علت تغییر رنگ لمینت دندان و بررسی روش‌های پیشگیری و رفع لکه‌ها

علت تغییر رنگ لمینت دندان و بررسی روش‌های پیشگیری و رفع لکه‌ها

لمینت دندان یک فرآیند دندانپزشکی زیبایی است که برای بهبود طرح لبخند استفاده می‌شود. اگرچه طول عمر و ماندگاری لمینت بالاست، اما لکه‌دار و زرد شدن آن خوشایند نیست. لمینت‌های پرسلن، رنگ‌پذیری کمتری نسبت به لمینت‌های کامپوزیتی دارند و به‌سرعت زرد نمی‌شوند. علت تغییر رنگ لمینت دندان گسترده است، اما راه‌هایی هم برای پیشگیری یا سفیدکردن مجدد لمینت هستند. پس از بررسی علل تغییر رنگ لمینت، روش‌ها و تغییرات مهم در سبک زندگی را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا سفیدی لمینت خود را حفظ کنید.

آیا لمینت دندان به آسانی تغییر رنگ می‌دهد؟

دندان طبیعی به ‌مرور زمان زرد می‌شود زیرا مینای دندان متخلخل است؛ یعنی اجازه می‌دهد ذرات ریز از جمله رنگ‌دانه‌های غذاها، نوشیدنی‌ها و تنباکو به داخل آن نفوذ کنند و باعث تغییر رنگ شوند. با اینکه پرسلن مانند مینای دندان طبیعی به نظر می‌رسد، اما ماهیت متخلخل آن را ندارد. در واقع، پرسلن کامل غیر متخلخل است و درست مانند شیشه رنگ‌دانه‌ها از روی آن لیز می‌خورند. بنابراین، بعد از اینکه شما و دندانپزشکتان رنگ لمینت خود را انتخاب کردید و مطابق سلیقه‌تان بود، پرسلن هیچ‌وقت تغییر رنگ نمی‌دهد.

البته، آن بخش از لمینت که به دندان طبیعی شما می‌رسد ممکن است تغییر رنگ دهد. چنین اتفاقی نادر است و معمولاً وقتی می‌افتد که چندین سال از لمینت استفاده شده است، به‌خصوص اگر مقادیر زیادی از غذاهای رنگ‌دانه‌دار مصرف می‌کنید.

آیا می‌توان لمینت‌ها را سفید کرد؟

اگر بنا به هر دلیلی لمینت دندانتان لکه دارد یا تغییر رنگ داده است، ممکن است وسوسه شوید از سفیدکننده‌های خانگی استفاده کنید یا به سراغ درمان‌های حرفه‌ای بلیچینگ دندان بروید. متأسفانه، هیچ‌کدام از این راه‌ها جوابگو نیستند. بر خلاف دندان طبیعی که می‌تواند روشن‌تر شود، لمینت‌ها رنگ خود را حفظ می‌کند. به‌علاوه، همان‌طور که اشاره شد، سفیدکردن دندان طبیعی بعد از اینکه لمینت قرار داده‌اید ممکن است باعث ناهماهنگی رنگ دندان‌ها شود.

به همین جهت، لازم است بهداشت دهانی و مراقبت از لمینت‌ها را رعایت کنیم. با اینکه نمی‌توانید آن‌ها را سفید کنید، راه‌هایی هستند که می‌توانید شکل و شمایل آن‌ها را حفظ کرده یا بهبود ببخشید. همیشه خوب است با دندانپزشک خود مشورت کنید. آن‌ها ممکن است جرم‌گیری یا تعویض لمینت‌ها را توصیه کنند تا درخشندگی لمینت‌ها حفظ شود.

به طور کلی روال ترمیم تغییر رنگ لمینت دندان به این صورت است که ابتدا دندانپزشک با جرم‌گیری و پولیش تا حدودی تغییر رنگ را اصلاح می‌کند. اگر با این روش به نتیجه دلخواه نرسیدید باید لمینت‌ها تعویض شوند. پروسه تعویض و ساخت مجدد روکش‌های لمینت زمان‌بر و پرهزینه است. به همین دلیل توصیه می‌شود در انتخاب رنگ لمینت دندان خود نهایت دقت را داشته باید تا در آینده متقاضی سفیدتر شدن آن نباشید.

علت تغییر رنگ لمینت دندان چیست؟

گاهی اوقات، لمینت‌های دندان لکه‌دار به نظر می‌رسند و دلایلی جدا از مصرف مواد رنگ‌دانه دار برای این اتفاق وجود دارند:

استعمال دخانیات

سیگار، تنباکو و دیگر دخانیات از دلایل اصلی تغییر رنگ‌اند. برای جلوگیری از تیره‌شدن لمینت‌ها، باید دخانیات را ترک کنید. اگر سیگاری هستید، قبل از انجام لمینت با دندانپزشک خود مشورت کنید تا ببینید این کار برای سبک زندگی شما مناسب است یا خیر.

نوشیدن قهوه

قهوه نوشیدنی لکه اندازی است، چه برای دندان‌های اصلی و چه برای لمینت. از مصرف بالای قهوه خودداری کنید تا مانع از زردشدن لمینت‌های خود شوید. همیشه دندان‌های خود را بعد از قهوه مسواک بزنید تا از بوی بد دهان نیز جلوگیری شود.

مصرف نوشابه

مصرف بیش از حد شکر نیز باعث تغییر رنگ می‌شود. دندان‌های اصلی شما به‌طورکلی از پوسیدگی دندان در امان نیستند، بنابراین، نوشیدن مقدار زیاد نوشابه و دیگر نوشیدنی‌های گازدار باعث زردشدن دندان‌های شما می‌شوند که از طریق لمینت‌ها واضح خواهند بود.

عدم جرمگیری دندان‌ها

بعد از اینکه دندان‌های خود را لمینت کردید، دندانپزشکتان به شما توصیه می‌کند تا برای چکاپ حرفه‌ای و تمیزکردن دندان‌ها، هر 4 تا 6 ماه مراجعه کنید. ویزیت ‌نکردن و عمل‌نکردن به این توصیه منجر به مراقبت دهانی ضعیف و در نتیجه تغییر رنگ می‌شود.

مسواک نزدن مرتب

همان‌طور که برای سلامت دندان باید مسواک زد، برای سلامت لمینت‌ها نیاز باید مرتباً مسواک زد. با این کار، نه‌تنها دندان‌های اصلی سالم می‌مانند، بلکه لکه‌های سطحی لمینت نیز از بین می‌روند.

مصرف برخی دهان‌شویه‌ها

دهان‌شویه‌های اسیدی حاوی فلوراید ممکن است به سطح لمینت‌ها آسیب برساند و باید از مصرف آن‌ها خودداری شود. دهان‌شویه‌های ضد پلاک کلرهگزیدین دار ممکن است روی لمینت لکه بیندازند، اما خوشبختانه لکه را می‌توان فوراً با کمک دندانپزشک پاک کرد. همچنین، به یاد داشته باشید که دهان‌شویه‌های بدون نسخه حاوی 20 درصد الکل‌اند. برخی برندها از این هم بیشتر در ترکیب خود دارند. این نوع دهان‌شویه‌ها با ترکیب الکل و رنگ شیمیایی که دارند، می‌توانند روی لمینت‌ها لکه بیندازند.

باندینگ دندان فرایندی است که در آن، ماده‌ی رزینی (ماده‌ای پلاستیکی و بادوام) به رنگ دندان اعمال می‌شود و با نور خاصی سفت می‌شود که در نهایت ماده را به دندان پیوند می‌زند تا عیب‌های دندانی فرد برطرف شوند و لبخند او زیبا شود. اگر فرایند باندینگ به‌درستی انجام نگیرد، مواد می‌توانند بین دندان‌ها و لمینت‌ها نشت کنند و باعث تغییر رنگ شوند. چنین اتفاقی کم پیش می‌آید اما اگر به دندانپزشک باتجربه‌ای مراجعه کنید که مطمئن می‌شود باندینگ به‌درستی انجام شده است، می‌توان جلوی بروز این اتفاق را گرفت.

هم‌زمان که پیرتر می‌شویم، لثه‌هایمان تحلیل می‌روند که باعث می‌شود بیشتر دندان طبیعی بیرون بزند که در معرض لکه‌دار شدن و پوسیدگی قرار می‌گیرند. بیمارانی که از آخرین بار لمینت بسیاری از لثه‌ی خود را از دست داده‌اند، ممکن است نیاز داشته باشند اقداماتی انجام دهند تا لمینت‌ها را تعویض کنند یا دوباره جا بیندازند.

راه‌های پیشگیری از تغییر رنگ لمینت دندان

راه‌های پیشگیری از تغییر رنگ لمینت دندان

برای پیشگیری از تغییر رنگ دندان‌ها می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

اولین روش برای جلوگیری از لک‌کردن لمینت‌های خود، مسواک‌زدن و نه دندان کشیدن منظم و دائم است. این کار به پاک‌کردن ذرات غذا یا پلاک که ممکن است به دندان‌ها و لمینت‌هایتان چسبیده‌اند، کمک می‌کند. حائز اهمیت است که از مسواکی با برس نرم استفاده کنید تا به لمینت‌ها آسیبی نرسانید.

برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند باعث لک‌شدن لمینت‌های شما شوند که شامل قهوه، چای و میوه‌های تیره‌رنگ می‌شود. اگر می‌خواهید لمینت‌های خود را در بهترین شکل نگه دارید، بهتر است از مصرف این مواد پرهیز کنید.

هنگام مصرف نوشیدنی‌هایی که روی لمینت‌ها لک می‌اندازند، بهتر است از نی استفاده کنید. این کار کمک می‌کند مایع از دندان و لمینت‌ها دور بماند و دیگر لکه‌ای روی آن‌ها نیفتد.

شستن دهانتان با آب بعد از غذاخوردن می‌تواند کمک کند ذرات غذایی که ممکن است به دهان یا لمینت‌ها چسبیده‌اند، تمیز شوند. این کار خطر تغییر رنگ لمینت‌ها را پایین می‌آورد.

سیگارکشیدن باعث تغییر رنگ لمینت‌ها می‌شود. اگر می‌خواهید لمینت‌هایتان در بهترین شکل بمانند، بهتر است مصرف دخانیات را کنار بگذارید.

مهم است که از خمیردندان‌هایی استفاده کنید که برای افراد دارای لمینت طراحی شده‌اند. استفاده از خمیردندان‌های معمولی ممکن است زیادی ساینده باشند و به لمینت‌ها آسیب بزنند.

ساییدن دندان‌ها به هم موجب آسیب به لمینت‌ها می‌شود که منجر به تغییر رنگشان می‌شود. اگر دندان‌هایتان را خصوصاً شب‌ها به هم می‌سایید، مهم است که از محافظ دندان استفاده کنید تا از لمینت‌ها مراقبت کنید.

ویزیت مداوم و به‌موقع دندانپزشک برای حفظ سلامت لمینت‌ها مهم است. دندانپزشک می‌تواند هرگونه نشانه‌ی آسیب یا تغییر رنگ را تشخیص دهد و شما را برای اقدام بعدی راهنمایی کند.

دهان‌شویه کمک می‌کند جلوی لکه افتادن لمینت‌ها را بگیرید. البته لازم به ذکر است که برخی دهان‌شویه‌ها به‌جای فایده، برای لمینت‌ها ضرر دارند و بهتر است با مشورت با دندانپزشک، دهان‌شویه‌ی مناسب را تهیه کنید.

تغییر رنگ لمینت دندان چه مشکلاتی به همراه خواهد داشت؟

با توجه به علت تغییر رنگ لمینت دندان، این مشکل می‌تواند معایب زیر را به همراه داشته باشد:

  • تعویض زودهنگام ونیرها: طول عمر لمینت دندان معمولا بالای 10 الی 15 سال است. اما اگر به هر دلیل زودتر از این موعد لمینت دندان تغییر رنگ دهد فرد نیازمند به تعویض زودهنگام روکش‌های لمینت خواهد شد.
  • ایجاد مشکلات ظاهری: تغییر رنگ روکش‌های لمینت موجب لکه‌دار شدن و ایجاد ظاهر نامطلوب برای فرد خواهد شد.
  • هزینه‌بر بودن: رفع تغییر رنگ لمینت دندان معمولا سخت و هزینه‌بر است. زیرا اگر با جرمگیری به رنگ دلخواه نرسید باید ونیر‌های لمینت خود را تعویض کنید. برای تعویض باید مجددا ونیرهای لمینت در لابراتورا ساخته شوند. بنابراین هزینه اضافی و زودتر از موعدی برای حفظ زیبایی لبخند خود باید خرج کنید.

آیا می‌توان با درمان‌های خانگی تغییر رنگ لمینت دندان را برطرف کرد؟

گاهی اوقات می‌شنوید که استفاده از جوش شیرین یا مخلوط آبلیمو و نمک می‌تواند تغییر رنگ لمینت دندان را رفع و موجب سفید شدن آن شود. اگرچه روکش‌های لمینت کاملا مشابه با دندان طبیعی هستند اما چون هیچ تخلخلی ندارند نمی‌توان با درمان‌های خانگی تغییر رنگ آن‌ها را برطرف کرد. همچنین موادی مانند جوش شیرین یا آبلیمو ممکن است به روکش لمینت آسیب برساند. به همین دلیل توصیه می‌شود هیچگاه از این روش‌ها برای سفید کردن لمینت دندان استفاده نکنید.

سؤالات متداول

چرا لمینت دندان من طوسی شده است؟

استفاده بیش از اندازه از سیگار و الکل و همچنین عدم رعایت بهداشت باعث تغییر رنگ لمینت خواهد شد.

اگر سایه لمینت خیلی سفید باشد زودتر تغییر رنگ می‌دهد؟

خیر، زمان تغییر رنگ لمینت دندان به رنگ آن ارتباطی ندارد.

کدام نوع لمینت رنگ‌پذیری کمتری دارد؟

لمینت‌های از جنس پرسلن یا سرامیکی نبست به ونیرهای کامپوزیتی رنگ‌پذیری کمتری دارند.

آیا لمینت‌ها به مرور زمان تغییر رنگ می‌دهد؟

خیر به طور کلی لمینت‌ها در طی زمان رنگ خود را حفظ خواهند کرد و تغییر نمی‌کنند.

آیا جوش شیرین لمینت را سفید خواهد کرد؟

خیر استفاده از جوش شیرین یا دیگر روش‌ها مثل ژل و پودر سفید‌کننده تاثیری بر درخشندگی لمینت دندان نخواهد داشت.

آیا تغییر رنگ لمینت دندان خطرناک است؟

بله، باتوجه به علت تغییر رنگ لمینت دندان ممکن است خطراتی برای سلامت دهان و دندان به همراه داشته باشد. بدین سبب اگر زود هنگام متوجه تغییر رنگ دندان خود شدید سریعا به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

تغییر رنگ لمینت دندان از کدام قسمت آغاز خواهد شد؟

این تغییر رنگ بیشتر از لبه‌های لمینت دندان شروع می‌شود.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی