جراحی لثه با لیزر چگونه انجام می‌شود؟ + قیمت

جراحی لثه با لیزر

جراحی لثه با لیزر روشی برای درمان بیماری لثه محسوب می‌شود. در این روش به جای تیغ جراحی از لیزر استفاده شده و در نتیجه مانند جراحی لثه در روش سنتی به برش لثه نیازی نمی‌باشد. جراحی لثه با لیزر یک روش کم‌تهاجمی است که سبب بروز درد کمتری شده و دوره بهبودی نیز در این روش کوتاه‌تر است. در این مقاله تمامی موارد لازم در ارتباط با روش جراحی لثه با لیزر، مزایا و معایب این روش، دوره بهبودی و هزینه جراحی شرح داده می‌شوند.

جراحی لثه با لیزر

جراحی لثه با لیزر

جراحی لثه با لیزر یک روش کم‌تهاجمی است. در این روش از لیزر برای از بین بردن باکتری و برداشتن بافت لثه آسیب‌دیده جهت درمان بیماری لثه استفاده می‌شود. لیزر سبب تغییر انرژی در اتم‌ها می‌شود. نور لیزر اتم‌ها را از حالت سکون به مرحله‌ای به نام حالت برانگیخته تغییر می‌دهد. در این حالت اتم‌ها انرژی به نام گسیل خود به خود یا خودانگیخته تولید می‌کنند.

اتم‌ها پس از بازگشت به مرحله سکون، ذرات نور به نام فوتون ساطع می‌کنند. این روند سبب تولید انرژی مورد نیاز برای انجام اموری مانند برش بافت بدون نیاز به تیغ جراحی می‌شود.

انواع جراحی لثه با لیزر

انواع جراحی لثه با لیزر شامل:

لیزر برای کاهش رنگدانه‌ها

لیزر برای کاهش رنگدانه‌ها

افزایش رنگدانه‌های ملانین سبب تیره شدن لثه‌ها در برخی از افراد می‌شود. ظاهر ناخوشایند لثه‌ها را می‌توان با استفاده از لیزر رفع کرد. لیزر می‌تواند بدون بروز درد و به طور دقیق سبب رفع لکه‌های تیره و بهبود ظاهری لثه‌ها شود.

لیفت لثه با لیزر و افزایش طول تاج دندان

لیفت لثه با لیزر

علاوه بر دندان‌ها، لثه‌ها و لب‌ها نیز بر ظاهر شخص تاثیر می‌گذارند. همه این اعضای صورت بایستی با یکدیگر هماهنگ باشند. در برخی از مواقع، سطح لثه‌ها پیش از استفاده از ونیر، انله یا روکش بایستی اصلاح شود (به خصوص در مواقعی که دندان‌ها شکسته باشند و یا زیر خط لثه پر شده باشند). در این حالت، لثه بایستی برش داده شده و بخیه زده شود. سپس شخص بایستی شش تا هشت هفته پیش از انجام درمان‌های بعدی، جهت بهبود لثه‌ها منتظر بماند.

با استفاده از لیفت لثه‌ها با لیزر، تغییر شکل و برقراری تعادل لثه و استخوان اطراف دندان‌ها با سرعت زیاد و بدون بروز درد و بدون نیاز به بخیه و ایجاد ورم، امکان‌پذیر می‌باشد. معمولاً استفاده از روکش یا ونیر در زمان درمان یا در مدت دو هفته امکان‌پذیر است.

LANAP (اتصال جدید به کمک لیزر)

LANAP

LANAP، یک روش موثر جهت درمان عارضه پریودنتیت می‌باشد. برای سال‌ها جهت درمان بیماری لثه از روش جراحی به شیوه سنتی استفاده می‌شده است. LANAP یک روش پیشرفته جهت درمان بیماری لثه یا پریودنتیت با استفاده از لیزر می‌باشد.

با استفاده از پالس کنترل شده، لیزر مقدار دقیقی از انرژی برای درمان را انتقال می‌دهد. این روش در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی که نیاز به دسترسی به فلپ دارد، بیشترین مقدار بافت اطراف دندان را حفظ می‌کند.

کاهش باکتری با لیزر (LBR)

کاهش باکتری با لیزر (LBR)

بین التهاب لثه‌ها و بیماری کشنده سیستمیک ارتباط مستقیمی وجود دارد. با استفاده از روش کاهش باکتری با لیزر، پزشک می‌تواند باکتری که سبب بروز التهاب و بیماری پریودنتیت می‌شود را از بین ببرد.

مزایای جراحی لثه با لیزر

مزایای جراحی لثه با لیزر

هدف از انجام جراحی لثه با لیزر، کاهش آسیب وارد شده ناشی از باکتری و کمک به حفظ سلامت دندان می‌باشد. دیگر مزایای این روش شامل:

 • یک روش کم‌تهاجمی محسوب می‌شود. روش جراحی لثه با لیزر در مقایسه با دیگر روش‌های سنتی یک روش کم‌تهاجمی به شمار می‌رود. روش‌های سنتی جراحی لثه به ابزارهای پزشکی جهت برش بافت لثه نیاز دارند و سبب بروز زخم دردناک  می‌شوند و نیاز به انجام بخیه داشته و دوره بهبودی آن‌ها نیز طولانی است. لیزر سبب برش لثه نمی‌شود و باعث کاهش بروز عفونت، حساسیت و خونریزی پس از درمان می‌شود. همچنین خطر بروز عوارض نیز پایین می‌باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد تمایل دارند که از این روش برای رفع مشکلات دهان و دندان استفاده کنند.
 • سبب درمان بیماری لثه می‌شود. در صورتی که ژنژیویت به موقع درمان نشود، منجر به بروز بیماری لثه شده و بیماری لثه نیز در صورت عدم درمان سبب از دست دادن دندان می‌شود. استفاده از روش جراحی لثه با لیزر سبب حفظ دندان طبیعی می‌شود. بیماری لثه سبب ایجاد پاکت عمیق پر از باکتری شده و جرم‌گیری عادی دندان نمی‌تواند سبب رفع این مشکل شود. با استفاده از لیزر مقادیر بیشتری از باکتری‌های زیان‌آور از بین می‌روند.
 • باعث بهبود زیبایی ظاهری می‌شود. دندان‌های زیبا سبب افزایش اعتماد به نفس شخص می‌شوند. لثه‌ها نیز نقش مهمی در این رابطه دارند. در صورتی که نسبت بافت لثه در مقایسه با دندان‌ها نامتعادل ‌باشد، امکان دارد شخص دچار عدم اعتماد به نفس شود. جراحی لثه با لیزر سبب بهبود ظاهر لثه‌ها شده و بافت اضافی را کاهش داده و سبب افزایش زیبایی ظاهری خواهد شد.
 • درمان با لیزر از دقت بالایی برخوردار است. بافت‌های سالم لثه در اثر لیزر آسیب نخواهند دید. پزشکان از لیزر برای بهبود بافت آسیب‌دیده و تحریک رشد بافت سالم استفاده می‌کنند. این روش بسیار دقیق می‌باشد. لیزر بافت سالم لثه را از بافت ناسالم متمایز می‌کند و در نتیجه بر استخوان‌ها یا دندان‌ها اثر نمی‌گذارد.
 • زمان بهبودی پس از جراحی با لیزر کوتاه است. بهبودی پس از جراحی لثه به شیوه سنتی به چند هفته زمان نیاز دارد و در طی این مدت نیز درد و ورم وجود داشته و به رژیم غذایی حاوی مایعات نیاز می‌باشد. زمان بهبودی پس از جراحی لثه با لیزر 24 ساعت طول کشیده و بیمار معمولاً تنها درد خفیفی را احساس می‌کند. به علت عدم استفاده از برش یا بخیه، جراحی با لیزر سبب تسریع روند بهبود می‌شود. در این روش بدون استفاده از ابزارهای سنتی مانند تیغ جراحی، پزشک بافت‌های کمتری را برداشته و در نتیجه درد، خونریزی و التهاب کمتری ایجاد خواهد شد.

آمادگی‌های لازم برای جراحی لثه با لیزر

جهت جراحی لثه با لیزر از بیهوشی عمومی استفاده نمی‌شود. تنها از بی‌حسی موضعی به این منظور استفاده شده و در نتیجه به عدم صرف غذا پیش از درمان نیاز نیست. آمادگی‌های لازم پیش از جراحی لثه با لیزر شامل:

 • استفاده از لباس راحت و گرم. معمولاً اتاق جراحی جهت کاهش رشد باکتری سرد نگه داشته می‌شود.
 • خارج کردن حلقه‌های مخصوص بینی و پیرسینگ زبان (سوراخکاری زبان).
 • در صورتی که موهای شما بلند است، از بستن مو پشت سر یا استفاده از مدل دم اسبی خودداری کنید. شما در طی درمان بایستی سر خود را برای چند ساعت بر روی صندلی قرار دهید و این نوع مدل موها سبب ایجاد ناراحتی خواهد شد.

جراحی لثه با لیزر چگونه انجام خواهد شد؟

نحوه انجام جراحی لثه با لیزر

در پاسخ به این سوال که جراحی لثه با لیزر چگونه است بایستی به مراحل زیر اشاره شود:

 1. متخصص نوک فیبر نوری لیزر را در ناحیه مورد نظر قرار می‌دهد.
 2. لیزر از نور با قدرت بالا برای برداشتن بافت ناسالم و ملتهب لثه استفاده می‌کند (لیزر تنها بافت ناسالم لثه را برمی‌دارد و سبب آسیب‌دیدگی بافت سالم لثه نخواهد شد. لیزر همچنین باکتری و میکروب‌های ایجادکننده بیماری در پاکت پریودنتال را از بین می‌برد).
 3. پس از رفع باکتری و بافت آسیب‌دیده از پاکت پریودنتال، لیزر کنار گذاشته می‌شود.
 4. متخصص از یک ابزار تمیزکننده اولتراسونیک برای رفع تارتار و رسوب کلسیم روی دندان با به‌کارگیری امواج صوتی استفاده می‌کند.
 5. لیزر برای پاکسازی دوباره در قسمت پاکت پریودنتال استفاده می‌شود.
 6. لیزر همچنین بافت‌ها و استخوان‌ها را پاکسازی کرده و سبب تحریک تشکیل لخته خون می‌شود. لخته خون سبب تسریع روند بهبود شده و به اتصال مجدد بافت لثه به دندان کمک می‌کند. در نتیجه نیازی به بخیه نمی‌باشد.

در صورت نیاز به درمان با لیزر در تمام‌ قسمت‌های دندان، امکان دارد به دو بار مراجعه به پزشک برای مدت 1 تا 2 ساعت نیاز باشد.

مراقبت‌های بعد از جراحی لثه با لیزر

مراقبت‌های بعد از جراحی لثه با لیزر

مراقبت‌های بعد از جراحی لثه با لیزر شامل موارد زیر می‌باشد:

روند بهبود معمولاً به یک هفته زمان نیاز دارد. در طی این مدت، متخصص موارد زیر را به شخص توصیه می‌کند:

 • خودداری از استفاده از مسواک و نخ دندان در ناحیه تحت درمان
 • استفاده از آب یا دهانشویه جهت شستن دهان (این کار بایستی با ملایمت انجام شود)
 • مصرف مواد غذایی نرم
 • خودداری از مصرف محصولات حاوی نیکوتین مانند سیگار

در روز اول یا دوم پس از درمان، متخصص به شخص توصیه می‌کند تا هر چند ساعت یک بار با استفاده از آب نمک گرم دهان خود را شستشو دهد تا قسمت‌های مختلف دهان تسکین پیدا کند. به این منظور 1 تا 2 قاشق چایخوری نمک را در حدود 225 گرم آب حل کنید. آب نباید زیاد داغ یا سرد باشد.

جراحی لثه با لیزر می‌تواند سبب کاهش بیماری لثه شود. البته جهت تمیز نگه داشتن دندان و از بین بردن عفونت، بایستی نکات مربوط به بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. این نکات شامل:

 • استفاده روزانه از مسواک و نخ دندان
 • مراجعه به دندانپزشک دو بار در سال

عوارض جراحی لثه با لیزر

امکان دارد برای چند روز پس از درمان، درد خفیفی ایجاد شود. دیگر عوارض جانبی موقتی شامل:

 • خونریزی خفیف
 • ورم جزئی
 • تغییر رنگ بافت لثه

لیزر دارای طول موج‌ها و سطح قدرت‌های متفاوتی می‌باشد. استفاده از لیزر با قدرت نامناسب می‌تواند سبب آسیب‌دیدگی بافت لثه شود. به همین دلیل، بایستی به متخصص ماهر و با تجربه در این زمینه مراجعه شود.

دیگر عوارض این روش درمانی شامل:

 • عفونت
 • ایجاد جای زخم
 • تغییر رنگ دائمی بافت

با توجه به این که لیزر سبب پاکسازی ناحیه مورد نظر می‌شود، احتمال بروز عفونت کم می‌باشد. البته در صورت بروز علائم عفونت بایستی سریعاً به متخصص مراجعه شود. این علائم شامل:

 • ورم
 • وجود خونریزی جزئی
 • تشدید درد
 • تب

هزینه جراحی لثه با لیزر چقدر است؟

قیمت جراحی لثه با لیزر بسته به عوامل مختلف، متغیر می‌باشد. این عوامل شامل مدت زمان درمان و محل جغرافیایی کلینیک دندانپزشکی مورد نظر می‌باشد. همچنین مواردی مانند مهارت دندان‌پزشک نیز بر هزینه نهایی تاثیر می‌گذارد.

مقایسه جراحی سنتی لثه با جراحی لثه با لیزر

جراحی لثه با لیزر نسبت به جراحی سنتی لثه یک روش کم‌تهاجمی محسوب می‌شود. در روش جراحی سنتی لثه، روند درمان به صورت زیر می‌باشد:

 • ابتدا از بی‌حسی استفاده می‌شود.
 • در لثه‌ها برش ایجاد می‌شود.
 • ناحیه مورد نظر پاکسازی شده و باکتری‌های زیان‌آور از بین می‌روند.
 • ناحیه تحت درمان بخیه زده می‌شود.

این روش درمانی همچنان دارای مزایای زیادی است و گزینه مناسبی برای بسیاری از افراد محسوب می‌شود، ولی دارای معایبی نیز شامل بروز درد بیشتر در زمان بهبود می‌باشد.

جراحی لثه با لیزر به برش بافت لثه و بخیه زدن ناحیه مورد نظر نیاز ندارد. همچنین دقت لیزر بالا است و تنها بر بافت ناسالم تاثیر می‌گذارد. در روش جراحی سنتی لثه مقداری از بافت سالم نیز دچار آسیب‌دیدگی می‌شود.

جراحی لثه با لیزر جراحی سنتی لثه
برش نیازی به برش لثه نمی‌باشد. بافت لثه برش داده شده و برداشته می‌شود.
بخیه به استفاده از بخیه نیازی نمی‌باشد. به استفاده از بخیه نیاز است.
خونریزی فقط مقداری خونریزی خفیف پس از جراحی وجود دارد. احتمال خونریزی پس از درمان بیشتر است.
بافت لثه این روش سبب حفظ بافت لثه بین دندان‌ها می‌شود. امکان دارد فضای زیادی بین دندان‌ها ایجاد شود.
دوره بهبودی شخص می‌تواند روز پس از درمان فعالیت‌های روزانه را ادامه دهد. دوره بهبودی به زمان بیشتری نیاز دارد.

سوال‌های رایج در مورد جراحی لثه با لیزر

بهبود لثه پس از جراحی با لیزر به چقدر زمان نیاز دارد؟

مدت زمان بهبودی پس از درمان به نوع جراحی با لیزر و شدت بیماری لثه بستگی دارد. امکان دارد بهبودی به 2 تا 4 هفته زمان نیاز داشته باشد.

آیا جراحی لثه با لیزر دردناک است؟

با توجه به استفاده از ماده بی‌حسی موضعی، روند درمان معمولاً دردناک نمی‌باشد و امکان دارد درمان در یک جلسه به اتمام ‌برسد.

آیا پس از جراحی لثه با لیزر، لثه‌ها دوباره رشد خواهند کرد؟

جراحی لثه با لیزر یک درمان دائمی محسوب می‌شود. هر گونه بافت اضافی لثه که جهت تغییر وضعیت خط لثه و نمایان شدن تعداد بیشتری از دندان‌ها برداشته شده است، دوباره رشد نخواهد کرد.

آیا پاکسازی لثه با لیزر روش موثری جهت حفظ سلامت دندان‌ها به شمار می‌رود؟

پاکسازی لثه با لیزر روش موثری جهت بازیابی سلامت لثه‌ها محسوب می‌شود.

ظاهر لثه‌ها پس از جراحی لثه با لیزر چگونه است؟

تغییر رنگ یا ظاهر بافت لثه‌ها پس از جراحی با لیزر نیازی به نگرانی ندارد. امکان دارد بافت لثه پس از درمان به رنگ سفید، خاکستری، زرد، قرمز، آبی یا ارغوانی تغییر رنگ دهد.

آیا جراحی لثه با لیزر برای همه افراد مناسب و قابل انجام است؟

همه افراد دارای بیماری لثه (متوسط تا شدید) کاندیدای مناسبی برای جراحی لثه با لیزر هستند، ولی در برخی از مواقع در صورتی که بیماری لثه چنان شدید باشد که انجام پیوند لثه ضروری باشد، لیزر به تنهایی نمی‌تواند مشکل را رفع کند. همچنین در صورت وجود برخی از عارضه‌ها و یا مصرف برخی از داروها امکان دارد که این روش جراحی برای شخص مناسب نباشد.

جراحی لثه با لیزر چه معایبی دارد؟

در برخی از مواقع، جراحی لثه با لیزر می‌تواند سبب آسیب‌دیدگی لثه شود. همچنین احتمال دارد که حرارت ناشی از انرژی لیزر بر بافت مجاور اثر بگذارد.

مقالات مرتبط

قیمت و هزینه روکش دندان

قیمت و هزینه روکش دندان چقدر است؟

مدت‌هاست که روکش دندان راه‌حلی برای بازیابی ظاهر و عملکرد دندان آسیب‌ دیده بوده است. روکش‌هایی که به شکل دندان ساخته می‌شوند، ظاهر و عملکرد

بهترین متخصص عصب کشی در شرق تهران

بهترین متخصص عصب کشی در شرق تهران

متخصص عصب کشی، یک متخصص دندانپزشکی است که بر روی مشکلات پیچیده دندان تمرکز دارد که عمدتاً بر پالپ دندان تأثیر می‌گذارد. متخصصان دندانپزشکی، اعصاب،

تماس با دندانپزشکی