قیمت کامپوزیت دندان چقدر است؟

قیمت کامپوزیت دندان

اگر به دنبال رفع تغییر رنگ، ترک خوردگی یا کجی دندان‌های جلویی هستید، کامپوزیت‌های دندان یکی از بهترین درمان‌های زیبایی برای بهبود ظاهر آن‌ها هستند.

کامپوزیت‌ها معمولاً برای درمان موارد خفیف تا متوسط استفاده می‌شوند و صرفاً درمان زیبایی هستند. در نتیجه، هزینه‌های کامپوزیت دندان معمولاً توسط بیمه پوشش داده نمی‌شوند. البته هزینه دقیق بستگی به شرایط خاص دندان شما دارد، بنابراین باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

چه عواملی در تعیین هزینه کامپوزیت دندان موثر هستند؟

اگر در مورد کامپوزیت دندان فکر می‌کنید، احتمالاً این سوالات را داشته باشید: “چه چیزهایی روی هزینه آنها تاثیر می‌گذارند و بهترین قیمت کامپوزیت دندان در نزدیکی من چقدر است؟” چندین عامل اساسی وجود دارند که روی هزینه نهایی تاثیر می‌گذارد، برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

تعداد واحدهای کامپوزیت مورد نیاز

تعداد واحدهای کامپوزیت مورد نیاز

هر چه تعداد کامپوزیت مورد نیاز شما بیشتر باشد، هزینه نیز بالاتر می‌رود. کامپوزیت باید فقط برای بهبود ظاهر دندان‌هایی که آسیب مشهود دارند و نه همه دندان‌های سالم استفاده شوند تا هزینه درمان کاهش یابد. اگر دو یا چند دندان را با استفاده از کامپوزیت ترمیم می‌کنید، هزینه کمتری برای شما خواهد داشت. هرچند ترمیم دندان‌های بیشتر گرانتر است، اما احتمال اینکه تخفیف بیشتری نیز بگیرید، افزایش می‌یابد.

انواع کامپوزیت‌ها

انواع کامپوزیت‌ها

دو نوع روکش کامپوزیتی وجود دارند، مستقیم و غیر مستقیم. انتخاب هر کدام برای تعیین هزینه نهایی مهم است. کامپوزیت غیر مستقیم می‌تواند ساییدگی را بهتر تحمل کند و در مقابل شکستگی بهتر از نوع مستقیم مقاومت می‌کند. هزینه این موارد بیشتر از کامپوزیت مستقیم است، زیرا پس از قالب‌گیری و در لابراتوار آماده می‌شوند.

تجربه دندانپزشک

تجربه دندانپزشک در انجام کامپوزیت

تجربه دندانپزشک نقش مهمی در تعیین هزینه کامپوزیت‌ها دارد. حتماً از دندانپزشک بخواهید چند تصویر از مراجعین قبلی که با مواد انتخابی شما روی دندان‌‌هایشان کار کرده‌اند را نشان دهند. یک دندانپزشک با تجربه شاید پول بیشتری بخواهد، اما این کار بهتر از انتخاب دندانپزشکی بی‌تجربه‌ای است که کامپوزیت را به صورت نامناسب قرار می‌دهد و در نتیجه چندین بار مراجعه برای ترمیم هزینه و زمان بیشتری را از شما می‌گیرد، حتی اگر هزینه ترمیم رایگان باشد.

موقعیت

مکان‌های مختلفی را برای گذاشتن کامپوزیت بررسی کنید. بسته به موقعیت مطب دندانپزشکی، هزینه کامپوزیت دندان می‌تواند بیشتر یا کمتر شود. مثلاً، گذاشتن کامپوزیت در شهرهای بزرگ نسبت به شهرهای کوچکتر گرانتر است. به جای در نظر گرفتن میانگینی که برای هزینه کامپوزیت در کل کشور می‌خوانید یا می‌شونید، هزینه‌ها را در شهری که زندگی می‌کنید مقایسه کنید تا دامنه قیمتی دقیق‌تری بدست بیاورید.

تعویض و ترمیم

تعویض و ترمیم کامپوزیت

حتماً کامپوزیتی با کیفیت استاندارد انتخاب کنید. کامپوزیت‌های غیر قانونی ظاهر و پایه نامناسب داشته و نیاز به تعویض و ترمیم بیشتر نیز دارند، بنابراین هزینه تمام شده آنها بیشتر می‌شود. اما روکش کامپوزیتی در کل بادوام‌تر از قبل در نظر گرفته می‌شوند. این موارد می‌توانند به طور متوسط 5 تا 7 سال ماندگار باشد. بعد از آن، نیاز به تعویض روکش‌ها دارید.

درمان‌های اضافی

کامپوزیت‌های دندانی می‌توانند به بازیابی دندان، چه ظاهر یا عملکرد آنها، کمک کنند. قبل از گذاشتن کامپوزیت‌ها، اغلب نیاز به انجام برخی درمان‌ها اضافی دارید. این درمان‌ها معمولاً قبل از گذاشتن کامپوزیت‌ها انجام می‌شود تا دندان‌ها را به حالت خوبی در بیاورند. برخی از آنها عبارتند از: بررسی و تمیز کردن دندان‌ها، درمان پریودنتیت، التهاب لثه و عفونت لثه که می‌تواند دندان را ضعیف کند.

از لحاظ زیبایی، مرسوم‌ترین درمانی که قبل از قرار دادن کامپوزیت‌ها انجام می‌شود، سفیدکردن دندان‌ها است. زیرا کامپوزیت‌ها با استفاده از محصولات سفیدکننده دندان‌ها، سفید نمی‌شوند، رنگ آن‌ها همانگونه که از اول بوده‌اند باقی می‌ماند.

این یعنی اگر ابتدا رنگ کامپوزیت‌ها را با رنگ دندان‌های خود سازگار کنید و سپس دندان‌ها را سفید کنید، کامپوزیت‌ها زردتر یا تیره‌تر از دندان‌های خود شما خواهند بود. انجام این درمان‌های اضافی می‌تواند روی هزینه کلی کامپوزیت دندان تاثیر بگذارد.

پیشنهادات ویژه

برخی دندانپزشکان پیشنهادهای درمانی ویژه‌ای دارند تا مراجعین را جذب یا در بین مراجعین فعلی انگیزه ایجاد کنند. به همین دلیل برای کامپوزیت تخفیف قرار می‌دهند. اگر به دنبال کم کردن هزینه کامپوزیت هستید، به این تخفیف‌ها در مطب‌های دندانپزشکی معروف توجه کنید. استفاده از فناوری‌های جدید نیز هزینه را کمی بیشتر می‌کند.

کلام آخر

برای چندین سال کامپوزیت دندان را خواهید داشت (5 تا 7 سال). مشخصاً، می‌خواهید آن را به حرفه‌ای ترین و بهترین روش انجام دهید. بنابراین در صورت امکان، زمانی که کامپوزیت دندان و هزینه را در نظر می‌گیرید، بدون بررسی گزینه‌های خود، مستقیما به سراغ ارزانترین دندانپزشک نروید. قبل از تصمیم گیری، تمامی عوامل را بسنجید.

ممکن است بهتر باشد مقداری بیشتر هزینه کنید و از نتایج بهتر و ماندگارتر مطمئن گردید. انتخاب موارد ارزان ممکن است منجر به کیفیت نامناسب درمان شود که در عوض به معنی هزینه بیشتر، زمان و درد بیشتر در آینده خواهد بود.

سوالات پرتکرار

آیا هزینه کامپوزیت دندان توسط بیمه پرداخت می‌شود؟

اکثر بیمه‌های دندانپزشکی هزینه درمان‌ها و محصولات زیبایی دندان را پرداخت نمی‌کنند. اگر در مورد پوشش دهی بیمه خود برای کامپوزیت دندان مطمئن نیستید، به سیاست شرکت نگاهی بیاندازید. سپس، با شرکت بیمه کننده تماس گرفته و هر سوالی که در مورد مقدار پرداختی آنها دارید را بپرسید.

آیا هزینه کردن برای کامپوزیت دندان به صرفه است؟

کامپوزیت روشی آسان، سریع و کم تهاجمی است تا ظاهری که همیشه می‌خواستید را بدست آورید. مقرون به صرفه بوده و فرایندی قابل بازگشت است، بنابراین اگر جوان هستید و در مورد روکش‌های سرامیکی مطمئن نیستید، ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد.

آیا کامپوزیت گران است؟

اگرچه کامپوزیت ارزانتر از سرامیک است، اما می‌تواند گران باشد. با این وجود قطعاً ارزش هزینه کردن را دارند.

آیا کامپوزیت دندان ارزانتر از روکش دندان است؟

بله، کامپوزیت‌ها ارزانتر از روکش‌های دندان هستند.

آیا گزینه‌های ارزانتر از کامپوزیت‌ها نیز وجود دارند؟

بله، باندینگ دندان. باندینگ دندان، روشی آسان و سریع است که دندان‌های نامرتب، ترک خورده و شکسته را با آن درمان می‌کنند. ارزانتر از کامپوزیت‌ها هستند، اما کیفیت کامپوزیت‌ها را نداشته و اغلب نیاز به تعویض بیشتری دارند.

آیا پرداخت هزینه بیشتر به معنی کامپوزیت بهتر است؟

گاهی هزینه بیشتر به معنی کیفیت و درمان‌های جانبی بیشتر است، اما همیشه اینگونه نیست.

چرا سرامیک گرانتر از کامپوزیت است؟

زیرا سرامیک کیفیت بهتری داشته و ماندگارتر از کامپوزیت می‌باشد.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی