قیمت لمینت دندان و عوامل موثر بر هزینه آن

قیمت لمینت دندان و عوامل موثر بر هزینه آن

لمینت دندان باعث می‌شود تا لبخند بی‌نقصی داشته باشید. همه‌ افراد به طور مادرزادی لبخند زیبایی ندارند و حتی افرادی که لبخند زیبا و جذابی دارند هم در معرض خطراتی هستند که به دندان‌هایشان آسیب خواهند زد. لمینت اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد و با بخشیدن دندان‌هایی مرتب به شما لبخندتان را متحول خواهد کرد. اما یکی از موارد مهم، قیمت آن است. در این مقاله، هزینه‌ لمینت دندان و عوامل مؤثر بر هزینه بررسی می‌شوند. قیمت دقیق آن به شرایط دندان‌های شما بستگی دارد؛ بنابراین برای اطلاع از هزینه‌ دقیق آن باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

چه عواملی در قیمت لمینت دندان تأثیر دارند؟

قیمت لمینت دندان به عوامل متعددی، مانند: تعداد واحد لمینت، جنس لمینت و … بستگی دارد. در ادامه در این مقاله هریک از عوامل را به طور جزئی بررسی می‌کنیم تا به شما کمک کنیم که عوامل مؤثر در هزینه را بشناسید و بفهمید که چطور می‌توانید روشی مقرون به صرفه برای تغییر لبخند خود انتخاب کنید.

تعداد لمینت و هزینه‌ آن

تعداد لمینت و هزینه‌ی آن

به طور متوسط هر فرد بین 6 الی 8 لمینت برای هر دو فک پایین و بالا لازم دارد. این تعداد به وسعت لبخند شما بستگی دارد. اگر لبخندتان گسترده است و بیشتر از تعداد معمول دندان‌هایتان دیده می‌شوند، لمینت بیشتری لازم دارید. افرادی که دهان و لبخند کوچکی دارند و تعداد زیادی از دندان‌هایشان دیده نمی‌شود، تعداد کمتری لمینت لازم دارند.

جنس لمینت دندان

جنس لمینت دندان

نوع لمینتی که انتخاب می‌کنید، در هزینه بسیار مؤثر خواهد بود. گران‌ترین جنس لمینت، لمینت پرسلین است. دلیل آن هم این است که می‌توان رنگ آن را انتخاب کرد تا لبخند فرد زیبا و طبیعی باشد. همچنین پرسلین قابلیت این را دارد که به شکل و اندازه‌ دلخواه در بیاید. علاوه بر این روکش‌های پرسلین نازک هستند و درمان با آن‌ها کم‌تهاجمی‌تر است.

ارزان‌ترین جنس هم ونیر کامپوزیت است. چون نصب ونیر کامپوزیت سریع‌تر انجام می‌شود، ارزان‌تر از پرسلین است. قیمت لمینت پرسلین حدوداً دو برابر ونیر کامپوزیت است. لمینت سرامیکی بین دو مورد قرار دارد. مزیت سرامیک این است که بهترین امتیازها را باهم دارد، یعنی هم مقاوم است و هم مقرون به صرفه.

تجربه‌ دندانپزشک

تجربه‌ دندانپزشک

دندانپزشکی که تازه‌کار باشد، احتمالاً خیلی ارزان‌تر از دندانپزشکی با چندین دهه تجربه کار خواهد کرد. شما برای زمانی که دندانپزشک صرف درمان شما می‌کند هزینه نخواهید کرد، بلکه باید هزینه‌ زمانی که صرف کرده تا به اینجا برسد و خدمات خوبی به شما ارائه کند را بپردازید.

موقعیت جغرافیایی کلینیک

موقعیت جغرافیایی یعنی شهر یا منطقه‌ای که برای درمان مراجعه می‌کنید. بسیاری از شهرها درمان‌های دندان‌پزشکی با کیفیت مشابهی ارائه می‌دهند، اما ممکن است قیمت این خدمات در یک شهر بسیار ارزان‌تر از دیگری باشد. در واقع، این تفاوت قیمت خدمات درمانی، نه فقط لمینت دندان، در یک کشور باعث شده که پدیده‌ای به نام گردشگری پزشکی بوجود بیاید. خلاصه شهرهای مختلف و مناطق مختلف یک شهر ممکن است قیمت‌های متفاوتی داشته باشند.

خدمات اضافی و هزینه‌ لمینت

لمینت دندان می‌تواند دندان را بازسازی کند و هم ظاهر و هم کارکرد آن را بازگرداند. اما به ندرت همه‌ این موارد را خود این درمان به همراه خواهد داشت. معمولاً باید قبل از لمینت دندان، کارهایی انجام داد. این کارها معمولاً قبل از لمینت دندان انجام می‌شوند تا دندان شکل مناسبی پیدا کند. همانند خود درمان لمینت، این اقدامات نیز ممکن است بازسازی یا زیبایی باشند.

اقدامات بازسازی و ترمیمی قبل از لمینت باعث می‌شوند که دندان‌هایی سالم برای نصب لمینت داشته باشید. این موارد عبارتند از:

  • معاینه و جرمگیری
  • درمان هرگونه مشکل جینجیوایتیس یا پریودنتایتیس، یعنی عفونت و التهاب لثه که باعث ضعیف شدن دندان خواهد شد.
  • عصب کشی
  • گاهی اوقات درمان‌های ارتودنسی، مانند اینویزیلاین برای جابجایی دندان‌ها استفاده خواهد شد.

رایج‌ترین درمان زیبایی که قبل از لمینت دندان انجام می‌شود سفید کردن دندان است. دلیل این امر این است که لمینت را نمی‌توان با مواد سفید کننده دندان سفید کرد؛ همان رنگی که در ابتدا انتخاب می‌شود باقی خواهد ماند. معنای آن این است که اگر لمینت همرنگ دندان‌هایتان انتخاب کنید و سپس دندان‌هایتان را سفید کنید، لمینت زردتر یا کدرتر از دندان‌هایتان خواهد شد.

همیشه بهتر است قبل از لمینت دندان، دندان‌هایتان را به رنگ دلخواهتان در بیاورید تا لمینت با آن هماهنگ باشد. سپس از آنجایی که دندان‌هایتان به مرور زمان مجدداً تغییر رنگ پیدا می‌کنند، می‌توانید دندان‌هایتان را دوباره سفید کنید تا همرنگ لمینت دندانتان شود.

همچنین ممکن است جراحی‌های زیبایی مانند تغییر شکل لثه را قبل از لمینت انجام دهید. این امر کمک می‌کند تا ظاهر نهایی دندان بعد از اتمام درمان، کامل و بهتر شود.

ترمیم و عوض کردن لمینت دندان

هزینه‌ این مورد به نوع لمینت بستگی دارد. بهترین لمینت دندان، پرسلین است. علاوه بر زیبایی، دوام یکی از بزرگترین مزایای استفاده از لمینت پرسلین به جای لمینت کامپوزیتی است. پرسلین بسیار مقاوم‌تر از رزین است و در صورت مراقبت درست می‌تواند ده‌ها سال ماندگاری داشته باشد ولی لمینت کامپوزیتی باید هر 2 الی 5 سال تعویض شود. پس می‌توان گفت که شما برای نصب لمینت پرسلین هزینه‌ بیشتری می‌پردازید، اما ماندگاری آن نیز دو برابر سایر گزینه‌ها خواهد بود. در نتیجه، اگر لمینت باکیفیتی داشته باشید، هزینه‌ کلی ترمیم و تعویض بسیار کمتر از موارد بی‌کیفیت خواهد بود.

یکی از بهترین راه‌های کاهش هزینه‌ دندانپزشکی این است که بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. با این کار نه تنها عمر لمینت پرسلین را افزایش می‌دهید، بلکه احتمال نیاز به لمینت بیشتر در آینده را نیز کاهش خواهید داد. حتی در صورت رعایت کامل بهداشت دهان و دندان نیز نهایتاً باید لمینت دندان را ترمیم یا تعویض کنید.

کلام آخر

صرف کردن هزینه برای لمینت ارزشمند است، چون باعث می‌شود احساس و ظاهر خوبی داشته باشید. علاوه‌براین، آن‌ها بسته به نوعی که انتخاب می‌کنید، تا چندین دهه ماندگاری دارند. هر کلینیکی برای محاسبه‌ قیمت لمینت روش و سیستم خاصی دارد و به شرایط دندان‌های شما بستگی دارد. شما می‌توانید متناسب با توان مالی خود و نیازهایی که دارید، بهترین کلینیک را انتخاب کنید. همیشه انتخاب کلینیک‌هایی که هزینه‌ متوسطی برای لمینت می‌گیرند، مناسب‌تر و مطمئن‌تر هستند.

سؤالات متداول

آیا بیمه‌ من هزینه‌ لمینت دندان را پوشش می‌دهد؟

شرکت‌های بیمه ممکن است هزینه‌ لمینت را بپردازند، اما این مورد بسته به وضعیت شما متفاوت خواهد بود. احتمالاً در صورتی که لمینت ضرورت پزشکی داشته باشد تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت. احتمال اینکه بیمه‌ها درمان‌های زیبایی را پوشش دهند، کم خواهد بود. برای مثال، بیمه ترمیم دندان لب‌پر شده یا شکسته را پوشش می‌دهد اما دندان سالمی که لک شده را نه. اگر می‌خواهید هزینه‌ لمینت را بیمه بپردازد، با شرکت بیمه‌ خود تماس بگیرید. آن‌ها اطلاعات کامل‌تری در اختیار شما قرار خواهند داد.

ارزان‌ترین لمینت کدام است؟

ارزان‌ترین لمینت احتمالاً لمینت کامپوزیتی است.

آیا لمینت دندان ارزش هزینه کردن را دارد؟

لمینت روش خوبی برای زیباتر شدن لبخند است، مخصوصاً اگر دندان‌هایتان شکسته، بدشکل و بدرنگ باشند و سفید نشوند. یکی از مزایای لمینت این است که تنها در دو جلسه انجام می‌شود. در نتیجه ارزش هزینه کردن دارد.

آیا لمینت ارزان‌تر از باندینگ است؟

باندینگ دندان معمولاً ارزان‌تر از لمینت است. با این حال باید توجه داشته باشید که این درمان در برابر لک شدن مقاوم نیست؛ در نتیجه برای اینکه دندان‌هایتان سفید بمانند درمان‌های زیبایی دیگری لازم خواهد بود. همچنین باندینگ را باید بیشتر از لمینت تعویض کرد.

کدام گران‌تر است، لمینت یا روکش دندان؟

روکش دندان گران‌تر از لمینت است.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی