ماندگاری، نحوه نصب، و مقایسه با سایر لمینت‌ها

لمینت ایمکس چیست؟ ماندگاری، نحوه نصب، و مقایسه با سایر لمینت ها

لمینت ایمکس (روکش Emax)، به دلیل زیبایی، دوام و قدرت پوشانندگی آن‌، برای اصلاح تعداد زیادی از عیوب دندانی، بسیار پرطرفدار است. این روکش‌ها، ورقه‌های نازکی از جنس چینی هستند که برای قرار گرفتن بر روی دندان‌های شما، به صورت سفارشی ساخته می‌شوند. لمینت‌ ایمکس، طوری ساخته می‌شود که، شفافیت و رنگی، درست شبیه به دندان‌های طبیعی شما داشته باشد و لبخندی زیبا و طبیعی را به شما هدیه کند. همچنین، این روکش‌ها بسیار محکم و با دوام بوده و همین امر، سلامت و زیبایی دندان‌های شما را، در دراز مدت تامین می‌نماید.

اگر مشکلاتی در ظاهر دندان‌های خود دارید، مانند تغییر رنگ، لب‌پر شدگی، ترک یا ناهمواری بر روی دندان‌ها، لمینت ایمکس می‌تواند راه حل مشکل شما باشد. روکش‌های ایمکس، برخلاف روکش‌های سنتی دندان، از جنس مواد سرامیکی خیلی محکم ساخته شده‌اند، و بسیار در برابر سایش مقاوم هستند؛ این روکش‌ها برای کسانی که به دنبال یک راه حل دراز مدت برای رفع مشکلات ظاهری دندان خود هستند، یک انتخاب عالی است.

لمینت ایمکس (emax veneer) چیست؟

لمینت ایمکس (emax veneer) چیست؟

لمینت ایمکس، یک ورقه نازک، از جنس سرامیک لیتیوم شیشه‌ای و کمی شفاف است که به دندان‌های بیمار، چسبانده می‌شود. لمینت ایمکس، یک روکش دندانی زیبا و بسیار بادوام است که از ماده‌ای به نام “دی سیلیکات لیتیوم” ساخته می‌شود و دندانپزشکان، استفاده از آن را بسیار توصیه می‌کنند. اگر این روکش‌، توسط یک دندانپزشک زیبایی ماهر، نصب شود، می‌تواند بدون اینکه بیفتد، بشکند و یا لکه شود، بیش از ۱۰ سال بر روی دندان باقی بماند. همچنین، لمینت ایمکس، به اندازه‌ای استحکام دارد که حتی اگر مدت طولانی در دهان مانده باشد، دچارساییدگی و شکستگی نمی‌شود و ظاهر دندان‌های شما را همچنان زیبا نگه می‌دارد.

مزایای لمینت ایمکس

مزایای لمینت ایمکس

 مزایای لمینت ایمکس از جنس چینی، نسبت به انواع روکش‌های دیگر، عبارت‌اند از:

 • امکان تطبیق رنگ روکش‌های ایمکس، با دندان‌های طبیعی، برای ایجاد یک لبخند طبیعی و یکدست: شما می‌توانید برای اصلاح رنگ یک یا چند دندان لکه شده در فک بالا، سایه و رنگ دقیق روکش‌های چینی ایمکس را، انتخاب کنید و به لبخند دلخواه خود برسید.
 • نیاز به برداشتن مقدار کمی از دندان: برای نصب انواع روکش‌ها، دندانپزشک باید مقداری از مینای دندان را بتراشد تا فضایی برای چسباندن روکش، ایجاد کند؛ اما به دلیل این‌ که، روکش‌های ایمکس بسیار قوی‌تر و نازک‌تر از روکش‌های چینی دیگر هستند، برای نصب لمینت ایمکس، مقدار بسیار کمی ازمینای دندان، برداشته می‌شود. همچنین، این امر باعث می‌شود که شما در هنگام آماده سازی دندان، کمتر احساس ناراحتی ‌نمایید.
 • حفظ یکپارچگی دندان‌ها: به دلیل برداشتن مقدار کمی از مینای دندان، برای نصب لمینت ایمکس، یکپارچگی ساختار دندان شما حفظ شده و دندان طبیعی شما ضعیف نمی‌شود. به علاوه، روکش محکم ایمکس، همراه با چسب زیر آن، به طور قابل‌توجهی، استحکام دندان را زیاد می‌کند.
 • تنظیم اندازه دندان‌ها: شما می‌توانید بنا بر خواسته‌ها و نیازهای بخصوص خود، با استفاده از این روکش‌ها، تغییرات کم تا متوسطی را در اندازه دندان‌های خود، ایجاد نمایید. لمینت ایمکس، در ضخامت‌های بین ۳/۰تا۵/۰میلی‌متر هستند، در صورتی که حداقل ضخامت روکش‌های چینی معمولی،  ۵/۰میلی متر است. روکش‌های ایمکس انعطاف پذیری بیشتری دارند.
 • افزایش دوام: به دلیل ضخامت روکش‌های چینی سنتی، بیشتر احتمال  ترک خوردن و شکستگی، در آن‌ها وجود دارد. اما روکش‌های ایمکس، محکم‌تر و نازک‌تر هستند و دوام بالاتری دارند.

اگر کاندیدای مناسبی برای نصب روکش‌های دندان باشید، لمینت چینی ایمکس، می‌تواند طبیعی‌ترین و زیباترین ظاهر دندان و ماندگارترین ترمیم زیبایی دندان را به شما هدیه می‌دهد.

مراحل نصب لمینت ایمکس

مراحل نصب لمینت ایمکس

روش نصب لمینت ایمکس، بسته به پیچیدگی مشکلات شما، متفاوت است. اگر لازم باشد که دندان‌های خود را سفید کنید، باید قبل از نصب لمینت ایمکس، این کار را انجام دهید تا اختلاف رنگ، ایجاد نشود. زیرا نمی‌توان روکش‌های دندان را سفید کرد.

فرآیند نصب لمینت ایمکس معمولاً به شرح زیر است:

۷. تنظیمات 

در جلسه دوم، دندانپزشک، روکش‌های موقت را برمی‌دارد و روکش‌های دائمی را نصب می‌نماید. در صورتی که اندازه‌های روکش، کاملا" متناسب بوده و هیچ اختلاف رنگی با دندان‌های طبیعی شما، به خصوص دندان‌های کناری وجود نداشته باشد، کار، ادامه پیدا خواهد کرد.

بعد از آن، دندانپزشک، سطح دندان را ضدعفونی می‌کند تا از رشد باکتری‌ها در زیر روکش‌ جلوگیری کند. آن‌ها از یک محلول تخصصی برای ضد عفونی کردن دندان‌های طبیعی و لثه‌های شما استفاده می‌نمایند.

۸. باندینگ

باندینگ

دندانپزشک، با استفاده از یک سیمان باندینگ که یک عامل چسباننده است، لمینت ایمکس را روی ناحیه‌ای که مینای دندان برداشته شده، نصب می‌کند. یک پرتو نور فرابنفش، به این سیمان تابانده می‌شود و آن را به سرعت خشک می‌کند.

در آخر، ترمیم دندان، بعد از شستشوی دهان به پایان می‌رسد. بعد از آن، شما می‌توانید از یک لبخند زیبا و طبیعی لذت ببرید!

ماندگاری و مراقبت‌های لمینت ایمکس

ماندگاری و مراقبت‌های لمینت ایمکس

لمینت ایمکس، در صورتی که از دهان و دندان‌ها، مراقبت روزانه و منظم انجام شود، می‌تواند تا ۱۵ سال بدون مشکل، دوام بیاورد. لمینت ایمکس، به غیر از رعایت بهداشت روزانه دهان و دندان، نیاز به مراقبت خاصی ندارد. تجربه و مهارت دندانپزشک، در موفق شدن عمل نصب لمینت ایمکس، بسیار مهم است. به همین دلیل انتخاب یک دندانپزشک خوب، برای نصب روکش ایمکس اهمیت دارد.

شما می‌توانید دوام و زیبایی لمینت ایمکس را با رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان افزایش دهید:

 • شما باید دندان‌های خود را دو بار در روز با یک مسواک نرم و حرکات دایره‌ای، مسواک بزنید.
 • لازم است که از دهانشویه استفاده کنید.
 • نباید با دندان‌هایی که با روکش ایمکس ترمیم شده‌اند، غذاهای سفت را بجوید و یا گاز بزنید.
 • باید وسواس ناخن جویدن، قلم جویدن و مانند این‌ها را نیز کنار بگذارید.
 • اگرعادت به فشردن دندان‌ها یا دندان قروچه کردن دارید، باید برای دندان‌های خود، از محافظ دندان استفاده کنید.
 • معاینات منظم دندانپزشکی را فراموش نکنید.

معایب لمینت ایمکس (emax veneer)

در صورتی که دندان‌ها، بیش از حد لکه داشته باشند، باید قبل از نصب لمینت ایمکس، دندان‌ها را سفید کرد. زیرا روکش‌های ایمکس نازک و شفاف هستند و اگر دندان‌های زیر آن‌ها، به دلیل مصرف سیگار یا قهوه، خاکستری یا قهوه‌ای شده باشند، لکه‌ها ممکن است کمی دیده شوند. اگر در دندان مورد نظر، پیچ فلزی وجود داشته باشد و یا اگر قرار باشد که ترمیم روی چند دندان (۳ تا ۵ دندان) انجام شود، دندانپزشک، روکش ایمکس را توصیه نمی‌کند. در این موارد، و یا زمانی که دندان‌ها بیش از حد پوسیده باشند، می‌توان از تاج‌های دندانی استفاده کرد.

در آخر، نصب لمینت ایمکس، یک عمل غیر قابل بازگشت است زیرا دندان، قبل از نصب روکش ایمکس کوتاه می‌شود.

هزینه لمینت ایمکس

هزینه لمینت ایمکس، به عوامل مختلفی مانند تعداد دندان‌های تحت درمان، پیچیدگی مشکلات دندان و محل دندانپزشکی بستگی دارد. لازم به ذکر است که، اگرچه روکش‌های ایمکس، از سایر روکش‌های دندانی گران‌تر هستند، اما کیفیت و دوام بالایی دارند و می‌توان آن‌ها را به عنوان یک سرمایه‌گذاری ارزشمند، برای سلامت و ظاهر دندان‌ها محسوب کرده و هزینه‌ای که برای نصب لمینت ایمکس، پرداخت کرده‌اید، صرف سلامت دندان و بالارفتن اعتماد به نفس شما خواهد شد. اگر از دهان و دندان‌های خود به درستی مراقبت و نگهداری کنید، روکش‌های ایمکس شما، یک راه حل زیبا و ماندگار برای انواع مشکلات ظاهری دندان‌ها هستند.

مقایسه لمینت ایمکس و سایر ونیر‌ها

در زیر یک جدول مقایسه‌ای، بین لمینت ایمکس و روکش‌های دندانی رایج  دیگر وجود دارد:

نوع روکش مواد استحکام – قدرت زیبایی شناسی ماندگاری ضخامت آماده سازی هزینه
لمینت ایمکس لیتیوم دی سیلیکات شیشه سرامیک بسیار قوی زیبایی ظاهری عالی با دوام بالا روکش نازکتر (حدود ۳/۰ تا ۵/۰میلی متر) حداقل مقدار آماده سازی دندان هزینه بالاتر نسبت به سایر روکش‌ها
روکش‌های چینی  چینی قوی بسیار زیبا، ظاهر طبیعی بسیار با دوام نیاز به برداشتن بخشی از ساختار دندان (حدود ۵/۰ تا ۷/۰میلی متر) نیاز به آماده سازی متوسط دندان هزینه بالاتر نسبت به روکش‌های کامپوزیت
روکش‌های کامپوزیت رزین کامپوزیت قدرت متوسط زیبا است، می‌تواند سفارشی شود دوام کمتری نسبت به چینی یا ایمکس دارد روکش ضخیم‌تر (حدود ۵/۰ تا ۸/۰میلی متر)  نیاز به آماده سازی دندان کم تا متوسط هزینه کمتر نسبت به چینی یا ایمکس
روکش‌های زیرکونیا زیرکونیا بسیار قوی بسیار زیبا، اما شفافیت کمتری نسبت به چینی یا ایمکس دارد بسیار با دوام نیاز به برداشتن ساختار دندان بیشتر (حدود ۵/۰-۱ میلی‌متر) نیاز به آماده سازی قابل توجه دندان هزینه بالاتر نسبت به روکش‌های کامپوزیت یا چینی

لومینیر‌ها با لمینت ایمکس فرق دارد، با این ‌که، لومینیرها نیز به عنوان یک نوع ترمیم روکشی طبقه بندی می‌شوند، اما فرق آن‌ها در این است که برای لومینیرها یا روکش‌های بدون تراش، دندانپزشک، اصلا" ساختار دندان را تغییر شکل نمی‌دهد و نمی‌تراشد، به همین دلیل، به آن‌ها لمینت بدون تراش نیز می‌گویند. لمینت ایمکس و لومینیر، هر دو از جنس چینی فشرده هستند که بسیار محکم بوده و هر دو شفاف هستند.

به طور کلی، لومینیرها یا لمینت‌های بدون تراش، حجیم‌تر و ضخیم‌تر از لمینت ایمکس به نظر می‌رسند. اگر دندان‌ها هم‌تراز نباشند، نصب لومینیر توصیه نمی‌شود، اما می‌توان از لمینت نازک ایمکس استفاده کرد.

نتیجه گیری

لمینت ایمکس که از جنس چینی با استحکام بالا و بصورت سفارشی برای فرد ساخته می‌شوند، ورقه‌های نازکی هستند که به سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. این ترمیم، هم عملکرد و هم ظاهر دندان‌ها را اصلاح می‌نماید. لمینت ایمکس، به دلیل دوام و اثرات تثبیت‌کننده‌ آن‌ها معروف هستند، و مانند روکش‌های سنتی‌، نیاز به تراش دادن زیاد ساختار دندان، ندارند.

سوالات متداول

نصب لمینت ایمکس در چند جلسه انجام می‌شود؟

برای قرار دادن لمینت ایمکس، به حداقل ۲ جلسه نیاز است. در اولین جلسه، فرآیند آماده سازی دندان و برداشتن قالب از دندان‌ انجام می‌شود، و در جلسه دوم، لمینت ایمکس در محل خود چسبانده می‌شود.

لمینت ایمکس چقدر سفید می‌ماند؟

روکش‌ها هم، مانند دندان‌های طبیعی ممکن است لکه بشوند. اما اگر روزی دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، هر ۶ ماه یک بار برای معاینه به دندانپزشک خود مراجعه کنید، از سیگار کشیدن و مصرف زیاد چای یا قهوه خودداری نمایید و از خمیر دندان سفیدکننده استفاده کنید، مدت‌ زیادی سفید می‌مانند.

ماندگاری لمینت ایمکس چقدر است؟

لمینت ایمکس، که یک دندانپزشک معمولی می‌تواند آن را نصب کند، در صورت انجام مراقبت مناسب از دهان، تا ۱۵ سال دوام می‌آورد.

آیا می‌توان لمینت ایمکس را برداشت؟

برداشتن و یا انجام مجدد لمینت ایمکس، مانند سایر روکش‌ها، برای دندانپزشک بسیار سخت و زمان‌بر است. زیرا روکش‌ها یک راه حل تقریبا” دائمی در نظر گرفته می‌شوند.

آیا ممکن است لمینت ایمکس بشکند؟

لمینت ایمکس، بسیار محکم است، اما تخریب ناپذیر نیست. مانند هر نوع ترمیم دندان (یا مانند دندان‌های طبیعی)، لمینت ایمکس، ممکن است لب‌پر شود و یا بشکنند.

آیا لمینت ایمکس طبیعی به نظر می‌رسد؟

روکش‌های چینی ایمکس، ظاهر زیبایی باورنکردنی داشته، که به دندان‌های شما درخشندگی طبیعی و شفافیت لبخندی سالم را می‌دهد.

لمینت ایمکس ساخت کدام کشور است؟

محل شرکت ایمکس (EMS)در کشور سوئیس است ولی تولیدات آن، در کشورهای مختلفی از جمله آمریکا، ژاپن، اسپانیا و ایتالیا صورت می‌گیرد. بنابراین، نمی‌توان به طور دقیق گفت که لمینت ایمکس ساخت کدام کشور است.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی