طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

لمینت دندان، روکش‌های نازک و صدفی شکلی هستند که به بهبود ظاهر دندان‌ها کمک می‌کنند. طول عمر لمینت با توجه به فاکتورهایی مثل بهداشت دهان، روتین نظافتی فرد و مواد استفاده شده به عنوان لمینت، متفاوت خواهد بود. اگرچه لمینت‌ها برای ماندگاری طولانی طراحی می‌شوند، اما طول عمر آنها به شرایط فرد بستگی دارد. یک روتین بهداشتی مناسب و مراجعه دوره‌ای به دندانپزشک، برای افزایش طول عمر لمینت از اهمیت بالایی برخوردار است. ماندگاری و طول عمر لمینت، تاثیر چشمگیری روی لبخند و اعتماد به نفس فرد دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طول عمر لمینت دندان، تا انتهای این مقاله با ما بمانید.

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

طول عمر لمینت دندان چقدر است

با مراقبت و نگهداری مناسب از لمینت، می‌توان طول عمر لمینت دندان را به صورت میانگین به 10 تا 15 سال رساند. اما شایان ذکر است که این اعداد، صرفا یک تخمین هستند و طول عمر واقعی آن به فاکتورهای مختلفی از خود فرد بستگی دارد. بهترین راه پیش‌بینی طول عمر لمینت دندان، صحبت با یک دندانپزشک درباره آن است.

عوامل موثر بر طول عمر لمینت دندان

فاکتورهای زیر بر روی طول عمر لمینت دندان تاثیر می گذارد:

جنس مواد به کار  رفته

هرچقدر موادی که در ساخت لمینت از آن استفاده شده مرغوب تر باشد ماندگاری لمینت بیشتر می‌شود. لمینت‌های زیرکونیا از همه مقاوم‌تر هستند و دوام بیشتری دارند.

رژیم غذایی مناسب

خوردن مواد غذایی سفت و گاز زدن محکم، یکی دیگر از عواملی است که باعث ترک خوردن و لب پر شدن سطح لمینت می‌شود.به همین دلیل است که رعایت توصیه‌های دندانپزشکی در مورد خوردن غذاهای نرم تا چند روز پس از نصب لمینت  بسیار مهم است. البته این مورد تنها به روزهای اول محدود نیست بلکه بایستی بعد از نصب لمینت از خوردن و گاز زدن مواد غدایی سفت و شکستن آجیل با دندان‌هایتان خودداری کنید

رعایت بهداشت دهان و دندان

نگهداری و رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر طول عمر لمینت است.به همین دلیل است که بیمارانی که بعد از نصب لمینت از نخ دندان، مسواک و یا دهانشویه‌های مخصوص استفاده نمی‌کنند زودتر مجبور به تعویض لمینت می‌شوند.

قوی بودن لثه‌ها

محکم و قوی بودن لثه‌ها یکی از مهم ترین عوامل موثر بر طول عمر لمینت است. اگر دندان‌های زیرین شما به اندازه کافی محکم نباشند، نمی‌توانند برای مدت طولانی لمینت را نگه دارد و باعث کاهش عمر لمینت می‌شوند. همچنین اگر به بیماری‌های لثه مبتلا هستید، دوام لمینت کمتر خواهد شد.

چکاپ منظم لمینت توسط دندانپزشک

انجام معاینات منظم دندانپزشکی، بر طول عمر لمینت بسیار موثر است. زیرا در صورت عدم انجام معاینات به موقع اگر مشکلی برای لمینت به وجود آمده باشد، دندانپزشک نمی‌تواند به سرعت اقدامات درمانی لازم را انجام دهد و بدین ترتیب طول عمر لمینت کاهش می‌یابد.

مهارت دندانپزشک در نصب لمینت

بسیار مهم است برای نصب لمینت، دندانپزشکی را انتخاب کنید که مهارت و تجربه کافی را داشته باشد. پروسه نصب لمینت، کاری است که نیاز به دقت بسیار زیادی دارد و اگر دندانپزشکی که لمینت دندان شما را نصب می‌کند کم تجربه باشد هم می‌تواند به دندان شما آسیب برساند و هم طول عمر لمینت نصب شده بر روی دندانتان به شدت کاهش می‌یابد.

کشیدن سیگار

یکی دیگر از عوامل مهم موثر بر طول عمر لمینت، استعمال دخانیات است. کشیدن سیگار و وارد کردن دود سیگار به دهان و دندان، باعث ایجاد لکه وتغییر رنگ در لمینت می‌شود. همچنین کشیدن مداوم سیگار می‌تواند باعث پوسیدگی، ترک خوردگی و یا حتی شکستگی لمینت شود.

دندان قروچه کردن

علیرغم ماندگاری و استحکام بالای لمینت دندان، اما دندان قروچه می تواند باعث آسیب دیدگی آن شود. دندان طبیعی هم در اثر فشار ناشی از دندان قروچه، در معرض ترک خوردگی و لب پریدگی قرار می گیرد. لمینت هم از این قاعده مستثنی نیست و امکان ترک خوردگی، لب پریدگی، لق شدن یا حتی افتادن آن در نتیجه فشار وجود دارد.

استفاده از دندان به عنوان ابزار

سعی نکنید اشیا را با دندان لمینت شده خود باز کنید یا چیزهای غیرخوراکی مانند کلاهک خودکار یا ناخن را گاز بگیرید. انجام این کار می‌تواند منجر به ترک برداشتن، لب پر شدن و یا خورد شدن لمینت شود. با انجام و یا تکرار این کارها، عمر لمینت دندان به بیشتر از چند ماه هم نخواهد رسید.

سن بیمار

با افزایش سن، بافت لثه عقب نشینی می‌کند، در نتیجه طول دندان‌ها بیشتر می‌گردد. این اتفاق سبب می‌شود تا بین لثه و لمینت دندان فاصله ایجاد شود. فاصله ایجاد شده بر ظاهر لمینت‌ها تاثیر نامطلوبی خواهد داشت و زیبایی آنها را تا حدودی کم می‌کند.

رنگ دندان

هرچه دندان سفیدتر باشد و لکه کمتری داشته باشد، میزان تراش روی مینای دندان کاهش می‌یابد. این موضوع احتمال تغییر رنگ لمینت و نیاز به تعویض آن را کم می کند.

راهکارهایی برای افزایش طول عمر لمینت

نکات و روش‌های مراقبتی مختلفی برای افزایش طول عمر لمینت وجود دارند که برخی از آنها عبارتند از:

استفاده از دهانشویه مخصوص لمینت

بیماران می‌توانند با رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان، طول عمر لمینت دندان را افزایش داده و از آنها مراقبت کنند. ترکیبات شیمیایی که در دهانشویه مخصوص لمینت وجود دارند، بافت دهان و لمینت دندان را ضدعفونی کرده و باعث افزایش طول عمر لمینت می‌شوند.

گارد محافظ دهان

محافظ گارد ماده ای است که پس از جوشاندن در دهان خود قرار می‌دهید تا قالب دندانهایتان را به خود بگیرد. این گارد به خوبی می‌تواند از ضربات وارده به لمینت دندان در آسیب‌های ورزشی جلوگیری کند.

خوردن مواد غذایی حاوی فیبر بالا و کربوهیدرات پایین

مراقبت از دندان طبیعی خودتان (بستر لمینت) و سلامت لثه اطراف آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. بیماران برای این کار باید چند بار در روز مسواک نموده و بین دندان‌هایشان را نخ بکشند.

خوردن مواد غذایی که کربوهیدرات بالا دارند موجب پوسیدگی و لب پرشدگی لمینت می‌شوند؛ پس بهتر است پس از نصب لمینت، رژیم غذایی سرشار از فیبر با میوه و سبزیجات داشته باشید و از مواد غذایی مثل سیب زمینی سرخ کرده، چیپس و غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا بپرهیزید.

استفاده از نخ دندان و مسواک

یکی از مهم‌ترین راه‌های افزایش طول عمر لمینت استفاده از نخ دندان و مسواک مناسب، به طور منظم آن هم حداقل روزی دوبار است. نخ دندان از مسواک ضروری‌تر است، زیرا مسواک نمی‌تواند فضای بین دندانی را به اندازه کافی تمیز کند و فقط نخ کشیدن جرم‌ها را کامل از بین می‌برد.

دوری ازمایعات اسیدی مانند چای و قهوه

نوشیدن مایعات اسیدی مانند نوشابه، قهوه و چای نیز می‌توانند هم لکه‌های رنگی روی سطح لمینت ایجاد کنند و هم باعث پوسیدگی لمینت شوند. این نوشیدنی‌ها به شدت برای لمینت دندان مضر هستند؛ چون خاصیت اسیدی دارند و و باعث ایجاد لکه‌های زرد رنگ، لب پر شدن لبه‌های لمینت و پوسیدگی سطح لمینت می‌شوند.

تعویض یا ترمیم لمینت

تعویض یا ترمیم لمینت

درصورتی که مراقبت‌های دهان و دندان بعد از نصب لمینت رعایت نشود و یا حتی در بعضی موارد با وجود انجام همه توصیه‌های دندانپزشکی، ممکن است لمینت دچار شکستگی و ترک خوردگی شود ونیاز به ترمیم داشته باشد. به همین علت، در صورت مشاهده علائم زیر حتما به دنداپزشک خود مراجعه کنید.

  • ترک خوردگی لمینت
  • شکستگی
  • لب پر شدن لمینت
  • تغییر رنگ لمینت
  • مشاهده لکه های نقطه ای شکل

مراحل ترمیم لمینت شبیه به نصب اولیه آن است و تنها تفاوتی که دارد در این است که دیگر نیازی به تراش دوباره مینای دندان نیست.

سخن پایانی

طول عمر لمینت بسته به نوع نگهداری و میزان رعایت توصیه‌های دندانپزشک می‌تواند حتی به بیشتر از 15 سال هم برسد؛ اما باید توجه داشته باشید عوامل بسیاری در کاهش یا افزایش طول عمر لمینت موثر هستند پس برای نگه‌داشتن لمینت دندان به مدت طولانی‌تر نیاز به دقت، صبر وحوصله دارید و بهتر است برای رسیدن به نتیجه بهتر تمام توصیه‌های دندانپزشک خود را پس از نصب لمینت رعایت کنید.

سوالات رایج

لمینت سرامیکی طول عمر بیشتری دارد یا کامپوزیتی؟

لمینت سرامیکی؛ زیرا مواد به کار رفته در این نوع لمینت استحکام بیشتری دارند.

آیا لمینت دائمی است؟

خیر. حتی در صورتی که تمامی توصیه‌های دندانپزشکی توسط بیمار رعایت شود، باز هم بعد از حدود 10 الی 15 سال نهایتا لمینت  نیاز به ترمیم ویا تعویض دارد.

آیا استفاده از نخ دندان عمر لمینت را افزایش می‌دهد؟

بله؛ حتما در طول روز حداقل دوبار دندان‌های خود را نخ بکشید. این کار باعث جلوگیری از پوسیدگی لمینت می‌شود.

آیا خوردن چیپس یا پاپ کرن طول عمر لمینت را کم می‌کند؟

بله به طور کلی خوراکی‌های ترد و با کربوهیدرات بالا باعث لپ پر شدن وشکستگی لمینت دندان می‌شوند.

آیا روند تعویض لمینت با نصب اولیه آن متفاوت است؟

خیر؛ پروسه تعویض لمینت کاملا مشابه با نصب اولیه لمینت است. تنها تفاوت در این است که مینای دندان دیگر تراش داده نمی‌شود.

آیا ضعف لثه باعث کاهش طول عمر لمینت دندان می‌شود؟

بله؛ اگر لثه‌های بیمار به اندازه کافی قوی نباشند، نمی‌توانند از دندان‌های زیرین حمایت کنند و پس از نصب لمینت فشار شدیدی به دندان‌های اصلی ولثه وارد می‌شود که در نهایت موجب از بین رفتن لمینت می‌شود.

آیا کشیدن سیگار می‌تواند باعث کاهش طول عمر لمینت شود؟

بله استعمال دخانیات می‌تواند باعث تغییر رنگ لمینت و ایجاد ترک در لبه‌های لمینت شود.

آیا میزان طول عمر در انواع لمینت متفاوت است؟

یکی از عوامل موثر در طول عمر لمینت جنس و برند سازنده آن است. در حال حاضر لمینت‌های سرامیک فشرده، زیرکونیوم و لومینیرز که لمینت‌های فوق نازک و بدون تراش هستند جزو بهترین نوع لمینت هستند. برندهای سوئیسی، آمریکایی و برخی برندهای کره‌ای جزو بهترین برندهای لمینت هستند.

در صورت عدم تعویض روکش و لمینت دندان بعد از گذشت 10 سال، چه خواهد شد؟

عدم جایگزینی روکش و لمینت دندان بعد از گذشت زمان طولانی، ممکن است عوارض جانبی نامطلوبی را به همراه بیاورد. برای مثال، امکان ترک خوردگی و لب پریدگی لمینت دندان وجود خواهد داشت.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی