لمینت دندان چیست؟ مزایا، معایب، ماندگاری و هزینه

لمینت دندان

لمینت دندان، یک پوسته نازک است که توسط مواد سفارشی همرنگ دندان ساخته شده است. با استفاده از لمینت‌ها، بسیاری از مشکلات زیبایی دندان‌ها را، می‌توان برطرف نمود. لمینت‌ها به دندان‌ها چسبانده می‌شوند؛ و عیوبی مانند لایه لایه شدن، ترک‌ها و لکه‌های روی دندان‌ها را پنهان می‌کنند. لمینت دندان کاربردهای ترمیمی و زیبایی فراوانی دارد. مراحل لمینت کردن دندان، مراقبت‌های لازم، عوارض و ماندگاری آن را در این مقاله بررسی می‌کنیم.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان، یک پوسته نازک است، که بر اساس نیاز فرد، توسط مواد همرنگ با دندان، طراحی می‌شود. این پوسته‌ها، به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه و یا طول دندان‌ها، و بهتر کردن ظاهر دندان‌ها، به سطح جلویی دندان‌ها، چسبانده می‌شوند.

لمینت، از مواد مختلفی ساخته می‌شود؛ و با مینای طبیعی دندان، به‌وسیله یک لایه چسبنده جایگزین می‌گردد.

در کنار جنبه زیبایی نصب لمینت‌ها، عملکرد صحیح آن‌ها  نیز مهم بوده، و چسبندگی درست و محکم دندان طبیعی، با لمینت، ضروری است. دندانپزشک، پس از نصب لمینت، از رزین‌های حساس به نور استفاده می‌نماید؛ و لمینت را با تابش یک اشعه مخصوص، محکم می‌کند.

مزایای نصب لمینت دندان و کاربردها

مزایای لمینت دندان

لمینت‌های دندان، برای بهبود و زیباسازی لبخند، همیشه بهترین گزینه بوده‌اند. نصب کردن لمینت، بر روی دندان‌ها، مزایای زیادی دارد.

لکه‌های دندانی، ایجاد شده توسط استفاده بیش از حد فلوراید، و بعضی داروهای تجویزی، بسیار سرسخت و عمیق هستند. به‌طوری که، روش‌های معمولی سفید کردن دندان‌ها، نمی‌توانند این لکه‌ها را پاک کنند. ممکن است امیدی به آن نداشته باشید؛ اما به‌کار بردن لمینت دندان، می‌تواند کارساز باشد. لمینت‌هایی با رنگ روشن‌تر، می‌توانند لکه‌های تیره‌تر دندان‌ها را، بپوشانند.

در بعضی از موقعیت‌های غیرمنتظره که، منجر به لب پر شدن، ساییدگی یا شکستگی دندان‌ها می‌شوند؛ نصب لمینت‌ها، می‌تواند یک راه حل سریع باشد. لمینت‌ها، قادر هستند که، ترک‌های روی دندان و یا هر نوع آسیب دیگری را پنهان کنند. این نوع ترمیم‌ها، می‌توانند وضعیت یک دندان، یا حتی چندین دندان را بهبود بخشند.

با استفاده از لمینت‌های دندانی، همچنین می‌توان دندان‌های ناهموار و نامرتب را نیز ترمیم کرد. آن‌ها حتی می‌توانند، لب پر شدگی و برآمدگی‌های دندان‌ها را بپوشانند. برداشتن مقدار کمی از مینای دندان، باعث می‌شود تا، پوسته‌های نازک لمینت، روی سطوح دندان، بهتر بچسبند. این کار همچنین، به جلوگیری از برجستگی بیش از حد سطح دندان‌ها، کمک می‌کند.

به‌علاوه، نصب لمینت‌ها، فاصله اضافی بین دندان‌ها را از بین می‌برند. فواصل اضافی بین دندان‌ها، می‌تواند منجر به جابجایی دندان‌ها و زوال استخوان فک شود. قرار دادن لمینت روی دندان‌ها، این شکاف‌های کوچک را می‌بندد. این کار، می‌تواند از بروز مشکلات بیشتر دندانی جلوگیری کند.

این نوع ترمیم‌های دندانی، می‌توانند با رنگ طبیعی دندان‌ها مطابقت داشته باشند. همرنگ بودن این مواد، به آنها اجازه می‌دهد تا بدون هیچ مشکلی در دهان جایگزین شوند. بیماران، حتی می‌توانند، درجه سفیدی دندان‌های خود را نیز، انتخاب نمایند. تاثیر لمینت‌های دندانی، دائمی است؛ بنابراین، دیگر نیازی به تغییر شکل، و یا تنظیمات بعدی نیست.

این یک روش غیر‌تهاجمی می‌باشد و هیچ دردی ندارد؛ به‌علاوه، ماندگاری آن طولانی (۷ تا ۱۵ سال) است.

انواع لمینت دندان

پوسته‌های لمینت، معمولاً از چینی ساخته می‌شوند. با این حال، چند نوع مختلف لمینت‌ وجود دارند که می‌توانید انتخاب نمایید؛ از جمله:

لمینت‌های چینی

لمینت‌های چینی

بیشترین نوع لمینت از جنس چینی است؛ که موادی زیبا و کم ضرر، و در دسترس برای ترمیم دندان‌ها، می‌باشد. همچنین، در بین تمام روکش‌های دندانی، قوی‌ترین و ماندگارترین است.

روکش لمینت چینی بسیار زیست سازگار هستند؛ به این معنی که به ندرت به بافت‌های لثه و بافت‌های نرم داخل دهان، آسیب می‌رسانند. این روکش‌ها، می‌توانند ظاهر لبخند شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند؛ زیرا چینی، ظاهری بسیار طبیعی دارد.

لمینت‌های چینی، یک راه حل دائمی هستند و قبل از قرار دادن آن‌ها بر روی دندان، نیاز به تراشیدن دندان دارند.

لمینت‌های کامپوزیت

لمینت‌های کامپوزیت

لمینت‌های کامپوزیتی از رزین کامپوزیت، ساخته شده‌اند، که مخلوطی از مواد معدنی و آلی هستند.

ماده باندینگ (پیوند دهنده) که، برای ساخت روکش‌های رزین کامپوزیت استفاده می‌شود، مانند موادی که برای پرکردن دندان‌ها استفاده می‌گردد، همرنگ دندان است؛ اما با اینکه، روکش‌های کامپوزیت قوی هستند؛ به اندازه روکش چینی، بادوام نیستند.

لمینت‌های کامپوزیت، نسبت به لمینت‌های چینی، قیمت کمتری دارند. اگرچه آنها، به خوبی، به رنگ طبیعی دندان شما، دیده می‌شوند، اما با گذشت زمان، مستعد لکه شدن هستند. علاوه بر این، ممکن است که فقط ۵ تا ۷ سال، دوام داشته باشد.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی

روکش‌های سرامیکی، برای هر بیمار به‌طور خاص، طراحی می‌شوند؛ و نیاز بسیار کمی به آماده‌سازی  دندان‌ها دارند. در این نوع روکش‌ها، از مواد سرامیکی مانند، زیرکونیا استفاده می‌شود؛ که تاثیر منفی بر بدن نمی‌گذارند و در برابر عفونت باکتریایی مقاوم می‌باشند.

بعضی از خواص بسیار عالی روکش‌های سرامیکی، عبارتند از:

 • تاثیرات زیباسازی دائمی: آنها روی سطوح جلویی دندان‌ها، چسبانده می‌شوند تا به طور دائمی، شکل دندان‌های بدشکل، شکسته یا لب پر شده را تغییر دهند و بهتر نمایند. این روکش‌ها، حتی، ممکن است که بتوانند، یکپارچگی ساختاری دندان شکسته یا ضعیف را، تقویت کنند.
 • زمان آماده سازی کمتر: روکش‌های سرامیکی، به جای تراشیده‌ شدن، از طریق سنتز، تولید می‌شوند، بنابراین، نیاز به آماده سازی و کانتور کردن دندان‌های طبیعی زیرین شما، کاهش می‌یابد.

مقایسه انواع لمینت دندان

نوع لمینت مزایا معایب
لمینت‌های چینی با رنگ طبیعی دندان دیده می‌شود.

خود روکش‌ها در برابر لکه مقاوم هستند.

بافت صاف و یکنواخت دارند.

به لثه‌ها یا دندان‌های اطراف، آسیب نمی‌رساند.

 

میزان هزینه

طولانی بودن روش و تهاجمی بودن آن

به خصوص در افرادی که دندان قروچه می‌کنند، ممکن است دچار شکستگی، ورقه شدن، شکستن یا افتادن شود.

لمینت‌های کامپوزیت روش کمتر تهاجمی (حذف کمتر مینای دندان)

آنها طبیعی به نظر می‌رسند، اما می‌توانند با گذشت زمان لکه دار شوند.

احتمال آسیب رساندن به بافت لثه کم است.

در صورت شکستگی یا ورقه شدن، به راحتی تعمیر می‌شود.

فقط به یک بار ویزیت نیاز دارد و بدون نیاز به ترمیم موقت است.

ماندگاری، ۵ تا ۷ سال

ارزان‌تر از لمینت‌های چینی

 

نسبت به روکش‌های چینی، ضعیف‌تر و در طول زمان مستعد لکه شدن است.

به اندازه روکش‌های چینی، دوام ندارند.

زمان بر بودن روش

لمینت سرامیکی زمان آماده‌سازی کمتر

دوام خیلی طولانی مدت

بیشتر سفارشی است

کاربرد محدود

روش زمان بر

اجرای سخت

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

لمینت‌های دندان، انتخاب خوبی برای افرادی هستند که، دندان‌های نسبتاً صاف و سالمی دارند و از مشکلات زیبایی، مانند لکه یا شکستگی، رنج می‌برند. آنها، همچنین می‌توانند، کجی جزئی دندان‌ها را بدون درمان ارتودنسی، بپوشانند.

افرادی که دندان قروچه می‌کنند ممکن است، کاندیدای مناسبی برای این نوع ترمیم، نباشند. دندان قروچه کردن، به موادی که لمینت‌ها از آنها ساخته شده‌اند آسیب می‌رساند، بنابراین افراد مبتلا به این مشکل، ممکن است نتوانند از مزایای طولانی مدت آن‌ها، بهره‌مند شوند. به طور کلی شما کاندیدای خوبی برای نصب لمینت نیستید اگر:

 • بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نمی‌کنید.
 • پوسیدگی دندان و بیماری لثه دارید.

مراحل انجام لمینت دندان

مراحل انجام لمینت دندان

نصب لمینت دندان را، می‌توان به دو روش انجام داد: روش مستقیم و روش غیرمستقیم.

نصب مستقیم لمینت دندان

نصب مستقیم لمینت گزینه خوبی برای پوشاندن عیوب دندانی است که در اثر هیپوپلازی مینای دندان ایجاد شده است؛ به ویژه برای دندان‌های جلویی. در این روش، لمینت دائمی از ابتدا بر روی دندان‌ها، قرار می‌گیرد و نیازی به لمینت موقت نیست. در این تکنیک، اگر بیش از دو دندان درگیر باشند، این کار در دو مرحله انجام می‌شود. روش نصب مستقیم لمینت دندان شامل:

 • انتخاب رنگ مناسب
 • جداسازی اطراف دندان، با رول‌های پنبه‌ای برای ایجاد مانع
 • استفاده از روش‌های آماده سازی دیگر، مانند: تراشیدن، شستشو و خشک کردن
 • تثبیت روکش کامپوزیت، توسط عامل باندینگ (پیوند)

اگر نصب روکش مستقیم، برای بیش از یک دندان اعمال شود، دندانپزشک این روش‌ها را برای هر دندان تک به تک، انجام می‌دهد.

روش نصب غیرمستقیم لمینت دندان

اکثر دندانپزشکان و بیماران، روش نصب غیر مستقیم لمینت را ترجیح می‌دهند؛ که در لابراتوار دندانپزشکی تهیه می‌گردد و از مواد کامپوزیت یا چینی فرآوری شده ساخته می‌شود. روش نصب غیرمستقیم لمینت دندان در مقایسه با روش مستقیم، پیچیدگی و صرف زمان کمتری دارد. این روش در دو نوبت ویزیت دندانپزشکی، انجام می‌شود. در جلسه اول، دندانپزشک از دندان قالب گرفته و آن را برای ساخت مدل به آزمایشگاه می‌فرستد. قرار دوم، جلسه نصب است.

کل این روش شامل:

 • اعمال بی حسی موضعی، برای برداشتن کمی از مینای دندان، و ایجاد فضا برای نصب روکش. در برخی موارد، نیازی به اعمال بی‌حسی نیست؛ استفاده از بی‌حسی بسته به عوامل مختلفی مانند حساسیت دندان در حین آماده سازی حفره، دارد.
 • انتخاب رنگ مناسب دندان و برداشتن قالب دندان. قالب، به منظور ساخت روکش مستقیم، به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می‌شود.
 • قرار دادن روکش موقت، تا آماده سازی و قرار دادن روکش نهایی.
 • برداشتن روکش موقت، پس از آماده شدن روکش نهایی و تمیز کردن (تراشیدن و خشک کردن) دندان مورد نظر، در جهت آماده سازی برای قرار دادن روکش نهایی.
 • محکم کردن روکش، با لایت کیور، به مدت حدود ۶۰ ثانیه، حذف مواد اضافه شده و پولیش کردن حاشیه، با کمک ابزار دندانپزشکی.

مراقبت‌های لازم بعد از لمینت کردن دندان‌ها

نگهداری از لمینت‌های دندان، بسیار ساده است؛ شما فقط باید همانطور که از دندان‌های طبیعی خود مراقبت می‌کنید، مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. معمولاً دندانپزشک، استفاده از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید غیر ساینده را به شما پیشنهاد می‌نماید. برای بررسی عملکرد لمینت، و واکنش دهان شما به لمینت، باید یک هفته پس از نصب، دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی اگر با لمینت‌ها مشکلی نداشته باشید، باید پس از یک هفته، برای بررسی سلامت دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه نمایید.

اگر عادت به دندان قروچه، یا فشردن دندان‌های خود دارید، دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که از محافظ دندان استفاده کنید تا از دندان‌های خود، در هنگام خواب در برابر گاز گرفتن محافظت نمایید.

همچنین باید به طور مستمر، به دندانپزشک خود مراجعه کنید، زیرا لمینت چینی باید توسط خمیر مخصوص غیر ساینده، صیقل داده شود. دندانپزشک شما باید در مدت زمان کوتاهی دندان‌های شما را چک کند تا بتواند هر نشانه کوچکی از خرابی را پیدا کند.

در اینجا، چند راه ساده برای افزایش عمر لمینت‌ها ذکر می‌گردد:

 • رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان
 • اجتناب از مصرف غذاهای سفت یا جویدنی
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های لکه کننده، خودداری کنید.
 • مسواک زدن و شستشوی منظم دندان‌ها
 • از یک محافظ دندان یا محافظ دهان استفاده کنید.
 • مسواک خود را عوض کنید.
 • از محصولات دندانپزشکی ساینده استفاده نکنید.

معایب لمینت دندان چیست؟

استفاده از لمینت، یک تصمیم بزرگ است. انجام این نوع ترمیم‌ها، نیازمند تعهد مادام العمر است. این یک درمان دائمی است. هر پوسته به هر یک از دندان‌ها می‌چسبد. اگر یک پوسته از بین برود، قابل تعمیر نمی‌باشد.

حتی اگر پوسته‌ها چینی باشند، بیمار، همچنان باید مراقب غذاهایی که می‌خورد، باشد. بیمار نباید غذاهای ترد یا سفت بخورد. این مواد ممکن است پوسته‌ها را بشکنند. اگر که پوسته‌ها ترک خورده یا شکسته شوند، هیچ راهی برای تعمیر آنها وجود ندارد.

بعد از نصب لمینت، مقداری حساسیت دندانی، نسبت به دما وجود خواهد داشت. از این گذشته، دندانپزشک باید مقداری از مینای دندان را بتراشد. این کار، ممکن است که درجاتی از درد و ناراحتی ایجاد کند. یکی دیگر از نکات منفی، ایجاد حفره است. افرادی که لمینت‌های دندانی دارند، هنوز هم ممکن است که دچار پوسیدگی دندان در زیر لمینت دندان خود شوند. به همین دلیل است که مراقبت بهینه از دندان، برای این لمینت‌ها الزامی است.

نصب لمینت‌های دندان، برای افرادی که دندان‌های ضعیف و پوسیده دارند، مناسب نیست. آن‌ها، برای کسانی که پریودنتیت دارند نیز، مناسب نیستند. افرادی که لایه مینای دندانی نازکی دارند، نباید لمینت نصب نمایند. اگر دندانپزشک، برای چسباندن پوسته‌ها به عاج دندان برسد، درد بیشتری خواهد داشت.

ماندگاری لمینت‌های دندان چقدر است؟

لمینت‌های دندان، معمولاً بین ۵ تا ۱۵ سال دوام می‌آورند و پس از آن باید تعویض شوند. لمینت‌های چینی، محکم هستند و با مراقبت مناسب بین ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌کنند. بسته به نوع سایش یا آسیب وارد شده، ممکن است به تعمیر یا تعویض، گاه به گاه، لمینت‌ها، نیاز باشد. در نهایت، این به خود شخص بستگی دارد که، از لمینت‌ها به خوبی مراقبت کند، تا طول عمر آنها را افزایش دهد.

به عنوان مثال، همان عادت‌هایی که به دندان‌های طبیعی شما آسیب می‌رسانند، می تواند عمر لمینت‌ها را نیز کوتاه کنند. لمینت‌ها هم، می‌توانند مانند دندان‌های طبیعی، خرد شوند و ترک بخورند، بنابراین گاز گرفتن غذاهای سفت یا جویدن انتهای قلم یا موارد مشابه، ممکن است به سطح لمینت آسیب برساند. لمینت‌ها نیز مستعد لکه شدن هستند و دندانپزشکان توصیه می‌کنند که، از نوشیدن بیش از حد قهوه، شراب یا چای خودداری کنید.

تفاوت لمینت و روکش

تفاوت لمینت و روکش

هر دو از نظر عملکرد و مزایا تقریباً یکسان هستند، با این تفاوت که لمینت‌ها نازک‌تر هستند؛ آن‌ها به ضخامت لنزهای چشمی هستند. همچنین برای نصب آن‌ها، بر روی دندان، باید مقدار کمتری از مینای دندان برداشته شود. روکش‌ها، بیشتر از لمینت‌ها می‌توانند ظاهر لبخند را تغییر دهند. دندانپزشکان، از این ترمیم‌ها، برای بهبود ظاهر دندان‌های کج، یا پرکردن شکاف بین دندان‌ها استفاده می‌کنند. برای بیمارانی که مشکلات جزئی دارند، مانند تغییر رنگ جزئی یا ترک‌های کوچک در دندان، ممکن است که، لمینت‌ها، گزینه بهتری باشند. اگرچه آنها شکل دندان‌ها را کمتر تغییر می‌دهند، اما از نظر وزن، نازک‌تر و سبک‌تر هستند و نصب آنها کم خطر است. دندانپزشکان، برای چسباندن هر دو نوع ترمیم، باید مقداری مینای دندان را بردارند، اما برای چسباندن لمینت‌ها، باید مینای کمتری را بردارند.

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

هزینه‌ها، بسته به عوامل مختلفی، متفاوت است. این عوامل عبارتند از؛ تعداد دندان‌هایی که ممکن است برای آنها به لمینت دندان نیاز داشته باشید، مهارت دندانپزشک، وضعیت خاص دندان‌های شما و اندازه آنها، موقعیت جغرافیایی کلینیک انتخابی و مدت زمان عمل شما.

سؤالات متداول

آیا روکش‌‌های لمینت به دندان آسیب می‌رسانند؟

خیر، به هیچ عنوان. تا زمانی که از روکش‌های لمینت خود مراقبت کنید، هیچ اتفاقی برای دندان‌های شما نمی‌افتد؛ و انجام این کار آسان است. با این اوصاف، اگر روکش‌ها، به درستی نصب نشده باشند، یا از رعایت بهداشت دندان خود غفلت کنید، پوسیدگی همچنان ممکن است رخ دهد.

آیا مراقبت خاصی برای لمینت دندان لازم است؟

لمینت‌های دندان، به هیچ مراقبت خاصی نیاز ندارند، به غیر از رعایت اصول بهداشت دهان و دندان، از جمله مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشو با دهانشویه ضد عفونی کننده. لمینت‌های چینی در برابر لکه‌ها مقاوم هستند؛ اما ممکن است دندانپزشک شما توصیه کند از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های لکه کننده، اجتناب کنید.

آیا‌ می‌توانم‌ غذاهای سفت را با داشتن‌ لمینت‌ گاز بزنم؟

لمینت‌ها نسبت به باندینگ‌های دیگر زیبایی دندان، شکننده‌تر هستند. در نتیجه، هنگام خوردن غذاهای بسیار سفت، مانند هویج خام، سیب و گوشت روی استخوان، باید بسیار مراقب باشید.

به جای لمینت، چه چیزی می‌توانید نصب کنید؟

چهار گزینه جایگزین، برای لمینت وجود دارند که عبارتند از:

 • تاج‌ها. روکش‌هایی که از فلز، چینی یا سرامیک ساخته شده‌اند، محکم و ماندگار هستند و می‌توانند متناسب با رنگ دندان‌های شما ساخته شوند.
 • باندینگ یک راه حل سریع برای دندان‌های تغییر رنگ داده یا ترک خورده است، باندینگ، دندان را با لایه‌ای از مواد رزین کامپوزیت، می‌پوشاند.
 • سفید کردن دندان.
 • بریس یا اینویزیلاین.

آیا نصب لمینت، دهان را بدبو می‌کند؟

خیر، لمینت باعث ایجاد بوی بد در دهان نمی‌شود. اگر بهداشت دهان و دندان خود را نادیده بگیرید، ممکن است در اطراف لبه‌های روکش‌ها بوی بد ایجاد شود.

دندان‌ها در زیر لمینت چگونه به نظر می‌رسند؟

دندان‌های شما، در زیر لمینت‌ها، قابل مشاهده نخواهند بود.

آیا باکتری‌ها می‌توانند به زیر لمینت نفوذ کنند؟

بله. لمینت‌های شل شده، محل رشد باکتری‌ها هستند. یک دندانپزشک زیبایی باتجربه، در هنگام نصب لمینت‌ها، به خوبی می‌تواند آن‌ها را بچسباند. با این حال، اگر روکش ضعیف چسبانده شده باشد، در زیر آن، پلاک جمع می‌شود و دندان را به خطر می‌اندازد.

آیا لمینت‌های چینی، انواع مختلفی دارند؟

لومینیرزها، یک برند لمینت چینی هستند. آنها از مواد لمینت چینی فوق نازک ساخته شده‌اند و قبل از قرار دادن نیاز به حداقل آماده سازی دارند. برخلاف روکش‌های چینی، قبل از قرار دادن لومینیرز روی دندان، مقدار کمتری از  مینای دندان، برداشته می‌شود.

لومینرزها، معمولاً برای درمان دندان‌های تغییر رنگ داده و نامنظم استفاده می‌گردند. آنها نسبت به لمس شدن حساس نیستند، بنابراین، حس طبیعی دارند و عادی به نظر می‌رسند.

مقالات مرتبط

بهترین متخصص عصب کشی در شرق تهران

بهترین متخصص عصب کشی در شرق تهران

متخصص عصب کشی، یک متخصص دندانپزشکی است که بر روی مشکلات پیچیده دندان تمرکز دارد که عمدتاً بر پالپ دندان تأثیر می‌گذارد. متخصصان دندانپزشکی، اعصاب،

تماس با دندانپزشکی