هزینه پر کردن دندان چقدر است؟

هزینه پر کردن دندان

اگر برای ترمیم پوسیدگی دندان، شکستگی و یا ترک دندان، لازم است که دندانپزشک دندان شما را پر کند، ابتدا باید از هزینه پر کردن دندان، اطلاع پیدا کنید. پر کردن دندان، یکی از متداول‌ترین و کم هزینه‌ترین روش‌های دندانپزشکی است؛ البته عوامل زیادی بر هزینه پر کردن دندان تاثیر می‌گذارند. این روش، به اندازه عصب کشی و یا نصب روکش‌های دندانی، که برای مشکلات جدی‌تر دندان بکار برده می‌شوند، پرهزینه نیست.

قیمت پر کردن دندان

عوامل زیادی در تعیین قیمت نهایی پر کردن دندان موثر هستند و دندانپزشک می‌تواند این هزینه را تخمین بزند. برای آگاهی از هزینه دقیق پر کردن دندان خود باید به دندانپزشک مراجعه کنید؛ اما عوامل موثر بر این هزینه‌‌ها را در زیر ذکر کرده‌ایم.

چه عواملی بر هزینه پر کردن دندان تاثیر گذارند؟

همانطور که ذکر شد، هزینه پر کردن دندان، برای هر بیمار متفاوت است، و به عوامل زیادی بستگی دارد، مانند:

میزان پوسیدگی دندان

میزان پوسیدگی دندان

دندانپزشک، قبل از پر کردن دندان، ابتدا قسمت‌های پوسیده عاج و مینای دندان را برمی‌دارد. وجود حفره‌های بزرگ‌تر در دندان، هزینه‌های درمان را بالاتر می‌برد. یک دندانپزشک حرفه‌ای، همیشه آسان‌ترین درمان را به بیمار توصیه می‌کند؛ یعنی اگر پوسیدگی شدید نباشد، یک پر کردن ساده مورد نیاز است.

بسته به محل حفره دندان و اندازه آن، دندانپزشک شما ممکن است روش پرکردن اینلی و یا آنلی را انتخاب نماید. این دو روش پر کردن دندان، که روش پر کردن غیر مستقیم نامیده می‌شوند، مساحت وسیع‌تری از دندان را نسبت به روش‌های سنتی، پوشش می‌دهند و معمولاً برای طراحی آن‌ها از رایانه استفاده می‌شود. دندانپزشک، برای انجام این ترمیم‌ها، زمان و مواد بیشتری را صرف می‌کند، در نتیجه هزینه پرکردن دندان شما، بالاتر می‌رود.

اگر پوسیدگی دندان شدیدتر باشد و به عمق دندان راه پیدا کرده باشد، ممکن است به ریشه دندان آسیب برساند. عصب کشی موثرترین راه برای درمان ریشه دندان است که می‌توانید با استفاده از این روش، از کشیدن دندان جلوگیری کنید. بعد از برطرف کردن عفونت و درمان ریشه، باید روی دندان عصب کشی شده را روکش کنید. با اینکه انجام عصب کشی، به میزان زیادی هزینه پر کردن دندان شما را افزایش می‌دهد؛ اما به حفظ و نگهداری دندان شما کمک می‌کند.

نوع ماده پرکننده دندان

نوع ماده پرکننده دندان

مواد پر کننده دندانی مختلفی وجود دارند که انتخاب هریک از آن‌ها، بر هزینه پر کردن دندان شما تاثیر می‌گذارد. پرکننده‌های رزین کامپوزیت، یکی از متداول‌ترین انواع پر کننده‌های دندان است. رزین کامپوزیت همرنگ دندان است و هزینه پر کردن دندان با آن، بسته به شرایط دندان، حتی ممکن است دو برابر هزینه پر کننده آمالگام باشد؛ اما به دلیل ارائه نتایج طبیعی‌تر و زیباتر، بیشتر طرفدار دارند.

آیا مصرف آرام بخش مورد نیاز است؟

مصرف آرام بخش برای پر کردن دندان

بیشتر بیماران، می‌توانند پر کردن دندان را با بی‌حسی موضعی تحمل کنند، اما در مورد افرادی که دچار ترس از دندانپزشکی هستند ممکن است، مصرف آرامبخش لازم باشد. مصرف داروهای آرامبخش، باعث می‌شوند تا در طول عمل آرام باشید، اما هزینه درمان را افزایش می‌دهند.

محل دندان آسیب دیده

محل دندان آسیب دیده

پر کردن دندان‌های آسیاب، به دلیل اندازه بزرگتر و دسترسی مشکل‌تر به آن‌ها، معمولاً پر هزینه‌تر است. در هنگام لبخند زدن، دندان‌های جلویی شما بیشتر دیده می‌شوند؛ به همین دلیل، بیشتر بیماران در مورد دندان‌های جلویی، پرکننده‌های همرنگ دندان را انتخاب می‌کنند. پرکننده‌های همرنگ دندان، گران‌تر از پرکننده‌های آمالگام سنتی هستند، زیرا رزین کامپوزیت ماده‌ای با کیفیت‌تر است. هزینه پرکردن دندان‌های عقبی، بیشتر از دندان‌های جلویی است.

تجربه دندانپزشک

تجربه دندانپزشک در پر کردن دندان

هزینه پر کردن دندان، در مطب هر دندانپزشکی متفاوت است. دندانپزشکان ماهر و با تجربه، که دوره‌های آموزشی پیشرفته‌تری را دیده‌اند، دستمزد بیشتری نسبت به دندانپزشکان تازه کار دریافت می‌کنند.

کلام آخر

اگر پوسیدگی دندان دارید و یا دندان شما آسیب دیده است، بهتر است هرچه زودتر برای درمان به دندانپزشک مراجعه نمائید تا از آسیب‌های شدیدتر جلوگیری کنید. اگر مشکلات دندانی مانند پوسیدگی، شکستگی و سائیدگی دندان، درمان نشود، ممکن است منجر به عفونت‌های شدید در کانال ریشه، دندان درد و از دست دادن دندان شوند. ترمیم دندان با روش پر کردن، ساختار و عملکرد دندان را بازیابی می‌کند و به سلامت دهان و دندان کمک می‌نماید. بنابراین اگر مشکلات دندانی خود را به موقع درمان نکنید، مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتری برای درمان‌های پیچیده‌تر خواهید بود. بهتر است تا حفره دندان شما کوچک است آن را پر کنید و از عمیق‌تر شدن آن جلوگیری نمائید. هر چه درمان دندانپزشکی خود را بیشتر به تعویق بیاندازید، ترمیم دندان پیچیده‌تر، طولانی‌تر و پر هزینه‌تر می‌شود.

سؤالات متداول

آیا پر کردن دندان ارزان‌تر از روکش کردن دندان است؟

پر کردن دندان هزینه کمتری نسبت به روکش کردن دندان دارد و فقط در یک جلسه انجام می‌شود، اما برای روکش کردن دندان حداقل دو جلسه باید مراجعه کنید.

پر کردن دندان با مواد سفید گران‌تر است یا مواد سیاه؟

پرکننده‌های سفید، گران تر و بادوام‌تر هستند و در زیبایی لبخند شما تاثیر دارند.

آیا بیمه، هزینه پر کردن دندان را پوشش می‌دهد؟

اگر تحت پوشش بیمه دندانپزشکی هستید، حتماً سوال کنید که آیا پر کردن دندان را پوشش می‌دهند یا نه، زیرا در مورد هر شرکت بیمه متفاوت است.

آیا هزینه پر کردن دندان در هر کلینیک یکسان است؟

خیر همانطور که گفته شد هزینه‌های دندانپزشکی در هر کلینیک ممکن است بسیار با هم متفاوت باشد.

آیا دستمزد همه دندانپزشکان برای پر کردن دندان یکسان است؟

هزینه پر کردن دندان به وسیله دندانپزشکان مختلف متفاوت است؛ زیرا ممکن است دندانپزشکان از مواد مختلفی برای پر کردن دندان استفاده کنند. همچنین دندانپزشکان متخصص معمولاً دستمزد بیشتری بابت پر کردن دندان می‌گیرند.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی