لیفت لثه | فواید و روش‌های کانتورینگ لثه چیست؟

لیفت لثه

لبخندتان تا پایان عمر بخشی از چهره و زندگی‌تان است، بنابراین مهم است که احساس خوبی درباره‌ ظاهر و جذابیتش داشته باشید. مشکلات دندانی بسیاری هستند که زیبایی لبخند و در نتیجه اعتماد به‌ نفس و عزت‌ نفس‌ را خدشه‌دار می‌کنند؛ یکی از این مشکلات لبخند لثه‌ای است.

خوشبختانه درمانی برای تغییر شکل دادن لثه‌ها و اصلاح لبخند لثه‌ای وجود دارد؛ به این درمان لیفت لثه می‌گویند. حتماً کنجکاو شدید که بدانید لیفت لثه چیست و چگونه انجام می‌شود. هر آن‌چه را که لازم است درباره لیفت یا کانتورینگ لثه بدانید، در این مقاله برای‌تان توضیح می‌دهیم.

لیفت لثه چیست؟

لیفت لثه چیست

لیفت لثه که با عناوین افزایش طول تاج دندان یا کانتورینگ لثه نیز شناخته می‌شود، نوعی جراحی زیبایی لثه است که خط لثه را بازیابی می‌کند. دندانپزشک بافت اضافی لثه را در این عمل برمی‌دارد و لثه را تغییر شکل می‌دهد.

کانتورینگ لثه معمولاً برای بهبود ظاهر لبخند لثه‌ای انجام می‌شود. عمل کانتورینگ لثه با این هدف انجام می‌شود که دندان سالم و پنهان زیر لثه اضافی نمایان شود و دندان‌های مربعی کوتاه به دندان‌های مستطیلی بلندتر تبدیل شود.

لیفت لثه به ندرت از نظر پزشکی ضرورت می‌یابد و بیشتر برای اهداف زیبایی انجام می‌شود. دندانپزشک ارزیابی می‌کند که آیا شرایط لازم را برای عمل لیفت لثه دارید یا خیر. پس از انجام دادن لیفت لثه، هنگام لبخند زدن لثه کمتری مشخص می‌شود و لبخند با تغییر کردن نسبت طول به عرض دندان زیباتر می‌شود.

مزایای عمل لیفت لثه

مزایای عمل لیفت لثه

مزایای لیفت لثه به شرح زیر است:

  • سالم‌تر به نظر رسیدن دندان‌ها: بافت لثه در عمل لیفت لثه به گونه‌ای دور هر دندان شکل داده می‌شود که مکمل شکل طبیعی‌شان باشد. به‌این‌ترتیب جراحی لیفت لثه بهترین شکل لبخند را نمودار می‌سازد. اگر بیماری لثه‌تان به تازگی بهبود یافته است و پاکت‌های عمیقی دارید که تمیز کردن‌شان بسیار دشوار است، با انجام دادن لیفت لثه با  یک تیر دو نشان می‌زنید و عمق پاکت‌ها را نیز کمتر می‌کنید.
  • یک‌ دست کردن لبخند: یک‌ دست نبودن لبه‌های لثه‌ها این تصور را ایجاد می‌کند که دندان‌ها هم‌ اندازه نیستند و در نتیجه لبخند یک‌ دست دیده نمی‌شود. لیفت لثه دندان‌های خاص، خط لثه را به راحتی یکنواخت می‌کند تا لثه‌ها دندان‌های سالم را به زیبایی قاب بگیرند. متقارن کردن دندان‌ها یکی از مهم‌ترین جنبه‌های یک طرح اثربخش اصلاح لبخند است.
  • اصلاح لبخند لثه‌ای: بافت اضافی لثه که مقدار بسیار زیادی از مینای دندان را پوشانده باشد، لبخند را نازیبا نشان می‌دهد. وقتی به عکس‌های خندان‌تان نگاه می‌کنید یا در آینه به روی خودتان لبخند می‌زنید، بیشتر از دندان بافت لثه می‌بینید. لیفت لثه سطحی را که لثه‌ها پایین می‌آید و روی دندان‌ها را می‌پوشاند، بالاتر می‌برد. به‌ این‌ ترتیب وقتی لبخند می‌زنید، بافت لثه کمتری دیده می‌شود.
  • بلندتر و کامل‌تر به نظر رسیدن دندان‌ها: جراحی زیبایی لیفت لثه سطح بزرگ‌تری از مینای دندان را نمایان می‌کند. بنابراین اگر دندان مقدار بسیار زیادی لثه دارد که تاج دندان را می‌پوشاند، لیفت لثه دندان را بلندتر و بزرگ‌تر نشان خواهد داد. تاج به بخشی از دندان گفته می‌شود که بعد از خط لثه دیده می‌شود.

لیفت لثه برای چه افرادی مناسب است؟

لیفت لثه برای چه افرادی مناسب است؟

هر فردی که پوشش خط لثه عادی و مناسب یک یا چند دندان را از دست داده باشد، باید با دندانپزشک درباره لیفت لثه‌های تحلیل‌ رفته مشورت کند. تحلیل رفتن لثه باعث می‌شود ریشه دندان نمایان شود، در نتیجه ریشه دندان آسیب می‌بیند و حتی ممکن است از بین برود. تحلیل و عقب رفتن لثه‌ها عموماً یکی از علائم بیماری لثه است. بنابراین دندانپزشک مجرب باید لثه‌ها را معاینه کند تا احتمال ابتلا به دیگر بیماری‌های دهان و دندان را رد کند.

اگرچه دلیل اصلی انجام دادن لیفت لثه محافظت از دندان‌ها و حفظ عملکرد مناسب‌شان است، لیفت لثه مزایای زیبایی نیز دارد. تحلیل رفتن لثه‌ها فرد را پیرتر نشان می‌دهد و گرد پیری زودرس را بر چهره می‌نشاند. ضمناً لیفت لثه برای کامپوزیت به برخی بیمارانی توصیه می‌شود که می‌خواهند کامپوزیت دندان انجام بدهند.

آمادگی‌های لازم قبل از لیفت لثه

اولین موردی که برای آماده شدن جهت کانتورینگ لثه باید به آن توجه کنید، تغییر رفتار است. تغییر رفتار مهم‌ترین مؤلفه برای مطمئن شدن از موفقیت‌آمیز بودن درمان در بلند مدت است. چنین تغییری مستلزم بهبود عادت‌های مربوط به رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها، ترک سیگار و اصلاح جنبه‌های دیگری از سبک زندگی می‌شود.

دندانپزشک جرم‌ گیری و تسطیح سطح ریشه را پیش از لیفت لثه انجام می‌دهد تا از زدودن تمام پلاک و جرم از روی سطوح ریشه مطمئن شود. جرم‌ گیری و تسطیح ریشه غالباً با ابزار دستی و یا اولتراسونیک انجام می‌شود، اگرچه برخی دندانپزشکان ترجیح می‌دهند از لیزر استفاده کنند. جرم‌گیری با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود تا از حساسیت و ناراحتی‌های دیگر جلوگیری شود. به‌علاوه درمان بایت اکلوزال یا چگونگی روی هم قرار گرفتن دندان‌ها گاهی برای تثبیت دندان‌هایی که به دلیل بیماری لثه پیشرفته ضعیف و لق شده‌اند، ضرورت می‌یابد.

لیفت لثه چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا دندانپزشک محل جدید قرارگیری خط لثه را با قلم مشخص می‌کند. سپس لثه‌های موضع درمان را به طور موضعی بی‌حس می‌کند تا حین درمان درد یا ناراحتی نداشته باشید. نوع آرام‌بخش به عامل‌های متعددی مانند شدت اضطراب بیمار از دندانپزشکی بستگی دارد، البته اکثر بیماران حین درمان هوشیار هستند. لیفت لثه به دو روش، با استفاده از اسکالپل و لیزر، انجام می‌شود.

لیفت لثه با اسکالپل

لیفت لثه با اسکالپل

این تکنیک با اسکالپل یا تیغ جراحی انجام می‌شود. دندانپزشک بافت لثه دور دندان‌ها را شکل می‌دهد و بافت اضافی را برمی‌دارد. سپس لثه‌های باقی‌مانده را دوباره با بخیه زدن به دور دندان‌ها متصل می‌کند. سپس ناحیه جراحی را با محلول آب نمک (سالین) تمیز می‌کند.

پانسمان جراحی پس از اتمام عمل لیفت لثه دور دندان‌ها و لثه‌ها گذاشته می‌شود. این پانسمان باید حدود یک هفته روی محل جراحی بماند.

ژنژیوکتومی با لیزر

ژنژیوکتومی با لیزر

استفاده از لیزرهای دندانپزشکی یا به بیان دقیق‌تر لیزر دایود در حال افزایش است. در این میان برداشتن بافت لثه یا ژنژیوکتومی رایج‌ترین عملی است که با لیزر دندانپزشکی انجام می‌شود. از تمام طول موج‌های لیزر می‌توان برای برش دقیق بافت لثه جهت ترمیم، رفع نواقص زیبایی یا درمان بیماری لثه استفاده کرد. با این‌ حال لیزر دایود تنظیمات کمتر و قیمت پایین‌تری دارد. روند التیام پس از لیفت لثه با لیزر سریع‌تر و درد بیماران کمتر است. به‌علاوه بیماران پس از لیفت لثه با لیزر به ندرت به بخیه یا پانسمان لثه نیاز پیدا می‌کنند.

مراقبت‌‌های بعد از لیفت لثه

مراقبت‌‌های بعد از لیفت لثه

در چند روز نخست پس از لیفت لثه عمدتاً غذاهای نرم و سردی مانند ماست، تخم مرغ، پاستا، سبزیجات نرم و بستنی میل کنید. این نوع غذاها فشار کمتری به لثه‌ها وارد می‌کنند و به بهبودی لثه‌ها کمک می‌کنند. تا زمانی‌که لثه‌ها کاملاً بهبود نیافته است، از خوردن غذاهای تند و خوراکی‌های دانه‌داری مانند مواد غذایی زیر پرهیز کنید:

  • کیوی
  • ذرت بوداده
  • توت‌فرنگی

خوراکی‌های با لبه‌های تیز یا دانه‌های کوچک، لثه‌های در حال ترمیم را می‌برند یا تحریک می‌کنند و دوران بهبود را طولانی‌تر می‌کنند. اگر دستورات دندانپزشک را به دقت رعایت کنید، انتظار می‌رود دوران نقاهت کانتورینگ لثه به سرعت و به راحتی به پایان برسد. اگر علائم‌تان بیش از دو هفته استمرار داشت، با دندانپزشک تماس بگیرید تا مطمئن شوید دچار عوارض جدی نشده‌اید.

عوارض جراحی لیفت لثه

وقتی بافت لثه برداشته می‌شود تا سطح بزرگ‌تری از دندان نمایان شود، خطر حساسیت وجود دارد. دندان‌ها با توجه به این که کدام بخش از ساختارشان نمایان می‌شود، ممکن است به شدت حساس شوند. تمام دندان‌ها با هزاران منفذ بسیار ریز به نام توبول پوشیده می‌شوند که پایانه‌های عصبی را در خود جای می‌دهند. اگر این توبول‌ها پوشیده شده باشند و ناگهان پوشش روی‌شان برداشته شود، این اتفاق تا حدی برای دندان شوکه‌کننده خواهد بود. خوشبختانه زمان و درمان‌های حساسیت با این علائم مقابله می‌کند.

اگر ریشه‌های دندان نمایان شود، دیگر لایه متراکمی از مینا وجود نخواهد داشت که کل دندان را بپوشاند. در عوض لایه بعدی دندان یعنی عاج نمایان می‌شود. عاج بسیار حساس‌تر از میناست، بنابراین بهترین حالت این است که بافت لثه کاملاً عاج را بپوشاند.

خطر پوسیدگی دندان در ناحیه‌های نمایان عاج در امتداد خط لثه بسیار بیشتر است. به همین دلیل ریشه‌های نمایان دندان باید با پیوند زدن بافت لثه یا نوعی ماده مخصوص پر کردن و باندینگ پوشانده شود.

تحلیل رفتن لثه یکی دیگر از مشکلات احتمالی است. تحلیل لثه معمولاً یکی از عوارض جانبی پس از لیفت لثه نیست، مگر آن‌که لثه آسیبی فیزیکی دیده باشد. برای مثال محکم مسواک زدن یا استفاده از مسواک سخت باعث می‌شود لثه بیشتر از حدی که در درمان لیفت لثه انجام می‌شود، از روی دندان‌ها عقب برود.

هزینه جراحی لیفت لثه چقدر است؟

هزینه جراحی کانتورینگ لثه به عامل‌های متعددی بستگی دارد و برای تمام بیماران یکسان نیست. از جمله عامل‌های تأثیرگذار بر قیمت لیفت لثه می‌توان به تخصص و تجربه دندانپزشک، نوع عمل و موقعیت مکانی کلینیک اشاره کرد. جراحی کانتورینگ لثه هزینه مشخصی ندارد، چون مطابق با شرایط خاص هر بیمار انجام می‌شود.

پرسش‌های پرتکرار

جراحی لیفت لثه دردناک است؟

چون دندانپزشک ناحیه جراحی را به طور موضعی بی‌حس می‌کند، حین درمان نباید درد داشته باشید. اثر داروی بی‌حسی در طول جراحی لیفت لثه که معمولاً دو تا سه ساعت است، از بین نمی‌رود.

دوران نقاهت جراحی لیفت لثه چقدر است؟

بیماران می‌توانند تمام فعالیت‌های روزمره معمول‌شان را پس از سپری شدن تقریباً چهار ساعت از جراحی لیفت لثه از سر بگیرند. البته ورزش کردن تا 9 روز ممنوع است.

چند جلسه درمان برای جراحی لیفت لثه لازم است؟

خود جراحی لیفت لثه فقط در یک جلسه انجام می‌شود، اما باید مجدداً برای بررسی وضعیت‌تان به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندانپزشک ترمیم بافت را تحت نظر داشته باشد. تعداد جلسه‌های پیگیری به عامل‌های متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین‌شان وضعیت سلامت عمومی بیمار است.

لثه‌ها پس از جراحی لیفت لثه دوباره رشد می‌کند؟

گاهی اوقات لثه‌ها پس از جراحی لیفت لثه دوباره رشد می‌کند.

کانتورینگ لثه به بخیه نیاز دارد؟

ضروری بودن بخیه به روش جراحی بستگی دارد؛ جراحی لیفت لثه با لیزر به بخیه نیاز ندارد. اما در روش دیگر که از اسکالپل برای لیفت لثه استفاده می‌شود، بخیه زدن لازم است.

دندانپزشک عمومی می‌تواند جراحی لیفت لثه انجام بدهد؟

جراحی لیفت لثه عمل نسبتاً کوچکی است که می‌توان آن را به صورت سرپایی انجام داد. دندانپزشک عمومی می‌تواند جراحی لیفت لثه را انجام بدهد، البته به شرطی که از مهارت و تجربه لازم برای انجام عمل برخوردار باشد.

عمل لیفت لثه چقدر طول می‌کشد؟

جراحی لیفت لثه معمولاً دو تا سه ساعت زمان می‌برد.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی