بلیچینگ دندان | روش‌ها و هزینه + مزایا و معایب

بلیچینگ دندان روش‌ها و هزینه + مزایا و معایب

بلیچینگ دندان یکی از محبوب‌ترین روش‌های بهبود زیبایی ظاهری دهان و دندان در سال‌های اخیر محسوب می‌شود. این روش توسط دندان‌‌پزشک و با استفاده از ژل‌های سفیدکننده به منظور رفع لکه‌های روی مینای دندان یا تغییر رنگ ناشی از مصرف زیاد چای، قهوه یا سیگار انجام می‌شود.

مزایای بلیچینگ دندان چیست؟

مزایای بلیچینگ دندان چیست؟

برخورداری از دندان‌هایی زیبا در زمان ارتباط با دیگران دارای اهمیت می‌باشد. مزایای بلیچینگ دندان شامل موارد زیر می‌باشد:

 • سفید شدن کامل دندان‌ها

بلیچینگ دندان یک روش موثر جهت سفید کردن دندان‌ها محسوب می‌شود. دندان‌‌پزشکان در ارتباط با مشکلات دندان‌ها دارای تخصص می‌باشند بنابراین از روند سفید کردن دندان‌ها به طور کامل اطلاع دارند. نتیجه حاصل از بلیچینگ دندان به روش خانگی نیز با بلیچینگ حرفه‌ای دندان متفاوت است.

 • قابل اطمینان بودن روش بلیچینگ دندان

در ارتباط با خرید کیت مخصوص بلیچینگ دندان در خانه، شخص از نتیجه درمان و محصولات مورد نظر اطلاعی در دست ندارد. ولی روش بلیچینگ دندان در مطب دندان‌‌پزشک بسیار قابل اطمینان است و این روش توسط دندان‌‌پزشک ماهر انجام می‌شود. به همین دلیل برای سفید کردن دندان‌ها بایستی به متخصص مراجعه شود.

اشخاص نباید با استفاده از محصولات نامعتبر به دندان‌های خود آسیب وارد کنند و به این منظور بایستی از محصولات ایمن و موثر استفاده شود.

 • افزایش اعتماد به نفس

بهبود زیبایی ظاهری دندان‌ها سبب افزایش اعتماد به نفس می‌شود. استفاده از این روش نه تنها سبب بهبود زیبایی ظاهری می‌شود بلکه شخص دیگر نیازی به پنهان کردن دندان‌های خود از دیگران ندارد.

پنهان کردن دندان‌ها غیر ممکن می‌باشد و تا زمان استفاده از این روش، شخص بایستی تغییر رنگ دندان‌ها را تحمل کند. بلیچینگ دندان سبب رفع این مشکل می‌شود.

 • دستیابی سریع به نتیجه

در پاسخ به این سوال که بلیچینگ دندان چقدر زمان می‌برد بایستی گفته شود که بر خلاف روش‌های بلیچینگ دندان در منزل، بلیچینگ حرفه‌ای دندان می‌تواند در مدت یک ساعت سبب تغییر ظاهر دندان‌ها شود. به این ترتیب نیازی به انتظار برای مدت چند هفته جهت مشاهده نتیجه نمی‌باشد. امکان دارد هزینه محصولات بلیچینگ دندان در خانه ارزان‌تر باشد ولی تاثیر آن از بلیچینگ حرفه‌ای کمتر است. در روش بلیچینگ خانگی به غیر از انتظار برای چند هفته جهت مشاهده نتایج، امکان دارد به نتایج دلخواه دست پیدا نشود. یکی از مزایای بلیچینگ دندان در مطب دندان‌‌پزشک، دستیابی به نتیجه رضایت‌ بخش می‌باشد.

 • بهبود زیبایی ظاهری

بلیچینگ دندان می‌تواند سبب جوانسازی و کاهش علائم سالخوردگی مانند چین و چروک شود. دندان‌ها بخشی از صورت محسوب شده و اولین قسمتی است که افراد در زمان مکالمه به آن توجه می‌کنند. بنابراین بلیچینگ دندان سبب بهبود زیبایی ظاهری کل صورت می‌شود.

چه افرادی می‌توانند برای بلیچینگ دندان اقدام کنند؟

چه افرادی می‌توانند برای بلیچینگ دندان اقدام کنند؟

در صورتی که بیماری دندان و لثه وجود نداشته باشد، اشخاص می‌توانند پس از معاینه دندان‌پزشک از روش بلیچینگ دندان استفاده کنند. چنانچه پوسیدگی دندان یا مشکلات مشابه و یا مشکلات مرتبط با لثه برای مدت طولانی وجود داشته باشند، ابتدا این مشکلات بایستی رفع شوند. سپس می‌توان از بلیچینگ دندان استفاده کرد. زنان باردار، مادران شیرده و کودکانی که روند رشدشان هنوز تکمیل نشده است نباید از روش بلیچینگ دندان استفاده کنند.

آمادگی‌های لازم قبل از بلیچینگ دندان

 • حساسیت‌زدایی از دندان‌های حساس
 • پاکسازی و جرم‌گیری حرفه‌ای دندان‌ها پیش از بلیچینگ دندان
 • برنامه‌ریزی برای معاینه دندان‌ها
 • استفاده از نمونه رنگ

روش‌های بلیچینگ دندان

بسیاری از افراد تمایل دارند که از روش بلیچینگ دندان در مطب دندان‌‌پزشک استفاده کنند. در هر دو روش بلیچینگ در منزل و در کلینیک، از مواد سفیدکننده بر پایه پراکسید استفاده می‌شود.

بلیچینگ دندان در کلینیک

بلیچینگ دندان در کلینیک

جهت بلیچینگ در کلینیک، از پراکسید با درصد بیشتر استفاده می‌شود. هر چه ماده سفید کننده قوی‌تر باشد و برای مدت بیشتری برای روی دندان‌ها بماند، دندان‌ها سفیدتر می‌شوند. ولی چنانچه محلول سفید‌کننده دارای درصد بیشتری از پراکسید باشد، بایستی برای مدت کوتاه‌تر استفاده شود. در این روش، یک رترکتور و دهان در داخل دهان متقاضی قرار داده می‌شود. این ابزار به نمایان شدن تمامی دندان‌هایی که در زمان لبخند زدن قابل مشاهده هستند کمک می‌کند. سپس یک رابر‌دم یا رزین سخت‌ کننده روی بافت لثه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کار سبب محافظت در برابر هر گونه حساسیت یا تحریک ناشی از ژل سفیدکننده می‌شود. ژل بلیچینگ که حاوی پراکسید هیدروژن است بر روی دندان‌ها استفاده خواهد شد. این ژل برای مدت چند دقیقه روی دندان باقی می‌ماند.

سپس ژل بلیچینگ از روی دندان پاک می‌شود. مجددا ژل برای یک یا چند دوره اضافی برای مدت 15 تا 30 دقیقه بر روی دندان استفاده می‌شود.

رترکتور و دهان پس از استفاده نهایی از ژل، برداشته خواهد شد. متقاضی پیش از ارزیابی تغییر رنگ، دهان خود را شستشو خواهد داد. امکان دارد دندان‌های متقاضی به میزان دو یا سه درجه و یا حتی 8 درجه تغییر رنگ داده شده و سفید شوند. بخشی از تاثیرات بلیچینگ به از دست دادن آب در روند سفید کردن دندان مربوط می‌شود. این مساله می‌تواند سبب شود که دندان‌ها بیش از رنگ جدیدشان، سفید به نظر برسند.

تاثیرات بلیچینگ پس از چند روز قابل مشاهده هستند. در صورت عدم دستیابی به نتیجه مورد نظر، دندان‌‌پزشک استفاده از جلسات بیشتر بلیچینگ دندان را توصیه می‌کند. همچنین ممکن است استفاده از بلیچینگ دندان به روش خانگی نیز از جانب دندان‌‌پزشک پیشنهاد شود.

بلیچینگ داخلی یا اینترنال دندان

این روش شامل روند بلیچینگ دندان از داخل به خارج از دندان می‌باشد. بر خلاف روش سنتی بلیچینگ که ماده سفیدکننده بر روی بخش خارجی دندان استفاده می‌شود، در این روش بلیچینگ از داخل انجام می‌شود. در اثر پوسیدگی یا مواردی که آسیب به دندان وارد شده باشد، تغییر رنگ از داخل دندان آغاز شده و به سمت خارج گسترش پیدا می‌کند. این نوع لکه‌ها با استفاده از روش‌های شیمیایی، بلیچینگ اینترنال یا با استفاده از روکش یا باندینگ سطح دندان رفع می‌شوند. در بیشتر موارد، ترکیبی از بلیچینگ اینترنال و روش‌های درمانی ترمیمی استفاده می‌شود.

روش‌های خانگی بلیچینگ دندان

روش‌های خانگی بلیچینگ دندان

دندان‌‌پزشکان استفاده از روش‌های بلیچینگ دندان در خانه را توصیه نمی‌کنند چرا که این روش‌ها می‌توانند سبب بروز عوارض شوند و به اندازه بلیچینگ در کلینیک دندان‌‌پزشک موثر نیستند.

در روش بلیچینگ در منزل، شخص بایستی به مطب دندان‌‌پزشک مراجعه کرده و تری قالب گیری (Tray) ویژه برای دندان را دریافت کرده و سپس جهت سفید کردن دندان‌ها از این تری‌ها و ماده بلیچینگ برای سفید کردن دندان استفاده می‌شود.

ماده بلیچینگ معمولا کاربامید‌پراکسید است که دارای غلظت‌های مختلفی می‌باشد. هر چه غلظت این ماده بیشتر باشد، بلیچینگ سریع‌تر انجام خواهد شد. مواد با غلظت بیشتر می‌توانند به میزان بیشتری سبب بروز حساسیت شوند و معمولا برای مدت زمان کمتری توسط متقاضی تحمل می‌شوند.

مراقبت‌های بعد از بلیچینگ دندان

48 ساعت پس از بلیچینگ دندان، بایستی از مصرف هر گونه مواد غذایی و نوشیدنی دارای اسید شامل نوشیدنی گازدار، ترشی و مرکبات مانند پرتقال و لیموترش خودداری شود. همچنین بایستی از مصرف مواد غذایی که سبب بروز لکه بر روی دندان می‌شوند اجتناب شود. این مواد غذایی شامل:

 • قهوه
 • میوه‌ها
 • آب میوه
 • ماءالشعیر
 • چای
 • سس سویا
 • گوشت فرآوری شده
 • شکلات
 • پودر کاری

در طی این مدت، دندان‌ها در مقابل لکه و پوسیدگی آسیب‌ پذیر هستند. مصرف مواد غذایی فوق نه تنها اثر بلیچینگ دندان را خنثی می‌کنند بلکه می‌توانند در بلندمدت به دندان‌ها آسیب وارد کنند.

علاوه بر برخی از مواد غذایی ذکر شده در این مقاله بایستی از استفاده از خمیردندان‌های رنگی، دخانیات و سیگارهای الکترونیکی نیز خودداری شود.

در مدت 48 ساعت پس از بلیچینگ دندان می‌توان هر نوع ماده غذایی سفید یا دارای رنگ روشن که غیر اسیدی باشد را مصرف کرد. در رژیم غذایی بایستی به مقدار کافی از مواد غذایی زیر استفاده شود:

 • شیر
 • پاستا
 • برنج
 • گل کلم
 • تخم مرغ
 • ماهی
 • سینه مرغ بدون پوست
 • سیب زمینی
 • پنیر سویا
 • ماست
 • نان
 • جو دوسر
 • پنیر کاتیج یا محلی

پس از گذشت 48 ساعت از بلیچینگ دندان، بایستی از مواد غذایی فوق و میوه‌های دارای رنگ روشن مانند سیب و موز و سبزیجات ترد و خنثی‌کننده اسید مانند هویج، لوبیا سبز و کرفس استفاده شود. محصولات لبنی نیز به تقویت دندان‌ها و کاهش احتمال پوسیدگی کمک می‌کنند.

پس از مصرف مواد غذایی دارای رنگ تیره، دهان بایستی شستشو داده شود و دندان‌ها نیز بایستی مسواک زده شوند. افرادی که پرمشغله هستند می‌توانند در مدت 20 دقیقه پس از صرف غذا، از آدامس بدون قند استفاده کنند.

به غیر از نوع غذا بایستی به دمای غذا نیز توجه شود. دندان‌هایی که اخیر سفید شده باشند بسیار نسبت به سرما و گرما حساس هستند. بایستی از مصرف مواد غذایی بسیار سرد یا گرم خودداری شود. همچنین می‌توان از خمیردندان ضد حساسیت نیز استفاده کرد.

عوارض بلیچینگ دندان

ژل بلیچینگ مورد استفاده در زمان بلیچینگ دندان می‌تواند بسته به شخص، سبب بروز سطوح مختلف حساسیت دندان شود. خصوصا حساسیت به نوشیدنی داغ یا سرد می‌تواند آزاردهنده باشد. حساسیت در مدت 24 تا 48 ساعت پس از بلچینگ رفع می‌شود. دندان‌‌پزشک می‌تواند به این منظور از فلوراید استفاده کرده و استفاده از خمیردندان حساسیت‌زدا را جهت کاهش حساسیت به شخص توصیه کند.

هزینه بلیچینگ دندان چقدر است؟

هزینه بلیچینگ دندان بسته به وضعیت دندان‌های هر شخص، مهارت پزشک و کیفیت مواد مورد استفاده متفاوت می‌باشد. ممکن است هر جلسه بلیچینگ دندان به مقدار زمان متفاوتی نیاز داشته باشد بنابراین هزینه نهایی متفاوت خواهد بود.

سوال‌های رایج در مورد بلیچینگ دندان

آیا بلیچینگ به دندان آسیب وارد می‌کند؟

مواد مورد استفاده در طی روند بلیچینگ آسیبی به دندان وارد نمی‌کنند. داروهایی که در روند سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شوند بر اساس ساختار دندان‌ها و توسط دندان‌پزشک تعیین می‌شوند. میزان سفید شدن دندان‌ها بر طبق داروهای مورد استفاده و ساختار دندان‌ها متفاوت می‌باشد.

بلیچینگ دندان چقدر ماندگاری دارد؟

اگرچه اثرات بلیچینگ دندان از شخصی تا شخص دیگر متفاوت است، ولی این اثر برای حدود 6 تا 24 ماه ماندگار می‌باشد.

آیا بلیچینگ دندان سبب بروز درد می‌شود؟

بلیچینگ دندان می‌تواند سبب بروز حساسیت دندان‌ها و لثه‌ها شود. در برخی از افراد، مقدار کمی حساسیت ایجاد شده و یا حساسیت ایجاد نمی‌شود. در مورد دیگر افراد، میزان قدرت و زمان بلیچینگ بایستی جهت جلوگیری از بروز حساسیت، کاهش پیدا کند. به این منظور جهت جلوگیری از بروز حساسیت می‌توان با دندان‌‌پزشک مشورت کرد. بلیچینگ بایستی توسط دندان‌‌پزشک ماهر و باتجربه انجام شود.

آیا بلیچینگ دندان بر روی لمینت دندان اثر می‌کند؟

بلیچینگ دندان رنگ لمینت و یا هر گونه ترمیم مصنوعی دندان را تغییر نمی‌دهد.

هر چند وقت یک بار بایستی از روش بلیچینگ دندان استفاده شود؟

یک بار در هر سال تا هر 18 ماه یک بار می‌توان از این روش استفاده کرد.

آیا بلیچینگ دندان توسط دندان‌‌پزشک گزینه مناسبی جهت سفید کردن دندان‌ها محسوب می‌شود؟

بلیچینگ دندان توسط دندان‌‌پزشک یک روش ایمن و موثر محسوب می‌شود. در بیشتر موارد توصیه می‌شود با وجود صرف هزینه بیشتر، جهت دستیابی به نتیجه ماندگار جهت سفید کردن دندان به دندان‌‌پزشک مراجعه شود.

مقالات مرتبط

بهترین جراح فک و صورت در تهران

بهترین جراح فک و صورت در تهران

دندانپزشک عمومی با انجام معاینات منظم، ترمیم دندان‌ها و بکار گیری روش‌های زیبایی ساده، به حفظ سلامت دهان و دندان‌های شما کمک می‌کند. آن‌ها به

تماس با دندانپزشکی