قیمت و هزینه روکش دندان چقدر است؟

قیمت و هزینه روکش دندان

مدت‌هاست که روکش دندان راه‌حلی برای بازیابی ظاهر و عملکرد دندان آسیب‌ دیده بوده است. روکش‌هایی که به شکل دندان ساخته می‌شوند، ظاهر و عملکرد دندان را بازیابی می‌کنند و لبخندتان را زیباتر می‌کنند. صرف‌ نظر از دلیلی که برای روکش کردن دارید، احتمالاً یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که می‌خواهید جوابش را قبل از مراجعه به دندانپزشک پیدا کنید، هزینه روکش دندان است. چون هزینه روکش دندان به عامل‌های بسیاری بستگی دارد، متأسفانه تعیین قیمت آن دشوار است. مهم‌ترین عامل‌های تأثیرگذار بر هزینه روکش دندان را در این مقاله برای‌تان توضیح می‌دهیم.

هزینه روکش دندان

هزینه روکش دندان برای تمام بیماران یکسان نیست، چون قیمت روکش به عامل‌های بسیاری بستگی دارد. به همین دلیل دندانپزشک باید هزینه دقیق روکش دندان را تعیین کند. در ادامه عوامل موثر بر این هزینه را بررسی خواهیم کرد.

چه عواملی بر هزینه روکش دندان تاثیرگذارند؟

در این بخش با مهم‌ترین عامل‌های تأثیرگذار بر هزینه روکش دندان آشنا می‌شوید.

مواد مورد استفاده برای ساخت روکش

مواد مورد استفاده برای ساخت روکش دندان

مواد به کار برده شده برای ساخت روکش دندان تأثیر چشمگیری بر قیمت روکش دارد. طلا، روکش تمام پرسلنی یا سرامیکی، پرسلن جوش‌خورده به فلز و زیرکونیا انواع مختلف روکش از نظر جنس مواد هستند. هر یک از این روکش‌ها قیمت متفاوتی دارند و از این میان روکش زیرکونیا از همه گران‌تر است.

درمان‌هایی که قبل از روکش کردن دندان انجام می‌شود

درمان‌هایی که قبل از روکش کردن دندان انجام می‌شود

ممکن است لازم باشد که چند درمان دندانپزشکی را قبل از روکش کردن دندان انجام بدهید. درمان‌های قبل از روکش شامل عصب‌ کشی، کاشت ایمپلنت، ترمیم/پر کردن دندان، جرم‌گیری و مشاوره می‌شود.

  • منظور از ترمیم همان پر کردن دندان است. ممکن است لازم باشد که دندانپزشک دندان پوسیده را تمیز کند. چند ترمیم پیچیده انگشت‌شمار باید روکش بشوند تا بتوان دندان را حفظ کرد.
  • دندانپزشک دندان را در درمان عصب‌ کشی به طور کامل از داخل تمیز می‌کند. دندانپزشک بافت زنده ایجاد کننده درد را برمی‌دارد. دندان عصب‌ کشی‌ شده باید با روکش پوشانده شود تا از شکستن دندان جلوگیری شود.
  • ایمپلنت مانند ریشه دندان است و از تیتانیوم یا زیرکونیا ساخته می‌شود. روکش روی ایمپلنت گذاشته می‌شود تا ترمیم و جایگزینی دندان کامل شود. اگر بیمار چند دندان از دست داده باشد، می‌توان از ایمپلنت به عنوان پایه بریج یا دندان مصنوعی استفاده کرد.

معاینه و رادیوگرافی

معاینه و رادیوگرافی دندان

هزینه دیگری که باید در محاسبه قیمت روکش منظور شود، هزینه معاینه اولیه و رادیوگرافی دندانپزشکی پیش از ساخت روکش است.

تجربه دندانپزشک

تجربه دندانپزشک در روکش کردن دندان

می‌توانید برای روکش کردن دندان به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید. البته دندانپزشک متخصص درمان ریشه آموزش‌های خاصی را برای درمان موقعیت‌های پیچیده دیده است، که ممکن است گاهی حین روکش کردن دندان پیش بیاید. میزان تجربه و سابقه دندانپزشک نیز مهم است. دندانپزشک باتجربه و ماهرتر هزینه بیشتری را برای ارائه خدمات تخصصی دریافت می‌کند.

موقعیت مکانی کلینیک دندانپزشکی

موقعیت مکانی کلینیک دندانپزشکی

هزینه روکش کردن درمان در کلینیک‌های واقع در محلات مرفه شهرهای بزرگ بالاتر از کلینیک‌های واقع در محله‌های جنوب شهر یا شهرهای کوچک است، چون کرایه‌ها در این محله‌ها بالاتر است.

ساخت روکش جدید یا تعویض روکش

ساخت روکش جدید

اگر قرار باشد فقط روکش را تعویض کنید، دیگر لازم نیست هزینه‌های تراش دادن و آماده‌سازی و درمان‌های جانبی مانند کاشت ایمپلنت یا عصب‌ کشی را پرداخت کنید. البته قیمت واقعی روکش همان است. هرچند ممکن است فکر کنید که تعویض روکش هزینه کمتری دارد، تعویض و ساخت روکش جدید به یک اندازه از دندانپزشک وقت می‌گیرد. بنابراین دندانپزشک هزینه یکسانی را از شما دریافت خواهد کرد.

با این‌ حال اگر روکش به جز لق شدن یا افتادن مشکل دیگری نداشته باشد، دندانپزشک می‌تواند روکش قدیمی را با سیمان مخصوص دوباره بچسباند. هزینه چسباندن روکش بسیار کمتر از ساخت روکش جدید است.

قرار دادن روکش دندان در یک جلسه انجام می‌شود یا چند جلسه درمانی

قرار دادن روکش دندان

 

اگر دندان در یک جلسه روکش شود، هزینه روکش تا حدی کمتر خواهد شد. اگر بخواهید از روکش‌های قدیمی که در چند جلسه ساخته می‌شود، استفاده کنید، دندانپزشک روکش موقت را تا زمان آماده شدن روکش دائمی روی دندان‌تان خواهد گذاشت. در هر حال اگر به این نکته توجه کنید که برای استفاده از روکش‌های یک‌ روزه لازم نیست چند روز مرخصی بگیرید، به یکی از مزایای قیمتی معقول روکش یک‌ روزه پی می‌برید.

کلام آخر

روکش دندان ارزش هزینه صرف‌ شده را دارد، حتی اگر کمی بیشتر از پر کردن دندان برای‌تان خرج داشته باشد. البته روکش کردن دندان باید توسط دندانپزشک ماهر و با تجربه انجام شود. بنابراین هنگام سبک و سنگین کردن هزینه روکش دندان بهترین کار این است که صرفاً به ارزان‌ترین دندانپزشک مراجعه نکنید؛ اول دلایل ارزان بودن درمان را مشخص کنید.

پرسش‌های پرتکرار

بیمه هزینه روکش دندان را پرداخت می‌کند؟

اکثر بیمه‌ها خسارت روکش دندان را پرداخت نمی‌کنند، در هر حال بهتر است برای مطمئن شدن از شرکت بیمه طرف قراردادتان سؤال کنید.

می‌توانم هزینه روکش دندان را قسطی پرداخت کنم؟

برای اطلاع از این مورد با کارشناسان کلینیک تماس حاصل فرمایید.

چرا روکش دندان این‌قدر گران است؟

قیمت روکش دندان به علت هزینه لابراتوار و قیمت مواد مورد استفاده برای ساخت آن بالاست. ساخت روکش فرایندی بسیار پیچیده است، چون متناسب با رنگ و اندازه دندان بیمار طراحی می‌شود. ساخت روکش در کل عملی وقت‌گیر، ظریف و حساس است.

روکش دندان ارزش این همه هزینه کردن را دارد؟

بله، روکش دندان با توجه به دلیل ضروری بودن استفاده از روکش، ارزش هزینه کردن را دارد.

چه درمانی ارزان‌تر از روکش است؟

کشیدن دندان عموماً ارزان‌ترین درمان جایگزین برای روکش دندان است. البته کشیدن دندان آخرین گزینه درمانی است و توصیه نمی‌شود. بنابراین سعی کنید دندان اصلی‌تان را حفظ کنید.

قیمت روکش دندان در تمام کلینیک‌های دندانپزشکی یکسان است؟

خیر، قیمت روکش به دلیل تعدادی از عامل‌های گفته‌شده مانند موقعیت جغرافیایی کلینیک یا تجربه دندانپزشک در کلینیک‌های مختلف یکسان نیست.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی