هزینه عصب کشی دندان چقدر است؟

هزینه عصب کشی دندان چقدر است؟

اگر دندانتان دچار عفونت شود، احتمالاً دندانپزشکتان عصب کشی را توصیه کند. اگرچه می‌دانید که این درمان می‌تواند دندانتان را ترمیم کند، اما ممکن است هزینه‌ آن نگران‌کننده باشد. عوامل متعددی وجود دارند که هزینه‌ عصب کشی دندان را تحت تأثیر قرار می‌دهند؛ این مطلب را بخوانید تا با آن‌ها آشنا شوید و بدانید که چه انتظاراتی می‌توانید داشته باشید.

قیمت عصب کشی دندان

اگر بخواهید قیمت دقیق را بدانید باید به دندانپزشک مراجعه کنید، چون همانطور که در ادامه توضیح داده خواهد شد، عوامل زیر نقش بسیار مهمی در قیمت عصب کشی دارند.

هزینه عصب کشی دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

موارد زیر رایج‌ترین عوامل مؤثر در هزینه عصب کشی دندان هستند:

نوع دندان

نوع دندان

درمان دندان‌های جلویی ساده‌تر از دندان‌های عقبی است، که نه تنها به دلیل جای آن‌ها در دهان، بلکه به دلیل تعداد کانال‌های عصب آن‌ها نیز می‌باشد. دندان‌های پیشین (ثنایا) یک کانال عصب دارند، در حالی که دندان‌های آسیاب کوچک (پر مولر) ممکن است یک یا دو و دندان‌های آسیاب بزرگ حداقل دو تا سه کانال و حتی چهار کانال یا بیشتر دارند. بنابراین به طور کلی قیمت عصب کشی دندان وقتی این درمان برای دندان‌های عقبی انجام شود، بیشتر خواهد بود.

پیچیدگی مشکل

پیچیدگی مشکل

اگر دندان دچار آبسه شده باشد و لازم باشد دکتر چرک آن را تخلیه کند، تعداد جلسات درمان و جلسات فالوآپ بیشتر شده و هزینه‌ کلی درمان نیز طبیعتاً بیشتر خواهد شد. التهاب جدی‌تر ریشه دندان نیازمند جلسات مراجعه و فالوآپ بیشتر است. علاوه‌براین، درمان مجدد عصب کشی پیچیده‌تر از درمان عصب کشی اولیه است. به دلیل عدم موفقیت درمان قبلی، عصب کشی مجدد نیازمند درمان دقیق‌تر بوده و باید پر کننده قبلی نیز خارج شود که باعث افزایش زمان مورد نیاز برای درمان و تعداد ابزار لازم خواهد شد.

وضعیت ریشه دندان

وضعیت ریشه دندان

علاوه بر تعداد کانال‌های ریشه، وضعیت ریشه دندان نیز در پیچیدگی درمان مؤثر خواهد بود. ریشه‌هایی که مدت زیادی ملتهب بوده‌اند، ممکن است دچار کلسیفیکاسیون ریشه شده باشند و دندانپزشک باید وقت بیشتری صرف کند تا ریشه دندان را پیدا کند. علاوه‌براین، کانال‌های بلند و کج نیز درمان را دشوار می‌کنند، چون هدف عصب کشی دندان خارج کردن تمام عصب‌های دندان است.

تخصص پزشک

تخصص پزشک

دندانپزشکی تخصص‌های مختلفی دارد و دندانپزشک می‌تواند تخصص یا فوق تخصص داشته باشد. هرچه تخصص پزشک بالاتر باشد، قیمت درمان بالاتر خواهد بود؛ چون مهارت و تجربه‌ پزشک نیز هزینه‌ نهایی را تحت تأثیر قرار خواهد داد. همچنین متخصصین برای درمان موارد پیچیده روش‌های خاص خود را دارند و هزینه‌ درمان تا حدودی پیچیدگی درمان را نشان خواهد داد. اکثر دندانپزشکان برای عصب کشی از میکروسکوپی برای افزایش دقت درمان استفاده می‌کنند.

عصب کشی آخرین راه حل ترمیم دندان است؛ بنابراین موفقیت این درمان نقشی اساسی در حفظ دندان طبیعی دارد. درمان به موقع مشکل ریشه می‌تواند در درازمدت باعث صرفه‌جویی در هزینه کلی درمان شود.

زمان درمان

زمان درمان

اگر دندان به دلیل عفونت در وضعیت بدی باشد، بررسی و درمان آن برای دندانپزشک دشوارتر خواهد بود. به همین دلیل باید در صورت دندان درد مداوم یا حساسیت جدید یا تشدید شونده فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید. با مراجعه‌ به موقع به دندانپزشک، ممکن است اصلاً نیازی به عصب کشی نداشته باشید. یک پوسیدگی کوچک که در حالت عادی با پرکردن ساده درمان می‌شود، ممکن است پیشرفت کرده و لازم باشد تا درمان عصب کشی انجام داده و از روکش دندان برای محافظت از آن استفاده کنید. اگر آسیب دندان به قدری باشد که نتوان دندان را حفظ کرد، باید آن را بکشید که گران‌تر خواهد بود. نهایتاً هرچه بیشتر درمان را به تعویق بیندازید، هزینه درمان بیشتر خواهد شد.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی مورد مهمی است، چون درمان‌های دندانپزشکی در حال گران شدن هستند. اگر بیمه دندانپزشکی دارید، در صورتی که بیمه عصب کشی دندان را پوشش دهد، تنها نیمی از هزینه‌ درمان را باید بپردازید. این امر به این معنی است که شما فقط باید یک متخصص عصب کشی را پیدا کنید که بیمه‌ دندان‌پزشکی شما را بپذیرد.

آیا درمان مجدد است یا خیر

آیا درمان مجدد است یا خیر

آخرین عامل مهمی که ممکن است هزینه عصب کشی را تحت تأثیر قرار دهد، این است که آیا این دندان قبلاً درمان شده است یا خیر. اگر پاسخ مثبت باشد، این امر می‌تواند باعث شود که درمان شما کمی پیچیده‌تر شود. حتی اگر دندانتان را فقط پر کرده باشید نیز دندانپزشک باید قسمت‌های درگیر را بتراشد و در نتیجه ممکن است به روکش دندان (تاج مصنوعی) برای دندان عصب کشی شده نیاز داشته باشید.

اگر نگران هزینه‌ عصب کشی دندان هستید یا بیمه دندانپزشکی ندارید، با تیم دندان‌پزشکی خود مشورت کنید. ممکن است روش‌هایی برای پرداخت هزینه داشته باشند. همه‌ی مردم باید بتوانند بدون نیاز به خرج کردن همه‌ی پول‌هایشان، درمان‌های ضروری دندانپزشکی را دریافت کنند. در این صورت کمی خیالتان راحت خواهد شد.

درمان‌های اضافی

درمان‌های اضافی

گاهی اوقات بعد از عصب کشی به روکش دندان احتیاج دارید. روکش دندان (تاج مصنوعی دندان) نوعی کلاهک و روشی برای ترمیم دندان است که کامل روی دندان قرار می‌گیرد. اگر بعد از عصب کشی به تاج دندان احتیاج داشته باشید، هزینه‌ای که باید برای درمان بپردازید بیشتر خواهد شد.

کلام آخر

با توجه به تمام عواملی که ذکر شد، می‌توان گفت که برای اطلاع از هزینه‌ دقیق عصب کشی دندان، قطعاً باید به دندانپزشک مراجعه کنید و هزینه‌ نهایی در صورتی که بدون معاینه اعلام شود، دقیق نخواهد بود.

سؤالات متداول

آیا عصب کشی دندان به هزینه‌ای که دارد می‌ارزد؟

عصب کشی دندان بسیار درمان مفیدی است و مزایای آن بیشتر از هزینه‌ آن است.

آیا کشیدن دندان ارزان‌تر از عصب کشی آن است؟

ممکن است کشیدن دندان ظاهراً از نظر هزینه به صرفه باشد، اما منجر به مشکلات متعدد و هزینه‌بری خواهد شد. هر دندان به نوبه‌ خود در سلامت دهان مؤثر است. حتی کشیدن یک دندان نیز می‌تواند خطر پوسیدگی، بیماری‌های لثه و از دست دادن دندان را افزایش دهد. علاوه‌براین، باید برای پر کردن جای خالی آن از ایمپلنت دندان استفاده کنید، که گران است.

آیا هزینه عصب کشی برای همه‌ی دندان‌ها یکسان است؟

هزینه عصب کشی دندان بر حسب تعداد کانال‌ها است نه تعداد ریشه‌ها؛ زیرا هر کانال باید به طور جداگانه آماده و پر شود.

چرا عصب کشی گران است؟

عصب کشی یکی از درمان‌های چالش برانگیز و زمان‌بر است و این امر باعث می‌شود که درمان گرانی باشد. دلیل گرانی آن این است که عصب کشی به ابزار ظریف زیادی نیاز دارد که گران هستند.

آیا خوب است که برای عصب کشی به پزشکی مراجعه کنم که ارزان‌تر است؟

خیر. همیشه ارزان‌تر بهتر نیست؛ شما باید مهارت و تخصص پزشک را زمانی که وی را انتخاب می‌کنید مدنظر قرار دهید.

آیا هزینه‌ عصب کشی شامل هزینه‌ روکش دندان نیز می‌شود؟

خیر. هزینه روکش دندان به صورت جداگانه محاسبه می‌شود.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی