هزینه جرم گیری دندان چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه جرم گیری دندان

یکی از بهترین کار‌هایی که می‌توانید برای بهداشت و سلامت دندان‌های خود انجام دهید این است که هر چند وقت یکبار برای جرم‌گیری دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید. بهتر است که هر شش ماه یکبار این کار را انجام دهید. هزینه جرم‌گیری دندان یکی از فاکتورهایی است که باید در نظر داشت. هزینه‌های جرم‌گیری دندان، به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر می‌خواهید درباره هزینه‌های جرم‌گیری دندان و عوامل تاثیر گذار بر آن، مطلع شوید، به خواندن مقاله ادامه دهید.

هزینه جرم گیری دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

از آنجایی که شرایط هر کس منحصر به فرد است، هزینه‌ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما در کل عواملی وجود دارند که بر هزینه‌های جرم‌گیری تاثیر می‌گذارند.

زمان لازم برای جرم‌گیری دندان‌ها

زمان لازم برای جرم‌گیری دندان‌

هر چه جرم‌گیری دندان‌ها بیشتر طول بکشد، دندانپزشک هزینه بیشتری را دریافت می‌کند. عوامل متعددی بر زمان جرم‌گیری تأثیر می‌گذارند، مانند تعداد دندان‌ها.

روش جرم‌گیری دندان

روش جرم‌گیری دندان

برخی از روش‌های جرم‌گیری دندان پیچیده‌تر هستند و هزینه بیشتری دارند. دندانپزشک بسته به شرایط شما، یکی از روش‌های زیر را توصیه می‌کند:

  • جرم‌گیری معمولی: در این روش، پلاک‌های نازک و جرم‌های معمولی از روی دندان‌ها پاک می‌شوند. اگر دندان‌ها و لثه‌های سالمی دارید و علائم التهاب لثه و یا علائم از دست دادن استخوان را ندارید؛ این روش برای شما مناسب است. این روش ارزان‌ترین نوع جرم‌گیری دندان است.
  • جرم‌گیری کامل یا عمقی: در این روش جرم‌های و کثیفی‌های کهنه‌تر و عمیق تر از روی دندان پاک می‌شوند. در این نوع جرم‌گیری، دندانپزشک جرم‌ها و پلاک‌ها را از بالا و پایین خط لثه از بین می‌برد. در این روش می‌توان ریشه‌های دندان را نیز جرم‌گیری کرد.

اگر بیماری یا مشکل لثه دارید، این روش برای شما مناسب است. از آنجایی که این نوع جرم‌گیری پیچیده است و معمولاً به دو یا چند جلسه مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد، طبیعتاً هزینه بیشتری هم دارد. در واقع هر چه تعداد جلسات بیشتر باشد، هزینه هم بیشتر می‌شود.

  • جرم‌گیری پریودنتال: این روش مشابه جرم‌گیری عمیق است. تنها تفاوت این روش‌ این است که جرم‌گیری پریودنتال متداول تر است.

سلامت دهان بیمار

سلامت دهان بیمار

جرم‌گیری در افرادی که به بیماری‌های دهان و دندان مبتلا هستند، سخت‌تر است. این موضوع به این دلیل است که با وجود بیماری‌های دهان و دندان احتمال وجود عفونت‌ها در دهان بیشتر بوده و فرآیند جرم گیری طولانی‌تر و پیچیده‌تر خواهد شد در نتیجه هزینه آن افزایش خواهد یافت.

معاینه و تصویربرداری

معاینه و تصویربرداری از دندان

معاینه و تصویربرداری از دندان‌ها با اشعه ایکس، قبل از انجام هر اقدام دندانپزشکی، از جمله جرم گیری ضروری است. اشعه ایکس و معاینه کامل برای تشخیص صحیح مشکل یا انجام اقدامات پیشگیرانه قبل از فرآیند از جرم‌گیری دندان، ضروری است.

موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشک

مطب دندانپزشک

محل جغرافیایی مطب دندانپزشکی در هزینه‌های تاثیرگذار است. محل زندگی در هزینه‌های زندگی تاثیر می‌گذارد و نیز در هزینه‌های دندانپزشکی هم تاثیرگذار است. هزینه‌های جرم‌گیری در شهر‌های بزرگ و پرجمعیت، نسبت به شهر‌های کوچک بیشتر است.

سطح تجربه دندانپزشک

تجربه دندانپزشک موثر در هزینه جرم گیری

دندانپزشکان با تجربه که سال‌های زیادی مشغول فعالیت بوده‌اند دستمزد بیشتری را دریافت می‌کنند. جرم‌گیری دندان یک روش پیچیده نیست، اما باز هم دندانپزشکان باتجربه و ماهر هزینه بیشتری را دریافت می‌کنند.

نوع بیمه

اگر بیمه دندانپزشکی دارید، احتمالاً سازمان بیمه، دندانپزشکانی را که تحت پوشش بیمه هستند را به شما معرفی می‌کند. در این صورت شما هزینه کمتری را برای جرم گیری دندان‌ها پرداخت خواهید کرد. در صورتی که هزینه‌های جرم‌گیری دندان تحت پوشش بیمه باشد نیازی به پرداخت هزینه نیست، اما اگر شما برای جرم‌گیری به دندانپزشکی مراجعه کنید که تحت پوشش بیمه نیست باید تمام هزینه‌ها را خودتان بپردازید.

سایر نکات مهم

برخی از عوامل دیگری که بر هزینه‌های جرم‌گیری دندان اثر می‌گذارند، عبارتند از:

  • میزان کار

گاهی اوقات هزینه‌ها با توجه به تعداد دندان‌ها، میزان جرم روی دندان‌ها، وضعیت لثه و … دچار نوسان می‌شود.

  • پیچیدگی و شرایط بیمار

دندان‌های هر کس منحصر به فرد است. بنابراین، برآورد قیمت باید با توجه به شرایط هر فرد و نیازهایی که دارد صورت بگیرد. بسته به پیچیدگی شرایط شما، ممکن است هزینه‌ها متفاوت باشد.

کلام آخر

ممکن است هزینه‌های جرم‌گیری دندان، زیاد به نظر برسد، اما این کار برای دندان‌ها مفید است و از بسیاری از مشکلات دهان و دندان، جلوگیری می‌کند. بهتر است دو بار در سال برای جرم‌گیری به دندانپزشک مراجعه کنید.

سؤالات متداول

چرا مواد تمیز کننده دندان گران هستند؟

مواد تمیز کننده دندان، با کیفیت و گران هستند و بسیاری از آن‌ها از خارج از کشور وارد می‌شوند.

آیا جرم‌گیری دندان لازم است؟

جرم‌گیری دندان ضروری است، زیرا سلامت دندان‌ها و لثه‌ها را تضمین می‌کند.

آیا جرم‌گیری دندان برای همه افراد یک هزینه دارد؟

یک دندانپزشک خوب قبل از تعیین قیمت، دندان‌های شما را به طور کامل بررسی می‌کند. هزینه‌ها برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

تمیز کردن دندان‌ها در خانه ارزان‌تر از جرم‌گیری دندان در مطب است؛ اما آیا تمیز کردن دندان در خانه به اندازه جرم‌گیری موثر است؟

قطعاً نه. اثرات جرم‌گیری با تمیز کردن دندان‌ها در خانه متفاوت است.

آیا جرم‌گیری دندان‌ها جز اقدامات دندانپزشکی پر هزینه است؟

خیر، در مقایسه با سایر روش‌های دندانپزشکی، جرم‌گیری دندان مقرون به صرفه در نظر گرفته می‌شود.

مقالات مرتبط

دندانپزشک شرق تهران

بهترین دندانپزشک شرق تهران

دندانپزشکی مهر ایرانیان با ارائه خدمات درمانی و زیبایی دندان و انجام جراحی های پیچیده فک و ایمپلنت، به منظور تأمین نیاز مردم شرق تهران

بهترین جراح فک و صورت در تهران

بهترین جراح فک و صورت در تهران

دندانپزشک عمومی با انجام معاینات منظم، ترمیم دندان‌ها و بکار گیری روش‌های زیبایی ساده، به حفظ سلامت دهان و دندان‌های شما کمک می‌کند. آن‌ها به

تماس با دندانپزشکی