ایمپلنت فوری دندان چیست؟ | مزایا، روش کاشت و قیمت

ایمپلنت فوری دندان چیست؟

معمولا بیمارانی که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند، می‌خواهند آنها را سریع و کارآمد جایگزین کنند. ایمپلنت دندان اغلب راه حل مناسبی برای این مشکل است. بسیاری از دندانپزشکان با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته، ایمپلنت فوری را در همان روز برای بیمار نصب می‌کنند. اگرچه ایمپلنت بلافاصله پس از جراحی با روش‌های جدید نصب می‌شوند، اما همچنان باید با استخوان پیوند بخورد. حتی کوچکترین حرکت می‌تواند در روند درمان اختلال ایجاد کند. با استفاده از پل‌های پشتیبانی شده ایمپلنت یک روزه ایمپلنت‌ها به طور موثر توسط پل در جای خود قفل می‌شوند و از عدم حرکت آنها اطمینان حاصل می‌شود.

ایمپلنت فوری دندان چیست و چه فرقی با ایمپلنت معمولی دارد؟

ایمپلنت فوری دندان چیست و چه فرقی با ایمپلنت معمولی دارد

 ایمپلنت فوری راحت‌ترین راه برای داشتن یک لبخند زیبا و بی‌نقص است. بنابراین به جای اینکه هفته‌ها یا ماه‌ها در مطب دندانپزشک خود منتظر دندان‌های جدید بمانید، می‌توانید همه کارها را تنها در یک جلسه انجام دهید.

برای ایمپلنت‌های معمولی شما درگیر فرایند درمانی طولانی‌تری می‌شوید. ابتدا باید دندان آسیب دیده را بکشید، سپس 3 تا 4 ماه صبر کنید تا حفره خوب شود. دندانپزشک شما ایمپلنت را قرار می‌دهد و شما باید یک دوره 3 تا 6 ماهه دیگر منتظر بمانید. در نهایت، تاج روی ایمپلنت قرار می‌گیرد. در مجموع کاشت ایمپلنت معمولی یک فرایند 5 تا 10 ماهه است.

اما ایمپلنت فوری سریع‌تر انجام می‌شود. در واقع شما باید حدودا 3 بار به دندانپزشک مراجعه کنید. یک بار برای مشاوره، یک بار برای جراحی و در نهایت پیگیری درمان. در نتیجه شما مجبور نیستید ماه‌ها منتظر روند بهبودی درمان باشید. با کاشت ایمپلنت فوری شما می‌توانید به سرعت یک لبخند زیبا داشته باشید.

مزایای ایمپلنت فوری دندان چیست؟

میزان موفقیت ایمپلنت فوری همچنان در حال پیشرفت است. در واقع، یک تحقیق نشان داد که تفاوت در میزان موفقیت درمان و ثبات سطح استخوان رادیوگرافی برای ایمپلنت‌های یک روز در مقایسه با ایمپلنت‌های معمولی از نظر آماری ناچیز است. مزایای دیگر عبارتند از:

 • یک ترمیم فوری است و بیمار با دندان‌های جدید مطب را ترک می‌کند.
 • ایمپلنت بهتر به استخوان پیوند می‌خورد.
 • بافت‌های نرم و لثه‌ها سریع‌تر بهبود می‌یابند و احتمال عقب نشینی کمتری دارد.
 • به روند بهبودی کمک می‌کند چون ایمپلنت‌ها آلودگی‌ها را از حفره دور نگه می‌دارند.

مراحل کمتر جراحی باعث می‌شود که روند درمان سریعتر انجام شود.

انواع ایمپلنت فوری دندان

همه ایمپلنت‌های دندانی، یکسان ساخته نمی‌شوند. طول عمل و زمان بهبودی بیمار تا حد زیادی به نوع ایمپلنت بستگی دارد. انواع مختلف ایمپلنت‌های یک روزه عبارتند از:

ایمپلنت‌های تک دندان

ایمپلنت‌های تک دندان

همانطور که از نام آن پیداست این روش برای کاشت یک دندان است. برای کاشت ابتدا باید یک پیچ تیتانیومی در لثه کاشته شود. این پیچ تیتانیومی به عنوان ریشه برای محکم کردن دندان عمل می‌کند.

تاج معمولی از سرامیک یا چینی ساخته می‌شود. این کار برای اطمینان از تطابق تاج با بقیه دندان‌های انجام می‌شود و هیچکس نمی‌تواند متوجه تفاوت بین دندان مصنوعی و سایر دندان های موجود در دهان شما می‌شود.

ایمپلنت فول آرک

فک به چند بخش به نام قوس تقسیم می‌شود. اگر تمام یا بیشتر دندان‌های یک قوس نیاز به تعویض داشته باشند باید ایمپلنت فول آرک انجام دهید.

پروتزهای دارای ایمپلنت

پروتزهای دارای ایمپلنت

این نوع ایمپلنت، دندان‌های مصنوعی موجود را می‌گیرد و با چسباندن اباتمنت‌ها به قسمت پایینشان آنها را به ایمپلنت تبدیل می‌کند. اباتمنت در تمام ایمپلنت‌ها برای  اتصال پروتز به ریشه تیتانیوم استفاده می‌شود. گاهی اوقات استفاده از پروتز دارای ایمپلنت ممکن است کمی بیشتر طول بکشد چون ممکن است فرایند کاشت به دندان مصنوعی سفارشی نیاز داشته باشد. در هر صورت شما با لبخند زیباتری مطب را ترک خواهید کرد. نوع ایمپلنت مناسب برای شما تا حد زیادی به وضعیت شما بستگی دارد. دندانپزشک شما در طول مشاوره اولیه برای تصمیم‌گیری به شما کمک می‌کند.

کاندیدای مناسب ایمپلنت فوری دندان چه کسانی هستند؟

کاندیدای مناسب ایمپلنت فوری دندان چه کسانی هستند؟

ایمپلنت فوری برای همه مناسب نیست. کاندید مناسب برای کاشت ایمپلنت فوری باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • سلامت کلی خوبی داشته باشد.
 • سیگار نکشد یا مصرف سیگار را قبل از کاشت ایمپلنت ترک کند.

ویژگی های زیر از کاشت ایمپلنت فوری جلوگیری می‌کنند:

 • بیماری لثه
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • مصرف سیگار
 • بیماری خود ایمنی
 • بیماری مزمن
 • دندان قروچه

با این حال، استخوان فک برای کاشت ایمپلنت فوری بسیار مهم است. استخوان فک نباید خیلی نازک یا نرم باشد تا امکان کاشت ایمپلنت بدون نیاز به پیوند استخوان وجود داشته باشد. هر چیزی در زندگی مزایا و معایبی دارد؛ چه ایمپلنت فوری و چه هر روش درمانی دیگری. شما باید آنچه را برای شما مهم است بسنجید. با این حال قبل از شروع درمان با دندانپزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود که آیا کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت فوری هستید یا خیر. اگر این روش برای شما مناسب باشد می‌توانید در همان روز لبخند زیبایی داشته باشید.

قبل از کاشت ایمپلنت فوری دندان

قبل از تعیین وقت درمان دندانپزشک دهان شما را به طور کامل معاینه میکند تا مطمئن شود شما کاندید مناسبی برای این روش هستید. دندانپزشک همچنین یک توموگرافی کامپیوتری (CT Scan) و اشعه ایکس و همچنین تصویربرداری دیجیتالی سه بعدی را برای تعیین حجم و ضخامت استخوان فک که ریشه ها باید در آن قرار بگیرند انجام میدهند. اگر فک شما توده استخوانی کافی برای حمایت از ایمپلنت ندارد باید تحت عمل پیوند استخوان قرار بگیرید. پیوند استخوان می‌تواند کمبود استخوان فک را جبران کند. این پیوندهای استخوانی ایمپلنت را به طور محکم پشتیبانی می‌کنند. جدای از تعیین اینکه آیا استخوان فک سالمی دارید باید لثه‌های سالمی هم داشته باشید تا روند بهبودی شما تسریع شود. سپس برنامه‌ریزی دقیق زاویه و موقعیت ایمپلنت انجام می‌شود تا کاشت آن در همان روز ساده شود.

روش کاشت ایمپلنت فوری دندان

روش کاشت ایمپلنت فوری دندان

در روز درمان تاج، اباتمنت، ابزار و سایر موارد مورد نیاز برای درمان شما آماده خواهد بود. از آنجایی که این یک روش کاشت دندان است بهتر است قبل از شروع درمان از بی‌حسی استفاده شود. هنگامی که ناحیه مورد نظر به طور کامل بی‌حس شد، دندانپزشک شروع به ایجاد برش در بافت نرم روی استخوان فک می‌کند. سوراخ‌های بعدی در استخوان ایجاد می‌شوند و ریشه‌های جدید با دقت و با نیرویی کاملا کنترل شده در جای خود قرار می‌گیرند. در نهایت روکش‌های از پیش ساخته شده روی پل‌های ثابت دندانی محکم می‌شوند تا ساختار ایمپلنت‌ها تکمیل شود.

مراقبت‌های بعد از کاشت ایمپلنت فوری

 1. حداقل دو بار در روز با یک مسواک نرم دندان‌های خود را تمیز کنید.
 2. از خمیر دندان با سایش کم استفاده کنید.
 3. زیر و اطراف تاج ایمپلنت را مسواک بزنید.
 4. از یک برس بین دندانی با روکش نایلونی برای تمیز کردن قسمت های سخت استفاده کنید.
 5. هر روز از نخ دندان مخصوص استفاده کنید.
 6. از شوینده‌های مناسب دهان استفاده کنید.

معایب ایمپلنت فوری دندان

کاشت ایمپلنت فوری معایبی هم دارد:

 • احتمال شکستگی ایمپلنت‌های فوری نسبت به ایمپلنت‌های معمولی بیشتر است.
 • به نظر می‌رسد ایمپلنت فوری بیشتر باعث از بین رفتن استخوان اطراف می‌شود و در نتیجه احتمال شل شدن و شکست ایمپلنت وجود دارد.
 • تورم و ناراحتی بعد از جراحی در ایمپلنت فوری نسبت به ایملپنت معمولی شایع‌تر است.
 • چون کل فرایند در یک روز انجام می‌شود شما باید زمان طولانی‌تری روی صندلی دندانپزشکی بنشینید.

عوارض ایمپلنت فوری دندان چیست؟

ایمپلنت‌های فوری مانند هر ایمپلنت دیگری ممکن است عوارض جانبی جزئی داشته باشند مانند:

 • تورم لثه و صورت که ممکن است تا 48 ساعت طول بکشد.
 • کبودی پوست و لثه که ممکن است چند روز طول بکشد.
 • درد و ناراحتی معمولا بیشتر از دو هفته طول نمی‌کشد.
 • خونریزی جزئی می‌تواند تا 24 ساعت ادامه داشته باشد.

دندانپزشک شما احتمالا برای ناراحتی شما داروی مسکن تجویز می‌کند. اگر هر یک از این عوارض جانبی فوری بدتر شود یا به سرعت از بین نرود می‌تواند نشانه عفونت یا مشکل دیگری باشد. شما باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.

هزینه ایمپلنت فوری دندان چقدر است؟

ایمپلنت فوری نسبت به ایمپلنت معمولی هزینه کمتری دارد. هزینه واقعی این نوع ایمپلنت به وضعیت دقیق دندان‌های شما و تعداد دندان‌هایی که به ایمپلنت نیاز دارند بستگی دارد. همچنین عوامل دیگری مانند نوع ایمپلنت‌های روز و تجربه دندانپزشک تاثیر مهمی بر هزینه‌های درمان دارد.

سوالات پر تکرار

آیا می‌توان کاشت ایمپلنت را بلافاصله بعد از کشیدن دندان انجام داد؟

در بهترین شرایط ایمپلنت دندان را می‌توان بلافاصله پس از کشیدن دندان حتی در همان روز در استخوان فک قرار دارد. اگر بیماری لثه ندارید و استخوان فک شما سالم و متراکم است گزینه مناسبی برای کاشت ایمپلنت فوری هستید.

آیا ایمپلنت دندانی یک روزه دردناک است؟

خیر ایمپلنت های فوری بسیار کمتر از ایمپلنت‌های معمولی دردناک هستند. بیشتر بیماران روز بعد از کاشت به سر کار بازمی‌گردند و فقط ناراحتی خفیفی را تجربه میکنند.

مدت زمان جراحی ایمپلنت فوری چقدر است؟

عمل جراحی در هر قوس حدود یک و نیم تا دو ساعت طول می‌کشد.

میزان موفقیت ایمپلنت فوری چقدر است؟

تحقیقات منتشر شده میزان موفقیت 98 درصدی استفاده از این نوع ایمپلنت را نشان می‌دهد.

ایمپلنت فوری چقدر دوام می‌آورد؟

با مسواک زدن نامنظم و نخ دندان کشیدن پیچ ایمپلنت میتواند مادام العمر دوام بیاورد، البته بیمار باید هر شش ماه یکبار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کند. اما روکش معمولا فقط حدود 10 تا 15 سال دوام میاورد.

آیا ایمپلنت فوری یک روش کم خطر است؟

جراحی همیشه خطرناک است اما ایمپلنت کمترین خطر عوارض را دارد. همیشه قبل از شروع درمان از تجربه جراح مطمئن شوید.

آیا ایمپلنت فوری یک روش ایمن است؟

بله. ایمپلنت فوری یک روش ایمن است و کمترین خطر را دارد. بزرگترین نگرانی نحوه بهبودی بیمارن از جمله دوره استئواینتگراسیون است که به ایمپلنت ها اجازه می‌دهد تا با استخوان فک ترکیب شوند.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی