تراشیدن دندان برای لمینت | عوارض، مقدار و نحوه تراش + فیلم

تراشیدن دندان برای لمینت

افرادی که متقاضی لمینت دندان هستند، حتماً درباره تراشیدن دندان برای لمینت مطالبی شنیده‌اند. لمینت دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی برای بهبود رنگ، شکل، اندازه، ترک و عیوب زیبایی دندان‌های طبیعی است. تراشیدن دندان برای لمینت هم بخشی از فرآیند این کار است. اما آنقدر که به نظر می‌رسد وحشتناک نیست. شما قرار نیست بخش قابل‌توجی از مینای دندان سالم خود را از دست دهید. اما برای نصب روکش‌های لمینت باید مقداری از دندان تراشیده شود تا جای کافی برای نصب لمینت ایجاد شود. البته میزان نیاز به تراشیدن بسته به شرایط هر فردی متفاوت است. با وجود این‌که تراش مختصری انجام می‌شود، اما این کار آسیب‌رسان نیست و اگر تحت نظر دندانپزشک ماهر انجام شود، بدون هیچ آسیب و خطری دندان‌ها زیباتر خواهند شد.

میزان تراش دندان برای لمینت

میزان تراش دندان برای لمینت

شرایط هر بیمار با دیگری متفاوت است، اما یک دندانپزشک زیبایی باتجربه معمولاً بیش از 0.5 میلی‌‌متر (در حدود ضخامت یک ناخن) از هر دندان را نمی‌تراشد. به طور معمول میزان تراشیدن برای لمینت سرامیکی کمی بیشتر (حداکثر 0.5 میلی‌متر) از لمینت‌های کامپوزیتی (حداکثر 0.2 میلی‌متر) دندان است.

در نظر داشته باشید که فرآیند تراشیدن دندان برای لمینت برگشت‌پذیر نیست و شما باید مادام‌العمر روکش‌های زیبایی لمینت را روی دندان‌ها داشته باشید.

میزان تراشیدن دندان برای لمینت در چه کسانی بیشتر است؟

تراشیدن دندان قبل از لمینت در موارد زیر بیشتر است:

 • ساختار دندان بیمار به گونه‌ای است که نیاز به برداشتن بیشتری دارد، مانند شکستگی یا ترک.
 • بیمار اوربایت قابل‌توجهی دارد و می‌خواهد با لمینت دندان به جای ارتودنسی این مشکل را برطرف کند. در این صورت، دندانپزشک قسمتی از دندان‌های قدامی و همچنین دندان‌های خلفی را تراشیده تا فضایی کافی برای نصب لمینت ایجاد کند.

هدف از تراشیدن دندان برای لمینت

هدف از تراشیدن دندان برای لمینت

دندانپزشک برای نصب لمینت باید مقداری از دندان‌ها را تراش دهد تا اطمینان حاصل شود که روکش به طور یکپارچه با دندان‌های مجاور ترکیب می‌شود. بدون تراشیدن دندان، روکش ممکن است برآمده شده و ظاهری غیرطبیعی یا نامتقارن ایجاد کند. در ادامه بیشتر درباره اهداف تراشیدن دندان برای لمینت توضیح می‌دهیم:

ممکن است یک ناصافی کوچک روی دندان چیز مهمی به نظر نرسد، اما برای نصب لمینت باید لبه دندان‌ها یکنواخت‌تر شده تا زیبایی طرح لبخند را بیشتر کنند.

فردی که متقاضی لمینت است ممکن است فک کوچک یا دندان‌های بزرگ داشته باشد. همچنین ممکن است دندان‌ها بسیار به هم نزدیک باشد. این موارد می‌توانند مشکلات متعددی از جمله درد در فک، نامرتبی و کج شدن دندان‌ها را ایجاد کنند. برای نصب لمینت دندان باید مقداری از مینا تراشیده شود تا دندان‌ها کاملاً مرتب شده و برای نصب لمینت آماده شوند.

دندانپزشک باید قبل از نصب لمینت دندان‌ها را کمی بتراشد تا فضای کافی برای نصب روکش‌ها ایجاد شود. تراشیدن دندان برای لمینت یکی از اقدامات مهم برای آماده‌سازی دندان‌ها هنگام انجام این کار است. در انتها، روکش دندان را می‌پوشاند، بنابراین تراشیدگی دندان‌ها دیده نخواهد شد.

آیا تراشیدن دندان درد دارد؟

درد ناشی از تراشیدن دندان نسبتاً جزئی است. دندانپزشک تنها یک لایه کوچک از سطح مینای دندان را برمی‌دارد و به پالپ یا ریشه دندان که به سیستم اعصاب متصل است دست نمی‌زند. معمولاً قبل از شروع کار بی‌حس کننده موضعی یا تزریقی زده می‌شود تا فرد هیچ درد و ناراحتی هنگام تراشیدن دندان احساس نکند. در صورت بروز هر گونه ناراحتی، مراجع باید به دندانپزشک خود اطلاع دهد تا در صورت نیاز، بی‌حسی بیشتر استفاده شود. امروزه روش‌های مختلفی برای لمینت مانند لومینیرز موجوداند که به تراشیدن دندان نیاز ندارند. شما می‌توانید با مشورت دندانپزشک از این روش جایگزین لمینت کامپوزیتی برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنید.

نحوه تراش دندان برای لمینت

نحوۀ تراشیدن و آماده‌سازی دندان‌ها برای لمینت به صورت زیر است:

 • برای تراشیدن دندان قبل از نصب روکش‌های لمینت ابتدا دندانپزشک بی‌حسی به فک تزریق می‌کند تا فرد دردی را احساس نکند.
 • سپس دندانپزشک با مته‌های مخصوص دندان را تراش می‌دهد تا آماده نصب روکش‌های لمینت شوند.
 • در انتها با دهانشویه، دهان فرد شست و شو داده می‌شود تا براده‌ها خارج شوند.
 • بعد از اتمام کار تراشیدن دندان برای لمینت، از دندان‌ها قالب‌گیری می‌شود تا قالب‌ها برای لابراتوار ارسال و روکش‌ها ساخته شوند. به منظور جلوگیری از آسیب به دندان‌ها قبل از آماده شدن روکش‌های اصلی، روکش‌های لمینت موقت روی دندان‌ها نصب می‌شود تا بعد از یک هفته الی ده روز لمینت‌های اصلی روی دندان‌ها قرار گیرند.

عوامل مؤثر بر میزان تراشیدن دندان برای لمینت

فاکتورهای مختلفی بر میزان یا مقدار تراشیدن دندان قبل از نصب لمینت تأثیر می‌گذارند. مانند:

اگر دندان‌ها دچار پوسیدگی باشند، ممکن است به تراشیدن بیشتری برای آماده‌سازی دندان نیاز داشته باشند. معمولاً قبل از نصب لمینت باید پوسیدگی‌ها ترمیم شوند.

اگر دندان‌های مراجع نامرتب و بی‌نظم باشند نیاز به تراشیدن بیشتری از دندان برای ایجاد نظم و هماهنگی برای نصب روکش‌های لمینت است.

برخی افراد به دلایل ژنتیکی یا عادات ناسالمی مانند کشیدن سیگار و نوشیدن مشروب یا خوردن خوراکی‌های رنگی، دچار لکه‌های شدیدی هستند که باید با کمک روکش لمینت اصلاح شوند. بدین سبب دندانپزشک باید مقدار بیشتری از مینا را با تراشیدن حذف، و دندان را برای نصب لمینت آماده کند.

لمینت‌های مختلف و روکش‌های هر برند ممکن است ضخامت متفاوتی با دیگری داشته باشند. بنابراین برای نصب لمینت‌های مختلف نیاز است مقدار متفاوتی از دندان تراشیده شود.

روکش‌های لمینت در لابراتوارهای مخصوص دندانپزشکی ساخته می‌شوند. هر چه دقت و مهارت لابراتوار برای ساخت این روکش‌ها بیشتر باشد، مقدار تراشیدن دندان نیز ممکن است کمتر شود.

اگر دندانپزشک تجربه بالایی در انجام لمینت دندان داشته باشد می‌تواند با حداقل میزان تراش، دندان‌ها را برای نصب لمینت آماده کند.

آیا این کار عوارض جانبی یا خطراتی به همراه دارد؟

به طور کلی، تراشیدن مینای دندان برای لمینت جزو کارهای خطرناک و پُرریسک دندانپزشکی نیست. با مراجعه به یک دندانپزشک باتجربه و حاذق می‌توان با حداقل میزان تراشیدن، دندان‌ها را برای نصب لمینت آماده کرد. در ادامه عوارض جانبی یا خطرات تراشیدن دندان برای لمینت را معرفی می‌کنیم:

 • برای افرادی‌که بایت دندان آن‌ها در راستای نامناسبی قرار داشته باشد یا دندان‌ها پوسیدگی یا آسیب ساختاری داشته باشند، گزینه مناسبی نیست.
 • ممکن است استحکام دندان را کاهش دهد.
 • تراشیدن بیش از حد مینای دندان، پوسیدگی دندان را تا حد زیادی تسریع می‌کند.
 • اگر اصولی و با دقت انجام نشود ممکن است موجب حساسیت دمایی دندان‌ها شود.
 • تراشیدن دندان برای نصب لمینت، موجب تغییر شکل دائمی دندان‌ها خواهد شد.
 • نیاز به مراقبت از دندان‌ها را بیشتر خواهد کرد.

آیا می‌توان بدون تراشیدن لمینت دندان را انجام داد؟

لمینت بدون تراشیدن دندان

به لطف پیشرفت‌های اخیر در فناوری‌های دندانپزشکی زیبایی، اکنون می‌توان با حداقل میزان تراش روکش‌های لمینت را روی دندان نصب کرد. لمینت‌های لومینیرز نوع جدیدی از روکش‌های زیبایی دندان هستند که برای نصب نیازی به تراشیدن دندان ندارند. زیرا ضخامت آن‌ها به قدری کم است که بعد از نصب فاصله زیادی بین روکش و لثه ایجاد نمی‌شود.

البته دندانپزشکان برای اصلاح طرح لبخند هر فرد راه‌حل‌های جداگانه‌ای ارائه می‌دهند. اگر دندان‌ها استحکام لازم را برای تراشیدن و نصب لمینت‌های سرامیکی نداشته باشند پیشنهاد می‌شود از روش‌های دیگری مانند کامپوزیت برای زیبایی دندان‌های خود استفاده کنند.

سؤالات متداول

تراشیدن دندان برای لمینت چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان انجام این کار به تعداد دندان‌هایی که باید تراشیده شوند و مهارت دندانپزشک بستگی دارد. معمولاً بیش از 30 دقیقه طول نمی‌کشد.

آیا فرآیند تراشیدن دندان برای لمینت برگشت‌پذیر است؟

خیر، تراشیدن مینای دندان برگشت‌پذیر نیست. زیرا مینای دندان حاوی سلول‌های زنده نیست، بنابراین نمی‌تواند خود را ترمیم کند و دوباره رشد نخواهد کرد. به همین علت افرادی که دندان‌های خود را لمینت می‌کنند، باید همیشه روکش لمینت روی دندان خود داشته باشند.

هزینه تراشیدن دندان برای انجام لمینت چقدر است؟

بسته به عوامل مختلفی مانند محل زندگی و تجربه دندانپزشک، قیمت آماده‌سازی و تراشیدن دندان برای نصب لمینت متغیر است.

آیا باید برای انواع مختلف لمینت، دندان را تراشید؟

بله، فرقی ندارد چه نوع لمینتی را انتخاب می‌کنید هر کدام از آن‌ها به میزانی تراشیدن نیاز دارند. اما مقدار تراشیدن دندان برای انواع مختلف لمینت متفاوت است.

تراشیدن دندان برای لمینت با بیهوشی انجام می‌شود؟

خیر، تراشیدن دندان برای نصب لمینت یک کار خیلی دردناک نیست. دندانپزشک می‌تواند با کمک اسپری یا بی‌حس کننده‌های تزریقی این کار را با حداقل درد و ناراحتی برای مراجع انجام دهد.

آیا تراشیدن موجب خراب شدن دندان‌ها می‌شود؟

خیر، اگر تراشیدن دندان برای لمینت توسط یک دندانپزشک با تجربه و دقیق انجام شود، هیچ آسیب یا خرابی به دندان وارد نمی‌شود. اما اگر مقدار این تراش بیش از حد زیاد باشد ممکن است موجب خرابی و پوسیدگی دندان شود.

دندان‌های کج با تراشیدن می‌توانند اصلاح شده و لمینت روی آن‌ها نصب شود؟

بله، تراشیدن دندان می‌تواند تا حدودی نامرتبی و کجی دندان‌ها را اصلاح و آن‌ها را آماده نصب روکش‌های زیبایی لمینت کند.

اصطلاح دندانپزشکی تراشیدن دندان چیست؟

این فرآیند در اصطلاحات دندانپزشکی ادنتوپلاستی (odontoplasty) یا اناملوپلاستی (enameloplasty) نامیده می‌شود.

مقالات مرتبط

تماس با دندانپزشکی