قیمت و هزینه کشیدن دندان چقدر است؟

قیمت و هزینه کشیدن دندان چقدر است؟

کشیدن دندان، یکی از کارهای متداولی است که در دندانپزشکی انجام می‌شود. ممکن است بخواهید که یکی از دندان‌های خود را بکشید و مایل هستید که از هزینه کشیدن دندان اطلاع پیدا کنید. اما باید بدانید هزینه کشیدن دندان برای هر فرد با توجه به شرایط ویژه او تعیین می‌شود.

قیمت کشیدن دندان

به دلیل اینکه هزینه کشیدن دندان، به عوامل مختلفی بستگی دارد، بنابراین برای هر بیمار متفاوت است و دندانپزشک آن را تعیین می‌کند که در ادامه این عوامل را بررسی می‌کنیم.

چه عواملی در هزینه کشیدن دندان تاثیر گذارند؟

عواملی که بر هزینه کشیدن دندان تاثیر می‌گذارند عبارتند از:

روش کشیدن دندان

روش کشیدن دندان

برای کشیدن دندان به طور کلی دو روش وجود دارد که با توجه به شرایط دندان فرد انتخاب می‌شود. اگر تاج دندان به اندازه‌ کافی باقی مانده باشد، دندانپزشک به روش معمول و سنتی دندان را می‌کشد. اگر دندان نهفته باشد یا تاج آن شکسته باشد، ممکن است برای کشیدن دندان نیاز به جراحی باشد. هزینه جراحی کشیدن دندان نسبت به هزینه کشیدن معمولی بیشتر است.

تجربه و مهارت دندانپزشک

تجربه و مهارت دندانپزشک

اگر کشیدن دندان شما سخت باشد، شما باید به یک جراح دندانپزشک مراجعه کنید؛ البته به دلیل متخصص بودن جراح دندانپزشک، باید هزینه بیشتری برای کشیدن دندان بپردازید. علاوه‌براین، اگر در یک منطقه دور افتاده زندگی می‌کنید، به علت دسترسی اندک به منابع و هزینه نگهداری اقلام دندانپزشکی، شما متحمل هزینه‌های اضافی می‌شوید.

نوع بی‌حسی مورد نیاز

نوع بی‌حسی مورد نیاز

نوع بی‌حسی که برای شما استفاده می‌شود بر هزینه کشیدن دندان تاثیر دارد و هزینه آن بر هزینه‌ کشیدن دندان اضافه می‌شود. البته اگر بخواهید برای بی‌حسی و کاهش اضطراب در حین عمل، از گاز اکسید نیتروژن استفاده کنید، هزینه‌ آن بیشتر از بی‌حسی موضعی است.

شرایط بیمار

شرایط بیمار

سلامت عمومی بدن و همچنین میزان سلامت دهان و دندان بیمار در هزینه کشیدن دندان موثر است. هزینه کشیدن دندان در مورد افرادی که از سلامت دهان و دندان خوبی برخوردارند، با هزینه کشیدن دندان فردی که بر روی لثه‌های خود آبسه داشته و سلامت دهان و دندان ضعیفی دارد، متفاوت است.

نوع دندان

نوع دندان

اینکه کدام دندان باید کشیده شود هم بر هزینه این عمل تاثیر دارد. به طور مثال، کشیدن دندان عقل، پر هزینه‌تر از سایر دندان‌ها است؛ به این علت که گاهی برای کشیدن دندان عقل به روش‌های پیچیده‌تری نیاز است. همچنین کشیدن دندان‌های آسیاب که در عقب دهان قرار دارند و تعداد ریشه‌های بیشتری دارند معمولا از کشیدن دندان‌های جلو هزینه‌ بیشتری دارند. زیرا کشیدن دندان‌هایی که چند ریشه دارند از کشیدن دندان‌های تک ریشه سخت‌تر است.

پوشش بیمه

پوشش بیمه

اگر تحت پوشش یک شرکت بیمه هستید، بهتر است که دندانپزشکی را انتخاب کنید که با شرکت بیمه شما قرارداد داشته باشد؛ زیرا در این صورت، شرکت بیمه بخشی از هزینه‌ها را پرداخت می‌کند. حتما از قبل، مدت زمان انتظار برای دریافت خدمات دندانپزشکی را با دندانپزشک خود چک کنید؛ بعضی از مراکز دندانپزشکی زمان‌های انتظار طولانی دارند.

محل مطب دندانپزشکی

محل مطب دندانپزشکی

هزینه‌های دندانپزشکی در شهر‌ها و حتی محله‌های یک شهر، با هم متفاوت است. محل مطب دندانپزشکی بر میزان هزینه کشیدن دندان تاثیر دارد؛ به این دلیل که، یک مطب دندانپزشکی ماهانه هزینه‌هایی مانند رهن و یا اجاره محل، مالیات، لوازم دندانپزشکی و غیره را پرداخت می‌نماید و این موارد، میزان هزینه خدمات دندانپزشکی در آن مطب را تعیین می‌کنند.

سایر عوامل موثر

اگر برای درمان شما نیاز به عکس اشعه ایکس و یا داروهای آرام‌بخش اضافی باشد، هزینه این موارد نیز بر هزینه‌های کشیدن دندان شما افزوده خواهد شد.

کلام آخر

بر اساس عوامل ذکر شده، هزینه کشیدن دندان متفاوت خواهد بود و بهتر است که قبل از اقدام برای کشیدن دندان، از یک دندانپزشک بخواهید که هزینه‌های دندانپزشکی خاص خودتان را مشخص کرده و برنامه‌ریزی کند.

سؤالات متداول

آیا هزینه کشیدن دندان، از نصب روکش کمتر است؟

بله، هزینه کشیدن دندان، کمتر از روکش دندان است.

آیا می‌توانم هزینه کشیدن دندان خود را قسطی پرداخت کنم؟

معمولا خیر.

آیا هزینه کشیدن دندان عقل، بیشتر از دندان معمولی است؟

اگر دندان عقل شما، از لثه، کامل بیرون نیامده باشد، هزینه کشیدن آن از دندان‌های دیگر بیشتر است.

آیا هزینه کشیدن دندان در همه مطب‌ها یکسان است؟

هزینه کشیدن دندان در بعضی از مطب‌ها بالاتر از بقیه است.

آیا کشیدن دندان کار صحیحی است؟

بهتر است، تا جایی که ممکن است از روش‌های ترمیم دندان کمک بگیرید تا اینکه دندان را بکشید!  یکی از دلایل آن، این است که پس از کشیدن دندان، جایگزین کردن آن با ایمپلنت و بریج دندان هزینه بیشتری خواهد داشت.

آیا کشیدن دندان کم هزینه‌تر است یا ترمیم آن؟

معمولا پر کردن معمولی دندان، نسبت به کشیدن دندان، ایمپلنت و یا دندان مصنوعی، هزینه کمتری دارد.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی