مراقبت از لمینت دندان | مراقبت بلافاصله بعد از نصب و در دراز مدت

مراقبت از لمینت دندان مراقبت بلافاصله بعد از نصب و در دراز مدت

لمینت و ونیر دندان از نظر ظاهری شباهت بسیاری به دندان طبیعی دارد. به‌علاوه لمینت و ونیر رنگ سفید مرواریدی طبیعی‌شان را در گذر زمان حفظ می‌کنند. مراقبت از لمینت دندان به عنوان نوعی درمان زیبایی آسان است، اما ترمیم لمینت، به‌خصوص لمینت پرسلنی (سرامیکی) دشوار است. اگر از لمینت سرامیکی به خوبی مراقبت کنید، عمر لمینت 10 تا 20 سال خواهد بود. اصول مراقبت از دندان لمینت شده نیز مانند دندان طبیعی است. دندان لمینت شده را باید هر روز مسواک بزنید؛ استفاده از نخ دندان و دهان‌شویه نیز برای نگهداری از لمینت دندان توصیه می‌شود. خوردن بعضی غذاها و داشتن عادت‌های خاص ساییدگی لمینت دندان را افزایش می‌دهد. نوشیدنی‌های قندی و خوراکی‌های ترش و اسیدی به لمینت دندان آسیب می‌زنند. سیگار‌کشیدن نیز لکه‌های ناخوشایندی را روی دندان لمینت شده و طبیعی ایجاد می‌کند. نوشیدن چای و قهوه نیز لک شدن دندان‌ها را به دنبال دارد. کوتاهی در رعایت اصول اولیه و روزمره مراقبت از لمینت باعث می‌شود دندان لمینت شده نیز دقیقاً مانند دندان طبیعی به تدریج لک شود و تغییر رنگ بدهد.

چگونه از لمینت موقت مراقبت کنیم؟

چگونه از لمینت موقت مراقبت کنیم؟

لمینت موقت قبل از چسباندن لمینت دائمی روی دندان‌های‌تان گذاشته می‌شود. لمینت موقت تا زمان ساخته شدن لمینت دائم در لابراتوار و تحویل دادنش به مطب دندان‌پزشک روی دندان‌ها باقی می‌ماند، این مدت معمولاً یک تا دو هفته است. حداقل تا دو ساعت پس از چسباندن ونیر موقت یا تا زمانی که اثر بی‌حسی کاملاً از بین برود و بتوانید عضله‌های صورت‌تان را حرکت بدهید، نباید هیچ چیزی بخورید یا بنوشید. چون لمینت موقت با سیمان دندانپزشکی مخصوصی روی دندان چسبانده می‌شود که به راحتی جدا می‌شود، توصیه می‌کنیم غذاهای بسیار سفت یا چسبناک، مانند آب‌نبات، چیپس، آجیل، گوشت سفت، سبزی و میوه با پوست سفت، تافی یا دسرهای کاراملی را با دندان لمینت شده نجوید.

لازم است دندان‌ها را مانند همیشه اما با دقت مسواک بزنید و نخ بکشید. مسواک را محکم روی دندان لمینت شده نکشید و هنگام نخ کشیدن مراقب باشید. اگر بیش از یک لمینت موقت دارید، توصیه می‌کنیم برای نخ کشیدن بین دندان‌ها از فلاس تریدر استفاده کنید.

مراقبت از لمینت دائمی، بلافاصله پس از نصب

پس از چسباندن لمینت دائمی متوجه می‌شوید که دندان‌های‌تان کمی به خوراکی‌های بسیار داغ یا سرد حساس شده است. این حساسیت کاملاً عادی است و ظرف چند روز برطرف می‌شود. برای کمک به رفع حساسیت دندان یا درد یا ناراحتی پس از درمان می‌توانید هر سه تا چهار ساعت یک‌بار ایبوپروفن یا تایلنول مصرف کنید.

بلافاصله پس از لمینت دندان باید از خمیردندان ضدحساسیت استفاده کنید و آب ولرم بنوشید. فکر خوبی است که غذاهای سفت، ترد و سختی مانند آجیل، چیپس و استیک میل نکنید. ضروری است که مسواک زدن منظم و نخ کشیدن بین دندان‌ها را پس از رسیدن به خانه از سر بگیرید.

اگر لثه‌های‌تان دردناک است یا خون‌ریزی دارد، توصیه می‌کنیم یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و دهان‌تان را با این محلول شستشو بدهید. شستشو با آب نمک درد و التهاب لثه را کاهش می‌دهد. ممکن است آب دهان‌تان زیادتر از حد معمول شود و گفتارتان کمی دچار مشکل شود. این عوارض ظرف چند روز و پس از عادت کردن دهان به لمینت دندان‌ها برطرف می‌شود. اگر دندان‌ها یا لثه‌های‌تان پس از گذشت چند روز تا یک هفته همچنان دردناک بود، برای مشورت و گرفتن وقت ویزیت جهت بررسی تکمیلی با دندان‌پزشک معالج‌تان تماس بگیرید.

رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان‌ها

اگر می‌خواهید لمینت دندان‌ها سال‌های سال درخشان و بدون‌نقص بماند، بهترین کار این است که در رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها کوشا باشید. جدی گرفتن بهداشت نه تنها عمر لمینت دندان را افزایش می‌دهد، بلکه به سالم ماندن دهان‌تان نیز کمک می‌کند. درست است که لمینت سرامیکی دچار پوسیدگی نمی‌شود، اما لمینت همچنان بخشی از دندانی است که در معرض خطر پوسیدگی قرار دارد.

مسواک زدن منظم

مسواک زدن منظم

مراقبت از لمینت دندان مستلزم رعایت بهداشت به روشی مناسب و ملایم است. برای آن‌که دندان لمینت‌شده را به درستی مسواک بزنید، توصیه‌های زیر را رعایت کنید:

  • دندان‌ها را باید دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار نخ بکشید تا لمینت دندان در بهترین شکلش باقی بماند. بهترین کار این است که پس از صرف هر وعده غذایی مسواک بزنید، البته دو بار مسواک زدن در روز هم خوب است.
  • اگر دندان‌های‌تان لمینت سرامیکی دارد، حتماً از مسواک نرم استفاده کنید. مسواک سخت به پولیش روی لمینت دندان آسیب می‌زند. دقت کنید که امتداد خط لثه، یعنی محل تلاقی لمینت با دندان طبیعی را مسواک بزنید. چون این ناحیه مستعد جمع شدن پلاک است، حتماً آن را با دقت تمیز کنید.

از خمیر دندان مناسب استفاده کنید.

از خمیر دندان مناسب استفاده کنید.

ازآن‌جا که سطح لمینت بسیار حساس است، برای افزایش ماندگاری لمینت باید به دقت مراقبش باشید. از خمیردندان‌های با قدرت سایندگی شدید استفاده نکنید، چون این نوع خمیردندان‌ها به لمینت آسیب می‌زنند. به‌خصوص از استفاده از خمیردندان زغالی یا خمیردندان حاوی مقدار زیاد بی‌کربنات (جوش شیرین) پرهیز کنید، چرا که چنین خمیردندان‌هایی لمینت را لک می‌کنند و خراش می‌دهند. این دسته از خمیردندان‌ها لمینت دندان را به سرعت خشک می‌کنند و لمینت در نهایت بدرنگ و کدر می‌شود. در عوض دندان‌پزشکان استفاده از خمیردندان ژله‌ای و غیر ساینده را توصیه می‌کنند. خمیردندان‌های ژله‌ای را می‌توانید از نزدیک‌ترین فروشگاه محل زندگی‌تان تهیه کنید. قبل از استفاده از خمیردندان جدید با دندان‌پزشک مشورت کنید.

همچنین فکر خوبی است که از دندان‌پزشک بخواهید خمیردندان خوبی را برای مسواک زدن دندان‌های لمینت شده توصیه کند.

بین دندان‌ها را به طور منظم نخ بکشید.

بین دندان‌ها را به طور منظم نخ بکشید

پلاک عاشق پنهان شدن در نقاطی است که پرزهای مسواک به آن‌جا دسترسی ندارد؛ فرقی نمی‌کند که دندان‌تان ساختار طبیعی داشته باشد یا لمینت شده باشد، در هر حال دندان از حمله پلاک در امان نیست. به همین دلیل لازم است بین دندان‌ها را یک بار در روز نخ بکشید تا پلاک دندانی مخفی‌شده بین دندان‌ها و امتداد خط لثه پاک شود. نخ کشیدن از پوسیدگی بین‌دندانی جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر نخ کشیدن دندان‌ها را پشت گوش نیندازید، در ویزیت بعدی دندان‌پزشکی از شنیدن خبر ناخوشایند پوسیدگی بین دندان‌ها نجات پیدا می‌کنید.

هنگام نخ کشیدن مراقب باشید و از اعمال نیروی شدید یا حرکات اره‌ای (جلو و عقب) خودداری کنید، چون احتمال جدا شدن یا آسیب دیدن لمینت دندان در اثر چنین حرکاتی وجود دارد. برای نخ کشیدن دندان‌ها وقت بگذارید و کارتان را با دقت و حوصله به طور کامل انجام بدهید؛ نخ را به‌هیچ‌وجه با فشار شدید نکشید.

دندان‌ها را حداقل یک بار در روز نخ بکشید تا ذرات گیر افتاده بین دندان‌ها خارج شود و از سلامت دندان‌ها، لمینت‌ها و لثه‌ها محافظت کنید.

از دهان‌شویه استفاده کنید.

از دهان‌شویه استفاده کنید

اگر دندان‌تان لمینت شده است، توصیه می‌کنیم از دهان‌شویه فلورایددار برای تقویت مینای باقی‌مانده دندان استفاده کنید. شستشو با دهان‌شویه پلاک یا ذرات غذای باقی‌مانده‌ای را از دهان خارج می‌کند که ممکن است پس از مسواک زدن و نخ کشیدن در دهان مانده باشند.

از دهان‌شویه بدون الکل استفاده کنید، چون تماس مداوم با الکل، عامل پیوندی‌ نگهدارنده لمینت را نرم می‌کند. اگرچه این فرایند نرم شدن باعث نمی‌شود که لمینت ناگهان از دندان جدا شود، اما لمینت دندان را در برابر لک شدن و ساییدگی آسیب‌پذیرتر می‌کند.

لازم است بدانید که بعضی برندها خمیردندان‌های مخصوصی را برای دندان لمینت شده تولید می‌کنند. برای تهیه خمیردندان مناسب با دندان‌پزشک معالج‌تان مشورت کنید.

به تغذیه‌تان توجه کنید

تکه‌تکه کردن غذا عملکرد اصلی دندان‌هاست. اگرچه لمینت نوعی درمان زیبایی دندان‌پزشکی است، اما دندان لمینت شده باید به اندازه کافی برای انجام دادن وظیفه اصلی دندان‌های طبیعی محکم باشد. اگر اصرار به خوردن، جویدن و نوشیدن انواع خاصی از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها داشته باشید، دندان لمینت شده نیز مانند دندان طبیعی لک می‌شود یا می‌شکند. عادت‌های تغذیه‌ای مهمی را در این بخش برای‌تان توضیح می‌دهیم که کمک مؤثری به مراقبت از دندان‌های طبیعی و لمینت شده می‌کنند.

خوراکی‌های سفت یا چسبناک نخورید.

خوراکی‌های سفت یا چسبناک نخورید

یکی از اولین کارهایی که پس از لمینت دندان باید انجام بدهید، این است که از خوردن غذاهایی که برای دندان‌های سالم بیش از حد سفت یا محکم است، پرهیز کنید. با رعایت این پرهیز از وارد شدن آسیب‌های جدی، مانند لب‌پر شدن، شکستن یا ترک خوردن، به لمینت دندان جلوگیری می‌کنید. خوراکی‌های ممنوعه برای لمینت دندان شامل یخ، میوه و سبزی خام، گوشت سفت، آب‌نبات و … می‌شود.

جویدن غذاهای سفت یا چسبناک در نهایت به شل شدن لمینت، شکستن ونیر یا مشکلات زیبایی دیگر منجر می‌شود. به‌علاوه لثه‌های اطراف فشار شدیدی را هنگام جویدن غذاهای سفت تحمل می‌کنند و تحریک می‌شوند. ضمناً چنین غذاهایی وارد فضای بین دندان لمینت‌شده می‌شوند و زمینه‌ساز تجمع پلاک و پوسیدگی دندان می‌گردند. تحلیل یا عقب رفتن لثه عارضه دیگری است که مشکلاتی را برای لمینت ایجاد می‌کند.

از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های لکه‌کننده دندان و لمینت پرهیز کنید.

از مصرف غذاها و نوشیدنی_های لکه_کننده دندان و لمینت پرهیز کنید

غذاها و نوشیدنی‌های لک‌کننده به اندازه غذاهای سفت و محکم برای لمینت مضراند. نوشابه کربنات‌دار لکه‌های ناخوشایندی را روی دندان‌های طبیعی و لمینت شده ایجاد می‌کند؛ لکه‌هایی که گاهی پاک کردن‌شان واقعاً سخت است. چای و قهوه سیاه نیز به دلیل ایجاد لکه‌های مقاوم به لمینت دندان آسیب می‌زنند. زیاده‌روی در نوشیدن چای و قهوه تغییر رنگ ملایم تا شدید لمینت را به دنبال دارد. بلوبری، چغندر قند و مرکبات خوراکی‌های دیگری هستند که باعث لک شدن لمینت می‌شوند.

مصرف شیرینی‌جات را کاهش دهید.

مصرف شیرینی‌جات را کاهش دهید

پلاک دندانی عاشق مواد قندی است و از قند برای تولید اسید عامل پوسیدگی دندان استفاده می‌کند. جمع شدن پلاک را روی دندان‌ها پس از خوردن خوراکی‌های قندی کاملاً احساس می‌کنید.

برچسب مواد غذایی را در فروشگاه بررسی کنید، چون بسیاری از غذاهایی که فکر می‌کنیم «سالم» هستند، برای دندان‌ها مضراند. برای مثال طعم‌دهنده‌های ماست حاوی مقدار زیادی قند هستند. به همین ترتیب میزان قند نوشابه‌های ورزشی غالباً بیشتر از مقداری است که عامه مردم تصور می‌کنند. کاهش مصرف غذاها و نوشیدنی‌های قندی پیشگیری از مشکلات دهان و دندان را ساده‌تر می‌کند.

به عادت‌ها و سبک زندگی‌تان توجه کنید

مقاومت لمینت دندان در برابر تغییر رنگ و لک شدن بیشتر از دندان طبیعی است. بااین‌حال اگر به خوبی از لمینت مراقبت نکنید، لمینت نیز تغییر رنگ می‌دهد و لک می‌شود. بعضی عادت‌ها و رفتارهایی که زمینه‌ساز تغییر رنگ دندان‌های طبیعی می‌شود، باعث لک شدن لمینت نیز می‌شود. بنابراین بهترین کار این است که چنین عادت‌های مضری را شناسایی و آن‌ها را ترک کنید.

سیگار را ترک کنید.

سیگار را ترک کنید

حتماً می‌دانید که استعمال دخانیات به طور کلی برای سلامتی مضر است، اما لازم است بدانید که مصرف دخانیات برای سلامت دهان و دندان‌ها بسیار بد است. سیگار و محصولات دخانی دیگر علاوه بر خطرهای فراوانی که برای سلامتی دارند، با ایجاد لکه‌های زردرنگ به دندان‌های طبیعی و لمینت نیز آسیب می‌زنند. سیگار کشیدن فرایند پاک شدن رنگ را تسریع می‌کند و در نتیجه لمینت دندان زودتر از حد معمول کدر می‌شود.

ترک سیگار اثر معجزه‌آسایی بر افزایش طول عمر لمینت دارد و به درخشان ماندن لمینت برای مدتی طولانی‌تر کمک می‌کند. روش‌های گوناگونی برای ترک سیگار وجود دارد که از آن جمله می‌توان به درمان جایگزینی نیکوتین (آدامس و چسب نیکوتین)، تکنیک‌های مدیتیشن یا رفتار درمانی اشاره کرد. پس از ترک سیگار از مزایای گوناگونی برخوردار می‌شوید که یکی از آن‌ها درخشان‌تر و تمیزتر ماندن لمینت دندان است.

دندان قروچه نکنید.

دندان قروچه نکنید

دندان قروچه یا براکسیسم به عادت روی هم ساییدن و فشار دادن دندان‌ها هنگام خواب اشاره دارد. دندان قروچه فشار شدیدی را به لمینت وارد می‌کند و به آن آسیب می‌زند. به‌علاوه دندان قروچه برای دندان‌ها و مفصل‌های فک نیز مضر است. بنابراین اگر فکر می‌کنید دندان قروچه می‌کنید، در اولین فرصت به دندان‌پزشک مراجعه کنید. دندان‌پزشک نایت گارد یا محافظ شبانه را پس از قالب‌گیری از دندان‌ها به‌طور سفارشی برای‌تان تهیه می‌کند؛ به محافظ شبانه گارد اکلوزال نیز گفته می‌شود. اگر نایت گارد را شب‌ها در دهان بگذارید، هنگامی‌که خواب هستید، نایت گارد از دندان‌های طبیعی و لمینت‌های جدید در برابر دندان قروچه محافظت می‌کند.

از محافظ دهان استفاده کنید.

از محافظ دهان استفاده کنید

پس از لمینت دندان باید اقدامات مناسبی را برای محافظت از لمینت و لبخند درخشان‌تان انجام بدهید. برای مراقبت از لمینت دندان باید هنگام ورزش از محافظ دهانی استفاده کنید. محافظ از دندان‌های طبیعی و لمینت شده هنگام تصادف یا آسیب‌‌هایی که حین حرکات نیرومند و شدید رخ می‌دهد، مراقبت می‌کند. به همین دلیل است که ورزشکاران از محافظ دهانی استفاده می‌کنند تا محافظ از دندان‌های‌شان در برابر آسیب‌های ناگهانی مراقبت کند. می‌توانید از دندان‌پزشک زیبایی بخواهید که محافظ دهانی مناسب را برای‌تان تهیه کند.

استفاده از محافظ دهانی به‌خصوص در صورتی که عادت به دندان قروچه دارید، توصیه می‌شود. دندان قروچه هنگام خواب نیروی شدیدی را به دندان‌ها وارد می‌کند. دندان قروچه احتمال شکستن و نامنظم شدن دندان‌ها را افزایش می‌دهد و آن‌ها را مستعد آسیب‌دیدگی و بیماری‌های دیگر می‌کند.

از دندان‌ها به‌جای ابزار استفاده نکنید.

از دندان‌ها به‌جای ابزار استفاده نکنید

به‌هیچ‌وجه از دندان‌ها به‌جای ابزار استفاده نکنید. برای مثال اگر سعی کنید در بطری را با دندان باز کنید یا با دندان آجیل بشکنید، ممکن است تصادفاً به لمینت دندان آسیب بزنید. وسایل بهتری برای انجام دادن این کارها وجود دارد.

استفاده از دندان به‌جای ابزار فشار شدیدی را به آن‌ها وارد می‌کند و خطر لب‌پر شدن یا ترک خوردن دندان‌های طبیعی یا لمینت شده را افزایش می‌دهد. لازم است بدانید که لمینت دندان آسیب‌ناپذیر نیست و باید از آن مراقبت کنید تا سلامت بهینه دهان و دندان‌ها حفظ شود و طول عمر ترمیم‌های دندانی بیشتر شود.

ویزیت‌های دوره‌ای دندانپزشکی را فراموش نکنید.

ویزیت‌های دوره‌ای دندانپزشکی را فراموش نکنید

توصیه می‌کنیم جرم‌گیری حرفه‌ای و معاینه دندان‌ها را هر شش ماه یک‌بار برای حفظ سلامت دهان و دندان‌ها انجام بدهید. دندان‌پزشک پلاک و جرم چسبیده به دندان‌ها را در عمل جرم‌گیری با ملایمت از روی دندان‌ها پاک می‌کند.

به‌علاوه دندان‌پزشک وضعیت لمینت‌های سرامیکی را حین جرم‌گیری به دقت بررسی می‌کند تا با تشخیص زودهنگام مشکلات احتمالی و درمان سریع‌شان پیش از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ‌تر از دندان‌ها و لمینت‌ها محافظت کند. همچنین دندان‌پزشک لمینت را با وسیله مخصوصی پالیش می‌زند تا درخشندگی مرواریدگون لمینت‌ها حفظ شود.

سخن پایانی

به خاطر بسپارید که رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها و ویزیت‌های دوره‌ای دندان‌پزشکی برای موفقیت بلندمدت لمینت و حفظ ظاهر لمینت‌ها ضروری است. از مصرف عامل‌های لک‌کننده لمینت پرهیز کنید، از لمینت‌ها در برابر آسیب‌دیدگی محافظت کنید، به‌طور منظم به دندان‌پزشک مراجعه کنید و مشکلاتی مانند خشکی دهان را برطرف کنید. با انجام این اقدامات ساده می‌توانید از حفظ زیبایی و عملکرد لمینت و ونیر برای مدتی طولانی مطمئن باشید.

اگر نگرانی یا پرسش خاصی درباره مراقبت از لمینت و ونیر دارید، بهترین کار این است که برای برخورداری از راهنمایی و توصیه‌های متناسب با شرایط فردی‌تان با دندان‌پزشک مشورت کنید.

پرسش‌های پرتکرار

دهان‌شویه برای لمینت دندان خوب است؟

شستشو با دهان‌شویه بدون الکل برای کل دهان خوب است و باکتری‌ها را از دور لمینت‌های سرامیکی پاک می‌کند. لازم است بدانید که دهان‌شویه حاوی الکل به لمینت دندان آسیب می‌زند.

چه خمیردندانی برای دندان لمینت‌شده مناسب است؟

از خمیردندان غیر ساینده استفاده کنید. همچنین خمیردندان‌های مخصوصی برای لمینت دندان تولید می‌شود. برای انتخاب خمیردندان مناسب با دندان‌پزشک مشورت کنید.

نگهداری از لمینت دندان سخت است؟

لمینت دندان به ندرت به مراقبت‌هایی فراتر از رعایت بهداشت پایه دهان و دندان نیاز پیدا می‌کند.

لمینت دندان هر چند وقت یک‌بار باید توسط دندانپزشک جرم‌گیری شود؟

دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل سالی دو بار برای معاینه و جرم‌گیری دندان‌های لمینت‌شده به دندان‌پزشک مراجعه کنید. وضعیت لمینت‌ها ارتباط تنگاتنگی با رعایت بهداشت دهان و دندان و عادت‌های سبک زندگی دارد.

لمینت به پولیش نیاز دارد؟

لمینت دندان باید هر چند وقت یک‌بار توسط دندان‌پزشک زیبایی پولیش شود. اکثر دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند که دندان‌های لمینت شده را هر سه یا چهار ماه یک‌بار پولیش کنید.

برای مسواک زدن لمینت و ونیر باید از مسواک خاصی استفاده کنم؟

لمینت و ونیر را با مسواک نرم تمیز کنید. مسواک سخت به لمینت آسیب می‌زند و آن را بدرنگ می‌کند.

مقالات مرتبط

بهترین متخصص عصب کشی در شرق تهران

بهترین متخصص عصب کشی در شرق تهران

متخصص عصب کشی، یک متخصص دندانپزشکی است که بر روی مشکلات پیچیده دندان تمرکز دارد که عمدتاً بر پالپ دندان تأثیر می‌گذارد. متخصصان دندانپزشکی، اعصاب،

تماس با دندانپزشکی