هستند. اما به یاد داشته باشید که ونیر‌های کامپوزیت، کجی دندان‌ها را درمان نمی‌کنند و فقط باعث زیبا تر شدن ظاهر دندان می‌شوند.

سوالات متداول

آیا ونیر کامپوزیت برای رفع کجی دندان مناسب است؟

ونیرهای کامپوزیت در بیمارانی که دندان‌هایی با کجی خفیف تا متوسط دارند می‌توانند مفید باشد.

آیا می‌توان برای اصلاح کجی دندان‌ها، به جای بریس از کامپوزیت استفاده کرد؟

بسته به شدت کج بودن دندان‌هایتان، ممکن است بتوانید به جای بریس از ونیرهای کامپوزیت استفاده کنید.

آیا کجی شدید دندان با ونیر کامپوزیت قابل اصلاح است؟

پاسخ منفی است. در موارد کجی شدید، تنها گزینه موجود درمان‌های ارتودنسی است.
برای ارزیابی وضعیت خود با دندانپزشک خود صحبت کنید.

چگونه ونیر کامپوزیت، کجی دندان‌ها را اصلاح می‌کند؟

در این روش از کامپوزیت همرنگ با دندان برای پوشاندن کجی یا ترک‌ها دندان استفاده می‌شود.

آیا شکاف دندان را می‌توان توسط روکش‌ها پنهان کرد؟

بله. می‌توان برای پوشاندن فاصله بین دندان‌ها از ونیر‌های کامپوزیت استفاده کرد.
برای این منظور، دندانپزشک از روکش‌های کامپوزیتی پهن‌تری استفاده می‌کند.

آیا می‌توان از ونیر کامپوزیت برای اصلاح دندان‌هایی که روی یکدیگر قرار گرفته‌اند استفاده کرد؟

در برخی موارد، دندانپزشکان می‌توانند دندان‌هایی را که به طور جزئی روی یکدیگر قرار گرفته‌اند را با ونیر کامپوزیت اصلاح کنند.

کودکانی که دندان‌های کج و نامرتب دارند کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟ برای کودکانی که دندان

کودکانی که دندان‌های کج و نامرتب دارند، ارتودنسی گزینه بهتری خواهد بود زیرا نتیجه ماندگارتری خواهد داشت.

مقالات مرتبط

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

لمینت دندان، روکش‌های نازک و صدفی شکلی هستند که به بهبود ظاهر دندان‌ها کمک می‌کنند. طول عمر لمینت با توجه به فاکتورهایی مثل بهداشت دهان،

تماس با دندانپزشکی