لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده به چه صورت انجام می‌شود؟

لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده

معمولاً بخشی از ساختار دندانی که عصب‌ کشی‌ شده از بین می‌رود؛ تغییر رنگ دندان و ضعیف شدن آن را می‌توان از تبعات جدایی‌ناپذیر عصب کشی دانست. لمینت دندان می‌تواند راهکار بسیار خوبی برای بازیابی عملکرد و زیبایی دندان باشد. لمینت‌ها، لایه‌های صدفی‌شکلی به رنگ دندان طبیعی هستند که علاوه بر ظاهری طبیعی، استحکام دندان و محافظت از آن را هم به همراه می‌آورند. در این مقاله می‌خواهیم درباره جزئیات استفاده از لمینت برای دندان عصب‌ کشی‌ شده صحبت کنیم و به شما در آگاهی بیشتر از ارزش کاربرد آن در بازیابی زیبایی و عملکرد لبخندتان کمک کنیم.

آیا می‌توان دندان عصب‌ کشی شده را لمینت کرد؟

آیا می‌توان دندان عصب‌کشی شده را لمینت کرد؟

بله، لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده امکان‌پذیر است. در واقع، لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده برای بازیابی ظاهر و محافظت از آن‌ها در مقابل آسیب‌های بیشتر توصیه می‌شود. ضعف ساختاری و تغییر رنگ دندان در اثر تخلیه پالپ دندان، یکی از آثار عصب‌ کشی دندان است. این موضوع از جنبه زیبایی دندان کاسته و آن را مستعد شکستن می‌کند. لمینت دندان می‌تواند راهکاری مؤثر برای این مشکلات باشد.

فواید لمینت کردن دندان عصب‌ کشی‌ شده

لمینت دندان عصب‌کشی‌شده می‌تواند مزایای مختلفی را برای فرد به ارمغان بیاورد:

با استفاده از لمینت دندان می‌توان تغییر رنگ یا لکه‌های داخلی دندان عصب‌ کشی‌ شده را پوشاند و به ظاهری طبیعی و متناسب با دندان‌های دیگر (از لحاظ رنگ و شکل) دست یافت. لمینت دندان با بهبود ظاهر لبخندتان، افزایش اعتماد به‌نفس را به شما هدیه می‌دهد.

شکنندگی دندان عصب‌ کشی‌ شده در اثر تخلیه پالپ دندان، بیشتر می‌شود. لمینت دندان به عنوان یک لایه محافظتی، استحکام و طول عمر دندان را افزایش دهد. با کمک لمینت دندان می‌توان از آسیب‌های بیشتر جلوگیری گرد و از دندان در مقابل استهلاک روزمره جلوگیری کرد.

در آماده‌سازی دندان برای نصب لمینت، بخش اندکی از مینای دندان تراشیده می‌شود. این فرایند در مقایسه با گزینه‌های ترمیمی مثل نصب تاج دندان، کم تهاجمی‌تر است. ماهیت محافظه‌کارانه نصب لمینت به حفظ حداکثری ساختار دندان سالم کمک می‌کند.

لمینت دندان، به خصوص آن‌هایی که از جنس سرامیک ساخته شده‌اند، در مقابل لکه بسیار مقاوم هستند. لمینت بر خلاف دندان طبیعی، در اثر مصرف غذا، نوشیدنی یا سیگار به سادگی تغییر رنگ نمی‌دهد. این به معنای حفظ درخشندگی و ظاهر تمیز لمینت برای مدت زمان طولانی است.

عصب‌ کشی در مواردی می‌تواند باعث تغییر اندک راستا و شکل قرارگیری دندان‌های کناری شود. لمینت دندان به بازیابی راستای مناسب دندان‌ها، موقعیت مناسب دندان عصب‌ کشی‌ شده در بین باقی دندان‌ها و بهبود عملکرد دهان و دندان بیمار کمک می‌کند.

کدام نوع لمینت برای دندان عصب‌ کشی‌ شده مناسب است؟

کدام نوع لمینت برای دندان عصب‌کشی‌شده مناسب است؟

هر دو نوع لمینت دندان یعنی لمینت سرامیکی یا کامپوزیت برای روکش کردن دندان عصب‌ کشی‌ شده مناسب هستند. انتخاب لمینت مناسب به فاکتورهای مختلفی مثل نیازهای خاص و ترجیحات بیمار، و همچنین توصیه دندانپزشک بستگی دارد.

  • لمینت سرامیکی: لمینت سرامیکی برای زیبایی فوق‌العاده و ماندگاری بالایش معروف است. این لمینت‌ها به صورت سفارشی در آزمایشگاه، ساخته و به جلوی دندان چسبانده می‌شود. ظاهر لمینت سرامیکی شبیه مینای دندان طبیعی است و نتایج واقعی و جذابی را ایجاد می‌کند. این لمینت‌ها از مقاومت بسیار بالایی در مقابل لکه‌شدن برخوردار هستند و با مراقبت مناسب، تا سال‌ها کار می‌کنند. بخشی از مینای دندان باید برای نصب لمینت سرامیکی تراشیده شود.
  • لمینت کامپوزیتی: لمینت کامپوزیتی توسط دندانپزشک، با استفاده از چسبی به رنگ دندان و به صورت مستقیم بر روی آن ساخته می‌شود. استفاده از لمینت کامپوزیتی، گزینه مقرون‌به‌صرفه‌تری برای اعمال تغییرات اندک به شمار می‌رود و ترمیم آن در صورت بروز هرگونه آسیب دیدگی هم ساده‌تر خواهد بود. اما احتمال لکه‌شدن آن بالاتر و طول عمر آن از لمینت سرامیکی کمتر است.

لمینت دندان عصب‌ کشی شده چگونه انجام می‌شود؟

لمینت دندان عصب‌کشی شده چگونه انجام می‌شود؟

روند لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده شامل مراحل کلی زیر می‌شود:

مشاوره و معاینه

در جلسه مشاوره، با دندانپزشک درباره مشکلات و انتظاراتتان صحبت خواهید کرد. دندانپزشک بعد از معاینه دندان عصب‌ کشی‌ شده، وضعیت سلامتی کلی دندان و تناسب آن برای نصب لمینت را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و سپس به بحث درباره گزینه‌های درمانی می‌پردازد. تصاویر اشعه ایکس به فرایند ارزیابی و معاینه وضعیت دندان کمک می‌کند.

آماده‌سازی دندان

باید بخشی از روی مینای دندان به منظور فراهم کردن فضای کافی برای نصب لمینت تراشیده شود. این مقدار معمولاً زیاد نیست، اما زمینه نصب مناسب لمینت بر روی دندان و داشتن ظاهر طبیعی را فراهم می‌کند. دندانپزشک در این مرحله ممکن است از بی‌حسی موضعی استفاده کند تا دردی را متوجه نشوید.

قالب گیری

دندانپزشک بعد از اتمام مرحله آماده‌سازی دندان، از آن قالب می‌گیرد. از این قالب برای ساخت لمینتی استفاده می‌شود که به سادگی بر روی دندانتان نصب شده و ظاهری طبیعی و زیبا را به شما هدیه کند. قالب به آزمایشگاه ارسال می‌شود و یک کارشناس متخصص، آن را با توجه به شکل، اندازه و رنگ دلخواهتان می‌سازد.

لمینت موقتی (اختیاری)

در مواردی، یک لمینت موقتی تا زمان آماده شدن لمینت اصلی بر روی دندانتان چسبانده می‌شود. لمینت موقتی از دندان تراشیده شده محافظت می‌کند و یک راهکار موقتی برای دستیابی به یک لبخند زیبا است.

نصب لمینت

آزمایشگاه، لمینت ساخته‌ شده را به مطب دندانپزشک می‌فرستد تا مرحله نهایی نصب لمینت انجام شود. دندانپزشک در این مرحله به بررسی اندازه، شکل و رنگ لمینت می‌پردازد و قبل از نصب دائمی آن بر روی دندانتان (با استفاده از چسب دندان)، اصلاحات نهایی را انجام می‌دهد.

چسباندن

دندانپزشک برای اطمینان از اتصال مناسب لمینت و دندان، ابتدا روی دندان را تمیز می‌کند و آن را می‌خراشاند. سپس لمینت به دقت روی دندان قرار می‌گیرد، پشت آن به چسب دندان آغشته می‌شود و فرایند محکم شدن آن به کمک یک نور مخصوص انجام خواهد شد.

تنظیم شکل قرارگیری دندان‌ها روی هم و کارهای پایانی

دندانپزشک بعد از چسباندن لمینت، اصلاحات نهایی را برای اطمینان از درستی شکل قرارگیری دندان‌ها بر روی هم انجام می‌دهد. او موقعیت دندان‌ها نسبت به هم را ارزیابی می‌کند و در صورت نیاز، اصلاحات لازم را انجام می‌دهد تا دندان لمینت شده از عملکرد هماهنگی با باقی دندان‌ها برخوردار باشد. پولیش و شکل‌دهی لمینت برای دستیابی به زیبایی و درخشندگی بیشتر انجام می‌شود.

مراقبت‌های لازم بعد از لمینت دندان عصب‌ کشی شده

مراقبت‌های لازم بعد از لمینت دندان عصب‌ کشی شده

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده برای افزایش ماندگاری و عملکرد بهینه آن‌ها ضروری است. در اینجا می‌خواهیم به بعضی نکات مراقبتی مهم اشاره کنیم:

دندان‌هایتان را حداقل دو بار در روز به وسیله مسواک نرم و خمیردندان غیرساینده، مسواک کنید. بین دندان‌ها و خط لثه را هر روز نخ بکشید. بهداشت مناسب دهان و دندان به پیشگیری از تشکیل پلاک، بیماری لثه و لکه‌شدن لمینت کمک می‌کند.

ماندگاری و استحکام لمینت به معنای فراهم شدن امکان گاز زدن اجسام سختی مثل یخ، خودکار یا ناخن و اعمال فشار بر روی آن نیست. برای جلوگیری از لب پریدگی و لق شدن لمینت، از دندانتان به عنوان ابزار استفاده نکنید و مراقب خوراکی‌های سخت یا چسبنده باشید.

در صورت مشارکت در فعالیت‌هایی که امکان آسیب‌دیدگی دندان در آن وجود دارد، توصیه می‌شود که از محافظ دندان استفاده کنید. محافظ دندان (گارد) یک مانع محافظ برای دندان و لمینت است و احتمال بروز آسیب‌های تماسی را پایین می‌آورد.

مصرف بعضی مواد خاص مثل قهوه، چای، شراب قرمز یا محصولات دخانی، در طول زمان منجر به لکه‌شدن لمینت می‌شود. یا باید مصرف این مواد را محدود کنید، و یا دهانتان را بعد از هر بار مصرف این مواد، آبکشی کنید. در صورت امکان، از نی برای نوشیدن نوشیدنی‌های رنگی استفاده کنید.

دندانپزشک در جلسات معاینات دوره‌ای، شرایط سلامتی و مشکلات لمینت را ارزیابی و در صورت نیاز، علاوه بر پاکسازی پلاک‌ها و لکه‌های روی لمینت، مشکلات دیگر را نیز برطرف می‌کند.

در صورت ابتلا به دندان قروچه، این موضوع را با دندانپزشکتان در میان بگذارید. او احتمالاً استفاده از نایت‌گارد و موارد دیگر را برای محافظت از لمینت و دندان‌های خودتان پیشنهاد می‌کند.

در صورت مواجهه با درد و حساسیت یا مشاهده هرگونه تغییر در ظاهر یا موقعیت لمینت، باید سریعاً با دندانپزشکتان تماس بگیرید. رفع هرچه سریع‌تر مشکلات، به پیشگیری از آسیب‌های بیشتر و اطمینان از ترمیم مناسب آن کمک می‌کند.

آیا لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده عوارض دارد؟

لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده معمولاً فرایند ایمنی است، درد خاصی ندارد و عوارض جانبی بخصوصی نیز برای آن گزارش نشده است. اما بهتر از با خطرات احتمالی آن آشنا باشید:

  • حساسیت موقتی دندان و درد لثه که معمولاً به خودی خود از بین می‌رود.
  • امکان ترک خوردن، لب پریدگی یا جدا شدن لمینت وجود دارد؛ اگرچه این موضوع به ندرت رخ می‌دهد، اما باید برای رفع آن با دندانپزشکتان تماس بگیرید.
  • امکان بروز تفاوت رنگ بین دندان و لمینت وجود دارد.
  • آماده‌سازی دندان برای نصب لمینت، یک فرایند دائمی و غیرقابل بازگشت است.
  • واکنش آلرژیک به مواد سازنده لمینت بسیار نادر است، اما در صورت بروز آن باید سریعاً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

آیا دندان لمینت شده را می‌توان عصب‌ کشی کرد؟

بله، امکان عصب‌ کشی دندان لمینت شده نیز وجود دارد. عصب‌ کشی برای درمان عفونت و آسیب پالپ دندان است، در صورتی که لمینت، برای مصارف زیبایی به جلوی دندان چسبانده می‌شود. این دو فرایند از هم مستقل هستند و در صورت نیاز، می‌توان هر دوی آن‌ها را روی یک دندان اجرا کرد.

دندانپزشک در طول عصب‌ کشی، بخش‌های عفونی و آسیب دیده پالپ داخل دندان را تخلیه کرده و بعد از تمیز و ضدعفونی کردن آن، دندان را پر می‌کند. این درمان برای نجات دندان، جلوگیری از کشیدن آن و کاهش درد و عفونت انجام می‌شود. اگر دندان لمینت شده به عصب‌ کشی نیاز داشته باشد، ابتدا باید لمینت را به دقت از آن جدا کرد. می‌تواند لمینت دیگری را آماده و بعد از اتمام عصب‌ کشی، روی دندان چسباند. باید برای اطمینان از هماهنگی بین عصب‌ کشی و نصب لمینت جدید، با دندانپزشکتان همکاری کنید.

هزینه لمینت دندان عصب‌کشی شده چقدر است؟

هزینه لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده به فاکتورهای مختلفی مثل موقعیت مطب، پیچیدگی مورد درمان، مواد استفاده شده و تخصص دندانپزشک بستگی دارد.

سوالات متداول

لمینت دندان چه مدت بعد از عصب‌ کشی‌ انجام می‌شود؟

زمان‌بندی نصب لمینت دندان بر روی دندان عصب‌ کشی‌ شده در بین افراد مختلف با هم متفاوت است. گاهی می‌توان لمینت دندان را بعد از اتمام عصب‌ کشی، روی آن نصب کرد و برخی دیگر باید مدتی را منتظر بمانند تا دندانشان کاملاً بهبود یابد.

طول عمر لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده چقدر است؟

لمینت‌های سرامیکی به استحکام و طول عمرشان معروف هستند و طول عمر آن‌ها از 10 تا 15 سال (و حتی بیشتر) است. طول عمر لمینت کامپوزیتی در مقایسه با لمینت سرامیکی کمتر است و بعد از 5 تا 7 سال باید تعویض شود.

آیا لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده، ساختار آن را بهم می‌زند؟

عملکرد لمینت دندان، عمدتاً زیبایی است و تأثیر خاصی روی یکپارچگی ساختاری دندان عصب‌ کشی‌ شده ندارد. اما برای اطمینان از سلامت و استحکام کافی دندان برای نصب لمینت، باید با یک دندانپزشک مشورت کنید.

آیا لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده دردناک است؟

لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده، یک فرایند کم تهاجم و تقریباً بدون درد است. البته برای حذف احتمال بروز درد در مرحله آماده‌سازی دندان، از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

آیا امکان لمینت چند دندان عصب‌ کشی‌ شده وجود دارد؟

بله، چند دندانی که عصب‌ کشی‌ شده باشند را نیز می‌توان لمینت کرد.

آیا امکان ترمیم لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده وجود دارد؟

در مواردی می‌توان آسیب دیدگی یا لب پریدگی لمینت دندان را ترمیم کرد.

در صورتی که رستوریشن یا قسمت پر شده دندان عصب‌ کشی‌ شده بزرگ باشد، امکان لمینت آن وجود دارد؟

در مواردی می‌توان دندانی که قسمت پرشده یا رستوریشن بزرگی داشته باشد را هم لمینت کرد.

آیا جایگزینی برای لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده وجود دارد؟

گزینه‌های جایگزین لمینت برای دندان عصب‌ کشی‌ شده، با توجه به نیاز بیمار تعیین می‌شود و می‌توان از تاج یا باندینگ دندان استفاده کرد.

تفاوت بین تاج و لمینت دندان عصب‌ کشی‌ شده چیست؟

تاج بر خلاف لمینت دندان که عمدتاً کاربرد زیبایی دارد، هر دو بعد عملکردی و زیبایی را پوشش می‌دهد. انتخاب بین تاج و لمینت، به نیازها و شرایط دندان عصب‌ کشی‌ شده، و همچنین تشخیص دندانپزشک بستگی دارد.

مقالات مرتبط

لمینت سرامیکی | مزایا، انواع و قیمت

در لمینت‌های سرامیکی – مانند روکش‌ها، بریج‌ها و ایمپلنت‌های سرامیکی – از مواد هم رنگ دندان مانند زیرکونیوم استفاده می‌کنند که از نظر زیستی بی‌اثر

تماس با دندانپزشکی