جرم گیری دندان (بروساژ) | نحوه انجام، عوارض و قیمت

جرم گیری دندان

دندانپزشکان در برخی مواقع، انجام جرم‌ گیری دندان را توصیه می‌کنند. معمولاً جرم گیری را همزمان با روت پلنینگ انجام می‌دهند. جرم‌ گیری یا “بروساژ” دندان، به از بین بردن عمقی جرم دندان و بیماری‌های دهان و لثه کمک می‌کند. برای جرم‌گیری دندان، گاهی ممکن است نیاز باشد بیش از یک بار به دندانپزشکی مراجعه کنید و بر اساس مشکلات دندان و جرم آن‌ها و نیز اگر لثه شما عقب رفته باشد، ممکن است نیاز به بی‌حسی موضعی داشته باشید.

فواید جرم‌گیری دندان

فواید جرم‌گیری دندان

جرم‌گیری دندان مزایایی دارد، از جمله:

جلوگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان، به طور معمول نقطه شروع هر مشکل دندانی است، بنابراین جرم‌گیری دندان، از  بروز پوسیدگی نیز جلوگیری می‌کند. پوسیدگی دندان در اصل محلی برای تجمع پلاک است و به مرور زمان به مینای دندان که سخت‌ترین قسمت دندان شماست، آسیب می‌رساند. بنابراین، تصور کنید که یک پوسیدگی ساده اگر درمان نشود، چه آسیبی وارد می‌کند! پلاک دندانی، ماده‌ای چسبنده و سفید است که بر روی دندان قرار می‌گیرد. مراجعه به دندانپزشکی برای جرم‌ گیری هر 6 ماه یکبار، در کنار مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن، کمک بسیاری در حفظ سلامت دهان و دندان می‌کند.

پیشگیری از بیماری پریودنتال

پلاک دندان علت بسیاری از بیماری‌های دهان و دندان است، بنابراین احتمال آسیب به لثه‌ نیز وجود دارد. حتی در شرایط بد، می‌تواند بیشتر منجر به از دست دادن دندان شود. بنابراین جرم‌ گیری دندان‌ها، از لثه‌های شما محافظت کرده و است و مراقبت می‌کند.

از بین بردن لکه‌

مصرف چای، قهوه، مایعات رنگی، شراب یا تنباکو باعث ایجاد لکه‌های ریز و درشت روی دندان می‌شود. جرم‌ گیری در این حالت نیز به شما کمک می‌کند تا تمام این لکه‌ها را از روی دندان‌های خود پاک کنید، لبخندی زیباتر داشته باشید و تا حدودی دندان‌هایتان سفید شود.

جلوگیری از بوی بد دهان

پلاک که عامل بسیاری از بیماری‌های دندانی است، باکتری‌ها را جذب کرده و به ماده‌ای سفت روی دندان‌ها تبدیل می‌شود که منجر به بوی بد دهان می‌شود. با مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن، تا حد خوبی می‌توانید از این بوی بد رهایی یابید. تصور کنید که از بین بردن تمام باکتری‌ها، لکه‌ها، جرم و پلاک دندانی، تا چه حد سلامت دهان و دندان شما را بهبود می‌بخشد.

صرفه‌جویی در هزینه‌های دندانپزشکی

دلایل زیادی مبنی بر اینکه چرا افراد به دنبال جرم‌ گیری منظم دندان‌هایشان نیستند وجود دارد و یکی از آن‌ها صرفه‌جویی در هزینه‌ها است، اما در کمال تعجب، هزینه تمیز کردن دندان بسیار کمتر از حالتی خواهد بود که دندانی پوسیده شود و به دنبال درمان آن باشید. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، بنابراین جرم گیری دندان بخشی از راهکارهای پیشگیرانه است و از بسیاری از مشکلات دندانی جلوگیری می‌کند.

چه موقع به جرم‌ گیری دندان احتیاج داریم؟

چه موقع به جرم‌گیری دندان احتیاج داریم؟

در صورتی که مشکلات واضحی در دهان و دندان خود داشته باشید، دندانپزشک شما جرم‌ گیری دندان را توصیه می‌کند. این درمان می‌تواند به حفظ سلامت دهان و دندان شما کمک کند. عارضه‌های دندانی زمانی رخ می‌دهند که باکتری‌های موجود در پلاک دندان، باعث آسیب به لثه‌های شما شوند. همین امر باعث می‌شود که نقاط چرکی بزرگی بین دندان و لثه رشد کند و محل تجمع باکتری‌هایی شود که با مسواک زدن قابل پاک شدن نیستند. به همین دلیل است که برای پاکسازی هرچه بیشتر و بهتر باید به طور منظم از نخ دندان استفاده کنید. در صورت عدم درمان به موقع، مشکلات دندانی می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • تحلیل استخوان فک و بافت اطراف آن
 • از دست دادن دندان
 • لق شدن دندان‌ها
 • حرکت دندان‌ها

جالب است بدانید که، بیماری مزمن پریودنتال، تقریباً نیمی از جمعیت بزرگسال ایالات متحده که بالای 30 سال سن دارند را تحت تأثیر قرار داده است.

برخی از دلایلی که ممکن است به این عارضه مبتلا شوید عبارتند از:

 • بهداشت ضعیف دندان
 • سیگار کشیدن
 • بالا بودن سن
 • تغییرات هورمونی
 • تغذیه نامناسب
 • سابقه خانوادگی
 • سایر شرایط پزشکی

همچنین ممکن است به دلیل همین مشکلات دندانی، فواصلی بین لثه و دندان‌هایتان وجود داشته باشد، اما علائم دیگری از این بیماری وجود دارد، از جمله:

 • خونریزی لثه
 • التهاب، قرمزی و یا حساسیت لثه‌ها
 • بوی بد دهان
 • جابجایی دندان‌های دائمی
 • تغییر در بایت شما

نحوه جرم‌ گیری دندان

نحوه جرم‌گیری دندان

در جرم‌ گیری دندان، دندانپزشک تا زیر خط لثه شما پیشروی می‌کند تا “تارتار” را به طور کامل از هر یک از دندان‌های شما، از جمله ریشه آن‌ها پاک کند. همچنین برای به حداقل رساندن هرگونه ناراحتی یا درد، وی از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. دندانپزشک نیز از یک ابزار ارتعاشی به نام “مقیاس دهنده اولتراسونیک” برای انجام جرم گیری استفاده خواهد کرد.

هنگام جرم‌گیری دندان، مراحل زیر انجام خواهد شد:

 • یک وسیله فلزی ارتعاشی بر روی دندان قرار گرفته تا جرم را بتراشد.
 • جرم‌های کنده شده (تارتار) با آب شسته می‌شوند و پلاک‌های دندانی از بین خواهند رفت.
 • دندانپزشک از یک جرم‌گیر دستی (بدون برق) دندان و دستگاه خراش دهنده (به نام کورت) برای برداشتن قطعات کوچک باقیمانده جرم استفاده می‌کند.

در طول جرم‌ گیری چه اتفاقی می‌افتد؟

در طول جرم‌گیری چه اتفاقی می‌افتد؟

روت پلنینگ مانند جرم‌گیری دندان بوده، تنها با این تفاوت که روی ریشه دندان‌ که زیر خط لثه شما قرار دارد انجام می‌شود. در جرم‌گیری، دندانپزشک شما:

 • با استفاده از ابزاری بافت لثه را به آرامی کنار زده و به ریشه دندان دسترسی پیدا می‌کند.
 • از همان ابزار جرم‌گیری دندان برای پاک کردن جرم از ریشه استفاده می‌کند.
 • گاهی ممکن است یک داروی آنتی بیوتیک را مستقیماً در لثه تزریق کند.

مراقبت‌ها و ریکاوری بعد از جرم گيری دندان

مراقبت‌ها و ریکاوری بعد از جرم گيری دندان

بعد از جرم‌ گیری، باکتری و پلاک کمتر به سطوح دندان خواهند چسبید. با بهبودی لثه‌ها، التهاب کاهش می‌یابد. استحکام لثه‌ها بیشتر می‌شود. لثه‌های شما ممکن است به طور موقت پس از جرم‌گیری متورم و حساس شوند. همچنین ممکن است کمی حساسیت دندانی داشته باشید. بنابراین باید دستورات دندانپزشک خود را برای بهبودی هرچه بهتر دنبال کنید. همچنین الزامات زیر را در نظر بگیرید:

 • از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های خیلی گرم یا سرد خودداری کنید.
 • غذاهای نرم بخورید.
 • مسکن‌ها و آنتی بیوتیک‌ها را دقیق مصرف کنید.
 • از دهانشویه آنتی باکتریال استفاده کنید.

 در جلسات بعد از جرم‌گیری، دندانپزشک، لثه‌ها را بررسی کرده و ابعاد آن‌ها را نیز اندازه خواهد زد. اگر لثه‌ها به نظر همچنان پر از آلودگی به نظر آیند، ممکن است به جراحی پریودنتال نیاز داشته باشید.

درمان‌های جراحی پریودنتیت عبارتند از:

 • پیوند استخوان برای جایگزینی استخوان از دست رفته
 • جراحی فلپ (جراحی کاهش پاکت جرمی) برای کوچکتر کردن محل تجمع باکتری در لثه با پایین آوردن خط لثه
 • پیوند بافت نرم برای جایگزینی بافت لثه از دست رفته با بافت سقف دهان (کام)

عوارض جرم‌ گیری دندان

بعد از جرم‌ گیری، خونریزی و تورم جزئی ممکن است رخ دهد، اما باید بعد از چند روز فروکش کند. سایر خطرات شامل مشکلات مربوط به چرک کردن مجدد لثه، تحلیل رفتن لثه یا آسیب عصبی است. این عوارض نادر هستند و اکثر بیماران پس از جرم‌ گیری مشکلی نخواهند داشت. شایع‌ترین عارضه جانبی درد و حساسیت بعد از جرم‌ گیری است.

قیمت جرم‌ گیری دندان چقدر است؟

هزینه جرم‌گیری، بر اساس عواملی از جمله منطقه یا محل شما، وضعیت دندان‌ها و مدت زمان انجام عمل متفاوت است.

سوالات متداول

جرم‌ گیری دندان چقدر طول می‌کشد؟

جرم‌ گیری دندان فرآیندی است که در آن پلاک و جرم دندان از بین خواهند رفت. به طور کلی، فرآیند جرم‌گیری دندان را می‌توان در یک جلسه کامل کرد. کل کار حدود 1 ساعت طول خواهد کشید. با این حال، اگر پلاک زیادی داشته باشید، ممکن است تا حدود 2 ساعت نیز طول بکشد.

آیا فرآیند جرم‌ گیری دردناک است؟

پاسخ کوتاه خیر است. این روش دردناک نیست. پس از اتمام کار، کمی درد خواهید داشت، اما کل کار را می‌توان با تزریق یک بی‌حسی موضعی، بی‌درد کرد.

چند بار می‌توانید جرم‌ گیری انجام دهید؟

افرادی که دندان‌ها و لثه‌های سالم دارند، فقط دو بار در سال نیاز به این کار دارند. با این حال، بسته به شدت عارضه شما، دندانپزشک ممکن است جرم‌گیری را حداقل دو بار در سال یا بیشتر توصیه کند.

آیا پس از جرم‌ گیری دندان‌ها سفیدتر می‌شوند؟

بله. با اینکه جرم‌گیری در اصل برای سفید کردن دندان‌ها طراحی نشده است، با این حال جرم‌ گیری‌، دندان‌ها را براق و سفیدتر می‌کند.

آیا سفید کردن دندان مانند جرم‌گیری است؟

خیر، سفید کردن دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی است که رنگدانه‌های داخل دندان را روشن می‌کند. جرم گیری، روشی است که پلاک دندانی، تارتار و لکه‌های موجود در سطح خارجی دندان را از بین می‌برد.

آیا جرم‌ گیری دندان ضروری است؟

مراقبت از دندان، امری بسیار مهم است. جرم گیری نیز به عنوان روشی برای تمیز کردن دندان و مراقبت از آن، بسیار کارآمد است. اگر آسیب قابل توجهی به دندان‌ها وارد شده است، سیگاری هستید یا دیابت دارید، ممکن است بر اثربخشی درمان شما تأثیر بگذارند، بنابراین بهتر است قبل از هر اقدامی با دندانپزشک خود صحبت کنید.

آیا جرم‌ گیری دندان در دوران بارداری بی‌خطر است؟

طی مطالعه‌ای روی 823 زن باردار در هفته‌های 13 تا 21 حاملگی نشان داده شد که جرم ‎گیری با استفاده از بی‌حسی موضعی در صورت لزوم، اثر منفی روی جنین ندارد؛ با این حال، نرخ تولد زودرس را کاهش می‌دهد.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی