لمینت بدون تراش چیست؟ مزایا، معایب، ماندگاری و قیمت

لمینت بدون تراش

نوع جدید لمینت، که به آن لمینت بدون تراش می‌گویند، نوعی لمینت است که نیازی به تراشیدن دندان ندارد. گاهی اوقات فقط مقدار بسیار کمی از دندان، تراشیده می‌شود. حتماً شنیده‌اید که لمینت‌ها می‌توانند که آن لبخند بی‌عیب و نقصی را که همیشه می‌خواستید به شما هدیه دهند. اما کاهش اندازه دندان‌های طبیعی، که برای قراردادن لمینت‌های معمولی لازم است، افراد را از انتخاب و هزینه کردن در این روش زیبایی بازداشته است. اکنون می‌توانید از بهترین‌ مزیت‌های زیبایی دندان را از طریق لمینت‌های «prepless» یا لمینت بدون تراش، که نیازی به تراشیدن دندان‌ها ندارند، مطلع شوید.

لمینت بدون تراش چیست؟

لمینت بدون تراش چیست؟

از آنجایی که تراشیدن دندان برای همه مناسب نیست، دندانپزشکی زیبایی مدرن، جایگزین‌های ظریفی را تولید کرده است که می‌تواند شکل لبخند را با کمترین تداخل با دندان‌های طبیعی شما، بهبود بخشد. اگرچه این‌ها برای همه مناسب نیستند، اما گزینه‌ای دیگر، برای بررسی و ارزیابی هستند. درست مانند نصب لمینت‌های معمولی، بیماران باید دندان‌های اصلی خود را سالم نگه دارند، زیرا نمی‌توانند دندان‌های از دست رفته را جایگزین کنند (در این صورت، ایمپلنت‌های دندانی مورد نیاز است).

مزایای لمینت بدون تراش دندان چیست؟

در اینجا برخی از دلایلی که لمینت بدون تراش، ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد آورده شده است:

 • نتایج بهتر

لمینت‌های بدون تراش، می‌توانند ظاهر دندان‌های تغییر رنگ داده شده را بهبود بخشند، شکاف‌ها را پر کنند و ترک‌ها یا بریدگی‌ها را بپوشانند.

 • کار آماده سازی کمتر

در مورد لمینت‌های معمولی، ممکن است دندانپزشک نیاز داشته باشد که 1.2 میلی متر از مینای دندان شما را بتراشد تا برای ایجاد روکش از آن استفاده کند. این امر، در مورد لمینت‌های بدون تراش، ضروری نیست. در واقع، کار آماده سازی زیادی برای آن‌ها لازم نیست.

در برخی موارد، دندانپزشک می‌تواند یک قالب دیجیتالی از دندان‌های شما تهیه کند و سپس روکش‌ها را بسازد و همه آنها را در یک روز، نصب کند.

 • نصب آسان

به دلیل اینکه دندانپزشک مجبور نیست اندازه دندان‌های شما را تغییر دهد، نصب این نوع لمینت، فرآیندی بسیار ساده‌تر از فرآیند نصب لمینت‌های سنتی است. علاوه بر آن، این روش، ساختار دندان شما را حفظ می‌کند.

 • بدون بی حسی

از آنجایی که دندانپزشک، مینای دندان شما را نمی‌تراشد، شما به بی‌حسی موضعی نیازی نخواهید داشت. اگر نگران اثرات داروی بی‌حسی یا حساسیت به آن هستید، این برای شما خبر خوبی است.

انواع لمینت بدون تراش

در مورد لمینت‌های بدون تراش، شما چند انتخاب دارید. با دندانپزشک خود در مورد اینکه کدام یک از آنها را ارائه می‌دهد و کدام یک ممکن است برای دندان و دهان شما مناسب باشد، مشورت نمائید.

لومینیر‌ز (Lumineers)

لومینیرز

این  لمینت‌های بدون تراش، که توسط DenMat تولید می‌شوند، ممکن است در حال حاضر، شناخته شده‌ترین لمینت موجود در بازار باشند. لومینیرزها، بسیار نازک هستند و روی دندان‌های شما بسیار طبیعی به نظر می‌رسند.

لمینت‌های دوراتین (DURAthin)

لمینت‌های دوراتین

لمینت‌های دوراتین، برندی از لایه‌های بسیار نازک و شفاف چینی هستند که مستقیماً به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند، بدون اینکه دندان‌ها از قبل تراشیده یا ساییده شوند.

ویوانیر‌ز (Vivaneers)

ویوانیر

ویوانیرز، که توسط Glidewell Labs تولید می‌شود، برند دیگری از لمینت‌های بدون تراش بسیار نازک و بسیار قوی می‌باشند. همانند لومینیر‌ز، ضخامت آنها 0.33 میلی متر است.

لمینت بدون تراش برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگرچه لمینت‌های چینی، راه‌حل ایده‌آلی برای بسیاری از اصلاح‌های شکل لبخند هستند، دندانپزشکان زیبایی پیشرفته بر این باورند که هر فردی، کاندید مناسبی برای نصب لمینت‌های بدون تراش نیست. بدون کار‌های آماده سازی، استفاده از لمینت‌های چینی و رسیدن به شکل لبخندی که می‌خواهید، ممکن است که غیرممکن باشد. با توجه توضیحات زیر ممکن است لمینت برای همه مناسب نباشد:

 • لمینت‌ها به ساختار دندان اضافه می‌شوند.  لمینت‌هایی به نازکی 0.3 میلی‌متر، فقط اندکی به ضخامت و طول دندان‌های شما می‌افزایند. البته اگر دندان‌های کوچکی داشته باشید، لمینت‌ها می‌توانند بدون آماده‌سازی، دندان‌های شما را ضخیم‌تر یا کمی حجیم‌تر نشان دهند.
 • شکل دندان. اگر دندان شما کج باشد، بخشی از آن بیرون می‌زند. دندانپزشک زیبایی باید پس از چسباندن لمینت دندان، برای دستیابی به نتیجه مطلوب، دندان را تراش دهد. بدون آماده سازی، نصب لمینت، باعث می‌شود که دندان بیشتر بیرون بزند.
 • حاشیه بین لمینت و دندان. در بسیاری از موارد، اگر دندانی آماده نشده باشد، پس از اینکه دندانپزشک لمینتی را روی آن می‌چسباند، برجستگی در جایی که حاشیه لمینت چینی شروع می‌شود، ایجاد می‌گردد. بدون وجود یک حاشیه صاف بین لمینت و دندان، باید انتظار یک برآمدگی جزئی را در بالای تمام لمینت‌های خود، داشته باشید.

آمادگی‌های لازم برای لمینت بدون تراش

دندانپزشکان زیبایی، دندان را برای این عمل تراش نمی‌دهند، فقط گاهی اوقات، قسمت کوچکی از آن تراشیده می‌شود. قبل از اینکه لمینت به طور دائم روی دندان چسبانده شود، دندانپزشک باید رنگ و تناسب آن را بررسی کرده و در صورت لزوم تنظیمات را انجام دهد. در جهت آماده سازی دندان برای نصب لمینت، باید آن را تمیز، صیقلی و حکاکی کرد.

پروسه‌ی لمینت کردن دندان بدون تراشیدن چگونه است؟

پروسه‌ی لمینت کردن دندان بدون تراشیدن

در اینجا مواردی ذکر شده است که می‌توانید در مراحل نصب انتظار داشته باشید:

 1. دندانپزشک، دندان‌های شما را معاینه می‌کند تا از سالم بودن ساختار آنها مطمئن شود.
 2. آنها از دندان‌های شما، قالب بر می‌دارند.
 3. لمینت‌ها را از روی آن قالب‌ها می‌سازند.
 4. دندانپزشک لمینت‌ها را روی دندان‌های شما نگه می‌دارد تا مطمئن شود که مناسب هستند.
 5. دندانپزشک ممکن است به آرامی سطح دندان‌های شما را خراش بدهد یا حکاکی کند تا برای لمینت سطح مناسبی برای چسبیدن بدهد.
 6. در نهایت، دندانپزشک، لمینت‌ها را روی دندان‌های شما می‌چسبانند.

مراقبت‌های بعد از لمینت بدون تراش

مراقبت‌های بعد از لمینت بدون تراش

هیچ لمینت بدون تراشی، نمی‌تواند سال‌ها دوام بیاورد، اما اگر فردی از آنها مراقبت نکند، باید زودتر تعویض شوند. در اینجا نکاتی در مورد نحوه نگهداری از این لمینت‌ها آورده شده است.

 • مراقبت مناسب دهان و دندان

حفظ یک روال بهداشت دهان و دندان، پس از نصب  لمینت بدون تراش، حیاتی است. این امر بسیار مهم است؛ زیرا هنوز هم ممکن است که حفره‌هایی در زیر یا اطراف لمینت‌ها ایجاد شود. تمیز نگه داشتن لمینت‌ها همچنین می‌تواند از تغییر رنگ و لکه شدن که در یک بازه زمانی طولانی رخ می‌دهد، جلوگیری کند. برای افزایش طول عمر لمینت‌ها، افراد باید دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک زده و روزانه از نخ دندان استفاده کنند. فرد باید از محصولات مراقبت از دندان توصیه شده نیز استفاده کند.

 • جلوگیری از ایجاد لکه

با اینکه لمینت‌ها به سختی لکه‌ می‌شوند، اما با گذشت زمان ممکن است تغییر رنگ دهند. اما اقداماتی وجود دارند که افراد می‌توانند برای جلوگیری از لکه شدن و حفظ ظاهر جدید لمینت‌های بدون تراش، برای مدت طولانی انجام دهند. ممکن است لازم باشد تا از تماس غذاها و نوشیدنی‌های لکه زا، با دندان، جلوگیری یا محدود شود. غذاها و نوشیدنی‌های اشباع شده با رنگ، اغلب دندان‌ها را لکه می‌کنند.

این شامل نوشیدنی‌هایی مانند چای و قهوه می‌شود. غذاهایی که بیشتر باعث ایجاد لکه می‌شوند عبارتند از: سس پاستا و انواع توت‌ها. اگر فردی تصمیم به مصرف این غذاها داشته باشد، مسواک زدن دندان‌ها در مدت کوتاهی پس از نوشیدن یا خوردن آن‌ها توصیه می‌گردد. مسواک زدن به حذف ذرات غذا و عوامل لکه‌زا، از روی دندان‌ها کمک می‌کند.

 • از عادت‌های مخرب دندان خودداری کنید

لمینت‌های دندان قوی هستند. اما بعضی عادات می‌تواند به آنها آسیب برساند. جویدن یخ و جویدن ناخن‌ها می‌تواند به لمینت‌ها آسیب برساند. افراد باید از این عادات همراه با سایر عادت‌هایی که می‌توانند تحت فشار، لمینت‌ها را خراش دهند یا بشکنند، اجتناب نمایند.

عوارض و معایب لمینت بدون تراش چیست؟

برخی از عوارض جانبی که ممکن است رخ دهد عبارتند از:

 • حساسیت دندان‌ها
 • ناراحتی عمومی
 • التهاب لثه

اگر دندان‌های شما به شدت آسیب دیده باشند، لمینت‌های بدون تراش، ممکن است انتخاب مناسبی برای شما نباشند. ممکن است به درمان‌های تخصصی‌تری نیاز داشته باشید تا ظاهری یکنواخت به دندان‌های خود بدهید.

اگر دندان‌های شما عمیقاً تغییر رنگ داده یا لکه‌ شده باشند هم، همین‌طور است. لمینت‌های بدون تراش، اغلب شفاف‌تر از لمینت‌های سنتی هستند. برای پنهان کردن تغییر رنگ، ممکن است به چیزی قوی‌تر از این نوع روکش بسیار نازک، نیاز داشته باشید.

شما باید روی بهداشت دهان و دندان خود تمرکز کنید. شما باید به ویژه مراقب تمیز کردن دندان‌ها، در اطراف خط لثه، و از بین بردن هر گونه جرم یا باکتری که ممکن است در جایی که لمینت‌ها به خط لثه شما می‌رسند، باشید. سایر معایب این لمینت‌ها، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • این روشی نیست که برای اصلاح کلی شلوغی شدید دندان‌ها استفاده شود.
 • در صورت وجود ترک‌های عمیق بین پروگزیمال، قابل استفاده نیست.
 • نمی‌توان رنگ دندان را خیلی تغییر داد؛ به یاد داشته باشید که برای هر لایه تغییر رنگ، به 0.2 میلی‌متر سرامیک نیاز داریم.
 • چسباندن آن‌ها سخت است.

ماندگاری لمینت‌های بدون تراش چقدر است؟

بسیاری از افراد، تصور می‌کنند چون این نوع لمینت‌ها باریک‌تر هستند، دوام ندارند. اما، عکس این موضوع صادق است. لمینت‌های بدون تراش، از چینی تهیه می‌شوند و همین به آن‌ها استحکام زیادی می‌دهد تا بتوانند ۱۰ تا ۱۵ سال دوام داشته باشند. اما  لمینت‌های سنتی، تا ۲۰ سال دوام دارند و این می‌تواند به دلیل ضخامت آنها باشد.

قیمت لمینت بدون تراش چقدر است؟

مانند بسیاری از روش‌های دندانپزشکی دیگر، از جمله روش‌های دندانپزشکی زیبایی، هزینه لمینت می‌تواند متفاوت باشد. عوامل موثر بر هزینه عبارتند از: محل، نوع  لمینت‌ بدون تراش و مهارت پزشک. ممکن است که لمینت‌ بدون تراش دندان، در بعضی از کلینیک‌ها هزینه بیشتری داشته باشد، اما در بعضی دیگر متفاوت باشد. این به آن دلیل است که اگرچه، کار کمتری در این روش انجام می‌شود، اما مواد مورد استفاده در مقایسه با  لمینت‌های کامپوزیت، می‌توانند گران‌تر باشند.

کدام مدل لمینت بهتر است؟

غلبه بر فاکتور راحتی لمینت‌های بدون تراش، سخت به نظر می‌رسد. این تنها موضوعی نیست که باید در مورد اینکه آیا آنها بهترین انتخاب برای شما هستند، در نظر بگیرید. مانند هر نوع کار دندانپزشکی زیبایی، انتخاب راه حل مناسب برای دندان‌های شما، همیشه بهتر است. اگر وضعیت دندان‌های شما به صورتی است که نیاز به تراشیدن زیاد برای قرار دادن لمینت‌ها دارد، ممکن است بخواهید گزینه‌های دیگر خود را در نظر بگیرید. همچنین مطمئن شوید که ابتدا با دندانپزشک خود مشورت کنید تا گزینه مناسب را بر اساس وضعیت دقیق دندان خود انتخاب کنید.

سوالات متداول

آیا لمینت‌های بدون تراش برگشت پذیر هستند؟

بله می‌توان آنها را برداشت. آنها روی مینای دندان شما چسبانده می‌شوند، بنابراین می‌توانند به سطح دندان شما آسیب وارد کنند. در حالی که آنها برگشت پذیر یا نیمه دائمی در نظر گرفته می‌شوند، این بدان معنا نیست که ممکن است دندان‌های شما  تحت تأثیر روش نصب (یا برداشتن) آنها قرار نگیرد.

آیا می‌توانید دندان‌های خود را با لمینت‌های بدون تراش مسواک بزنید؟

بله، در حقیقت مسواک زدن لمینت‌های بدون تراش، بسیار مهم است.

آیا لمینت‌های بدون تراش، دهان شما را بد بو می‌کنند؟

خیر، لمینت‌های بدون تراش، باعث ایجاد بوی بد در دهان شما نمی‌شوند. اگر بهداشت دهان و دندان خود را نادیده بگیرید، ممکن است در اطراف لبه‌های لمینت‌ها بوی بد ایجاد شود.

 آیا نصب لمینت‌های بدون تراش، درد دارد؟

خیر این روش کاملاً بدون درد است.

آیا دندان‌های شما می‌توانند با وجود لمینت‌های بدون تراش، جابجا شوند؟

لمینت‌های بدون تراش دندان، مانع از جابجایی دندان‌های شما از جای خود نمی‌شوند، بنابراین باید از نگه‌دارنده‌هایی که توسط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی تجویز شده استفاده کنید.

آیا لمینت بدون تراش، طبیعی به نظر می‌رسد؟

حداقل نیاز به آماده سازی، می‌تواند به یک لمینت، کمک کند که از خط لثه تا لبه، به خوبی جا بیفتد و طبیعی به نظر برسد و حجیم نباشد.

آیا لمینت‌های بدون تراش، ارزشش را دارند؟

با تمام مزایایی که این نوع لمینت‌ها دارا هستند، می‌توان گفت که کاملاً ارزشش را دارند.

مقالات مرتبط

تفاوت لمینت دندان با روکش چیست؟

تفاوت لمینت دندان با روکش چیست؟

لمینت و روکش دندان از رایج‌ترین درمان‌های زیبایی دندانپزشکی هستند که با هدف زیباتر کردن دندان‌ها انجام می‌شوند. لمینت و روکش دندان هر دو برای

مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان + عکس و فیلم

ایمپلنت دندان با کاشت ریشه‌ی مصنوعی دندان انجام می‌شود. این ایمپلنت‌ها به استخوان فک جوش می‌خورند و این امکان را برای دندان‌پزشک یا جراح دهان

تماس با دندانپزشکی