قیمت و هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

قیمت و هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

استفاده از بریس ارتودنسی که از براکت‌ها و سیم تشکیل می‌شود، یکی از درمان‌های رایج ارتودنسی است. بریس وسیله‌ای اصلاحی است که برای اصلاح اختلال‌های بایت و صاف و مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. هزینه ارتودنسی بسیار متغیر است و به عامل‌های مختلفی بستگی دارد؛ برای مطلع شدن از این عامل‌ها در ادامه با ما همراه باشید. به خاطر بسپارید که دندانپزشک باید هزینه دقیق ارتودنسی را تعیین کند. بنابراین برای آگاهی از قیمت دقیق ارتودنسی با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

چه عواملی در هزینه ارتودنسی دندان تأثیر گذارند؟

در این بخش با عامل‌هایی آشنا می‌شوید که بر هزینه ارتودنسی اثر می‌گذارند.

هزینه مشاوره اولیه

هزینه مشاوره اولیه

چه قبلاً دندان‌هایتان را ارتودنسی کرده باشید، چه اولین بارتان باشد که به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید، نخستین مرحله همواره یکسان است: باید از متخصص ارتودنسی وقت مشاوره بگیرید. هرچند اکثر متخصصان هزینه‌ای برای مشاوره دریافت نمی‌کنند، عده‌ای از متخصصان بیعانه‌ای را دریافت می‌کنند که اگر تصمیم به انجام درمان گرفتید، برای درمانتان به کار برده می‌شود. جلسه مشاوره شامل معاینه دقیق دهان، بررسی روش‌های درمان ممکن، برآورد زمان مورد انتظار ارتودنسی و اعلام هزینه مراحل مختلف درمان می‌شود؛ تمام این اطلاعات بسیار باارزش است.

پیچیدگی وضعیت دندان‌ها

پیچیدگی وضعیت دندان‌ها

هیچ دو لبخندی مانند هم نیست. یک بیمار می‌خواهد درمان ارتودنسی را برای بستن فاصله جزئی بین دندان‌ها انجام بدهد، دیگری دندان‌هایش به‌هم‌فشرده است و می‌خواهد دندان‌هایش را ردیف و مرتب کند. چون پیچیدگی بی‌نظمی دندان‌ها بر مدت زمان و دشوار بودن درمان ارتودنسی اثر می‌گذارد، وضعیت دندان‌ها عامل بسیار مهمی برای تعیین هزینه ارتودنسی است.

نوع ارتودنسی انتخابی

نوع ارتودنسی انتخابی

امروزه انواع مختلفی از ارتودنسی وجود دارند، بنابراین لازم است بدانید که هزینه هر روش ارتودنسی برای اصلاح سفارشی دندان‌هایتان چقدر است. براکت‌های فلزی قدیمی و ارتودنسی نامرئی دو نوع اصلی ارتودنسی است که در این بخش آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

  • ارتودنسی فلزی قدیمی: ارتودنسی فلزی قدیمی از براکت‌هایی تشکیل می‌شود که با سیم ثابت نگه داشته می‌شوند. طول درمان با ارتودنسی فلزی قدیمی به پیچیدگی مشکلات ارتودنسی و تلاش بیمار برای مراقبت کردن از براکت‌ها در خانه در فاصله بین دو جلسه ویزیت بستگی دارد؛ مراقبت از بریس ارتودنسی شامل تعداد دفعات مسواک زدن و دقت در نخ کشیدن می‌شود. البته دقت و پشتکارتان در رعایت توصیه‌های متخصص ارتودنسی نیز بر طول درمان و هزینه ارتودنسی اثر می‌گذارد.
  • ارتودنسی نامرئی (Invisalign): پلاک‌های پلاستیکی شفاف به صورت سفارشی و مطابق با طرح لبخند منحصربه‌‎فرد برای هر بیمار ساخته می‌شود. پلاک‌های ارتودنسی نامرئی متحرک است و می‌توانید هر چیزی دوست دارید حین درمان ارتودنسی بخورید و بنوشید؛ درحالی‌که ارتودنسی فلزی قدیمی این امکان را به شما نمی‌دهد و دور براکت‌ها و سیم‌هایش را باید با دقت بیشتری تمیز کنید. راحتی و ظرافت پلاک‌های ارتودنسی نامرئی عامل فروش مهمی برای این نوع ارتودنسی و تبدیل شدن آن به گزینه‌ای پرطرفدارتر است که البته هزینه‌اش کمی از ارتودنسی فلزی قدیمی بیشتر است.

مهارت پزشک

هزینه ارتودنسی غالباً به انجام‌دهنده درمان بستگی دارد، چرا که حق‌الزحمه ارتودنتیست‌های مختلف تفاوت‌های چشمگیری با هم دارد. حق‌الزحمه متخصص ارتودنسی تابعی از میزان تجربه و اعتبارش در جامعه ارتودنتیست‌هاست.

موقعیت جغرافیایی

هزینه یک درمان خاص غالباً به محل زندگی‌تان بستگی دارد. موقعیت جغرافیایی کلینیک یکی از عامل‌هایی است که بر هزینه درمان ارتودنسی اثر می‌گذارد.

طول درمان

چون براکت‌ها باید در طول درمان تنظیم شوند، طول درمان ارتودنسی بر هزینه نهایی‌اش اثر می‌گذارد. هر چه تعداد دفعات تنظیم براکت‌ها بیشتر باشد، هزینه ارتودنسی نیز به همان نسبت بالاتر می‌رود. درمان ارتودنسی بزرگسالان معمولاً سه تا چهار سال طول می‌کشد، اما ارتودنسی کودکان عموماً ظرف دو سال به پایان می‌رسد.

هزینه‌های جانبی

بعضی درمان‌های ارتودنسی به وسایل خاصی نیاز دارند که استفاده از آن‌ها بر هزینه کلی ارتودنسی اثر می‌گذارد. برای مثال برخی بیماران پس از اتمام دوره درمان برای اصلاح مشکلات دندانی باقی‌مانده یا حفظ نتایج به پلاک نگهدارنده (ریتینر) نیاز دارند. حتماً در ابتدای دوره درمان درباره این هزینه‌های احتمالی با متخصص ارتودنسی گفتگو کنید تا بعداً غافلگیر نشوید.

دیگر عامل‌های تأثیرگذار بر هزینه ارتودنسی

هزینه ارتودنسی بیماران مختلف متغیر است و به عامل‌های زیر بستگی دارد:

  • دقت و پشتکار بیمار در مراقبت از براکت‌ها یا پلاک ارتودنسی
  • مقدار جابه‌جایی لازم دندان‌ها

قیمت ارتودنسی دندان در کودکان

قیمت ارتودنسی دندان در کودکان

چون درمان ارتودنسی کودکان کوتاه‌تر از بزرگسالان است، ارتودنسی کودکان معمولاً کم‌هزینه‌تر است. همان‌طور که گفته شد هر چه طول درمان ارتودنسی بیشتر باشد، درمان گران‌تر می‌شود.

انواع ارتودنسی و مقایسه قیمت هرکدام

پنج نوع درمان ارتودنسی اصلی وجود دارد:

  • بریس‎‌های فلزی
  • بریس‌های سرامیکی
  • ارتودنسی نامرئی
  • ارتودنسی سه‌بعدی (چاپ سه‌بعدی)
  • بریس‌های خودتنظیم‌شونده یا ارتودنسی دیمون
  • ارتودنسی زبانی یا پشت‌دندانی

ارتودنسی زبانی گران‌ترین و ارتودنسی فلزی ارزان‌ترین نوع ارتودنسی است؛ هزینه گونه‌های دیگر بین این دو قرار می‌گیرد. البته این دامنه گاهی تحت‌تأثیر عامل‌های مختلف تغییر می‌کند.

آیا هزینه ارتودنسی تحت پوشش بیمه است؟

اکثر بیمه‌های دندانپزشکی هزینه درمان ارتودنسی بزرگسالان را نمی‌پردازند. بعضی شرکت‌های بیمه طرح تکمیلی بیمه ارتودنسی دارند که این درمان را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. اگر بیمه‌تان تمام هزینه ارتودنسی یا بخشی از آن را پوشش بدهد، احتمالاً فقط خسارت آن دسته از درمان‌های ارتودنسی را پرداخت می‌کند که انجام‌شان بنا به دلایل پزشکی ضروری است. با شرکت بیمه‌گرتان مشورت کنید تا متوجه شوید که چه مقدار از هزینه ارتودنسی را باید خودتان از جیب پرداخت کنید. اگر بیمه ندارید، باید تمام هزینه درمان را خودتان بپردازید.

کلام آخر

هزینه ارتودنسی تابعی از تمام عامل‌های فوق است. در هر حال باید مطمئن شوید که موفقیت درمان دندانپزشکی خود یا فرزندتان را برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها به خطر نمی‌اندازید. در بلندمدت وقتی خود یا فرزندتان با دندان‌هایی ردیف و مرتب به زیبایی لبخند بزنید و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید، قیمتی را برای شادی‌تان تعیین نخواهید کرد. بنابراین بهترین کار این است که برای ارتودنسی به بهترین متخصص ارتودنسی در منطقه زندگی‌تان مراجعه کنید.

پرسش‌های پرتکرار

آیا ارتودنسی درمان گرانی است؟

هزینه ارتودنسی به وضعیت دندان‌هایتان بستگی دارد. هزینه ارتودنسی در بعضی موارد چندان زیاد نیست و درمان ارتودنسی به‌طور کلی درمان بسیار مقرون‌به‌‎‌صرفه‌ای است.

آیا ارتودنسی ارزش امتحان کردن را دارد؟

هر چند ارتودنسی درمان گرانی به نظر می‌رسد، بدون شک ارزش نتایج ارتودنسی بسیار بالاتر از مبلغی است که هزینه می‌کنید. در واقع ارتودنسی به زودی به یکی از رضایت‌بخش‌ترین سرمایه‌گذاری‌هایی تبدیل می‌شود که می‌توانید برای بهبود سلامت دهان و دندان‌ها و ارتقاء اعتمادبه‌نفس‌تان انجام بدهید.

چه عامل‌هایی باعث گران‌تر شدن ارتودنسی می‌شود؟

جزئیات پیچیده براکت‌ها و تخصص ارتودنتیست حرکت کردن دندان‌ها را با سرعت مناسب ممکن می‌سازد. استفاده از مواد ارتودنسی باکیفیت‌تر نیز هزینه ارتودنسی را افزایش می‌دهد. کیفیت وسایل و تجهیزات ارتودنسی مورداستفاده تأثیر چشمگیری بر نتایج درمان خواهد داشت.

آیا می‌توانم دندان‌هایم را رایگان ارتودنسی کنم؟

اگر تحت پوشش بیمه دندانپزشکی‌ای هستید که هزینه ارتودنسی را پوشش می‌دهد، درمان ارتودنسی برایتان بسیار ارزان تمام خواهد شد.

ارزان‌ترین نوع ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی فلزی قدیمی معمولاً ارزان‌ترین روش ارتودنسی است.

قیمت ارتودنسی دو فک با تک فک چقدر فرق دارد؟

ارتودنسی دو فک به‌طور کلی گران‌تر و البته مقرون‌به‌‎صرفه‌تر از ارتودنسی تک‎فک است. مقدار دقیق قیمت ارتودنسی تک فک و دو فک باید توسط متخصص ارتودنسی و براساس نامرتب بودن دندان‌ها تعیین شود.

مقالات مرتبط

قیمت کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است؟

اگر به دنبال رفع تغییر رنگ، ترک خوردگی یا کجی دندان‌های جلویی هستید، کامپوزیت‌های دندان یکی از بهترین درمان‌های زیبایی برای بهبود ظاهر آن‌ها هستند.

آبسه دندان و لثه

آبسه دندان و لثه چیست؟

آبسه دندان و لثه، نتیجه تجمع چرک و باکتری در داخل دندان یا لثه است. آبسه معمولاً از یک عفونت باکتریایی ناشی شده و نیز

ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال چیست؟ مزایا و قیمت

پزشکان با ایمپلنت دیجیتال می‌توانند مراحل کاشت ایمپلنت را سریع‌تر و راحت‌تر از گذشته انجام بدهند. جراحی ایمپلنت دیجیتال به جراحی ایمپلنت با هدایت دیجیتال

تماس با دندانپزشکی