لومینیرز دندان چیست؟ | آیا از لمینت بهتر و ارزان‌تر است؟

لومینیرز دندان چیست؟

گاهی دندانپزشکان استفاده از لمینت دندان را به عنوان گزینه‌ای برای پنهان کردن دندان‌هایی که تغییر رنگ داده، ترک خورده، شکسته و یا لب‌پر شده‌اند، توصیه می‌کنند. لمینت که معمولا از پرسلن یا کامپوزیت ساخته شده است، بر روی قسمت جلوی دندان‌ها نصب شده و سبب بهبود ظاهر دندان‌ها می‌شود. لمینت یک گزینه دائمی محسوب شده و روند آماده‌سازی دندان برای استفاده از لمینت به زمان نیاز دارد. این روند می‌تواند شامل تراش دندان و یا برداشتن بخشی از دندان (شامل مقداری از مینای دندان) جهت آماده کردن دندان برای نگه داشتن لمینت باشد. روند نصب لومینیرز جهت بهبود زیبایی ظاهری دندان‌ها سریع‌تر و به زمان و تلاش کمتری برای نصب آن نیاز می‌باشد و سبب دستیابی به نتیجه دائمی می‌شود.

لومینیرز دندان چیست؟

لومینیرز دندان

لومینیرز دندان که با نام لمینت بدون تراش نیز شناخته می‌شود، نوعی ترمیم دندان است که برای بهبود ظاهری دندان‌ها استفاده می‌شود. بر خلاف لمینت‌ که به برداشتن مقدار زیادی از ساختار دندان نیاز دارد، برای نصب لومینیرز به برداشتن مینای دندان نیازی نیست (یا این که مقدار بسیار کمی از مینا بایستی برداشته شود). لومینیرز به سطح جلوی دندان‌ها نصب می‌شود. نصب لومینیرز به برش یا تراش دندان نیازی ندارد. البته در برخی از موارد امکان دارد به برداشتن بخش بسیار کمی از سطح دندان نیاز باشد.

لومینیرز دندانپزشکی از پرسلن یا کامپوزیت ساخته می‌شود. لومینیرزها از لمینت‌های معمولی بسیار نازک‌تر می‌باشند و به همین دلیل تا حدودی نیمه شفاف هستند و در نتیجه امکان دارد تغییر رنگ شدید دندان‌ها از پشت لومینیرز قابل مشاهده باشد. در این صورت بهتر است از لمینت‌های معمولی برای این منظور استفاده شود.

مزایای لومینیرز دندان

مزایای لومینیرز دندان

در این بخش برخی از مزایای لومینیرز دندان شرح داده می‌شوند:

بهبود نتیجه درمان

لومینیرز می‌تواند سبب بهبود ظاهر دندان‍‌هایی شود که تغییر رنگ داده‌اند. این روش همچنین سبب پر کردن فضاهای خالی یا پنهان کردن لب‌پریدگی‌ها یا ترک‌ دندان‌ها می‌شود.

نیاز به آماده‌سازی کمتر دندان

برای نصب لمینت، امکان دارد به تراش 2/1 میلی‌متر از مینای دندان نیاز باشد. در ارتباط با لومینیرز به این اقدام نیازی نمی‌باشد. به طور کلی برای نصب لومینیرز به آماده‌سازی و تراش چندانی نیاز نمی‌باشد.

در برخی از موارد، دندانپزشک می‌تواند از قالب‌گیری دیجیتال استفاده کرده و سپس لومینیرز را ساخته و در همان روز، آن را بر روی دندان نصب کند.

نصب آسان

با توجه به اینکه برای نصب لومینیرز به تغییر دادن دندان نیازی نمی‌باشد، نصب لومینیرز در مقایسه با نصب لمینت بسیار ساده‌تر می‌باشد. همچنین، این روش سبب حفظ ساختار دندان می‌شود.

عدم نیاز به ماده ‌بی‌حسی

جهت نصب لومینیرز، به برداشتن مینای دندان نیازی نیست و در نتیجه، به استفاده از بی‌حسی موضعی نیاز نمی‌باشد. این مطلب برای افرادی که نگران حساسیت به ماده بی‌حسی هستند، حائز اهمیت می‌باشد.

ماندگاری نتیجه درمان

لومینیرز برای مدت 5 تا 7 سال یا بیشتر ماندگار است؛ خصوصا اگر از آن به دقت مراقبت شود. بسیاری از سازندگان ادعا می‌کنند که لومینیرز برای تعداد سال‌های بیشتری نیز ماندگار است.

تحقیقات نشان می‌دهند که لومینیرز برای افرادی که تمایلی به ساییدگی و ایجاد تغییر در دندان‍‌هایشان ندارند، گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

لومینیرز دندان مناسب چه کسانی است؟

لومینیرز دندان مناسب چه کسانی است

لومینیرز می‌تواند برای بزرگسالان و نوجوانانی که تمایل به رفع مشکلات زیر دارند مناسب باشد:

 • لب‌پریدگی یا ترک خوردن دندان‌ها
 • لکه یا تغییر رنگ بسیار جزئی
 • وجود فضا یا فاصله بین دندان‌ها
 • دندان‌های تغییر شکل داده، نوک‌تیز یا دندانه‌دار
 • نامرتبی جزئی دندان‌ها
 • ساییدگی دندان
 • کوچک بودن دندان‌ها
 • ایجاد لبخند هالیوودی با استفاده از اصلاح طرح لبخند

روش نصب لومینیرز دندان

روش نصب لومینیرز دندان

روش نصب لومینیرز دندان به شرح زیر می‌باشد:

 1. دندانپزشک دندان‌ها را جهت اطمینان از سالم بودن ساختارشان برای نصب لومینیرز، معاینه می‌کند.
 2. دندانپزشک از دندان‌ها قالبگیری می‌کند.
 3. لومینیرز از روی قالب‌‌های مورد نظر ساخته می‌شود.
 4. دندان‌پزشک از مناسب بودن اندازه لومینیرز اطمینان حاصل می‌کند.
 5. امکان دارد نیاز باشد که بر روی سطح دندان ناهمواری یا زبری ایجاد شود تا لومینیرز بهتر بر روی سطح دندان نصب شود.
 6. در نهایت، لومینیرز بر روی دندان‌ها نصب می‌شود.

اقدامات احتیاطی و عوارض جانبی لومینیرز

اقدامات احتیاطی و عوارض جانبی لومینیرز

اگرچه لومینیرز یک روش ایده‌آل برای بهبود زیبایی ظاهری دندان‌ها می‌باشد، امکان دارد این روش برای همه افراد مناسب نباشد. بدون اقدام به آماده‌سازی ممکن است استفاده از لومینیرز امکان‌پذیر نباشد. پیش از استفاده از لومینیرز، بایستی به نکات زیر توجه شود:

 • لومینیرز سبب اضافه شدن به ساختار دندان می‌شود: لومینیرز به اندازه 3/0 میلی‌متر به ضخامت و طول دندان‌ها اضافه می‌کند.
 • ظاهر دندان: اگر یکی از دندان‌ها کج باشد، بخشی از این دندان به صورت بیرون‌زدگی قابل مشاهده است. دندانپزشک بایستی ابتدا این مشکل را اصلاح کند تا بتواند لومینیرز را نصب کند. بدون آماده‌سازی، امکان دارد بیرون‌زدگی دندان بیشتر قابل مشاهده باشد.
 • لبه بین لومینیرز و دندان: در بسیاری از موارد، اگر آماده‌سازی دندان انجام نشود، پس از نصب لومینیرز برجستگی در محل وجود پرسلن ایجاد می‌شود. بدون وجود لبه صاف بین لومینیرز و دندان، امکان دارد برآمدگی جزئی در قسمت فوقانی لومینیرز ایجاد شود.
 • آسیب‌دیدگی شدید دندان: اگر دندان‌ها به مقدار زیاد دچار آسیب‌دیدگی باشند، امکان دارد لومینیرز گزینه مناسبی برای شخص نباشد. به این منظور به روش‌های درمانی تهاجمی برای بهبود ظاهر دندان نیاز است.
 • تغییر رنگ دندان: در صورت وجود لکه یا تغییر رنگ شدید دندان، ممکن است لومینیرز روش مناسبی برای شخص محسوب نشود. لومینیرزها معمولا شفاف‌تر از لمینت‌ها هستند. جهت پنهان کردن تغییر رنگ ممکن است به پوشش ضخیم‌تری نیاز باشد.
 • بیماری لثه: رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت زیادی برخوردار است. تمیز کردن دندان‌ها اطراف خط لثه و رفع هر گونه باقی‌مانده مواد غذایی یا باکتری که می‌تواند در قسمت بین لومینیرز و خط لثه تجمع پیدا کند، بسیار اهمیت دارد.

هزینه لومینیرز دندان

قیمت لومینیرز دندان می‌تواند بسته به عوامل مختلفی مانند مهارت و تجربه دندانپزشک و تعداد دندان‌های مورد نیاز برای درمان، متفاوت باشد. در صورت برخورداری از بیمه خدمات درمان مربوط به مشکلات دندان، متقاضی می‌تواند پوشش هزینه لومینیرز دندان را بررسی کند. بسیاری از شرکت‌های بیمه هزینه درمان‌های زیبایی مربوط به دندان را تحت پوشش قرار نمی‌دهند. البته، امکان دارد برنامه‌های پرداخت هزینه درمان به متقاضی ارائه شود. متقاضی می‌تواند در این ارتباط با دندانپزشک مشورت کند.

مقایسه لومینیرز و لمینت

مقایسه لومینیرز و لمینت

روش مورد نظر لمینت لومینیرز
ماده مورد استفاده پرسلن یا سرامیک پرسلن سرینات
ضخامت حدود 5/0 -1 میلی‌متر حدود 3/0 میلی‌متر
آماده‌سازی دندان به آماده‌سازی و تراش نیاز دارد به آماده‌سازی و تراش نیاز ندارد (یا به حداقل میزان آماده‌سازی نیاز دارد)
قابلیت برگشت‌پذیری نتیجه درمان قابلیت برگشت‌پذیری ندارد. به طور بالقوه قابلیت برگشت‌پذیری را دارد.
زمان مورد نیاز برای نصب به چند جلسه مراجعه نیاز دارد. معمولا به یک جلسه مراجعه نیاز دارد.
ماندگاری ماندگاری بسیار بالا ماندگاری تا حدی کمتر از لمینت
مقاومت در برابر ایجاد لکه بالا بالا
ظاهر ظاهر بسیار طبیعی ظاهر بسیار طبیعی
هزینه معمولا هزینه آن نسبت به لومینیرز بیشتر است معمولا هزینه آن نسبت به لمینت کمتر است
ترمیم/جایگزینی به جایگزینی نیاز دارد امکان دارد به جایگزینی و ترمیم نیاز داشته باشد
ماندگاری 10 تا 15 سال یا بیشتر 5 تا 10 سال یا بیشتر

سوال‌های رایج در مورد لومینیرز دندان

آیا ماندگاری لومینیرز از لمینت بیشتر است؟

متوسط ماندگاری لمینت 10 تا 15 سال می‌باشد و نسبت به لومینیرز با ماندگاری 5 تا 7 سال، از دوام بیشتری برخوردار است.

آیا می‌توان لومینیرز را برداشت؟

برداشتن لومینیرز بدون وارد شدن آسیب به دندان‌ها بسته به مهارت دندان‌پزشک امکان‌پذیر است. البته دلیلی برای برداشتن لومینیرز وجود ندارد. اگر نکات مطرح شده در جلسه مشاوره با دندان‌پزشک از جانب متقاضی رعایت شود و لومینیرز به دقت نصب شده و از کیفیت بالایی برخوردار باشد، نیازی نیست که لومینیرز زودتر از زمان مورد نیاز برداشته شود.

آیا لومینیرز تغییر رنگ می‌دهد؟

لومینیرز دندان معمولا از پرسلن ساخته شده و در نتیجه احتمال تغییر رنگ آن بسیار پایین می‌باشد.

آیا می‌توان لمینت معمولی را با لومینیرز عوض کرد؟

تعویض لمینت با لومینیرز دندان ممکن است دشوار باشد و به مهارت بالایی از جانب دندان‌پزشک نیاز دارد. دشواری در تعویض لمینت و لومینیرز به عوامل مختلفی مانند شرایط فعلی لمینت، نتیجه مورد نظر متقاضی و پیچیدگی نصب بستگی دارد.

ضخامت لومینیرز چقدر می‌باشد؟

لومینیرز مشابه لمینت معمولی است ولی مقداری نازک‌تر می‌باشد. ضخامت لمینت معمولی حدود 3/0 تا 5/0 میلی‌متر است ولی ضخامت لومینیرز معمولا 2/0 تا 3/0 میلی‌متر می‌باشد.

آیا امکان دارد لومینیرز بشکند؟

ضخامت کم لومینیرز باعث می‌شود تا دندان‌پزشک بتواند آن را بدون تراشیدن دندان نصب کند. در عین حال ضخامت کم باعث می‌شود که احتمال شکستن لومینیرز افزایش پیدا کند.

آیا سیگار کشیدن و مصرف چای و قهوه سبب بروز لکه بر روی لومینیرز می‌شود؟

پرسلن موجود در لومینیرز در برابر ایجاد لکه و تغییر رنگ مقاوم است. به همین دلیل سیگار کشیدن و مصرف چای و قهوه سبب تغییر رنگ لومینیرز نخواهد شد.

آیا سفید کردن لومینیرز امکان‌پذیر است؟

سفید کردن لومینیرز بر خلاف دندان‌های طبیعی، امکان‌پذیر نمی‌باشد. ولی دندان‌پزشک می‌تواند دندان‌های زیر لومینیرز را سفید کند.

چه افرادی نمی‌توانند از لومینیرز استفاده کنند؟

افراد مبتلا به بیماری لثه یا پوسیدگی دندان بایستی پیش از نصب لومینیرز، مشکلات دندانی خود را درمان کنند.

آیا مسواک زدن دندان‌ها با وجود لومینیرز امکان‌پذیر است؟

به همان روشی که از نخ دندان و مسواک برای تمیز کردن دندان‌های طبیعی استفاده می‌شود، به همان ترتیب افراد می‌توانند با وجود لومینیرز از نخ دندان و مسواک استفاده کنند. به این منظور بایستی دو بار در روز به مدت دو دقیقه از مسواک نرم استفاده شده و در طول روز نیز از نخ دندان استفاده شود.

آیا استفاده از دهانشویه با وجود لومینیرز امکان‌پذیر است؟

بیشتر انواع دهانشویه‌ها حاوی الکل هستند. ولی دهانشویه‌های بدون الکل جهت استفاده با وجود لومینیرز ایمن و مناسب می‌باشند.

مقالات مرتبط

بهترین متخصص لثه در تهران

بهترین متخصص لثه در تهران

تخصص لثه یکی از شاخه‌های دندانپزشکی است که بر سلامت لثه‌ها و استخوان فک، یعنی بافت‌هایی که از دندان‌های شما محافظت می‌کنند تمرکز دارد. دلایل

تماس با دندانپزشکی